Hřebci A 1/1 v teplokrevném chovu: Sharp End

26. 06. 2012 13:00

Obrázky: 16

Autor: Eva Holubcová Spoluautoři: Miroslav Hlahůlek Foto: Gabriela Jeníčková, Eva Holubcová, katalogy Turf Club SSM, sporthorse-data.com Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 7048 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Sharp End je ověřená klasika, jak na dostihových drahách, tak na sportovních kolbištích a to nejen v roli otce, ale i jako mateřský otec.

Sharp End se narodil v Anglii roku 1978, kde běhal jako dvouletý a tříletý nepříliš úspěšně na handicapové úrovni. Poté byl prodán za 7200 guinejí do Německa, kde jako čtyřletý i pětiletý vyhrál čtyři dostihy mimo grupovou úroveň a v několika grupách se umístil. Vrchol jeho kariéry přišel teprve v šesti letech, kdy zvítězil v Badener Meile (Gr.3., 1600m) a získal několik grupa tři umístění. Celkově z 32 startů vyhrál šest dostihů a získal 166 220 DM a 2871 Lstg. Sharp End nebyl výjimečný dostihový kůň, nebylo to zvíře, které svými výkony uchvacuje davy fanoušků. Podle jeho posledního trenéra, legendárního H. Jentzsche, se však jednalo o mimořádně poctivého bojovníka, který stejnou formu zaběhl kdykoliv v průběhu sezóny. Jistě se shodneme, že spolehlivost a stálost je cenná vlastnost u každého koně.

Sharp End tedy nabízel ověřenou tvrdost, spolehlivost a stálost v kombinaci s dobrým původem.

Sharp End

Původ

Jeho otec, vysoce ceněný plemeník Sharpen Up, byl po nevýznamném Atan, který fungoval spíše jako mezičlánek, ale disponoval velmi dobrým původem. Atan byl z linie Native Dancer (rozebírané u Moonjaze) a z matky po Tudor Minstrel (linie Hyperion, viz profil Tiznita) pocházející z excelentní rodiny založené Aloe (Son-In-Law), která dala mnoho plemeníků vyniknuvších ve teplokrevném chovu a sportu.
Sharpen Upova matka Rocchetta je po Rockefella (Hyperion), o němž můžeme říci, že český chov s ním má zkušenosti, minimálně přes známého Müllerova plemeníka Palisco, jehož matka je po Rockefellově synu Gaur. Rockefellu najdeme i na mateřské straně Sealova otce Appiani II a u známého drezurního koně a plemeníka Balzac na straně otce. Z Rockefellovy hřebčí linie např. pochází stříbrný z OH Peking ve všestrannosti Mckinglaigh. Sharpen Up je z kombinace linií Native Dancer x Hyperion x Teddy x The Dollar, se vzdálenějším vlivem Hurry On a Bay Ronald.

Sharpen UpVliv Sharpen Up v plnokrevném světě je značný, jedná se o jednoho z klíčových plemeníků posledních dekád, ale zde pro nedostatek prostoru se zaměříme na teplokrevný chov, kde je jeho krev dosti vyhledávanou, zejména ve francouzském a německém, a to hlavně na mateřské straně původu.
Němci totiž s Sharpen Upovou krví pracují s vyhlídkou do budoucna. Řeší již nyní aktivně současnou situaci v plnokrevném chovu v rámci Evropy, která se bezprostředně týká i nás, a to je dominance krve Sadler´s Wells (Northern Dancer). To totiž podstatně zužuje krevní základnu, ze které bude možné vybírat budoucí plemeníky do teplokrevného chovu. Při nezbytném požadavku na kvalitu rodiny atd. se může stát, že hřebci ze žádaných a pro účely teplokrevného chovu mnohem vhodnějších linií budou jednoduše finančně nedostupní nebo primárně využiti v A 1/1 chovu. Je už teď třeba myslet dopředu a využívat takovou krev, na které se pak dá úspěšně stavět při dalším chovu.

Sharpen Upova krev produkuje militaristy typu olympijského koně Anderoo, který je jeho vnukem, drezurní koně úrovně Grand Prix á la Rosantica nebo Urban van de Struyver a parkurové koně s nejvyšší výkonností jako U (Courtown) či Ulysse (po First Mate). Jeho linie je celkem intenzivně ve teplokrevném chovu využívána, takže v přílohách u článku máte aspoň malé neúplné schéma zástupců v teplokrevném chovu jako odrazový můstek. Je důležité vnímat, jakými původy disponují vybraní hřebci. Nejzajímavějšími jsou v současné době Albaran a Duke of Hearts.

Potomstvo Dashing Blade v tepl. chovuJak si Němci cení Sharpen Upa jako mateřského otce, je dobře vidět u Dashing Blade z linie Mill Reef, který je z jeho dcery. Po Dashing Blade bylo zařazeno do tepl. chovu zatím 14 (!) plemeníků. Kombinace, ze které hřebec pochází, slibuje dobře navazovat na potencionální zástupce Sadler´s Wellsovy krve... Je dobré se podívat na tyto vybrané plemeníky, jak vypadají, jak se hýbou a hlavně jakými rodinami disponují. Ideální ukázkou politiky Němců je mladý Ibisco, zařazený v holštýnské, trakénské a hannoverské PK, který je po Royal Solo (1/2 bratr Dashing Blade, po Sadler´s Wells z Sharpen Upovy dcery) a z matky z kombinace Blushing Groom (Nasrullahova linie) s Mill Reef z ve sportu úspěšné německé rodiny.
Například vysoce ceněný a velmi slibný Timolino z linie Tamerlane (po něm je Sharp Endova matka) byl z dcery po jednom z nejlepších synů Sharpen Up - vítěze Prix de l´Arc de Triomphe Trempolino. Jeho předčasné smrti bylo hluboce litováno.
Posledním, koho zmíníme, je slibný Mount Etna, který působí ve věhlasném hřebčíně Celle, jehož otec je z Sharpen Upovy dcery, a vynikajícího dostihového hřebce Lando, který je synem dcery po Sharpen Upově synu Sharpman. Po Lando se také začínají zařazovat synové jako Kiton či Intendant s velkými očekáváními.

Celkově se jedná o dosti žádanou linii, z níž u nás působili Keen, Cumbrales a Sharp End.

Sharp End ale disponuje i dobrou rodinou...

Rodina Sharp End

Vnučka Death RayMatkou byla black type umístěná klisna Death Ray, která během 4 sezón odběhala 33 startů. V chovu dala 7 vítězů a několik plemeníků, tj. grupa 3 vítěze More Light, který působil v Argentině, a grupa 3 umístěného Do Battle, který byl vyvezen do JAR. A samozřejmě Sharp Enda. Její dcery pokračovaly v produkci black type koní. Suverénně nejlepší z celé produkce byla ale Shoot A Line, která vyhrála Yorkshire Oaks a Irish Oaks, umístila se v Ascot Gold Cup. Shoot A Line je bába plemeníka a exelentního závodního koně Thunder Gulch, také vítěze prestižního Kentucky Derby, jemuž potomstvo vydělalo do letošního roku skoro 80 miliónů $.

Death Ray je po Tamerlane (Persian Gulf), fundamentálním plemeníku v Německu, který v historii plnokrevníka sehrál klíčovou úlohu jako jeden ze zachránců linie Blandford, ale také byl velmi významným i v teplokrevném chovu, minimálně skrze syny Marlon a Shogun. Němci s velkou oblibou používají plemeníky z této linie a osvědčuje se jim to i na úrovni vítězů OH typu Montevideo (zlatý tým v drezuře, OH 1984).

Bába Luminant je po Nimbus (Nearco), kterého můžeme např. vidět v původu celosvětově známého skokana Shutterfly Meredith Beerbaumové, kde figuruje na straně mateřského otce skrze nejlepšího syna Watteau, který úspěšně působil v KWPN. Nimbus má významnou souvislost i s českým chovem, neboť jeho dcera Caléche sem byla importována a zde také založila rodinu. Podstatné je, že je matkou Calé, který je mateřským otcem Heraldika. Nimbus je také ¾ bratrem Grey Sovereign, kterého budeme probírat v profilu např. u Harlowa.

Ze vzdálené rodiny pochází např.:

  • NagpurNagpur, ten i přesto, že působil jen chvíli v tepl. chovu, vyskytuje se na mateřské straně úspěšných sportovních koní typu Lou Bega
  • Beausart, mat. otec velmi důležitého plemeníka v KWPN Le Faquin, dále otec báby Ternaldis, který dal úspěšného plemeníka v KWPN Joris xx

Od čtvrté matky Sharp Enda, klisny jménem Felsetta po derby-vítězovi Felstead (který je také mat. otcem Rockefelly), se odvozují plemeníci jako

  • Krius xx - využit ve Švédsku, někteří potomci mezinárodní úrovně, např. vnučka Herta ve všestrannosti,
  • Torpid III, který byl exportován do Polska, kde je především mat. otcem výborného sportovního plemeníka Cisoń a u nás známého Visconsin, který si vysportoval ST ve skákání a jeho potomstvo má výkonnost D: S,S: T,C: S,
  • Sharp Edge, otec military koní a plemeníka Dalby Jaguar,
  • Tepukei, využitý v KWPN chovu a producent koní do všestrannosti, také mateřský otec dobrého plemeníka Condrieu, který je otcem např. olympijského vítěze ve všestrannosti z Pekingu Mariuse.

Tolik ke Sharp Endově rodině.

Sharp End v českém chovu

Hřebec byl v roce 1985 přivezen do Československa a zařazen do chovu hřebčína Albertovec. Mnoho let strávil v Napajedlích, kde dal svá nejlepší hříbata, stál také v hřebčinci Písek, a vystřídal i několik menších stanic.

Sharp End v chovu

Tento Šampión plemeník 1993 patří k nejlepším plemeníkům 90. let, poslední dekády, kdy ještě dominoval český chov oproti importům.

Ketty SharpDaleko nejlepším hříbětem byla Ketty Sharp, která běhala na špičkové úrovni řadu sezón, velmi populární byla vítězka Velké květnové ceny a klasicky umístěná Architektura, dále klasická vítězka Číše (matka Müllerova Eliáše, který působí na Slovensku), Folk, Vokalíza, Verdun, Samuil, Recepta, Litoš aj. Na překážkách vynikli Lisharp (vítěz Zlatého poháru Paramo), Taškář (získal Velkou karlovarskou steeplechase) či Herbona.

Sharp End, podobně jako většina hřebců z této linie, je výborný mateřský otec. Bohužel jeho role byla dosti ovlivněna upadajícím českým chovem a jeho dcery i vnučky byly a jsou tímto dost limitovány.

Mezi nejlepší matky patří pravé sestry Radiace a Recepta (jejich matka je po německém Arcaro). Radiace dala nejen nezmary Rabína (Dunbeath) či Radbeca (Beccari), Recepta je matkou železného Radovana (71 startů). Velmi příjemným překvapením byla Ninoa (z matky z osvědčené kombinace Hyperion x Wiesenklee), která dala Natty Dancer (Blueridge Dancer) a lepší Niridu a Nistralii. I převážně na Slovensku působící Číše, jejíhož syna Eliáše zařadil Ing. Müller do chovu, má několik dcer - pokračovatelek. Vokalíza dala Vordonu a Vokativa. Na překážkách výborně skáče Teviot (Regulus), vítěz Ceny Vltavy, z matky maďarsko-německého původu. Výsledky potomstva si můžete zjistit zde nebo se podívat na přehled nejúspěšnějších potomků tady.

Potomstvo Sharp Enda ve sportu

Sharp End prakticky od počátku svého působení připouštěl i teplokrevné klisny, ve sportu se objevilo dost potomků. Namátkový přehled ukazuje, že nejvyšší dosaženou výkonností byl stupeň ST ve skocích (Gladiátor), v drezuře S (např. plnokrevný Samuil, který byl výborný i na dráze, a téměř plnokrevná Celesta) a ve všestrannosti S.

Příklady potomstva ve sportu:

Kůň Nejvyšší dosažená výkonnost
Celesta, nar. 2002 (Certina, Lorencio) drezura S
Cirda, nar. 2002 (Comely, Vagraj) z rodiny Cortegana všestrannost S, skoky L*
Gladiátor, nar. 1999 (Glori, 250 Burbon) skoky ST
Lili End, nar. 2003 (Lada, Herold) drezura L
Lord, nar. 2001 (Cetka, Landruf) drezura, military, skoky L
Merlot, nar. 2002 (SM3416 Honorace, Cent - 22 (Cinzano) skoky S*
Rada, nar. 1987 (Radmila, Mandant) výkonnost S
Rokok, nar. 2001 (Rubi, Amyndas) military S
Samuil, nar. 1995 (Sapina, Lincoln) drezura S
Sapsharp, nar. 1993 (Saphira, Zank) skoky L*
Sharp, nar. 1998 (Žanka) drezura L
Soneta, nar. 1991 (Soulitiossa, What A Pleasure) drezura L
Sweety Shallot, nar. 1998 (Sweety Love, Entitled) skoky L**
Thesea, nar. 1999 (The a la Manthe, Hellios) skoky L
Verdun, nar. 1986 (Vánice, Korok) výkonnost S

VistaTeprve se zařazením jeho dcer do chovu se ukázala pravá deviza Sharp Enda jako mateřského otce. Stupeň T dosažený ve všestrannosti u celkově nejlepšího vnuka Damon (Dara Monarch) a Widar (Dara Monarch), ve spřežení u Amanta a v parkurovém skákání zatím byla nejlepší Vidina se skoky stupně ST**. U Vidiny je matkou Vista (Sharp End) z kombinace Behistoun x Krakatao (Nearco) x Masise, jedná se o krev, která byla obecně ve sportu prověřena velmi úspěšně. Vista na dráze byla třetí v Zimní královně a v chovu se stala pro svého majitele pokladem, neboť dala Vichi (skoky S, matka T skokana Vikomta a Vitary, skoky S**), Vista (skoky ST**) a Vidinu, pokaždé s jiným plemeníkem. Další potomci jsou teprve mladí, ale už dnes se dá říci, že tady vidíme příklad v parkurovém skákání v současné době velmi úspěšné rodiny, která je zde etablovaná od 60. let, rozvíjející se nyní i ve sportu, na základě krve Sharp End v kombinaci Behistounem, který je v Rusku v teplokrevném chovu pojmem, a všem známým Masisem...

Vnukové Sharp End ve sportu:

Vnuk Výkonnost
Amant, nar. 2003 (Amon - Chvalina) spřežení T
Bodie, nar. 1997 (Topas 14 - Brigitka) skoky S**
Damila, nar. 2005 (Mill Pond - Duella) military S, vítězka KMK šestiletých ve všestrannosti
Damon, nar. 2000 (Dara Monarch - Duella) military T
Dublon, nar. 1996 (Dara Monarch - Dukce) military S
Cháron, nar. 1998 (Lombard - Chvalina) skoky L**
Lovis, nar. 2003 (Lopez - Vista) S**
Radiant, nar. 1998 (Dara Monarch - Radiace) drezura a military L
Salina, nar. 2001 (Sargoni - Chvalina) skoky S*
Vidina, nar. 2000 (Lombard - Vista) skoky ST**
Vichi, nar. 1992 (Ludovico - Vista) skoky S, v chovu dala Vikomta (skoky T), v chovu má dceru Vitaru S: S**
Vist, nar. 1993 (Chiavari - Vista) skoky ST**
Widar, nar. 1998 (Dara Monarch - Windy) military T

Vynikající ukázkou toho, jak pracují se Sharp Endovou krví jinde, je úspěšný vnuk Divisor. Poláci Sharp Enda připustili na dceru Mehari. Pro výslednou kobylku vybrali vyhlášeného Revlon Boy (po excelentním Blauer Reiter z linie Dark Ronald s vícenásobným vlivem Hyperiona, s klíčovými prvky typu rodina Orsova). Ve finále tu byl plnokrevný plemeník Divisor, který z toho mála, než musel být předčasně utracen, dokázal využít maximum. Výborné výsledky měl ze spojení s matkami v hřebčíně Janów Podlanski. Dal plemeníky Agrest, Bekas, Emaks, Wojownik, nyní vykastrovaného Atrybuta. Dcera Emina vyhrála v letech 2004-2005 v Białce celostátní přehlídky polského angloaraba ve svých kategoriích, další dcera Emeralda byla v roce 2005 jako roční vicešampiónkou, o rok později šampiónkou a nejlepším koněm na dané akci celkem. I Potencja byla úspěšná na těchto přehlídkách, ale zřejmě podstatnější je její úspěch coby roční klisničky na mezinárodní výstavě v Německu, kde byla druhá a Emeralda třetí (na odkazu si je můžete prohlédnout). V posledních ročnících jsou úspěšní potomci z Divisorových dcer. Ve sportu jsou využíváni ve všech 3 olympijských disciplínách a do budoucna o nich jistě ještě uslyšíme. Polosestra Divisora Discordia (Milione) byla v českém chovu a někteří z vás možná znají jejího syna - steeplera Dobyvatel.

Znovu připomínáme, že dominance Sadler´s Wellse v Evropě ztíží v budoucnu dostupnost krevně podstatnRadbecě vhodnějších alternativ plnokrevných plemeníků-zušlechťovatelů z linií, které se dlouhodobě osvědčují na nejvyšší úrovni. U nás je situace zkomplikovaná ještě i tím, že české plnokrevné rodiny, které vyprodukovaly pro teplokrevný chov tolik plemeníků a koní do sportu, jsou v současné době v dosti tristní situaci. Ve většině jsou tyto dříve privilegované klisny připařovány nejdostupnějšími plemeníky, u kterých je nízká naděje, že se prosadí nejen v A 1/1, ale i v teplokrevném chovu. Tedy síla rodin se s každou další generací spíše oslabuje. Nově importované klisny jsou často ze slabých rodin (nedá se to ani zdaleka srovnat s kvalitou např. francouzských importů za socialismu), často krevně pro tepl. chov ne tak vhodné a taktéž neaklimatizované.

Proto je nanejvýš prozíravé maximálně využívat dcery/vnučky plemeníků, kteří se zde osvědčili, navíc jejichž linie funguje s dominantními vlivy v Evropě. Vytváří to vhodnou krevní bázi do budoucna. Koneckonců, vzhledem k úpadku českého chovu, časem tolik kvalitních klisen s tím nejlepším v původu, co zde bylo, už k dispozici nebude ...

Jak ukazuje minimálně případ Duelly a Visty, vyplatí se po takové klisně sáhnout. Produkce koní nejvyšší úrovně je absolutní metou a dcery/vnučky Sharp Enda na vhodné krevní bázi ji nabízí.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 2 čtenářů. Celkový počet bodů: 10.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: