Hřebci A 1/1 v teplokrevném chovu: Rookery Hill

22. 01. 2013 12:00

Obrázky: 19

Autor: Eva Holubcová Spoluautoři: Miroslav Hlahůlek Foto: © Sporthorse data, Ivana Maršálková (www.plemenici.cz), Gabriela Jeníčková, archiv Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 8207 Počet komentářů: 3 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Letošní A 1/1 hřebce s vlivem v teplokrevném chovu symbolicky otevíráme hřebcem ze starší generace Rookery Hillem, kterého mnozí z vás znají třeba díky vítězi Velké pardubické Vronskému a který dal i "T" militaristu, až "S" sportovní koně a jehož dcery v dalších generacích dávaly už "S**" skokany.

Rookery HillRookery Hill (narozen 1979) byl přivezen do Československa jako plemeník, ale tehdy neobdržel licenci a tak byl narychlo ještě nachystán pro svoji poslední sezónu u nás. Šestiletý hřebec tehdy vyhrál Cenu pionýrské organizace a potvrdil tak, že všude se projevoval jako sprinter až mílař. Jako dvouletý vyběhl neúspěšně na svých rodných Ostrovech, v dalších sezónách ho vídávali primárně v Rakousku a občas v Itálii. Nikdy sice nedosáhl na black type úroveň (pokud k tomu nepočítáme 4. místo v italských listed), patřil mezi lepší dostihový průměr, ale spolehlivý. Celkově z 35 startů 7x vyhrál a 18x se umístil do čtvrtého místa.

Rodina Rookery Hilla

Otec Dance in Time byl menší stakes vítěz, kterého do chovu zařadili díky faktu, že byl po nesmrtelném Northern Dancer. V plnokrevném toho moc neznamenal, avšak do KWPN chovu zařadili jeho syna Sit This One Out xx, který je považován za důležitého v KWPN chovu. Z přímého potomstva Sit This One Out je asi nejlepším Hymen (RBG Highlight) ze dcery po Ramiro Z s 1.50 výkonností, ale jeho dcery byly dobrými matkami, neboť je možné ho nalézt na mateřské straně u 1.60cm koní jako Mianta (Hemmingway), Agridirect´s Happy Z (High Valley Z), klisna SRF Dragonfly, která byla v úzkém výběru pro OH 2008, Whisper (loni hodnocená na 57. místě ve WBFSH žebříčku parkurových koní), Picobello (loni na 223. místě ve WBFSH drezurních koní), plemeníka New Balance (z jeho potomstva je nejlepší švédský 1.60cm skokan High Yummy).

Dance in TimeDobrý byl syn Sit This One Out - Highline, zařazený taktéž v KWPN, který je mateřským otcem Rambo (Flemmingh) - drezurního Grand Prix valacha a 1.60 skokana Toklund (Oklund). Po Highline zařadili Švédové Majim G, který má mladé, ale velmi šikovné potomstvo.

U nás Sit This One Out proslavil syn Jetro, KWPN hřebec, který v ČR skákal s panem Žílou na konci 90. let a v novém století až „T" parkury. Jetro byl poté zařazen do chovu a pan Müller nabízel ještě v r. 2008 mražené sperma Jetra za 12 tisíc Kč.

Z otcovy rodiny vychází ještě např. Vamba xx, kterého nalezneme v původech koní jako Joyau D´Opal (1.60cm s Italem G. Govoni).

Rookery Hill disponoval na tehdejší poměry výbornou rodinou vzadu. Matka Lyndy Sue sama na dráze neznamenala nic, v chovu dala 5 vítězů (z toho např. 7násobného vítěze v Norsku Weybourne) a plemeníka Kildoon. Lyndy Sue sice představovala podstatně slabou větev silné rodiny, ale i přesto je dnes k vidění u Gr.3. umístěného Star Video.

Její otec Major Portion sehrál v teplokrevném chovu významnou úlohu. Je otcem Tepukei, zařazeného v KWPN chovu, a jeho dcery daly především slavného Praefectus (jehož otec je vnuk My Babu v linii), kterého známe třeba jako mat. otce OH vítěze v drezuře Bonfire; a Deadly Nightshade (jehož bába byla po My Babu), který se nachází v řadě původů top drezurních i parkurových koní (např. za drezuru ve WBFSH loni hodnocení top koně Digby či Cajo). Celá linie založená Fairway sehrála svoji úlohu ve sportu.

Perfume IIBába Fragrant Nymph byla matkou listed vítěze, ale skutečnou kvalitu a sílu hledáme až u Perfume II, což byla jeho prabába. Význačná Perfume II (jejíž Badruddin byl z světoznámé Mumtaz Mahal, která je v tepl. chovu známa jako bába Nasrullaha, Mahmoud, Abernant či jako prabába Royal Charger) byla matka slavného My Babu. My Babu (po Djebel, jehož linii řešíme u Tiznita) na dráze vyhrál klasické 2000 Guineas a v chovu byl významným hráčem nejen na plnokrevné scéně, kde se stal Chefs-de-race v kategorii Brilliant. Věhlasný časopis Chronicle of the Horse označil hřebce My Babu a Turn-To za nejvýznamnější A 1/1 v původech sportovních koní v USA. Perlou je, že Turn-To patřil do stejné rodiny jako My Babu...

My BabuProč byl My Babu považován za tak důležitého? Z hojných příkladů vyberme toto: vnuk JJ Babu byl světovým šampionem v military a člen zlatého OH týmu r. 1984, zatímco syn My Babu The Hammer dal velikána a legendu 70. let Sympatico, dále top skokany Jakcson County a Golden Gavel. My Babu nepředával jen skokový talent, drezurní velikán a OH vítěz Bonfire je z matky z této linie. Po My Babu byl i význačný plemeník s vlivem ve sportu Better Boy.
Perfume II kromě My Babu je ještě matkou Marco Polo (Le Pacha), kterého najdeme na mateřských stranách 1.60cm A 1/1 skokanů Wishful Thinking a Eros (ex Cecil); a plemeníka March Legend. Eros byl členem amerického stříbrného OH týmu r. 1996, zatímco hřebec March Legend je mateřským otcem Grand Prix drezurního koně Aloof. Jako kdyby to nebylo málo, co Perfume II vykonala pro sportovní chov, je ještě matkou plemeníka Sayani, který je otcem prabáby super plemeníka a legendy Laudanum. Sayani je pro nás spojen ještě s jménem napajedelského Behistouna jako otec jeho báby.
Pro nás je ještě zajímavé, že Perfume II je 4. matkou zdejšího plemeníka Burslem. Perfume II byla vnučkou Sweet Lavender, která je přes své dcery přítomna právě u věhlasného Turn-To, Ambiorix či Klairon.

Rookery Hill v chovu

VronskyZ plnokrevného hlediska Rookery Hill nebyl nikdy plemeníkem určeným z hlediska svých kvalit pro hlavní chovatelská centra, většinu času chovné kariéry trávil po menších stanicích. Přesto dokázal odvést slušný kus práce i přes pochopitelně značně omezenou příležitost. Ti nejlepší se projevovali podobně jako jeho otec, tj. byli úspěšní hlavně na sprinterských až mílařských distancích. Raná Christy byla znamenitou dvouletkou umístivší se v prestižních dostizích jako Cena zimní královny či Gerschův memoriál, dobrými byli Nazir, Savary, či Kansas. Ale co naplat, nejlépe ho přeci jenom proslavili dva potomci, kteří běhali překážky. Vronsky v roce 1997 vyhrál Velkou pardubickou s legendou J. Váňou v sedle, kdežto Vinny, taktéž znamenitá steeplerka, v ní byla nešťastně druhá roku 1995. Z plnokrevných vnuků vynikl zejména Vernar, syn Vinny, který podědil vlohy své matky k překážkám, bohužel předčasná smrt zabránila vzlet k metám nejvyšším, i když v Itáliii běhal úspěšně grupa překážkové dostihy.

Rookery Hill průběžně působil i v teplokrevném chovu, kde se mu dařilo. Ve sportu uspěli jak čistě plnokrevní, tak i potomci z teplokrevných matek. Ale co je podstatnější, jeho dcery dávaly dobré kvality do dalších generací. A tak už má pravnučku Pialotu s výkonností „S**". Kromě těch špičkových uvedených v přehledu (od výkonnosti L* nahoru) musíme zdůraznit, že řada jeho hříbat s nejrůznějšími jezdci dosáhla alespoň na to L ve skákání, drezuře či military, i když dále už nešla z nejrůznějších důvodů. Nejlepším sportovním hříbětem vůbec zůstane zřejmě Oster, který si ve všestrannosti vysportoval T, v tomto odvětví vynikla i Rebellion, zatímco Explosive Boy, Charlotta, Roocky Vallery a Rooker dosáhli na úroveň S v parkurovém skákání.

Dcerám se v chovu dařilo, taková Eileen dala dvě dcery výkonnosti S** a už má vnučku s toutéž výkonností. Eileen je vnučkou na konci 60. let importované Emotion, jejíž otec byl z čistě sprinterské linie The Boss a matka po význačném Dante (Nearco). Z rodiny Emotion již do sportu přišla třeba Erotika (skoky S) či Esther (drezura a military S).

PolárkaZa nejvšestrannějšího vnuka lze označit valacha Largo (Rafinad), jehož matka Laray na dráze vyhrála Handicap St. závodiště (1400 m), ve sportu si vyskákala L a v chovu dala právě Larga, který dosáhl stupně S ve všestrannosti a drezuře, kdežto na skocích stupně S*. Matka Laray je totiž výsledkem tradičního plnokrevného chovu u nás, jehož síla se už v dostizích vytrácí, ale ve sportu ještě může udělat více než dobré služby. Je výsledkem spojování jedné z nejlepších rodin Lorraine s top hřebci zdejšího chovu. Takže Laray je z krosu hřebců Norbert x Masis, o jejichž významu v tepl. chovu se zde zmiňovat nebudeme, samotná rodina je u ČT dosti známá, minimálně skrze představitele Liberál, Lombard, Lakmus, Lokaj.

Poutavým příkladem je Polárka (Puschkin) s výkonností S*, která je z rodiny Pohádky, založené po 2. sv. válce, která nikdy v dostihovém světě nevynikla, až na jedinou výjimku z pravidla a tou byl trojnásobný vítěz Velké pardubické Peruán.

Také vnuk Vulkán (Renommee Z) s dosaženou S úrovní v drezuře je zajímavým příkladem, je z rodiny Valencia a Rookery Hill s klisnami z této rodiny dal vítěze VP Vronsky, druhou z VP Vinny (praví sourozenci), dále L* skokanku Vandy, která je matkou Vulkána.

Příklady potomstva:
Kůň Nejvyšší dosažená výkonnost
Delarue, nar. 2000 (z Dutina po Anno, rodina Danaide) skoky L*
Explosive Boy, nar. 1989 (z Esej po Donald, rodina slavné Kincsem) skoky S
Iris 2, nar. 1999 (z 56/75 Iba po 2197 Quoniam II - 118) skoky L**
Charlotta 1, nar. 1998 (z 62/305 Cheva po 2454 Topas - 8) skoky S
Oster, nar. 1999 (z Ostraha po Agadir, rodina Lerche) military T, skoky L**
Rebellion, nar. 1999 (z JM4049 Ramona po 2171 Karneol - 17) military S
Roocky Valley, nar. 1994 (z JM 4281 Valoris po 2241 Karneol - 9) skoky S
Rooker, nar. 1988 (Rosita po Calé, rodina Relation) skoky S
Vandy, nar. 1992 (Vanity po Filippy cs, rodina Valencia) skoky L*

a vnukové...

Vnuk Nejvyšší dosažená výkonnost
Cathy, nar. 1997 (Carol - Celia) skoky L**
Eimi-K, nar. 1999 (Carol - Eileen, z rodiny Emotion) skoky S**
Elizabet, nar. 2003 (Le Patron - Grešle) drezura S
Engie, nar. 2005 (Ballast - Eileen, z rodiny Emotion) skoky S**
Lancelot, nar. 2003 (Palisco - 56/135 Laccara) skoky L*
Largo, nar. 1999 (Rafinad s.v. - Laray) military S, skoky S*, drezura S
Orchidea (2642 Dukar (Duman - 5) - Oria, z rodiny Lerche) military S, skoky S
Polárka (Puschkin - Persica, z rodiny Pohádka) skoky S*
Silák, nar. 2001 (Glowing - Satan´s Lady) skoky L**
Vulkán 1, nar. 2000 (Renomee Z - Vandy) drezura S
Pravnučka  
Pialota, nar. 2003 (Palisco - Ennie, Carol) skoky S**


Z doporučení pro jeho dcery a vnučky určitě zdůrazníme, že významný Sit This One Out (Dance in Time) byl úspěšný s klisnami linie Ramzes, zejména Ramiro, a také s partnerkami z linie Voltaire (Furioso II). Hřebců s touto krví či přímo z těchto linií bylo a je k dispozici více, někteří vyloženě doporučovaní pro klisny vysoko v krvi, jako třeba Rock'n Roll, jehož nejlepší syn a plemeník Orido je ostatně z plnokrevné matky z té samé rodiny, jako právě Rookery Hillův nejlepší sportovní syn vůbec, Oster.

V ČR je dobré hledat inspiraci na příkladu hřebce Carol, s nímž daly dcery Rookery Hill Eimi-K (S** skokanka), Cathy (skoky L**) a vnučku Pialotu (skoky S**). Carolova matka je právě po Ramiro Z, který byl mateřským otcem i u Jetra (Sit This One Out), „T" skokana a plemeníka v ČR.

Poutavým příkladem krevní návaznosti je Largo (Rafinad x Rookery Hill), jehož otec pochází z linie založené Djebelovým synem Klairon, který patří do stejné rodiny jako Rookery Hill.

Rookery Hill

Na závěr zdůrazníme, že klíčovým ukazatelem, kromě úspěšnosti otcovy linie s konkrétní krví u jeho partnerek, je úspěšnost rodin dcer a vnuček Rookery Hilla s konkrétními plemeníky či jejich liniemi. To bývá často opomíjeno, přesto je to nanejvýš užitečné vodítko.

Rookery Hill nabízel ve sportovním světě úspěšný původ a výbornou rodinu, taktéž úspěšnou v produkci plemeníků s vlivem v teplokrevném chovu. Byl schopný dát vítěze Velké pardubické, „T" militaristu a „S" koně. Jeho dcery i vnučky by bylo škoda nevyužít, zvláště když už byly schopné dát S** koně.

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Eva Holubcová

  Vronsky

  20:52 - 23. 01. 2013

  Vronsky je po smrti. Zesnul ve věku 25 na bohatě zaslouženém důchodě. Ať je mu zem lehká ...

 • 2. lindu

  Vidoma

  06:55 - 06. 02. 2013

  Měla jsem po něm kobylku, byl to můj první koník. Byla to charakterově úžasná kobylka, sám Rookery Hill stál asi 8km od nás . Říkali jsme mu dvousedadlák, jak byl dlouhý :-) Jeho dcera Vidoma, kterou jsem vlastnila, měla úplně stejnou barvu jak on. Kamarádovi jsem ji půjčila na military, v Zetku byli hned napoprvé třetí, já neměla takové ambice závodní, chodil na ní i parkury Z, suprová kobylka pro děti i pro zkušené....bohužel v deseti letech uhynula pod kamarádkou , když jsme byly spolu v terénu, byla dva roky dušná :-( Pokud budete mít zájem, pošlu její fotky.

 • 3. Eva Holubcová

  Vidoma

  07:52 - 06. 02. 2013

  Za zprávu moc děkuji a samozřejmě o fotografie mám zájem a velký !

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: