Péče o zanedbaného koně

24. 9. 2013 Dominika Švehlová Autor fotek: Dominika Švehlová

Bez ohledu na to, jak kontroverzní je téma zachraňování zanedbaných či týraných koní, jsou mezi námi lidé, kteří se pro tento čin z nejrůznějších důvodů rozhodnou. Bohužel však není výjimkou, že i přes lásku a odhodlání neví, jak se o ně postarat a na co výslovně dbát, aby pak v dobré víře nenadělali další chyby.

Jak se tedy připravit na to, že si domů přivezu „zachráněného" koně? Na co myslet, co dělat hned a co nechat na později?

Než kůň přijede

Nákup nebo odběr zanedbaného koně by nikdy neměl být aktem impulzivního jednání. Jinými slovy: pokud se pro něj rozhodnete, měli byste být na vše předem řádně připraveni. Budete muset počítat se speciální péčí, obvykle i s pomocí různých odborníků (od veterináře přes zubaře, podkováře až třeba po trenéra) a v neposlední řadě s nemalými finančními výdaji, obrovskou trpělivostí a důsledností a nekončícím studiem střípků z veteriny, etologie, teorie učení a mnoha dalších oborů, o nichž možná zatím ani nevíte, že existují.

V první řadě si musíte připravit karanténu. To znamená takové ustájení, aby nově příchozí kůň byl fyzicky zcela oddělen od „domácích koní". Nestačí vyčlenit box na druhém konci stáje, je potřeba, aby mezi nimi byla dostatečná vzdálenost a oddělené všechny prostory, kam chodí koně nebo i lidé, kteří se o ně starají. To znamená:

Karanténa bude nejen oddělovat nového koně od „starousedlíků", ale umožní majiteli ho dobře sledovat a pozorovat, provádět potřebná vyšetření a ošetření a individuálně přistupovat k jeho krmení i další péči.

  • nový kůň se nesmí dostat do prostor, kam se dostanou domácí koně (tedy žádné střídání výběhu ani jízdárny), vzdálenost od prostor nového koně k „starousedlíkům" by měla být aspoň 40-50 m (aby nedolétla případná kapénková infekce) a mezi nimi by měl být prostor „nikým nevyužívaný";
  • mezi prostorem pro nového koně a „domácími" nesmí volně chodit lidi a ideálně ani jiná zvířata;
  • nový kůň musí mít „své" nářadí, čištění, výstroj, krmení, prostě svoji vlastní výbavu;
  • je třeba připravit tzv. hygienickou smyčku, aby člověk, který manipuluje s novým koněm, se mohl poté převléknout, přezout a umýt.

O vašem záměru by měl být předem informovaný veterinář, který bude k dispozici, když koně dovezete.

Zájemce o zanedbaného koně by si měl o svém potenciálním novém svěřenci zjistit co nejvíce informací, pokud je to tedy možné:

  • věk, původ, případnou registraci v ÚEK, majetnické vztahy;
  • jeho předchozí životní a pracovní podmínky (kde a jak žil, co se s ním jak dělalo);
  • zdravotní historie (co mu kdy bylo a jak se to řešilo);

Každý střípek, který se podaří získat, může pomoct v návratu koně do normálního života a vyhnout se dalším problémům.

péče o zanedbaného koně

První dny v novém domově

A je to tady! Zesláblý a jistě i vystrašený kůň je převezen do svého domova, kde by mu měl začít (konečně) lepší život. Pro jeho dobro, ale i pro dobro ostatních koní a samozřejmě i lidí, je vhodné hned na začátku provést několik důležitých úkonů - a mnoho dalších nechat na později, až se trochu adaptuje na nové prostředí, lidi a rutinu.

Nový kůň musí rovnou do karantény, protože lze předpokládat, že si s sebou ze svého dosavadního působiště přinesl nežádoucí „pasažéry" v podobě infekce či parazitózy. Kromě již popsané izolace od ostatních koní či jiných vnímavých zvířat však je třeba během karantény, která má trvat dle stavu konkrétního koně 1-3 týdny, provést ještě další úkony:

  • Co nejdříve po příjezdu koně do karantény je třeba ho nechat veterinářem klinicky vyšetřit. Zjišťuje se dechová a tepová frekvence, tělesná teplota, rytmus, hlasitost a „snadnost" dýchání, případný kašel či jiné „zvukové projevy", stav sliznic, stav hydratace (především vyhublí koně bývají často i dehydratovaní!), slyšitelnost peristaltiky, stav hmatných mízních uzlin, očí, nozder a vnějších pohlavních orgánů. Veterinář by měl také prohlédnout koni kopyta a doporučit případně úpravu, jeho srst a kůži (především hledat stopy po přítomnosti vnějších parazitů, plísně, kvasinek či bakteriální kožní infekci), chování a držení. Dle potřeby odebere veterinář i vzorky tkání na laboratorní vyšetření (krev, moč, trus, kožní seškrab...). Majitel/ošetřovatel by měl zaznamenávat jakékoli změny těchto orgánů a tkání. Pokud kůň aspoň trochu spolupracuje, je dobré udělat aspoň zevrubnou kontrolu huby a zubů, na základě které se lze rozhodnout, jestli bude třeba ráznější zásah, nebo to kůň „chvíli vydrží". Další vyšetřování zmíněných ukazatelů zdravotního stavu koně budete provádět vy sami, a to denně; vše je nutné poctivě zapisovat.

Orientační „zdravé" hodnoty:
- tělesná teplota 37,5-38,5 °C u dospělého jedince,
- dechová frekvence ca 8-16 dechů / min, tepová frekvence 28-42 tepů / min,
- dýchání neslyšné, pravidelné, bez roztahování nozder a stahování břicha,
- sliznice sytě růžové, vlhké, hladké, po stlačení prstem zrůžoví do 2-3 sekund (CRT),
- oči, nozdry a pohlavní otvory bez výtoků, bez otoků, zranění či zaschlého sekretu,
- peristaltika na obou stranách břicha slyšitelná s výraznými pauzami,
- kůže bez šupin a stroupků, vytažená kožní řasa nad lopatkou se hned vyhladí,
- srst rovnoměrná, podle ročního období hladká, lesklá a přiléhavá, čistá, nepolámaná
- kálení a močení pravidelné bez bolesti či jiných potíží,
- chování bdělé, aktivní
- postoj bez ulevování si končetin, v rovnováze, zatížená celá plocha kopyta.

  • Samozřejmě pokud má kůň na těle rány, je třeba je hned prohlédnout, ošetřit a začít s pomocí veterináře léčit.
  • Dalším důležitým úkonem, který patří mezi ty první, je vypracování a zahájení odčervovacího plánu. Přivolaný veterinář by měl na základě historie a momentálního stavu koně určit, jakým postupem se kůň bude odčervovat a čím. Je dobré, když předtím odebere vzorek trusu na koprologické vyšetření. Je nutné myslet na to, že v těch těžších případech nelze koně zbavit najednou všech vnitřních parazitů, protože jejich mrtvá těla a rozkladné produkty by ho mohli ohrozit na životě (těžké ucpání tenkého střeva, ochrnutí peristaltiky, ucpání střevní tepny, záněty střeva, záněty plic apod.). Pár konkrétních tipů na odčervování:

- Pokud u koně předpokládáte zamoření parazity, odčervěte ho nejdříve přípravkem, který nezabíjí larvální stádia parazitů, například fenbendazolem, mebendazolem. Za 4 týdny ho odčervěte znovu stejným přípravkem nebo použijte přípravek obsahující ivermectin či moxidectin, ideálně v kombinaci s praziquantelem. Pokud je kůň skutečně silně zamořený, moxidectin použijte až výrazně později. Zabíjí i encystované larvy strongylidů a ty, pokud jsou ve velkém množství, mohou po svém úhynu způsobit vážné zdravotní problémy.
- Koně do roku a půl věku, kteří jsou pravděpodobně začerveni, mohou v sobě mít i škrkavky. Ty se nesmí zabít najednou, aby neucpaly střevo. Proto se doporučuje odčervit nejdříve poloviční dávkou fenbendazolu a za 2-3 týdny znovu odčervit řádnou dávkou nebo jiným přípravkem. Pro dokonalé odstranění škrkavek a zabránění šíření jejich vajíček v trusu se doporučuje tyto koně pravidelně odčervovat každých 56 dnů.
- Pokud jste zjistili nebo předpokládáte u koně velké strongylidy, odčervěte ho třikrát po sobě v intervalech 6 měsíců.
Rozhodně velmi pečlivě a často sbírejte trus nového koně, protože tak zabráníte šíření parazitů do prostředí a potenciálně i na další koně.

  • K odčervení patří i zbavení koně případných vnějších parazitů. Pokud se zavlečou do stáje nebo na ostatní koně, mohou být velmi tvrdým oříškem. Je-li rozumné počasí, není od věci nového koně co nejdříve celého vykoupat za použití vhodného šamponu, v chladnějším období je dobré mu pořádně vyčistit a vymýt aspoň hřívu a žíně, popřípadě rousy, v případě potřeby ho ostříhat nakrátko.
  • Hned první den je třeba také zjistit hmotnost koně a posoudit jeho výživný stav. Pro stanovení hmotnosti je ideální použít dobytkářskou váhu, pokud však není k dispozici, je dobré aspoň měřit obvod hrudníku. Případné hubnutí a tloustnutí se na této míře poměrně spolehlivě projeví. Výživný stav se posuzuje ideálně podle devítibodové Hennekeho stupnice, viz článek Stupnice tělesné kondice koně.
  • Protože příjem potravy je základem, hned první den by se na základě veterinárního vyšetření měla vytvořit i krmná strategie koně. O krmení zanedbaných, podvyživených či hubených koní si řekneme v příštím článku.
  • Určitě koně v den příjezdu vyfoťte, ideálně dříve, než ho začnete čistit a upravovat, a potom třeba ještě jednou v čistější podobě. Průběžně pak koně budete fotit a srovnávat s těmito první snímky. Ideální intervaly mezi pořizováním fotografií jsou asi 14 dní.

Možná se vám to nebude líbit, ale neodkládejte vyřizování papírů. Podle toho, jaký vlastnický vztah ke koni budete mít, vyřiďte si vše potřebné na ústřední evidenci koní, zapište vše řádně do svého hospodářského deníku.

Zaveďte si speciální sešit, kam budete denně zapisovat vše, co jste s koněm dělali, co jste mu dali, jak na to reagoval, jak se chová, jak vypadá, zda nemá problémy a jaké apod. Díky tomu můžete velmi dobře určit, kdy se „stala chyba" a co „konečně zabralo". Samozřejmostí by měly být i záznamy vyšetření jeho zdravotního stavu a veškeré veterinární úkony, krmná dávka a její změny, všechny doplňky, které mu dáte, byť jen na zkoušku.

Čemu je třeba věnovat zvlášť velkou pozornost:

  • velmi vysoká, nevysvětlitelná, přetrvávající nebo vracející se horečka,
  • nevysvětlitelné hubnutí nebo slábnutí,
  • aborty neznámé příčiny,
  • neurologické příznaky, např. ataxie, vzrušené chování, abnormální postoje nebo přecitlivělost,
  • těžké dýchání,
  • záchvatovité kašlání,
  • pěnivý výtok z nosu,
  • měkké otoky hlavy nebo krku,
  • puchýře nebo otevřené rány na pyscích, v hubě, na genitáliích, na korunkách.

Rutinéři

Pozor! Zanedbaní koně mají často hlad a pro kus žvance by udělali cokoli. Dávejte pozor, aby se nedostali ke krmení (především jádru) a nepodléhejte jejich „prosbám" - nadměrný příjem potravy je v tuto chvíli může zabít.

Pamatujte, že váš příchozí kůň je vytržen ze „svého" prostředí, na které, byť bylo mnohdy velmi nepřátelské, prostě byl zvyklý. A teď je někde, kde to nezná, sám, s cizími lidmi, s cizími požadavky... Během karantény proto zjistěte, co mu vadí a co má rád, a snažte se mu vyhovět a dělat co nejvíce příjemné věci. Zjistíte, jakou má kůň povahu, zda se bojí, je zvědavý nebo naopak se snaží mít navrch. Díky tomu mu můžete vytvořit rutinu. Koně jsou zvířata zvyku, rutina je uklidňuje a pomáhá jim srovnat se se stresem a tedy i novým prostředím. Zaveďte si časový harmonogram - kdy budete krmit, kdy mistovat, kdy ho vyvedete ven, kdy zpět do stáje, jak mu budete nasazovat ohlávku, jak vodit, jak uvazovat, jak čistit, zvedat nohy apod. Každý den stejně. Nepříjemná činnost (například ošetření rány) má být před příjemnou - například nakrmením. Čili nasadit ohlávku, uvázat, ošetřit a ještě před odvázáním dát krmení. Kůň si bude pamatovat, že po nasazení ohlávky a uvázání končil krmením, tedy tím dobrým...

Koně pak je dobré často čistit a hřebelcovat, rozproudí to krevní oběh v kůži, promasíruje svaly, utuží váš vztah. Kartáče a hřbílka vybírejte podle citlivosti koně.

Nechtít moc najednou...

Lepší je napájet nového koně z vědra než z automatické napáječky, kde nevidíme množství vypité vody. Pokud by odmítal potravu nebo vodu, je třeba - ideálně s veterinární pomocí - ihned zjistit a odstranit příčinu.

Další dny a týdny nového koně budou ve znamení ustálení krmné dávky, jeho zdravotního stavu, popřípadě zlepšování imunity a metabolismu, pokud byly tyto narušené. Budete pokračovat v odčervovacím plánu, dodržovat zvýšenou hygienu prostředí koně a stále ho pravidelně sledovat a měřit a zapisovat základní fyziologické ukazatele, průběžně vážit, posuzovat výživný stav a fotit.

V tuto chvíli, kdy už si kůň začíná zvykat na nové prostředí, je silnější a daří se mu lépe, většinou přijde veterinář s prvním očkováním. V první řadě je třeba chránit ho před tetanem. Pokud máte v okolí i jiné koně, je vhodné myslet i na očkování proti chřipce.

Na řadu přichází i úprava kopyt. Ta totiž často bývají stejně zanedbaná, jako koně; někdy i víc. Podstatou je vyléčit případné onemocnění kopyta (od prasklin, hniloby střelu, přes nemoc bílé čáry až po schvácení) a hlavně upravit jeho tvar tak, aby mohlo plnit svoji funkci. Mnohdy to není možné během jednoho zásahu a je třeba pracovat postupně. Úspěšnost obnovení kopytní funkce pak záleží nejen za způsobu úpravy (ať už to jsou podkovy či naboso), ale i na míře „seříznutí", intervalech zásahů (co nejméně a co nejčastěji) a na tom, jak se kůň pohybuje, jak kopyta využívá a samozřejmě jaké živiny přijímá.

V tomto období lze začít řešit i jiné, méně závažné a neakutní zdravotní problémy. Doupravit zuby, pořádně vyšetřit vnitřní orgány, podpořit svalovou práci, řešit chronické nemoci pohybového či dýchacího aparátu apod.

Nikdy neřešte mnoho problémů najednou! Je třeba vybrat jeden či dva nejzávažnější a nejakutnější, které se vyřeší jako první. Další problémy „počkají".

Počítejte také s tím, že kůň se s lepšími životními podmínkami začne postupně „svlékat z problémů". Začne s nějakým zdravotním neduhem, například začervením. Když to majitel podchytí a parazitů ho zbaví, objeví se zahnisané oči. Ty se podaří vyčistit a je tu kopytní absces, podlomy nebo flegmóna... Vypadá to, že koni nový životní styl nesvědčí. Není to ale pravda. Příčinou je často naprosto rozhozená imunita a metabolismus, které se začnou dávat postupně dohromady. Tělo začíná (s vaší pomocí) zvládat jednotlivé problémy, ale jiné teprve vyplavou na povrch. Zajímavé je, že většinou se tyto „nepříjemné drobnosti" skutečně objevují po sobě. Pokud si berete do péče zanedbaného koně, musíte s tím počítat - a musíte počítat s tím, že tento boj s „maličkostmi" může trvat hodně dlouho, měsíce i roky, podle toho, čím si kůň kdy prošel. Kdo na to nemá, ať si takového koně nepořizuje; ušetří jeho i sebe mnoha zklamání a frustrací.

Znovu mezi svými

Nového koně lze začlenit mezi ostatní, až to bude bezpečné. Bezpečné pro něho i pro ostatní. Až bude dostatečně silný a pohyblivý, až bude odčervený, až bude jisté, že nepřenáší infekce. V některých případech skutečně není kam spěchat a vyplatí se počkat na vhodnou dobu. Rozhodně bude třeba začleňovat ho postupně, nejlépe do malé skupinky, kde jsou jasné vztahy. Vše je třeba sledovat, a pokud se stane, že kůň nezapadne, hledat jiné řešení. Ideální je, pokud mají koně k seznamování dostatek prostoru, na němž se mohou vyhnout, „ukrýt", udržovat zdvořilostní odstup, kde mají všichni jedinci možnost se dostatečně napít a najíst.

Shrnuto, podtrženo

Než si zanedbaného/týraného koně přivezete domů,

  • připravte pro něj bezpečnou karanténu,
  • zajistěte si dopředu odbornou pomoc.

Když už bude doma, jako první:

  • držte ho v přísné izolaci od ostatních koní a dalších zvířat, hlavně kopytníků,
  • co nejdříve ho nechejte vyšetřit a ošetřit veterinářem,
  • společně s ním vymyslete a zahajte boj proti parazitům (i vnějším), čili koně odčervěte vhodným přípravkem a vykoupejte/umyjte,
  • sestavte pro něho vhodný krmný plán a začněte podle něj krmit,
  • nafoťte ho,
  • začněte sledovat jeho základní fyziologické ukazatele a zdravotní stav a vše zapisujte.

Pokud je kůň dostatečně silný a nejeví známky vážnějšího zdravotního problému, domluvte se na dalších opatřeních:

  • vakcinace,
  • úprava chrupu,
  • úprava kopyt,
  • další léčebné a vyšetřovací zásahy, pokud je třeba.

Dále pokračujte

  • v každodenním měření a zapisování základních fyziologických ukazatelů,
  • v boji proti parazitům,
  • v potřebném krmení,
  • v případném léčení,
  • ve focení a zapisování,
  • zaveďte koni rutinu v krmení, v manipulaci, v práci.

A samozřejmě od první chvíle buďte připraveni na to, že kdykoli budete stát před rozhodnutím „to raději ukončit". Jsou situace, kdy koně zachránit nelze a kdy další život je pro něho pouze a jen utrpení. Protože toto rozhodnutí je často příliš ovlivněno emocemi a přáními, bývá lepší přizvat si na pomoc někoho „zvenčí", který bude situaci posuzovat objektivněji a reálněji. Uvědomte si, že i humánní utracení je pro některé hodně zanedbané koně záchranou!

Pokusili jsme se oslovit lidi, kteří mají se zanedbanými a týranými koňmi četné zkušenosti, a zeptat se jich, jak se o ně první dny starají oni. Patricie Pitříková, jednatelka Domov pro koně o.s., Mladá Vožice, www.domovprokone.cz, nám prozradila:

Při příjezdu nového koně je nutné zvážit zdravotní a psychický stav zvířete. Každá změna se koní velmi dotýká, jsou velmi citliví a vnímaví. Pokud je koník ve špatné výživové kondici, začínáme ho přikrmovat několikrát za den po menších dávkách, tím myslím müsli, mrkev, soja, slunečnice. Nepodávám obilí, aby nedošlo k velkému zatížení, seno. Koník je ve svém výběhu, tak, aby viděl na ostatní koně, ale není s nimi v kontaktu, pokud je neznámého původu a nevíme, zda je odčerven a nebo netrpí nějakou nemocí. Koníka odčervíme, děláme rozbor trusu, kožní vyšetření, vykoupeme, je-li třeba, dáme deku. Zvážíme korekci kopyt a zkontrolujeme zuby. Vždy je to individuální a ke každému tak přistupujeme. Důležité je se s koníkem řádně seznámit, prohmatat, pomazlit, aby viděl, že je doma a bude se mít dobře, cítit lásku. Zpočátku bývají nedůvěřiví, ale dopřejte jim to a pomalounku budujte nový vztah založený na vzájemné důvěře. Koníkům podávám homeopatické léky, Bachovy kapky, používám aromaterapii, výborný je olej ze šípkové růže, bylinky. Každý koník potřebuje svůj čas, některý 2 dny, jiný až 3 měsíce, ale stojí to za to. Ráda se podělím o zkušenosti.

Jak to v Domově pro koně vypadá a chodí, jsme vám přiblížili ve článku Navštívili jsme... Domov pro koně.

Reference:

Horses4Ever, Krystle, Jack Herrick, Andy Zhang a další: How to Gain the Trust of a Recently Abused Horse, wikiHow.com - zajímavé nápady, rady a postřehy, jak s koněm zanedbaným a týraným začít pracovat (anglicky)

Tracy Gantz: Horse Adoption: The Transition Period, TheHorse.com, 2011 - zajímavé informace o prvotní péči o zanedbaného koně i o práci s ním (anglicky)

Elle Williams: Caring for the Abused or Neglected Horse, www.horsenethorserescue.org - užitečné rady, jak se postarat o nově příchozího zanedbaného koně (anglicky)

Další velmi zajímavé rady a náměty, jak se postarat o zanedbaného/týraného koně, najdete v přiložených PDF souborech (anglicky).

Podobné články

Do našich tréninkových lekcí nebývá strečink zařazován až tak pravidelně a v takovém rozsahu, jak by si zasloužil. A to přestože je jeho přínos…

Na fotodermatitidu bývá náchylná málo osrstěná a/nebo nepigmentovaná kůže

Letošní jaro přineslo s nadmírou slunečních paprsků radosti i starosti. Pokud se totiž účinky slunečního záření spojí s určitými látkami obsaženými…