Hřebci A 1/1 v teplokrevném chovu: Bear King

30. 04. 2013 11:00

Obrázky: 19

Autor: Eva Holubcová Spoluautoři: Miroslav Hlahůlek Foto: © Eva Holubcová, archiv, sporthorse-data Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 6691 Počet komentářů: 7 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát

Bear King je zařazený v teplokrevném chovu od r. 2007. Tento výborný mílař pochází z linie Mr. Prospector a z rodiny, která do chovu vyprodukovala plemeníky jako Sit This One Out (v KWPN) či Red God a Crafty Admiral.

Bear KingBear Kinga mnoho lidí příliš nezná a tento status se zřejmě nezmění, proto ho zde trochu přiblížíme. Letos 16letý hřebec se vlastně od počátku svého působení setkal s nezájmem majitelů klisen, ačkoliv úvodní 2 sezóny strávil v Napajedlích, ovšem vedle hvězdné konkurence. Potom pokračoval v připouštění ve Valech u Přelouče, Skržicích, Pavlině Dvoře (Mimoň) a nakonec poslední dvě sezóny (2012 a 2013) je dostupný u pana Hesse ve stanici Hájek (Praha 10). Pro ČT chov je licentován od roku 2007.

Bear King je líbivý kulatý hnědák, dobrého charakteru a s mírami: KVP 173 - KVH 163 - OH 193 a o. hol. 20,5 cm.

Do ČR přišel po nákupu pana Seehubera v Německu, kde běhal od dvou do sedmi let ve 40 startech a z dráhy odešel v pořádku. Hřebec byl mílař a k jeho nejcennějším výkonům patří vítězství v grupa 3 Badener Meile a třetí místo v Grosser Porsche Preis (Gr.2.) za výbornými Martillo a Mail the Desert. Byl stálým členem šiřší evropské špičky mílařů, nejvyšší známkou byl německý GAG 94.5 a s mezinárodním ratingem 112.

MujtahidOtec Mujtahid (Woodman x Mill Reef) byl z krosu linií Raise A Native x Nasrullah x Raise A Native, které jsme probírali u plemeníků Egerton, Moonjaz, Dara Monarch, Sharp End, Harlow aj. Mujtahid byl vynikající dvouletek, v chovu ho nejvíce proslavila Gr.1. vítězka Teggiano a byl dobrým mateřským otcem. Bohužel uhynul v době rozjednaného pronájmu do ČR, kde by byl vysokým přínosem. Mateřský otec Mujtahida Mill Reef (Never Bend x Princequillo) patří mezi nejlepší dostihové koně všech dob a výborně se prezentoval i v chovu (Chefs-de-race status). Kladný vliv měl on i jeho otec Never Bend i ve sportu a překážkovém chovu. Za všechna jména zmíním u nás dobře zapsaného Mill Ponda, ve světě se jednalo např. o OH vítěze ve všestrannosti True Blue Girdwood xx.

Děd Woodman (Mr. Prospector x Buckpasser) dal na dráze přes sto stakes vítězů a mezi nimi šampióny jako Bosra Sham či Hansel. Patří mezi nejlepší syny Mr. Prospectora vůbec, nicméně je dnes už jasné, že pokračovatele, který by protáhl linii dále, asi mít nebude. Z hlediska ČT chovu je zajímavý syn Woodborough (z matky po The Minstrel), který dal Under the Clocks (matka z linie Hyperion xx). Ten je dle WBFSH (aktuální ke dni 31. 3.) třetím nejlepším militaristou na světě.

WoodmanU Woodmana figuruje velmi silný mateřský otec a to v podání Buckpassera. Buckpassera velmi dobře a kladně zná i sportovní svět, neboť je otcem Man in the Moon a m. o. Hand in Glove, velmi úspěšných plemeníků ve sportu, již vícekráte v tomto seriálu zmiňovaných.

Za zdůraznění stojí fakt, že jak Woodman, tak Mujtahid dávali často dobré koně v kombinaci se dcerami (či vnučkami) Nijinského či hřebců linie Nasrullah (konkrétně větev Never Bend) jako Mill Reef a Riverman.

Mr. Prospectora a jeho nečekané úspěchy ve sportovním světě zejména skrze syna Fappiano jsme prezentovali u Moonjaze, tak jenom připomeneme, že Mr. Prospector patří mezi nejlepší plemeníky 20. století a že do sportovního světa pronikli až bývalí neúspěšní dostihoví koně z této linie, neboť do té doby nebylo představitelné, že by ta nejlepší krev (a také patřičně drahá) odcházela do teplokrevného chovu. V Evropě tato linie nastoupila až se značným zpožděním a také je třeba dodat, že Evropa má dost kvalitních zdrojů plnokrevných plemeníků do tepl. chovuz linií i rodin dlouhodobě v tomto směru prověřených a že v tomto ohledu bude lepší využívat klasiku s množstvím úspěšných spojení v evropských podmínkách.

Rodina

Rodina Bear Kinga je kvalitní, plná black type koní, ale tentokrát se více zaměříme na liniové prvky.

Matka Bearall (Al Hareb) zvítězila v Listed dostihu, v chovu byl Bear King zatím nejvýraznějším potomkem. Mateřský otec Al Hareb (kros linií Northern Dancer x Princequillo x Nasrullah) je např. otcem šampión-sprintera Hareeba (m.o. Red Alert po Red God). Al Hareb byl po vynikajícím El Gran Senor, příslušníku jednoho z nejsilnějších ročníků 20. století, který celou svoji chovnou kariéru bojoval s plodností a tak tolik potomků nezanechal, ačkoliv byli výborní. Po El Gran Senor u nás působil Don Bosio (otec plemeníka KK Asio zdelovský).

Try My BestEl Gran Senor byl pravým bratrem Try My Best, který byl celou zimu po vynikajících výkonech ve dvou letech favoritem Derby a to tak horkým, že vyhozený ošetřovatel, který se pomstil zrovna na Try My Best (oholil mu hřívu a ocas), byl odsouzen za urážku na cti derby-favorita. Ošklivý výbuch ve 2000 Guineas patří mezi největší zklamání vůbec v historii a Try My Best pak již nevyběhl, nicméně v chovu na rozdíl od El Gran Senor dokázal rozvinout linii skrze syny Waajib a Last Tycoon (děd 1.60cm skokana Bellara Bistro xx alias Sanskrit Park Vision, který v Austrálii skáče pod J. Smithem), aktuální hvězdou linie je plemeník Acclamation. Nás bude ale zajímat jiný syn Try My Best jménem Westworld xx, který je např. m.o. Reggi Roosters Van Betz (Codexco), otcem báby Warco Van De Halhoeve (Darco x Lumpaci) a Je T'aime Flamenco (Flamenco de Semilly x Landetto), všichni výkonnosti 1.60 cm.

Bába Bear Kinga Soxoph byla po Hotfoot z linie jiného fundamentálního Pharosova syna - Pharis. Větev se tady v Československu objevila díky následujícím plemeníkům: Royal David xx, ten je otcem báby „T" skokana a plemeníka Orida; významným byl z této linie i napajedelský Amyndas (s potomstvem D: L, S: T, C: S a otec plemeníků: Gelidus - T, Lancelot, Lumen s.v. a Santalino). Mnozí možná budou znát „T" drezurního koně a plemeníka S'Man In Black, jehož linie se také odvozuje od Pharise. Méně známi už budou někdejší napajedelský plemeník Latino xx s pot.: D: L, S: L, C: T či Galitzin s pot.: D: L, S: L, C: S.
Ve světě z linie Pharis jsou např. Oula Owl či významný Stan the Man - vnuk Hotfoota v linii - otec nejen OH vítěze ve všestrannosti Sama.

Sit This One OutRodina se odvozuje od Peter Panovy dcery Brookdale. V rámci této části rodiny do ní patří významný plemeník v KWPN a to Sit This One Out xx, kterého jsme řešili u Rookery Hilla, neboť byl po stejném otci. Kromě přímého potomstva ve sportu je třeba zdůraznit, že Sit This One Out je na mateřské straně původů 1.60cm skokanů. Pozitivní zkušenost jsme koneckonců učinili i s „T" skokanem po něm u nás v ČR, a to s Jetro.

Můžeme ještě jmenovat plemeníky z této rodiny s dílčími úspěchy ve sportovním chovu: Enchantment (Habitat), Meadow Mint (otec plemeníka Mintage xx a Funny Hobby xx, m.o. Laganta Express xx, zařazeného v Trakehner, Hann, Holst, Westf. PK. Laganta Express je k vidění na mateřské straně top sportovců).

Za významné jsou určitě považováni plemeníci Red God a Crafty Admiral. Crafty Admiral je mateřský otec trojkorunového Affirmeda, americké legendy a otcem Admiral´s Voyage, m. o. velmi důležitého Danzig. Red God je často vnímán pouze jako otec Blushing Groom, ale tak tomu není, svoji krev rozvinul ještě přes další syny (hlavně Yellow God) a dcery, trochu více o něm a linii najdete v Moonjazově profilu.

A nakonec, vítěz Velké národní a druhý z důležitého Cheltenham Gold Cupu Hedgehunter také spadá do této rodiny.

Výsledky v chovu

Bear King má zatím příliš málo potomstva na objektivní hodnocení a ve sportu zatím nemá žádného. V dostizích se jeho potomkům zatím příliš nevede, ale málopočetné ročníky, z nichž nejstarší koně (2) mají šest roků, nedovolují vynést definitivní hodnocení. Za nejlepšího potomka se dá považovat letos tříletá Lucyl (z Librilly), která byla čtvrtá v Ceně zimnej královnej.

Bear King

Doporučení

Hřebec je z liniové větve Raise A Native - Mr. Prospector, která se u nás objevila v podstatě až v poslední době, proto v Evropě příliš mnoho zkušeností s ní není - hlavně z hlediska teplokrevného chovu. I v domovské USA tuto krev na nejvyšší úrovni (až OH) ve sportu prezentovali zatím čistí plnokrevníci, v poslední době se však objevuje potomstvo plnokrevných plemeníků již cíleně zařazených do teplokrevného chovu jako Eighty Eight Keys ve Švédsku. Ten si vede skvěle, v knize švédského teplokrevníka má již zaznamenané top militaristy Colombo a Keymaster, Grand Prix drezurního koně Salomon či 1.50cm skokana Modesty Blaise.
Proto bude lepší navazovat na m. o. Mujtahida Mill Reef (Never Bend) a mateřskou část původu (linie Northern Dancer, Pharis, Djebel, The Boss, Princequillo).

Přesto jsou v ČR k dispozici plnokrevní plemeníci, kteří jsou rodokmenově přeci jenom mnohem etablovanější a pro teplokrevný chov daleko vhodnější jako např. Tiznit. Bear King nabízí ale tvrdost, dobrou rodinu a dobrou krev, takže jej nelze úplně zatracovat. Je to však hřebec, který již svoji šanci se prosadit, ať už v plnokrevném či teplokrevném chovu díky shodě nepříznivých okolností vlastně již propásl.

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. tondaa

  A1/1 Bear King

  14:39 - 30. 04. 2013

  Je pravda, že Bear King toho prostoru v chovu příliš nedostal, nicméně z toho mála co připustil u nás ve Skržicích (pouštěl A1/1 i ČT) jsou dnes 3- letí koně, kteří se vyznačují velmi hezkým exteriérem a zejménem super charakterem a vyrovnanou povahou, což jejich majitelé velmi oceňují. Spíše jsme i slyšeli dotazy, zda se Bear King k nám na Moravu do teplokrevného chovu nevrátí, tak uvidíme. Myslím si, že prosadit se do teplokrevného chovu ještě určitě může...

 • 2. Eva Holubcová

  Hříbata

  14:43 - 30. 04. 2013

  Děkuji za zprávu. Závěr byl myšlen z hlediska toho, že moc klisen nepřipouští, dále s ohledem na nepopularitu A 1/1 hřebců v chovu a už jeho vyšším věku + je málo známý. Nikoliv z hlediska toho, že by nedal dobrého koně. Fotečky a jména matek byste prosím neměla? Velmi by to pomohlo, hůře se to pro mě shání, přeci jenom jsem na ty A 1/1.

 • 3. Evizna

  ..

  15:21 - 30. 04. 2013

  My po něm máme ve stáji maličkou, ale poměrně spolehlivou Lynette (La Magnifica), která se ve většině startů vždy umístila na dotované pozici, navíc ve svých šesti letech stále zdravá (to musím zaklepat :)) :-))

 • 4. Erik86

  Betel

  20:03 - 30. 04. 2013

  Reaguje na 2.

  Vaše články jsou super, neplánujete i nějaký samostatný článek o Betelovi ?

 • 5. Lucie

  Bear King

  11:59 - 01. 05. 2013

  Bear King je asi jediným hřebcem, který by se mi z českých líbil na mou teplokrevnou kobylu. Je škoda, že je maličký, protože bych do něj jinak šla. Ale třeba s ním jedou připustím dceru mé kobyly, která bude veliká. :)

 • 6. Jan Filla

  Maličký?

  12:32 - 01. 05. 2013

  Reaguje na 5.

  KVP 173 - KVH 163 - OH 193 a o. hol. 20,5 cm.

  Na plnokrevného hřebce je myslím dostatečně vysoký - kohoutek 163.

 • 7. Eva Holubcová

  Betel

  10:29 - 02. 05. 2013

  O Betelovi bych psala velice ráda, ale v květnu budou Norbert a Valát a pak je z hlediska hřebců pauza až do podzimu. Ledaže na podzim, pokud by o to byl ze strany EQCH zájem. Věřím, že to spoustu lidí bude zajímat už jenom kvůli tomu, že byl zde odchován (pardon v Motěšicích) a že jeho mateřským otcem je ČASPAL.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: