Vánoční dárek pro vás: Rozjíždíme poradnu!

23. 12. 2016 07:00, Aktualizováno 27. 12. 2016 20:15

Obrázky: 7

Autor: EQCH redakce Rubrika: Z redakce Počet přečtení: 12145 Počet komentářů: 11 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Lidé o Vánocích víc myslí na své blízké a zpravidla se to snaží dát najevo alespoň milou drobností. Našimi blízkými jste vy, se kterými sdílíme společnou lásku a zálibu, vy, dlouholetí „equichanneláci“, kteří také zůstávají věrní nám i naší myšlence pomáhat lidem, aby se s nimi koním žilo lépe. A protože se pořád snažíme tuhle myšlenku rozvíjet, na letošní Vánoce jsme přišli s malým dárkem.

Prakticky celou dobu trvání EQUICHANNELu nám do redakce nebo autorům osobně lidé zasílají množství dotazů a proseb. Spoustě z nich pomoci neumíme - neumíme zařídit znovuvydání nesehnatelných knížek ani objednání nedostatkového zboží, nemáme kapacity jezdit po celé republice pomáhat s koňmi, ale často se nám podaří pomoci alespoň radou nebo podělením se o vlastní zkušenosti. Nicméně ne vždy máme znalosti na opravdu fundovanou odpověď a kapacitu na to konzultovat s někým v té oblasti zkušenějším.

 Mnohokrát tu zazněla i opakovaná prosba, abychom zřídili veřejnou poradnu, kde budou odpovídat odborníci. Až dosud jsme jí nebyli schopní vyhovět, protože jsme neměli příslušné odborníky k dispozici a také to pro jednoho člověka bylo velmi obtížně realizovatelné. Nyní díky „nakopnutí" a pomoci Pavla Čechovského z Koňské záchranky vám od ledna budeme moci takovou poradnu nabídnout.

Své dotazy nyní můžete zasílat na redakční mail info@equichannel.cz a my je předáme odborníkům, do jejichž oblasti budou spadat. Zajímavé dotazy budeme vybírat také z našeho diskuzního fóra.

Pevně věříme, že naši dlouholetí a již zkušení čtenáři se nebudou cítit dotčeni tím, že některé dotazy budou spíše jednoduššího rázu, nechceme diskriminovat nikoho. Pokusíme se vybírat dotazy, které jsou nejčastější, nejzávažnější a takové, které v diskuzi již nebyly dvacetkrát zodpovězeny. Také se, díky našim odborníkům, pokusíme vyvrátit některé nepravdy, mýty a klišé.

A kdo pro vás bude odpovídat?

 Pavel Čechovský pro vás jako jedna z nejpovolanějších osob bude zpracovávat téma bezpečnosti a přepravy koní. Je profesionálním certifikovaným přepravcem, jeho firma Horse Taxi již přes 20 let brázdí s naloženými koňmi Českou republiku, ale i ostatní evropské země. Kromě běžné přepravy se již mnoho let a se značnými úspěchy zabývá nápravou přepravy problémových jedinců. Většinou se jedná o koně, které nelze naložit. Na rozdíl od ostatních trenérů však koně napravuje na základě precizního rozboru jejich psychologie a řeší i komplikace během cesty. Nejčastěji jde o následek jízdy nezkušeného řidiče nebo jiné trauma prožité v průběhu cesty (autonehoda apod.). Na principech spravedlivé náročnosti předává nepřeberné zkušenosti v rámci nového projektu „Hipotéka přepravy koní". Jde o seriál přednášek a seminářů pro kolektivy, ale i stáží pro jednotlivce, osvětu na internetu ale i v odborných časopisech. Mezi jezdeckou veřejností je znám také jako spoluzakladatel projektu Pet & Horse Emergency a provozovatel Koňské Záchranky.

 Katka Lipinská bude mít na starosti výcvik jezdců a koní, tzv. „problémové koně" pod sedlem, může vám poradit, jak pracovat s mladým nebo pokaženým koněm, jak z bývalého dostihového koně „vyrobit" pohodového par'táka na vyjížďky, jak si nachystat koně do drezurního stupně Z - L nebo co vám váš kůň svým chováním sděluje. Jelikož Katka vystudovala pedagogiku a psychologii, můžete se na ni obracet i s dotazy týkajícími se psychologie jezdce a metodiky výcviku jezdců. S koňmi pracuje už celé čtvrtstoletí, během kterého jí prošly rukama a pod zadkem nejrůznější typy koní, od vyhořelých provozáků, přes dostihové plnokrevníky, mladé koně až po koně sportovní. Své vzory hledá nejen ve sportovní drezuře, ale i v té klasické podle hesla, že není důležité, čemu se věnujete, ale jak a za jakým účelem.

Její sportovní výkonnost je S a měla tu čest se potkat a trénovat s mnoha výbornými trenéry. Aktuálně se realizuje spíš v trénování a přípravě koní své dceři, která se může pyšnit dvojnásobnou účastí a 5. místem na MČR pony a letošním vítězstvím v drezurním šampionátu a Západočeské Dressage tour v kategorii dětí.

 Otázky ohledně bezpečnosti, pojištění nebo výcviku začátečníků (včetně „formalit" s komerčním výcvikem spojených) můžete směřovat na Danu Kusebauchovou, kterou znáte z našich článků o rizicích. Jezdectví se věnuje od roku 1990, 10 let pracovala jako vedoucí výcviku v jezdecké škole, v současnosti se věnuje výcviku koní jako OSVČ. Vždy ji lákali spíše „odepsaní koně", většinou kvůli nevhodnosti pro sport. Nejvíce zkušeností má se začátečníky, díky kterým se naučila srozumitelně vysvětlovat i ty nejsamozřejmější věci a uvědomovat si rizika, která jsou s jezdectvím spojena a předcházet jim. Další oblast, které se věnuje, je hudba. Právě spojením hudby a jezdectví vznikla Danina další aktivita, kterou je výroba hudby na míru pro drezurní küry a show. Vaše dotazy se tedy mohou týkat i této oblasti. A poslední (přesto velmi důležitou) součástí jezdecko-uměleckého spojení je dlouholetá spolupráce s projektem Koně pro Kapku naděje, který moderuje a pomáhá organizovat. Novým, avšak velmi zajímavým oborem jejího zájmu se stalo i pojištění koní.

Odborníkem na práci ze země a horsemanship, přesněji řečeno partnership, bude v poradně Zuzka Prokopová, známá mezi koňskou veřejností jako úspěšná „zaříkávačka koní". V profesionální sféře činnosti má za sebou již více než 10 let praxe. Jejími klienty se stávají majitelé koní, kteří se chtějí svému čtyřnohému příteli stát partnerem nejen ve fyzické, ale především psychické rovině. Motivovat koně do „práce" i komplikovaných situací, ve sportovní sféře přidat nadšení a impuls k lepší spolupráci i uvolnění. V rekreačním ježdění navodit klidnou atmosféru vzájemné důvěry, v práci ze země od úplných základů až po pokročilý výcvik ve volnosti. Zpracování pomůcek na maximální jemnost a dynamiku, nebo i pomoc s problémovým chováním. Zuzka ve své práci postupuje komplexně na principech motivace, vyvážení důvěry i respektu na ideální rovinu pro každou dvojici. Její práce je velmi individuální podle potřeby koně i člověka a jejich cíle. Kromě individuálních lekcí u klientů a kolektivních seminářů, v domovské stáji na Moravě též pracuje s koňmi ve výcviku, připravuje a obsedá mladé koně a pomáhá najít si cestu k sobě majitelům i jejich koním.

 Na problematiku výživy a koňských doplňků máme hned dvě odbornice, Moniku Mechovou a Romanu Babákovou. Moniku Mechovou koně provázejí životem již 20 let a před pár lety se jí staly profesí. Je nezávislou poradkyní pro krmení koní, nepreferuje výrobky žádné značky a bere v úvahu i ekonomickou stránku věci. Kromě ukončeného studia na Mendelově univerzitě (obor krmivářství) se dále vzdělává a drží krok s nejnovějšími trendy ve výživě koní. Absolvovala např. kurz pod záštitou University of Edinburgh v rámci projektu Coursera a navazující seminář „Advanced equine nutrition" pod vedením Dr. Jo-Ann Murray na University of Glasgow.

Prošla několika školami ježdění a horsemanshipu, navštívila mnoho stájí. I proto se její poradenství nezastavuje u krmení, ale díky prožitým zkušenostem ho dává do souvislostí s celkovou péčí o koně. Systém odchovu, ustájení, způsob ježdění i běžné ošetřování totiž mají na koně a jeho metabolismus velký vliv a nelze je proto při sestavování krmného plánu opomenout.

V poslední době se velmi věnuje koním s metabolickými poruchami, jako je inzulinová rezistence, Cushing syndrom, PSSM a jiné. U těchto koní je správná technika krmení a vyvážená krmná dávka základem jejich léčby. Web Moniky Mechové http://krmeni-koni.cz. Máte-li dotazy na toto téma, sem s nimi :-)

V otázkách chovu vám poradí tým složený ze Šárky Dolanské a Martiny Cerhové. Ani jedna sice nejsou v problematice studovanými odbornicemi, ale chovem se zabývají - chovatelské články Martiny Cerhové patří již několik let ke stálicím EQUICHANNELu. Šárka Dolanská je povoláním korektorka českého jazyka, nejen zde na EQUICHANNELu. Koním se věnuje více než 10 let, a to především chovu sportovních teplokrevníků. Počtem vlastních odchovaných koní se rozhodně nemůže řadit mezi zkušené chovatele, aktivně se však chovem zabývá, sleduje aktuální situaci především v českém chovu a stále sbírá zkušenosti, nesmí chybět na žádné větší chovatelské akci. Momentálně vlastní čtyřčlennou koňskou rodinu.

 MVDr. Kamila Retta EEBW, je koňský veterinární lékař se specializací na chiropraxi a fyzioterapii. Společně se svým manželem Adamem Hlinovským, EqDT se také věnuje zubům koní (jistě si je pamatujete z našeho seriálu Koňské zuby). Již během studií na VFU Brno se začala specializovat na péči o pohybový aparát koní a psů a na možnosti celostní léčby. V roce 2012 absolvovala rekvalifikační masérský kurz a udělala si další specializace k této profesi, které začleňuje do péče o zvířata. V únoru 2013 odjela do Anglie studovat sportovní masáže koní v programu Equienergy - the United Kingdom and Brazil division of Equinology, Equinology Equine Body Worker® certification programme. V září 2013 jí byl udělen certifikát s mezinárodní platností opravňující k užívání titulu a vykonávání dané profese kdekoliv po světě. Dále se zúčastnila kurzu Dornovy metody pro zvířata, vystudovala klinickou homeopatii pro lékaře, kterou rozšířila ještě o Bachovy esence. V Anglii absolvovala kurz pasování sedel a dynamického kování. V srpnu 2013 zakoupila jako první v ČR přístrojovou magnetoterapii pro zvířata Biomag Lumina Vet.

V letech 2013-15 absolvovala všechny stupně techniky The Equine Touch. Na Internacional Academy of Veterinary Chiropractic v Německu na podzim roku 2015 úspěšně složila mezinárodní zkoušku specilizace na veterinární chiropraxi koní a psů. Aktuálně je v prvním ročníku čtyřletého studia Tradiční čínské medicíny se zaměřením na akupunkturu. Více informací najdete na jejím webu www.karettabohemia.cz.

Odborné otázky ohledně chování koní, etologie a výchovy hříbat vám zodpoví Doc. Ing. Jitka Bartošová (Víchová), Ph.D. vystudovala obor Obecná zootechnika na MZLU (MENDELU) v Brně. Od roku 1997 pracuje na oddělení etologie ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v.v.i., v Praze - Uhříněvsi, kde vede pracovní skupinu pro výzkum chování a welfare koní a koňovitých. Centrem vědeckého zájmu jsou mateřské, reprodukční a sociální chování, welfare a „biologicky logické" pracovní využití koně. Publikuje v renomovaných mezinárodních vědeckých časopisech (32 impaktovaných publikací, průměrný IF 2, h-index 9, 159 citací), řeší grantové projekty (7. RP Evropské komise, GA AV ČR, GA ČR, NAZV). Je docentkou v oboru Obecná zootechnika na ČZU v Praze. Vyučuje etologii a welfare koní (ČZU v Praze, VFU Brno, MENDELU v Brně), vede bakalářské, diplomové a disertační práce studentů biologických oborů ČZU v Praze, UK v Praze a JČU v Českých Budějovicích. Předsedala České a Slovenské etologické společnosti (2011 - 2015). Je členkou ISES (International Society for Equitation Science). Ve snaze o osvětu přednáší a píše o etologii koní, welfare a praktickém využití teorie učení odborné veřejnosti (více než 100 článků pro Jezdectví, EQUICHANNEL.cz, Veterinářství, apod.). Spolupracuje s Českou hiporehabilitační společností. Koně jsou jejím celoživotním koníčkem (momentálně hlavně ten jeden, černý a klabonosý). Více informací: http://www.vuzv.cz/index.php?p=konoviti&site=Etologie

 Budete-li mít dotaz z oblasti závodů a sportu, například k pravidlům, licencím, účasti na závodech či Jezdeckého informačního systému (JIS), bude vám k dispozici Martin Blažek. Možná ho znáte jako člena legislativní komise ČJF (od ledna nejspíš bude členem Výkonného výboru ČJF), my o něm víme ještě to, že je majitelem stáje Rohan, se svou klisnou Cookie má vyskákanou výkonnost S** a je držitelem bronzového výkonnostního odznaku ČJF. Dále je i instruktorem jezdectví a rozhodčím ve skocích.

Protože bez kopyta není koně, Petr Soukup vám poradí s otázkami ohledně úpravy kopyt a péče o ně, i v souvislosti s managementem. Kopyta jsou jeho dlouholetým zájmem a objektem studia, velice rád pomůže, i když úpravy za účelem výdělku neprovádí. Po střední průmyslové škole absolvoval nástavbové studium ve Velké Chuchli (Chov a sportovní využití koní) a v Jaroměři získal kvalifikaci podkováře. Velkou výhodou je jeho „obojživelnost", ví hodně o tom, jak koně dobře okovat (a stále se vzdělává, např. se každoročně účastní Podkovářských dnů), ale také má prostudované různé školy „bosého trimu" - učení Marjorie Smith, Petea Rameyho i dr. Strasser.

Své i několik koní svých přátel má na pastvinách nedaleko Kralup nad Vltavou. Více informací o něm, ale především o kopytech najdete na jeho webu www.kopyta.com.

Veterinární dotazy z jiných oborů, než je zubařina, fyzioterapie a výživa, pro vás budou zodpovídat odborníci z Kliniky chorob koní při Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně. Jde o prestižní zařízení, jehož cílem je zajištění výuky univerzitních studentů a poskytování veterinárních služeb v oblastech diagnostiky, léčby a prevence onemocnění koní. Jde o referenční pracoviště s celorepublikovou i mezinárodní působností a úzce spolupracuje se zahraničními univerzitami a klinickými pracovišti. Poskytuje služby v oblastech interních onemocnění, chirurgie, ortopedie, stomatologie, anesteziologie, oftalmologie, zobrazovací diagnostiky, neonatologie, porodnictví, intenzivní péče, laboratorní diagnostiky a komplexního vyšetření při koupi. Ve spolupráci s dalšími ústavy a sekcemi VFU Brno zajišťuje mikrobiologické, patomorfologické, histopatologické a jiná požadovaná vyšetření. Informace o klinice najdete zde: http://fvl.vfu.cz/informace-o-fakulte/sekce-ustavy/klinika-chorob-koni/index.html.

Těšíme se na vaše dotazy!

PS.: Předem upozorňujeme, že diskuze pod články bude s ohledem na naše externí spolupracovníky moderovaná.

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. šutřík

  krásný dárek

  17:47 - 23. 12. 2016

  Tomu říkám krásný dárek, děkuju. Perfektní výběr odborníků, už se těším na dotazy i odpovědi.

  Přeji celé redakci Equichannelu příjemné prožití vánočních svátků a v novém roce hodně štěstí, zdraví a spokojenosti.

 • 2. žofré

  Sdílím nadšení,

  18:41 - 23. 12. 2016

  to je opravdu moc, moc dobře.
  Redakci i ochotným odborníkům děkuji a připojuji se k přání krásných svátků a úspěšného nového roku.

 • 3. Katka K.

  Re:

  23:05 - 23. 12. 2016

  Moc děkujeme a jsme opravdu potěšeni, že jsme vás potěšili! :-) Budem se snažit i dál.

 • 4. RoteBete

  skeptik

  09:28 - 25. 12. 2016

  Je to zajisté jeden ze způsobů jak oživit zkomírající web, ale zároveň je to cesta do pekel. Poradnou nepřispějete k tomu, že se majitelé koní a jezdci budou víc a komplexněji vzdělávat. Jen lidi podpoříte v přesouvání zodpovědnosti na druhé a bezmyšlenkovitém přejímání rychlokvaškových návodů.

 • 5. nataliem

  RoteBete - co je to proboha za nick a za názor???

  10:53 - 25. 12. 2016

  Reaguje na 4.

  Už jsem sem dlouho nic nenapsala, ale předchozí příspěvek mně přinutil reagovat. Milá paní Bete Rote (pravé jméno?), založila jste si tu nick před cca měsícem jenom pro to, abyste do všeho ryla a vše pohrdavě kritizovala???

  Jsem dlouholetý příznivec Equichannelu, někdy aktivní, někdy spíš pasivní, pamatuji jeho proměny, prakticky všechny od začátku jeho existence. Je fakt, že poslední dobou to tu hlavně na diskuzích trochu skomíralo, ale v obrovské konkurenci Facebooku a jiných sociálních sítí se není co divit.

  S poradnou to vidím jako VYNIKAJÍCÍ nápad a strašně moc držím palce, ať se záměr podaří. Kolikrát co veterinář, to názor, co trenér, to názor, a nakonec je to majitel, který se musí nějak rozhodnout. Čím více informací, tím lépe, zvlášť když jde o odborníky na danou problematiku a ne náctileté holčičky, co vědí všechno nejlíp.

  Prosím nenechte se odradit, za dlouhá léta existence jste pomohli obrovské spoustě lidí a koní. Jste skvělý web, byla by velká škoda, kdyby to tu opět neožilo :-).

 • 6. kerri

  reskeptik

  13:48 - 25. 12. 2016

  Reaguje na 4.

  Milý neznámý diskutující. nevím, kde se vzal názor na skomírající web, kdž jen za poslední týden bylo zaznamenáno přes dvacet tisíc přečtení článků na základní stránce.

  Nevím, kde berete onu jistotu přesouvání odpovědnosti, vždyť to, že se někdo ptá "co dělat, když..." svědčí přesně o opaku, o tom, že právě odpovědnost za své svěřence nutí koňáky ptát se na danou problematiku, která ho v dané chvíli trápí. Pokud by kdokoli z budoucích tazatelů byl nezodpovědný, bylo by mu vše fuk a logicky by se neptal.

  A už vůbec netuším, jak můžete vědět, že odpovědi budou bezmyšlenkové rychlokvašky, když základním pravidlem této rubriky mají být otázky, směřované na opravdové praktické odborníky, nikoli na ...náctiletá děvčátka z tolik rozšířených např. FCB diskuzích... Neplést si to, prosím, cesta do pekel je mnohdy k vidění na jiných fórech...

 • 7. Valounek

  Rozpačitost

  13:51 - 25. 12. 2016

  Reaguje na 5.

  Občas sem po letech znovu zabrousím, i jsem se znovu zaregistrovala, když už v tomto čase jako spousta jiných pracuji, tak taky přidám názor: je doba rychlých řešení, takže poradna je asi dobrý nápad a v současnosti asi jedno z mála řešení k oživení tohoto webu - většina osobností, které tu v průběhlu minulých let bez nároku na odměnu fundovaně radily v diskuzi, už sem moc nechodí nebo prostě nekomentuje. O to víc si vážím přispívajících typu Horsana1, její příspěvky velmi přispívají k úrovni webu. Ony se i ty dotazy opakují, leccos lze v diskuzi zpětně dohledat......Nicméně poradna praxi a dennodenní práci s koněm v cestě ke zdokonalování nenahradí a pokud není trenér, žádné samostudium knih či jiných médií k posunu nevede, jen může poskytnout impuls a nasměrovat. Těžiště spočívá ve skutečné práci, tak jako v jiných oborech. Takže jsem taky spíše rozpačitá, v dnešní době lze vygooglit celosvětově prakticky cokoliv a najít odpověď poměrně samostatně.Je otázka, zda taková odpověď v praxi bude ale požitelná (ať už z poradny nebo z Google). No, to jen takový postesk, ale jinak samozřejmě držím palce, fundované odpovědi například z oblasti pojištění, organizace soutěží či bezpečnosti asi mají smysl, z výcviku či prosté práce s koněm si to nedokážu moc představit. Protože zkratky a jednoduché odpovědi prostě v dlouhodobém horizontu nemají žádný smysl.

 • 8. kerri

  rozpačitost?

  13:58 - 25. 12. 2016

  Reaguje na 7.

  Toto je docela logický názor, ale myslím si, že čas ukáže. Jasně, lze vygúglit ledacos, ale v záplavě odkazů se zaprvé velmi těžko orientuje, za druhé, to, co funguje v Americe či Austrálii, nemusí zafungovat u nás... Nicméně konkrétní otázky a konkrétní odpovědi je to, o co tu běží a to může být pro mnohé velmi poučné. Nezanedbatelný může být i dopad jako prevence stavům, které nemusejí nastat, ať už v důsledku špatného zacházení nebo jen z neznalosti dané problematiky.

 • 9. Valounek

  Souhlas

  14:05 - 25. 12. 2016

  Reaguje na 8.

  Ano, samozřejmě, čas ukáže, to jistě. Spíš jsem měla na mysli fakt, že ani v poradně nemáte jistotu, že daný odborník "vybral ze záplavy odkazů\" jako odpověď to správné. Často to může být jen varianta, které on věří, protože se mu třeba osvědčila a funguje, což neznamená, že bude fungovat i tomu, kdo položil otázku.
  Ale neberte to jako kritiku, jak bylo psáno výše, čas ukáže. Spíš že poradna typu dotazy milá Sally (starší vědí) nemusí přinést vysněný posun jako hodiny s trenérem či klinika (teď myslím výcvik).

 • 10. Katka K.

  Re:

  22:01 - 25. 12. 2016

  V první řadě, poradnu nezakládáme ve snaze oživit skomírající web, přesněji řečeno, je to spíš naopak. Equichannel za sebou má poměrně dlouhý vývoj, jsem v něm v podstatě od začátku a po určitém úpadku zhruba poslední půl až třičtvrtě rok je patrný nárůst čtenosti a obnovování starých kont. Je to pro mě velmi cenná a velmi příjemná zpětná vazba, že se vám náš směr líbí, že se ani po těch letech neopakujeme a že jsme našli svou cestu, která vyhovuje jak nám v redakci, tak čtenářům. A právě při přemýšlení, jak dál, zjišťuji, že máme tendence se posouvat spíš ke zvyšování odbornosti a logicky z toho vyplynula otázka "co ti, kteří zde hledají spíše konkrétní rady na své problémy?" Nemůžeme a určitě nechceme psát pořád dokola o jezdeckých problémech, o tom čím krmit nebo kdy volat veterináře, ale na druhou stranu ani tyhle čtenáře nechceme zklamat. To byl první argument pro poradnu.

  Druhý jsou skomírající diskuze. Narozdíl od webu, diskuze se z logických důvodů přesouvají na Facebook. Osobně mi to vyhovuje, protože jejich sledování mi zabíralo mnoho času (a stejně jsem to nestíhala), který raději věnuji článkům a překladům a dohadovat se stále dokola o dodržování pravidel mě zrovna nebavilo. Equichannel je především informační server, diskuze jsou jeho součástí, ale určitě ne tou nejdůležitější.
  Navíc spousta odborníků, kteří tam přispívali, časem odpadla. Důvody nebyly jen časové, ale i to, že odmítali diskutovat a nechat se kritizovat od často anonymních, mnohem méně zkušených čtenářů. Poradna formou článků mi proto připadá jako mnohem vhodnější a rady v ní nezapadnou tak, jako v diskuzi.

  Je samozřejmě pravda, že poradna naprosto nemůže nahradit zkušeného odborníka na místě nebo pravidelné lekce s trenérem, nicméně může člověku pomoci udělat si názor na to, co řeší, získat zkušenost někoho dalšího (který k tomu má určitou kvalifikaci), anebo může člověka "nakopnout", že něco není v pořádku a přimět řešit. A v neposlední řadě také zjistit, že v tom není sám.:-) Nicméně jinak je už na každém, kolik si z toho vezme.

 • 11. žofré

  Po ovoci poznáte je.

  17:57 - 27. 12. 2016

  Bude záležet na konkrétní podobě, jestli bude možno klást doplňující otázky, diskutovat,rozporovat, uvádět konkrétní podmínky znemožňující standardní navržené postupy atd..

  Vznik poradny apriorně vítám, protože informací je inflace, kvalitních málo, lajka po informaci se pídící s vysokou pravděpodobností narazí na nekvalitní zdroj-který nepozná. Mlčenliví čtoucí si budou moci korigovat dosavadní názory.
  Osobně jsem viděla pracovat pana Čechovského a pana Soukupa, s ing Mechovou jsem privátně konzultovala, MVDr Retta mi reagovala na dotazy a psala o IR, v této oblasti se celkem orientuji, a ing Bartošovou čtu roky. Těchto lidí si vážím pro jejich erudici na současné úrovni poznání, bez bigotnost a extrémismui, s širokým zaměřením a přesahy a též pro způsob, jakým umí informace a názory předávat. Je to šance s problémem na síti minout rychlokvašné "odborníky", jejichž hlavní zájem je prodat mi pečený vzduch výhradně vlastního copyright. Mnohaletá historie výše zmníněných v Rohanu dává snadnou možnost ověřit i jejich osobní koherenci v čase.
  K dalším jménům se nevyjadřuji, protože jejich práci neznám.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 5 čtenářů. Celkový počet bodů: 25.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: