Všechno zlé pro něco dobré, a to i v době nouzového stavu

29. 04. 2020 06:00

Obrázky: 9

Autor: Gabriela Rotová Foto: Gabriela Rotová Rubrika: Zdraví a psychologie jezdce Počet přečtení: 2738 Počet komentářů: 1 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Poslední týdny nás mučily a trýznily nucenou izolací. Nouzový stav nám bránil v kontaktu se svým okolím, s přáteli, se svými koňmi, s běžnou realitou. Někteří z nás dokonce měli své mazánky za neprodyšně zavřenými dveřmi stájí v karanténě. Nesměli jsme do areálů, nemohli se účastnit jezdeckých lekcí v klubech, nemůžeme startovat v soutěžích či účastnit se kurzů a seminářů... Přesto ale naše reakce na restrikci a omezení nikdy nejsou stejné. Jeden srší optimismem koronaviru navzdory, druhý kolem sebe vztekle mlátí. Lze si udržet optimismus a chuť do práce i v nejtěžších chvílích? Je opravdu všechno zlé i pro něco dobré? Věřte nevěřte... všechno jde, když se chce! :)

Každý z nás jistě má ve svém okolí člověka, který vypadá, jako by se za všech okolností mimořádně dobře bavil. Ať již je na zemi či v sedle, ať už to jde anebo nejde. Tento typ lidí vidí každý problém jako ručičku kompasu ukazujícího cestu za dobrodružstvím v nových a báječných sférách. V problémech vidí příležitost, jak poznat a prozkoumat neznámé kapitoly, jak objevit další Ameriku.

Čím to, že někdo disponuje pozitivním myšlením a svým optimisticky infekčním přístupem dokáže nakazit i všechny ostatní lépe a úspěšněji než všechny viry světa a někdo jiný jen brblá, stěžuje si a nic mu nejde tak, jak by si přál? Problém je ekonomika, politika, nouzový stav, původ koně, aktuální počasí anebo neschopný ošetřovatel či nevhodný trenér... Máte kolem sebe nějakého takového škarohlída, anebo jste škarohlíd s negativním postojem dokonce vy sám?

Světonázor jezdce s negativním přístupem...

 • plně se soustředí na všechna možná a nemožná omezení – „můj kůň je příliš starý, mladý, malý, velký, energický, flegmatický, chytrý anebo hloupý...“
 • zaměřuje se především na to, co není tak, jak by si přál, aby bylo – zajímá se o obtíže a problémy, nikoli o úspěchy a pozitivní kroky
 • obviňuje z neúspěchu všechny a všechno kolem sebe (koně, ošetřovatele, trenéry anebo povrch v hale)
 • sám sebe považuje za nedostatečně schopného, zkušeného a talentovaného
 • mluví o sobě a svém okolí převážně negativně (nedokážu to, neumím to, není k tomu vhodný, ...)
 • říká: „ano, ale...“ pokud mu někdo nabídne pomocnou ruku nebo radu
 • vášnivě si stěžuje každému, koho potká, na všechny věci, které se mu během života/tréninku nedařily

Samozřejmě, každý můžeme mít sem tam špatný den, špatnou náladu, můžeme vstát z postele nepravou nohou. Nicméně pokud uvažujeme převážně negativně a stěžujeme si každý den na dlouhý seznam věcí, nejspíše se nikdy nikam neposuneme, nedosáhneme žádného významného pokroku, natožpak úspěchu.

Jestliže tento „rozsudek smrti“ s sebou nechceme vláčet celý život, musíme se pokusit se svým negativním přístupem nějak vypořádat. Kvůli sobě, svému okolí i kvůli svému koni. Koně jsou mimořádně vnímaví vůči emocím, náladám a energiim, které z nás vystupují. Pokud kolem sebe šíříme převážně negativní energii, má to negativní vliv nejen na naše vztahy s okolím, ale i na koně, který není schopen v takové atmosféře plnohodnotně a soustředěně pracovat. Raz dva končíme v bludném kruhu... já jsem negativní, kůň se v mojí společnosti necítí dobře, nemůže se uvolnit, nefunguje. To vše mne popuzuje a moje negativní emoce zase o něco více posílí a povyrostou. Budou mě efektivněji a lépe ovládat...

Pokud ale jste jezdec s pozitivním přístupem...

 • budete vidět každou situaci jako příležitost, jak se naučit či dozvědět něco nového nejen o sobě, světě, o svém koni
 • budete myslet na alternativy a možnosti, místo na problémy
 • budete cítit radost a uspokojení a s každou další lekcí budete cítit, že jste uvědomělejší, zkušenější a lepší
 • vždy nejprve racionálně vyhodnotíte, kde se stala chyba, a pak se bez zbytečných emocí rozhodnete, jak tuto chybu odstraníte
 • vždy se zaměříte především na to, co je dobré a dobře
 • nebudete letargický a pasivní, ale iniciativní a aktivní
 • v kritické situaci budete říkat: „To je zajímavé! Jak tohle vyřeším?“ a na radu odpovíte: „Určitě to zkusím. To by mohlo vyjít! Prima! Děkuji!“ Tedy žádné „No jo no... to stejně nejde, protože...“

Jestliže primárně uvažujete právě tímto způsobem a poznáváte se ve výše uvedených řádcích, jste pozitivní kouč a již ani nemusíte ve čtení pokračovat! Pozitivní kouč je totiž skvělý partner. Dokáže koně motivovat, dokáže udržet jeho pozornost v průběhu tréninku a aniž by věděl proč, kráčí lehce a přirozeně přímo vzhůru...

Co ale dělat, pokud jste se poznali v negativistickém přístupu k životu, k výcviku koně a k ježdění? Máte špatné období a svou budoucnost vidíte převážně v padesáti odstínech šedé? Co takhle vyzkoušet pár tipů, které by vám mohly pomoci uložit negativní myšlenky a postoje na dlouhou dobu k ledu? :)

 

Deset tipů, jak zatočit se svým negativním přístupem

Tip 1: Sami sobě přiznejte, že vaše myšlení není pozitivní

Lidé, které ovládá negativní postoj, si tento svůj povahový rys jen velmi neradi přiznávají. Je to pro ně typické. „Ne, já rozhodně nejsem negativně orientovaný. To on/ona/ono jsou toho příčinou! Já bych mohl, kdyby ovšem...“ Naučit se myslet pozitivně a změnit svůj nepřínosně orientovaný životní styl je možné. Prvním krokem ale musí být přiznání si skutečnosti, že změna je potřeba, že je něco shnilého ve státě dánském, že něco by mohlo být přece jen především naše chyba. Jakmile sami sobě dokážete přiznat, že ne vždy myslíte pozitivně, prokázali jste značnou odvahu a jste připraveni věci skutečně zásadním způsobem pozměnit.

Tip 2: Naučte se hledat a najít vše, co je dobře/dobré

Jestliže jste si všimli, že se zaměřujete především na to, co není perfektní a dokonalé, okamžitě tento svůj způsob uvažování stopněte, obraťte svůj životní postoj vzhůru nohama! Vědomě se intenzivně zabývejte výhradně tím, co šlo dobře a probíhalo podle vašich představ a plánů. Každá, i ta nejnepovedenější lekce, dobré momenty obsahuje. Hledejte, najdete! I kdyby to mělo být příjemných deset minut při sedlání. I těchto deset minut prostě stojí za to, aby jste je vyzdvihli a užívali si je ve své hlavě znovu a znovu!

Tip 3: Začněte si psát jezdecký „Deník díků“

Založte si deník, do kterého si budete po každé lekci zaznamenávat tři věci, které vás toho dne potěšily. Mohou to z počátku být i malicherné super maličkosti.

„Jsem vděčný, že můj kůň za mnou radostně přišel, když jsem si pro něj šel do výběhu.“

„Jsem vděčný, že se mi podařilo několik minut klusat uvolněně a pravidelně.“

„Jsem vděčný, že jsem se se svým koněm nedostal do konfliktu.“

Tip 4: Najděte si podporu

Zkuste si ve stáji, kde jezdíte, najít přítele. Mluvte s ním o svém ježdění, plánech i výkonnostním postupu. Mluvte o všem, co vám udělalo nebo dělá radost. Sdělujte ale výhradně pozitivní věci. Pokud totiž mluvíte o věcech pozitivně, nemůžete souběžně myslet negativně. Tak si zafixujete svůj pozitivní postoj rychleji a prakticky bezbolestně. Když o něčem mluvíme, snáze tomu, co říkáme i uvěříme. Přání se stane realitou! Mluvit je jiné, než myslet! Tak si své pozitivní myšlení cíleně fixujte. Naučte se se svým vytouženým pozitivním myšlením žít! :) Nezapomínejte ale dát v rozhovorech prostor i své protistraně. Jinak o přítele, který vám aktivně naslouchá, brzy přijdete. :)

Tip 5: Každý den začněte pozitivně

Když ráno vstanete, řekněte si: „Těším se na další trénink s mým koněm! Vyzkouším dnes to a tohle, to by mohlo fungovat a mohlo by to být i zábavné!“ Pokud začnete den pozitivně, je snazší zůstat na této teple se třepetající vlně energie po celý den.

Tip 6: Reprogramujte se! Restartujte se! :)

Pokaždé, když během tréninku narazíte na problém nebo po vás hrábne negativní aura, protože něco není tak, jak by mělo, použijte „zaklínadlo“. Vytvořte si větu, kterou si budete v takové situaci opakovat. Ta věta může znít například takto: „Dnes to nefunguje? Skvělá příležitost naučit se řešit tento druh problému. Jak to mohu udělat jinak?“
To celé může být zpočátku trochu nepřirozené, protože vaším naučeným vzorcem chování je reakce: „Ach ne, zase to není tak, jak to mělo být… Věděl jsem, že to nepůjde.“ Musíte se přeprogramovat! Musíte se změnit! Musíte vystoupit ze stínu negativity do záře pozitivního myšlení. Pokud vytrváte, uvidíte, že každý den bude lepší a lepší! A šedý stín vaší negativní historie se brzy ztratí daleko za obzorem. Když si dobře nastavíte cíl, můžete se z výzvy, kterou změna myšlení dozajista je, i radovat a těšit. Bitva vás může bavit!

Tip 7: Aktivně se utvrzujte ve svém nově objeveném postoji

Pokud chcete ve svém životě něco významného změnit, naučte se používat afirmace. Afirmace jsou pozitivně formulované věty, které si opakujeme stále dokola. Příklady afirmací, které se mohou stát i vaší mantrou:

 • Zvládnu to!
 • Můj kůň to dokáže!
 • Společně jsme silní, lepší, úžasní! :)
 • Bavím se, můj kůň se baví. Baví mě výcvik, bavím se při výcviku, bavím se tím, že se mohu bavit společně se svým koněm!
 • Mám všechno, mohu všeho dosáhnout!
 • Miluju svého koně, můj kůň je úžasný, ten nejlepší možný! Je štěstí a dar, že ho mám a že je tady jen a jen pro mne!
 • Jsem si sám sebou absolutně jistý, jsem sám se sebou spokojený, mám se rád. Uspěji, pokud uspět chci!

Tip 8: Dejte jasné STOP každému vašemu negativnímu sebehodnocení

Naučte se rozpoznávat, jak a kdy k vám přicházejí negativní myšlenky, a vědomě jim předcházejte. Pokaždé, když zaznamenáte, že jste vůči sobě nebo svému okolí příliš kritičtí, řekněte své mysli STOP! Můžete si představit signální policejní plácačku nebo si můžete říci slovo STOP klidně i nahlas. To vám zabrání v tom, abyste po spirále negativity začali klesat hlouběji. Nedopusťte rychlý sešup dolů!

Pokud si uvědomíte, co se s vámi děje, můžete vše podchytit včas a zastavit tak nevyhnutelné. Musíte reagovat okamžitě. Ihned musíte najít na dané situaci něco pozitivního. Usmějte se! Co šlo dobře a co se vám líbilo? Pokud je to možné nebo nutné, posilněte se svým novým zaklínadlem – afirmací.

Funguje to? Skvělá práce! Dokázali jste se vymanit ze svých naučených vzorců chování. Čím více toho budete proti svému negativnímu myšlení dělat, tím vnímavější budete k tomu, až se k vám znovu začne přibližovat. S každým dnem se budete schopni lépe a lépe ovládat a kontrolovat!

Tip 9: Monitorujte situace, nepřestávejte se ptát sami sebe

Pravidelně si pokládejte otázky typu „Co mohu udělat, abych změnil danou situaci?“ Pokud například váš kůň v klusu příliš pospíchá a jde proti otěži, ptejte se „Co se změnilo? Co mám změnit“ namísto konstatování „Už to zase nejde“....Hledejte odpovědi na otázky, nenadávejte na svět a na život. Třeba pomůže změna krmné dávky, návštěva chiropraktika, pobyt ve výběhu... Hledejte řešení, ptejte se, rozjeďte detektivní práci! Aktivní hledání řešení je cesta kupředu, zoufalé meditování nad smyslem života cesta zpět!

Vždy lze najít pozitivní úhel pohledu na konkrétní problém. Problém vždy o něčem vypovídá. Je tady proto, aby nás posunul. Hledejte tedy informaci, která je pozitivním efektem vyplývajícím z každého problému. Problém nás učí nacházet řešení, nebrzdí nás, ale rozvíjí! Nemůžete řešení najít? Pátrejte aktivněji. Přihlaste se na kurz s renomovaným trenérem a hledejte východisko společně s ním. Konzultujte s kolegy ve stáji. Pusťte si výukové video. Kupte si knihu. Hledání cesty může být skvělá cesta sama o sobě. Může to být ta nejlepší životní lekce!

Tip 10: Připomínejte si vše dobré znovu a znovu

Nikdy nezapomeňte, proč jste začali jezdit anebo proč jste si koupili svého koně. Nic nevzniklo samo sebou! Milujete koně, jste šťastní, když se pohybujete v jejich blízkosti, jste šťastní, když jste v sedle a trénujete. Cítíte se ve společnosti koní a v prostředí stájí úžasně.

Možná jste toto spojení a tyto pocity ztratili někde cestou, protože ne všechno bylo v pořádku, protože jste chtěli příliš mnoho, příliš rychle, neměli jste toho nejlepšího možného učitele… Tak či onak. Připomeňte si ten pocit okouzlení, který jste prožívali v prvních měsících či letech! Oprašte svou nezištnou a plnokrevnou vášeň ke koním! Jděte zpět k podstatě.

Často se ukazuje, že negativita, která vzniká v průběhu tréninku (i u lidí, kteří jinak nemají negativní myšlení) má mnoho co do činění s naší příliš intenzivní snahou dosáhnout cíle. Neupínejte se tedy na své cíle příliš silně! Pusťte někdy otěže z rukou a užívejte si čas, který trávíte v sedle bez tlaku, bez snahy něco dokázat. Někdy je dobré relaxovat, hledat půdu, z které jsme vyrostli! Vzpomínat. Někdy zkrátka dělejte všechno jen tak pro nic za nic, udělejte to pro sebe a svého koně, zapomeňte na svět okolo. Zapomeňte na výsledky. Není nezbytně potřeba neustále sobě a svému okolí něco dokazovat!

Vyzkoušejte to... jestliže jste z pozitivní cesty v průběhu času sešli, nic nemůže zabránit tomu, abyste vše negativní zakopali do hlubokého hrobu a znovu se stali optimistou s pozitivním přístupem k životu a výcviku. A užívejte si znovu nabytou svobodu, kterou pozitivní myšlení přináší, a to i ve stavu nouze nejvyšší! :)

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Pavel Spálený

  Připomíná mi to

  09:20 - 29. 04. 2020

  Připomělo mi to jeden starý vtip. 50% studentů vidí svou budoucnost optimisticky. Zbylých 50% nemá na drogy peníze....

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: