Hřebci A 1/1 v teplokrevném chovu: Moonjaz

24. 04. 2012 12:00

Obrázky: 19

Autor: Eva Holubcová Spoluautoři: Miroslav Hlahůlek Foto: Jana Němečková (www.leprechaunek.cz), Eva Holubcová a archiv Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 10403 Počet komentářů: 1 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Moonjaz působí v rámci PK CS jako plemeník z hřebčí linie Nasrullah kombinované s Native Dancer linií na straně matky. Hřebec je po Nashwan, který má v teplokrevném chovu úspěšné syny, a z rodiny relativně úspěšné jak v A 1/1, tak v teplokrevném chovu ve světě i u nás.

MoonjazMoonjaz byl odchován na slavném Shadwell Stud a s vysokými předpoklady směřoval do tréninku v barvách Hamdana al Maktoum. Čekalo se toho od něj hodně, neboť jeho otec Nashwan byl vynikající dostihový kůň a jeho matka Harayir zvítězila v 1000 Guineas. Očekávání však nesplnil, neboť v kolébce turfu běhal v dostizích D kategorie a jeho nejlepším umístěním bylo druhé místo v B kategorii. Po exportu do Švýcarska běhal do svých sedmi let převážně na proutí, kde získal několik vítězství a řadu umístění, na dráze se projevoval jako vytrvalec.

Po příchodu do ČR působil několik let v plnokrevném chovu v drobných chovech, než přešel k panu Vocáskovi do Němčic u Pardubic, který ho licentoval i pro PK CS.

Podíváme se tedy v následujícím textu na jeho původ a možnosti, které nabízí.

Moonjazův otec v teplokrevném chovu

Otec Nashwan (Blushing Groom) byl velkým šampionem své generace a patří mezi nejlepší koně 20. století, když vyhrál jako tříletý 2000Guineas, Derby, Eclipse Stakes a King George VI. and Queen Elisabeth Diamond Stakes. V chovu dal 88 stakes vítězů, nejlepším hříbětem vůbec byl Swain, dále grupa 1 vítězové Bago, Aqaarid, Nadia, One So Wonderful či Wandesta. V plnokrevném chovu se jako otec plemenných hřebců neprosadil - částečně ovlivněno současnou situací panující v plnokrevném světě, v teplokrevném chovu je však situace jiná.

NashwanTam po něm byli zařazeni: Adnaan (Selle Francais), Chase the Ace (BaWu, trakénská PK, SHBGB), Le Nomade (Selle Francais), Pebble Powder (KWPN) a Wilawander (KWPN, Hann).

Nejznámější je Wilawander xx, který působil ve věhlasném Celle a byl doporučován jako vhodný plemeník pro přilití krve u drezurních koní. Ale např. letos 12letý Wintus již má výkonnost 1.40 cm skoky, nadějný v military je Grisander (z m. z linie Pythagoras) a Windsor H (m. z kombinace linií Ramiro Z x Gotthard x Ferdinand) již dosáhl CCI3* v military, Wanda CCI1*, Willow Herb byl finalistou spolkového šampionátu pětiletých koní ve všestrannosti, dále má nadějné parkurové potomstvo jako Espri či Wednesday. Wilawanderovo potomstvo je obecně dobře hodnoceno a proto je nabízeno na prestižních aukcích, kam se jen tak „někdo" nedostane. Na příkladu vnuka Earl (Sir Scandic x Wilawander), který byl koupen pro světového jezdce Stefana van Ingelgem právě na takové aukci, je vidět, že zájem o jeho krev pokračuje nadále.

Dalším bývalým dostihovým koněm po Nashwan je Chase the Ace (matka z linie Nijinsky II, bába z krosu Owen Tudor x Djebel, který jsme řešili u Tiznita), který po odchodu z dráhy pokračoval ve sportu až do stupně M a působí jako plemeník.

Jenom ještě připomeneme, že Nashwan je z matky po Bustino, bába je prochována na Fairway a Hyperion, a jeho rodina dala plemeníky jako Aureole, Above Suspicion, Carnival Night (otec skokanů 160 cm), Milford, Cadmus a další. Tito všichni, i nezmínění, sehráli svoji úlohu v tepl. chovu a sportu. K Bustino jen dodejme v kontextu článku, že je mat. otcem All Luck, který byl na OH v Pekingu ve stříbrném družstvě Austrálie ve všestrannosti a jehož otec Bao Lack je po Blushing Groom.

Tedy Nashwan měl a má daleko větší předpoklady pro úspěch ve sportovním chovu, které navíc již byly pozitivně prověřeny, než právě Groom Dancer v roli otce u Egertona.

Red God jen jako mezičlánek?

O vlivu Blushing Groom v teplokrevném chovu jsme se již bavili v přecházejícím článku o Egertonovi, kde jsme Red God zmínili jen jednou větou, avšak realita je taková, že Red God není pouhým zanedbatelným mezičlánkem mezi Blushing Groom a excentrickým Nasrullahem. Od jeho synů se odvíjí např. úspěšný plemeník ve všestrannosti Superlative, 160cm skokan Music Man, vynikající militarista Chance Bid. Z produkce dcer a vnuček můžeme jmenovat plemeníka v Celle Mount Etna, Cassis - působícího v KWPN chovu, Golden Profit - mezin. výkonnost všestrannost, Gormley - až olympijská výkonnost ve všestrannosti, Maculata - plemeník s úspěšným potomstvem ve všestrannosti. Dost z nich bylo opětovně prochováno na Nasrullaha. Jako poslední bonbónek zmíníme současnou olympijskou drezurní naději, polokrevníka Bukowski, jehož bába je po Red Godovu synu Green God z linie Nasrullah.

Nasrullah - otázka dobré volby

Proč celá linie Nasrullah prakticky se všemi relevantními větvemi byla v teplokrevném chovu tak úspěšná? Výraznou roli sehrál fakt, že hřebci z linie dobře navazovali na tradiční linie Hurry On, Hyperion, Bay Ronald, Blandford, později Prince Rose, které byly již v tepl. chovu vysoce zastoupeny (většina slavných linií ve sportu má A 1/1 zakladatele odvíjejícího se od výše jmenovaných hřebců). Také výrazné kvality plemeníků v rolích otců i otců matek a jejich flexibilita tomu napomáhaly. Je to třeba vnímat v celém liniovém kontextu, už Nasrullahův děd Pharos byl vyhlášený svým vlivem v původech steeplerů a Nearcův vliv je na samostatnou kapitolu.

NasrullahMoonjaz sám je z hřebčí linie Nasrullah, otec mat. otce Mr. Prospector je z matky po Nashua (Nasrullah) a v zadní sekci se objevuje Nasrullah jako otec 6. matky. Vícenásobné prochování je k nalezení třeba u Poggio II (OH Atlanta ve všestrannosti - 3. místo), Prince Thatch (významný drezurní plemeník v Německu), Brilliant Invader a Rustic Amber (výborní plemeníci v Austrálii pro všestrannost), Rhythmical (olympijský kůň), Coconut Grove (olympijský kůň a více než slibný plemeník), Mytens (výborný plemeník, otec Mighty Magic), Silver Ray (všestrannost OH úrovně, matka z linie Raise A Native) a celé plejády sportovních koní jako např. militaristy Courageous Comet. Koneckonců i jeden z největších plnokrevných plemeníků ve sportu v rámci 20. století, ikonický Laudanum, je prochován 2x na Nasrullaha skrze jeho fenomenální dceru Ballynash. Ta je v původu přítomna přes její dva syny Mourne, z jehož hřebčí linie Laudanum vychází, a Montaval, která je mat. otcem Laudanum. Ballynash je z matky z linie Son-In-Law a kromě excelentních sportovních plemeníků Mourne a Montaval dala ještě Moutiers a založila rodinu, která v plnokrevném světě něco znamená.

Malý Laudanum sám byl mimořádný sportovec na nejvyšší úrovni a v chovu je jeho význam na samostatnou kapitolu, ale nebyl jediným mimořádným koněm v rámci linie Mourne po Vieux Manoir, mnozí z vás čtenářů jistě znají jméno Alligator Fontaine, který je z matky linie Nasrullah, takže opět dvojnásobné prochování.

Ale již jsme vícekrát naznačili, že přes tyto úspěchy je s Nasrullahovou krví třeba zacházet opatrně s ohledem na možné charakterové defekty při nevhodném prochovávání a zbytečně to neriskovat, zvláště pokud máme k dispozici klisnu, která není charakterní.

Přesto příklady výše uvedené ukazují, že se není třeba bát prochovávání na Nasrullaha, pokud se to činí s rozumem. Koneckonců jeden špičkový příklad máme k dispozici i u nás a to „T" drezurního koně Homér po otci Mr. Bid, který je na Nasrullaha prochován třikráte.

Dále se ve světě s oblibou využívá krev Nasrullaha v kombinaci s tradičními liniemi uspěvšími v tepl. chovu a sportu. Ukázkově to třeba lze vidět právě u Brilliant Invader (z krosů Fairway x Hurry On x Fairway x Son-In-Law s opakovaným vlivem např. Hyperion) jehož dcera Flower Power s výkonností 160 cm skoky je na straně matky vícenásobně na Nasrullah prochována a sama dala klisnu Daffodil (1.60) s Salute the Stars (z tepl. linie Ramiro Z x Hyperion, opět vícenásobné vlivy Nasrullah).

Z plejády vhodných příkladů, jací koně pocházejí z Nasrullahem založených linií na straně matky, jmenujme: Authentic (v týmu zlatého OH družstva v Aténách), Napur (Grand Prix skokan na konci 80. a začátku 90. let) či Cruising (kultovní plemeník ISH). U nás působí v chovu řada klisen, jako např. Falanga s pot.: D: S, S: S, C: ST.

Musíme připomenout, že zde se skromně věnujeme jen pouhému zlomku vlivu Nasrullaha. Dalším ve sportu a sportovním chovu významnějším větvím Nasrullah vedené skrze syny Nashua, Grey Sovereign, Never Bend, Princely Gift, Bold Ruler a Dark Tiger se budeme věnovat až u dalších relevantních hřebců. Absolutně není možné se věnovat úspěchům ve světě dostihů, neboť Nasrullahova linie patří k těm nejúspěšnějším.

Mimo tyto hlavní větve odvíjející se od Nasrullaha, kterým se budeme zabývat jindy, alespoň stručně zmíníme další hřebce k ní přináležející a to v Německu tak úspěšné Langata Express xx (s původem plným tradičních a ve sportu prověřených linií) a Hanassi (mat. otec Hyperion) v KWPN, Bald Eagle - mat. otec u nás působícího Paico s pot.: D: S, S: S, C: T, dále v Polsku působícího Tuny s u nás známými syny Nelson, Antrieb a Tauchsport (po něm je trojnásobná vítězka Velké pardubické Registana).

Je zajímavé, co dokáže v chovu velmi inteligentní, ale také napůl šílený a nepředvídatelný jedinec jako Nasrullah při odpovídajícím přístupu, nebo ne?

Mateřská linie Raise A Native, u nás známa díky Sharp End a dalším

GulchMatka Harayir do rodokmenu Moonjaze vnáší skrze mateřského otce Gulch hřebčí linii Native Dancer. Zde je třeba upozornit na to, že tato linie byla donedávna přítomna především v USA, kde je jednou z hlavních linií v chovu plnokrevníka. V Evropě byla díky známému Sharpen Up (u nás tak dobře prověřený Sharp End či Cumbrales), jehož krev je v teplokrevném chovu více než pozitivně ověřena a aktivně vyhledávána i v současnosti.

Tato linie také dala evropského koně století a to Sea Bird, jehož otec Dan Cupid jistým vlivem disponoval i v tepl. chovu, např. dal mezinárodního skokana Cupidon Fou a je mat. otcem King´s Road, úspěšného ve sportovním chovu (aspoň zmíníme top militaristu Irham de Vaiges). Ostatně i Sea Birdova větev je ve Francii v tepl. chovu oblíbená, u nás je z ní znám Assisi del Santo s pot.: D: L, S: ST, C: S.

V ČR v rámci této linie máme již několik let působícího v téměř úplném zapomenutí prověřeného otce steeplerů Enjoy Plan (z obráceného krosu jak Moonjaz a to Raise A Native x Nasrullah). A tak na něj opět upozorníme, s tím, že jeho syn Cyrkon byl licentován pro holštýnský svaz! Cyrkon má na mat. straně v teplokrevném chovu úspěšné silné vlivy, jako např. Hyperion a potvrzuje osvědčené cesty, které navíc lze realizovat u nás. Bohužel Enjoy Plan má již 22 let a jeho nevyužití budeme jednou litovat. Kolik u nás působí plemeníků všech plemen celkově, kteří mají licentované syny v Německu? Enjoy Plan je synem za velmi podezřelých okolností utraceného Alydar, který působil vysoce pojištěn na krachující Calumet Farm. Alydar byl jedním z nejlepších koní 20. století v USA a abychom neodbíhali příliš od tématu, uvedeme jen, že je dědem olympijského koně ve všestrannosti Clifton Promise (na straně matky opakované prochování na Nasrullah).

Vnuky Raise A Native jsou ve všestrannosti dosti úspěšní plemeníci Primitive Rising (matka z kombinace linií Man O´War a Nasrullah s opakovaným vlivem Djebel) a I´m a Star (matka z linie Hyperion, opakovaně Son-In-Law).

Native DancerOtec Raise A Native, bílý Native Dancer, patřil k největším koním 20. století v USA (podobně jako Alydar) a byl ve své době první TV koňskou hvězdou. U nás jeho přímou linii reprezentovali Beneagles (pot.: D: S, S: S**, C: T) a jeho slavný a mimořádně oblíbený syn Majáles (vl.: D: S, S: S, C: T, pot.: D: L, S: S*, C: S). Ve světě byl např. ve všestrannosti úspěšný plemeník Takawalk II a z jeho dcer či vnuček vychází např. v KWPN úspěšný Man in the Moon či Mansingh (z linie Nasrullah). A takový olympijský militarista Opposition Buzz je z matky přináležející k linii Native Dancer, stejně jako i úspěšný plemeník ve všestrannosti Master Imp.

Kombinace Nasrullah x Raise A Native?

Ještě si připomeňme, že kombinace Raise A Native x Nasrullah je ve světě běžně a úspěšně využívána a to i v zadnějších částech původu, jako např. u top plemeníka ve všestrannosti Cult Hero (otec z krosu Northern Dancer x Mr Prospector s vlivem Nasrullah; matka z linie Nasrullah x Prince Rose), již zmínění Silver Ray či militarista s mezinárodní výkonností Gormley, dále Java Tiger (Native Dancer x Red God) sportovec a úspěšný plemeník ve všestrannosti, plemeník Mansingh či špičkový militarista Courageous Comet. V plnokrevném světě je pak tento kros běžně využíván.

Mr. Prospector v teplokrevném chovu? Až tak nepředstavitelné?

Linie Raise A Native je zde vedena přes Mr. Prospector a zde je tak třeba vysvětlit z hlediska teplokrevného chovu několik zásadních věcí. Je třeba si uvědomit, že tato krev byla a je tak vysoce hodnocena, že její zástupci jsou zpravidla finančně nedostupní (např. syn Mr. Prospector Fusaichi Pegasus byl koupen Coolmore Stud za 70 miliónů $) a vždy byli primárně využíváni pro A 1/1 chov, což je jeden z hlavních důvodů, proč třeba v Evropě tato krev není vlastně prakticky vůbec v teplokrevném chovu známa. Mr. Prospector dále patří k nejdůležitějším plemeníkům v USA za posledních sto let a zatímco Northern Dancerova dynastie panuje v Evropě, Mr. Prospector spolu s dalšími americkými „lokálními" liniemi dominuje v USA. To je ovšem maximální zjednodušení, bohužel nezbytné.

Mr. ProspectorMr. Prospector byl také vždy považován za spíše pískového plemeníka (preferovaný povrch amerických tratí je písek) a proto jeho produkce a potomstvo nebylo tak vyhledáváno v Evropě, ve které se drtivá většina dostihů běhá na trávě. To se ovšem v poslední době změnilo a i to má za následek, že se začínají v evropském tepl. chovu objevovat koně s vlivem Mr. Prospector. Malé vodítko pro nás je u zde působícího a nedávno uhynulého plemeníka Look Honey (Sadler´s Wells x Mr. Prospector), z jehož několika mála zatím vyběhnuvších plnokrevných ročníků vzešel úspěšný steepler Night Rider a další budou jistě následovat.

Na ne úplně očekávaný potencionál krve Mr. Prospector upozornili až bývalí neúspěšní dostihoví koně, kteří odešli do sportu. Krásným příkladem za všechny je Rhythmical (po Fappiano, matka z krosu linií Ribot x Prince Rose x Nasrullah), který byl malým vítězem na dráze, ale ve sportu si vyskákal olympijskou úroveň (!). Fappiano byl nejlepší syn Mr. Prospector v chovu vůbec, který bohužel uhynul v pouhých 13 letech, jeho výsledky v chovu ho dovedly do seznamu Chefs-de-race. V USA byl i šampión-plemeníkem ve všestrannosti v letech 2002-2006 díky svým z dostihového světa vyřazeným potomkům. Syn Fappiano, Eighty Eight Keys, (matka z linie Man O´War s dvojnásobným vlivem Tourbillon) po exportu do Švédska dal řadu excelentních koní ve všestrannosti, bylo by nevhodné nezmínit alespoň Colombo (stříbrný v družstvech na WEG Kentucky), Keymaster (účastník OH v Pekingu), či 150cm skokana Modesty Blaise.

Stříbrný v družstvech na WEG Kentucky byl i jiný vnuk Fappiana a to Grass Valley (po Legal Pressure), další syn Fappiana Roy dal mezinárodně úspěšného militaristu Leyand. Nejde vynechat ani jiného Fappianova syna Comet Shine, který je otcem minimálně militaristy Courageous Comet (3x prochovaného na Nasrullah).

Z rozvíjejícího se vlivu Mr. Prospector ve sportu v USA ještě zmíníme plemeníka Fearless Action (vnuk Mr. Prospector, 3x prochovaný na Nasrullah) ve všestrannosti a vnuka Vettori, který má výborné koně ve všestrannosti, mj. Gandalf the Grey.

Musíme zde upozornit, že Mr. Prospector sám i jeho potomstvo disponovalo špatným exteriérem, což se předává dále (!). Korektní kůň po Mr. Prospector byl velmi nezvyklým úkazem, kterého se kupci pro atypičnost v rámci jeho produkce spíše báli koupit. Samozřejmě i to mělo vliv na výběr koní do teplokrevného chovu a je nutné na to brát zřetel při dalším chovu. Exteriér ovšem nebránil samotnému Mr. Prospector a jeho rodu ve špičkových výkonech na dráze i na sportovních kolbištích.
Mr. Prospector je také v rodokmenech prověřeným zdrojem rychlosti a zrovna v Moonjazově původu je přítomen skrze jednoho z nejlepších synů v chovu a to Gulch, který byl roku 1988 titulován šampión-sprinterem v USA za svá vítězství v Gr.1. sprintech. Jeho matka je z linie Hyperion skrze Owen Tudor (viz Tiznit). V chovu dal 136 black type koní a mezi nejlepší patří Moonjazova matka Harayir. Konečně se tak dostáváme k rodině hřebce.

Moonjazova rodina

Ke vzdálené rodině v rámci 10 generací náleží plemeníci Sweet Home (Selle Francais), Tutor (vliv v ISH), Notorius (syn Bennfentes dosáhl CCI*** v military, v KWPN chovu), Balustrade (potomstvo všestrannost a syn Midas zařazen do trakénské a mecklenburgské PK), Good Times (u nás figuruje v roli otce Prince Orac, což je mat. otec plemeníka Stáje Mustang Carducci s T** výkonností), Hobnob (v JAR), Freefoot (později v Polsku, syn Auerbach v tepl. chovu v Německu), Moulton aj. V teplokrevném chovu u nás působí také několik klisen z této rodiny (i v AP), což se odvíjí od dob importu No Spa, jejíž dcera No Slip dala „T" drezurní klisnu Vegu. V plnokrevném chovu působili např. populární Bay Express a v současné době Einstein v USA.

Moonjazova 6. matka Urshalim (Nasrullah) je bábou plemeníka Shining Finish (všestrannost, z potomstva například 160cm skokan Speculation, je mat. otcem drezurního plemeníka Cool Cat xx). Její nejvýraznější dcerou byla Violetta III, sama matka black type koní, ale především klisny Furioso. Furioso dala derby-vítěze a plemeníka Teeonoso a je bábou druhého z Derby, plemeníka Most Welcome. Furioso však nebyla jediná výborná dcera Violetty III, minimálně ještě můžeme mluvit o třech dalších a to Favoletta, Laughing Girl a Parthica.

SakheartKlasická vítězka Favoletta byla vyvezena do USA, kde založila zajímavou odnož rodiny, z níž vychází např. St. Leger vítěz a plemeník v Japonsku Rule of Law (z linie Mr. Prospector) a jiný plemeník, světoběžník Imperial Ballet. Z této části rodiny se u nás v ČR nachází Alpha Sum a Andalouse.
Laughing Girl byla čtvrtá v Oaks, ale přes vlastní black type produkci je především bábou derby-vítěze a plemeníka Sir Percy. Z její větve se v ČR nachází Keyta Bonita.

Parthica měla vliv na náš chov v tom, že je bábou plemeníka stojícího na Slovensku, Desert Track, a matkou klasické vítězky Give Thanks, což je prabába Moonjaze. Z této větve rodiny také u nás působila chovná klisna Zawi (po synu Blushing Groom Shy Groom) a běhá tu Handsome Jack.
Give Thanks byla po Relko z linie Deux Pour Cent, ale v chovu kromě klasicky umístěné Alshakr prakticky nic nedala. Lepší byla její dcera, malá vítězka Saffaanh, která dala kromě klasické vítězky Harayir několik matek s black type produkcí, mezi nimiž je jedna z nejlepších klisen v ČR, a to Sakheart.

Moonjazova matka Harayir dala zatím čtyři vítěze, nejlepším byl listed vítěz Izdiham, ale její produkce se dá považovat zatím za velké zklamání.

Jak je vidno, rodina se opakovaně dostávala na území ČR, kde se jí nedařilo vůbec špatně. V samotné rodině je mnoho klasicity, ostatně jako v celém Moonjazově původu, a tak zdrojem rychlosti je především mateřská linie Mr. Prospector.

Moonjazovy výsledky v chovu

Hříbě po Moonjaz z ApaskyHřebec je v ČR od roku 2005, avšak působil několik let u malých chovatelů, z jejichž odchovanců se na dráhu dostalo minimum (úskalí plnokrevného chovu spočívá v tom, že nelze kvalitního závodního koně odchovat v domácích podmínkách). Od roku 2008 působí v Němčicích u Pardubic u pana Vocáska, kde je i letos. První odchovanci z tamního působení jsou letos teprve čtyřletí a mezi nimi má několik vítězů: Shadow Moon (z matky z linie Native Dancer, bába z linie Hyperion) či Rose Wild.

Letos má registrovány v dostihovém tréninku pouhé dva tříleté koně a to zatím nejlepší hříbě vůbec, Paullinku, a Sicílii. Paullinka (matka z linie Tourbillon) jako dvouletá vyhrála II. kat., v GH získala 76.5 kg a letos je hlášená do klasické Jarní ceny klisen. Sicílie, u níž je zajímavé, že je na Nasrullaha v 7 generacích prochována 5x a navíc je ze stejné rodiny jako její otec, vyhrála loni i letos III. kat. a jistě je do budoucna velmi slibná.
Z těch starších aspoň jmenujme vítěze na proutěnkách Night Neon (matka z krosu Northern Dancer x Mr Prospector) a Modase.

Jedná se však o vítěze nízkých kategorií a co se týče chovných kvalit hřebce z hlediska dostihového sportu, musíme si počkat na Vocáskovy svěřence. Nicméně platí, že i přes to, že pan Vocásek je úspěšný chovatel, jedná se o relativně malý chov a hřebec za stávající malé příležitosti, která se nezmění, nebude vlastně prověřen nikdy. To je však typický problém našeho chovu, který se týká většiny plemeníků.

MoonjazMožná doporučení

V rámci našeho regionu by bylo vhodné díky mnoha úspěšným precedentům ve světě prochovávat na kombinaci Nasrullah x Hyperion, která je již v Moonjazově původu přítomna, a to například skrze potomstvo polského veleúspěšného hřebce Dakota.

Celkově je třeba být opatrný u charakterově špatných matek a také přihlížet k tendencím mateřské linie plemeníka k nekorektnímu exteriéru.
Konkrétních příkladů, jak pracovat s Nasrullahovou krví, je ve světě nepřeberné množství, ale míníme, že je dobré se podívat, jak se pracuje třeba s nejúspěšnějším synem Nashwan v teplokrevném chovu Wilawandrem a z jakých kombinací vychází výše jmenované produkty. U nás je dobré se držet toho, co se osvědčilo, protože experimenty se syny v teplokrevném chovu neúspěšných plemeníků z nevyhovujících rodin nebudou zřejmě nejpřímější linkou k produkci sportovních koní.

Hřebec s mírami 175 - 166 - 195 - 21 stojí v Němčicích u Pardubic a působí v rámci PK CS.

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

  • 1. bkocovsky

    Prostě super

    08:50 - 26. 04. 2012

    Díky za článek, nemá to chybu :-)

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 2 čtenářů. Celkový počet bodů: 10.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: