CHIO Aachen - světový gigant jezdeckých závodů

10. 7. 2012 Michaela Burdová Autor fotek: Daniel Burda

Když se v roce 1898 místní farmáři, chovatelé dobytka, majitelé továren a trenéři koní spojili a vytvořili spolek pro organizování dostihů, zřejmě netušili, do jak ohromujících rozměrů se jejich iniciativa rozvine. Tenkrát si chtěli jen užít a zpestřit všední dny milovníkům koní. Dnes tu máme CHIO Aachen – nejprestižnější jezdecký svátek na světě.

Tradice začala o tisíc let dříve

Karel Veliký si z celé své ohromné říše zamiloval nejvíce Aachen - ostatně komu by se nelíbilo v oblasti s nejteplejšími prameny na sever od Alp, zvlášť když většinu času dlí mezi chladnými kameny raně středověkých hradů. Nejspíš proto zde pobýval hlavně přes zimu. Město se stalo jeho hlavním sídlem a podporoval zde vzdělanost, kulturu i jezdectví. Pověst „Mekka koní" si Aachen udržel až do devatenáctého století.

CHIO Aachen 2012Aachen versus Cáchy

Jen pro pořádek - český název Cáchy vznikl ze spojení „z Aachen". Je důvod počešťovat jméno města ve spojení s mezinárodně proslulým závodem? Nezdá se mi to být praktické, ale je na vás, zda se pojedete podívat do Cách nebo do Aachenu.

Aachen-Laurensberger Rennverein (ALRV)

Spolek, který před 114 lety vznikl, je pořadatelem CHIO dodnes. První mezinárodní závody se zde konaly v roce 1927 a v roce 1929 odstartoval první Pohár národů a začátek éry CHIO (Concours Hippique International Officiel). Historicky obvyklou přestávku si vynutila druhá světová válka. Ještě v roce 1938 však Soers hostily 120 tisíc návštěvníků z celé Evropy a jezdci zde měřili své síly v 50 soutěžích se 600 koňmi. Ani válka sportovní ambice jezdců nijak nesnížila a už v roce 1947 na stadionu v Soers vlály vlajky bývalých nepřátel - Německa, Velké Británie, Francie a Nizozemí. V následujících letech a desetiletích se v CHIO Aachen odehrávaly velké příběhy a vznikaly jezdecké legendy - jmenujme např. Fritz Thiedemann, Hans Günter Winkler, Alan Schockemöhle, Nick Skelton; Dr. Reiner Klimke, Josef Neckermann, Liselott Linsenhoff, Elena Petušková či Nadine Capellmann, Isabell Werth; nebo Michael Freund.

Co by řekl Karel Veliký...

kdyby se v čase posunul do roku 2006 a viděl Světové jezdecké hry v nejmodernějším jezdeckém stadionu na světě? Viděl by zmodernizovaný hlavní stadion ve Sportpark Soers o vnitřní ploše 120x150 m. S kapacitou 40 tisíc diváků se jedná o největší jezdecký stadion na světě. Pořadatel Aachen - Laurensberger Rennverein je jeho majitelem. Společně s Deutsche Bank Stadion, kde se konají drezurní soutěže a Albert - Vahle - Halle (voltiž) a vozatajským stadionem pojme Soers u Aachenu přes půl milionu návštěvníků.

Císař by po takovéto pastvě pro oko nejspíš s radostí věnoval pořadateli nějaké území. Udělal by dobře. „Pořádáme největší jezdecké závody na světě na nejmenší ploše," posteskl si letos Michael Mronz z ALRV. Plocha 22 ha v budoucnu rozhodně nemůže stačit. I proto jedná pořadatel s městem hned po skončení letošního ročníku. Co se týče lístků na stání, pořadatelé letos museli omezit počet lístků kvůli novým předpisům na dodržení šířky únikových cest. Tyto předpisy si vyžádala tragédie na technoparty v Duisburgu v roce 2010.

CHIO Aachen

Milion euro sem, milion tam

Přestavba areálu pro světové jezdecké hry v roce 2006 měla stát 17 miliónů eur. Část nákladů převzal pořadatel, část ministerstvo. Navýšení nákladů ministra pro vnitřní rozvoj příliš netrápilo.
„Aachen má největší a nejmodernější jezdecký areál na světě. Zvýšení nákladů na přestavbu o jeden milion není podstatné. Ministerstvo najde způsob, jak tento schodek vyrovnat," prohlásil Otto Schily. Na světových jezdeckých hrách se v Aachenu soutěžilo ve všech disciplínách - skoky, voltiž, všestrannost, reining, drezura, endurance, vozatajství. Voltiž a všestrannost se o rok později oficiálně připojují k disciplínám CHIO. Pro Českou republiku jen dobře, protože voltiž je již dlouhá léta vlajkovou lodí českého jezdectví. Letošní třetí místo Lukáše Kloudy by nemělo zapadnout mezi řádky.

Aspoň jednou v životě se podívat do Aachenu

„Když závodíte, musíte závodit v Aachenu a musíte tu závodit co nejčastěji, pokud chcete něco dokázat," prohlásil už v šedesátých letech americký trenér Bertalan de Nemethy. Dan Burda a Vendula Jaitnerová si letos návštěvu do Aachenu naplánovali aspoň v roli diváků a pravděpodobně založili novou rodinnou tradici. Bylo to totiž „úžasný".

Lístky na stání (drezura), na tribunu (skoky) a na dráhu military vyjdou pro dva na cca 3500,- Kč. Parkovné zhruba 300,- Kč na dva dny a pokud jste skromní a přespíte v autě s rozumnou spotřebou (Aachen je cca 600 km od Rozvadova), nemusíte vybílit konto. Lístky stačilo objednat měsíc dopředu na internetových stránkách www.chio-aachen.de. Po zaplacení přijdou lístky emailem, ty si vytisknete a můžete vyrazit. Z přehršle dojmů jsem si zapamatovala:

CHIO Aachen„Největší adrenalin pro diváky bylo honební skákání, doslova je zvedalo z lavic. Koně vyzbrojení sadou ozubů klopili ostré zatáčky na takové hranici rizika, že nebylo výjimkou, když si lehli, vodní plochou na kolbišti létali tryskem. Komentátor je ještě dokázal hecovat poznámkami na poněkud pomalou jízdu."

„Dost mě překvapil stav kopyt, přerostlá kopyta, podkováky uvolněné, kopyta oblepená páskami."

„Rollkur nebo jiné excesy vůči koním jsme neviděli, zato kšiltovky s nápisem Totilas Nb 1."

CHIO Aachen„Meredith Michaels-Beerbaum půvabně předváděla rodinné štěstí při prohlídce parkuru, nechyběly rozpřažené náruče, objímání ani úsměvy."

„Okamžité kontroly po dojezdu - kamaše."

„Jeden billboard vedle druhého podporující hiporehabilitaci."

„Opracování koní ve skokových soutěžích - velmi dlouhá práce ve cvalu pod bereitery, následně dva, tři skoky pod jezdcem a na start, koně na pracovišti velmi klidní, žádný pot a pěna."

CHIO Aachen„Všechny parkury jen linie na oblouku, všechny nájezdy z obratů, žádné řady na rovné linii."

„Cross vypadal díky skvělým výkonům dost jednoduše, každopádně je úžasné vidět na vlastní oči závodit např. Ingrid Klimke."

„Televize opravdu zvětšuje - většina koní ve skocích nemá takovou mohutnost a výšku, jak to působí někdy na obrazovce."

„Za ty dva dny toho člověk moc nestihne, ale líbila se mi přirozená profesionalita na každém kroku, ať už pořadatelském nebo kolem koní a přípravy parkurů. S tím souvisí i atmosféra pohody a přitom koně a jezdci podávali špičkové výkony."

 

Už víte, kam pojedete 21. - 30 června 2013?

Výsledky všech disciplín: www.chioaachen.de/de/chio-co#547

Podobné články
V dámském sedu.

Sobota 21. května: v areálu JS Hobit Domašov u Jitky Bednářové Smíškové se třepetají vlajky s různými erby, pod rukama alchymisty to bublá, barevně…

I když ke kovbojovi mám hodně daleko, otestovat si schopnosti a důvěru svého koně v trochu extrémních podmínkách mě lákalo už dlouho a prázdniny k…