23. 12. 2013 07:00
Autor: Michaela Burdová Foto: Michaela Litovová Rubrika: Vytrvalost Počet přečtení: 9237 Počet komentářů: 4 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát
Světové jezdecké hry v Normandii klepou na dveře. Jak moc bude vytrvalost hostem vítaným a váženým, záleží na tom, jak pregnantně se vypořádá mezinárodní střecha jezdeckého sportu se současnou špatnou pověstí této disciplíny. A dopingovým aférám není konce...
„Normálně by měla být pro vytrvalostní zpravodajství v této době okurková sezóna. Jenže není. Dva vítězní jezdci z polského Zakrzowa, kteří zde v říjnu startovali, jsou v seznamu pozitivních dopingových případů FEI. To si musí v sídle FEI Lausanne rvát vlasy. Dva koně ze Spojených arabských emirátů, oba ze stáje Mohameda Al Subooshi. První kůň ve 160 km, U Violino s jezdcem Mo Ahmed Bin Suroor Al Mazrooi. Druhý, Cinnamon Sky, v jeho sedle Saeed Hamooud Al Khayari. Vítěz 160 km a 120 km YR. Je zvláštní, že v žebříčku FEI jsou tito koně stále uvedeni jako vítězové těchto závodů. Pokud má FEI nějaké potíže s IT vybavením nebo IT projekty, je mnoho dobrých firem, které bych mohl doporučit," píše neúnavný bojovník za čistotu a férovost druhé největší jezdecké disciplíny hned po parkurech, Pierre Arnould.
"Vytrvalost láme dopingové rekordy. Velmi smutné. A tyto prokázané případy jsou přitom jen špičkou ledovce. Strašná pravda, monstrum, se skrývá hluboko v písku vytrvalostních tratí na Středním východě. Přitom, jak rychle se skupují koně všude po světě, musí být nyní zničených tisíce koní. Je nepřijatelné vidět smrt koně během soutěže. Kdo z nás neviděl koně ležícího v ošetřovacím boxu na závodech? Na tenhle zážitek se nedá zapomenout! Jak je možné, že jsou jezdci, kteří koně vedou až k metabolickému kolapsu, k fraktuře končetiny? Jak mohou tito lidé spát, jak mohou znovu jezdit? Pro co? Pro zabití dalšího...," další slova Pierra Arnoulda, kouče belgické vytrvalosti a člena výboru FEI.
Jeden z posledních případů jsme publikovali ZDE. Smutné je, že vedle běžného porušování pravidel si "VIP jezdci" zazávodí, i když jsou suspendováni - po šampionátu v Eusten 2009 si uspořádají vlastní privátní dostih "Ride with Stars" za aktivní spolupráce představitelů, funkcionářů a veterinářů FEI.
Kolik posledních hřebíčků do rakve zatlučou jezdci ze Středního východu, než vytrvalost definitivně pohřbí? Je schopna sama FEI vytrvalost zachránit?
Mezinárodní jezdecká federace pod tlakem lidí, významných autorit vytrvalostního ježdění, které už nemohly mlčky přecházet dopingové aféry, fraktury a úmrtí koní, roztočila zatím pomalý a skřípějící kolotoč jednání.
Na FEI Sport Forum 2012 byla vytrvalost jedním z hlavních témat. Výsledkem jednání byly změny směrem k welfare koní. Zahrnovaly kvalifikace jezdců a koní, povinné přestávky, dostupnost veterinární péče pro vytrvalostní koně se zavedením ošetřujících veterinárních lékařů na všech soutěžích pod FEI. Tyto změny byly jednomyslně přijaty na Generálním shromáždění FEI 2012.
Začátkem června 2013 byly navrhované změny pro rok 2014 projednávány na dvoudenní schůzce Vytrvalostního výboru FEI v Lausanne. Zahrnovaly omezení počtu wranglerů ve vet gate, zvýšení povinných přestávek pro koně, posílení nezávislosti zahraničních funkcionářů a zvýšení kvalifikačních požadavků pro ošetřující veterináře. Vytrvalostní výbor také doporučil realizovat výzkum zranění ve vytrvalosti.
Reakcí FEI na četné stížnosti národních federací na situaci v disciplíně bylo další jednání u kulatého stolku, kde bylo jednomyslně schváleno:
6. listopadu 2013 na Generálním shromáždění v Montreaux (Švýcarsko) při zasedání o vytrvalosti ESPG prezentovala své návrhy. Jedná se o 37 doporučení na 7 stranách. Ta nyní leží na stole národních federací, které se k nim vyjádří, ESPG doporučení národních federací zapracuje do tohoto materiálu koncem ledna 2014 a pro poskytnutí dalšího prostoru k diskuzi se bude konat Vytrvalostní konference v Lausanne 9. února. Výstupy z těchto jednání budou taktéž zapracovány do finální verze změn, které ESPG předloží Sekretariátu FEI. Schválená opatření budou prezentována na Zasedání o vytrvalosti na Sport Forum 28.-29. dubna 2014.
Slovy Pierra Arnoulda (Belgie): "I když jsme byli velmi sarkastičtí na adresu vzniku skupiny ESPG, musíme připustit, že hlas některých jejích členů v Montreaux byl silný. Silný vůči FEI, která byla v tomto případě pasivní, silný vůči autorům podvádění a týrání koní. Nyní jsou zaslány na národní federace dotazníky doprovázené pěknou prezentací v PowerPoint, s akcemi krátkých termínů i dlouhodobých. Než obdrží odpovědi, po zasedání, po fóru, po aktualizacích a změnách, po FEI Byro, po vypracování návrhů, bude sezóna na Blízkém východě u konce. Věci se nezmění ani po - byť dramatických - změnách pravidel. Oni jsou zvyklí na poslušnost, požadovat, obcházet pravidla, kupovat nebo korumpovat, pokud je to nutné. Nejprve byli kolonizováni, pak vládci, obklopeni dvořany. Teď si kupují všechno - společnosti, koně, fotbalové kluby, úředníky. My věříme, že někteří funkcionáři budou striktní v Perském zálivu? Mýlíme se. Možná, že některé soutěže v Evropě budou podléhat přísným pravidlům, ale zapomeňme na to, že budou platit na místech nebo akcích sponzorovaných Středním východem."
Arnould je také skeptický k návrhu ESPG na registr trenérů vytrvalosti: "Navíc spravování těchto databází včetně monitoringu zranění znamená další administrativní zátěž. Další důvody pro FEI a její omluvy za nečinnost. A samotný seznam trenérů... Kdo v Evropě zná jezdce, který by si koně netrénoval sám? Tenhle koncept nás nezajímá. Je to jen jasný důkaz, že UAE nechtějí změnit systém vytrvalostních dostihů. Ona už to ani není vytrvalost. Jsou to vytrvalostní rovinové dostihy! Převzali stejnou strukturu jako v dostihovém průmyslu: majitelé, stáje, trenéři, žokejové a personál. V případě týrání to bude ubohý pákistánský trenér, kterého vykopnou a pošlou zpátky do vlasti, ne místní, který tahá za nitky. Ten zůstane ve stínu a samozřejmě nepotrestán! ESPG nejsou idioti a tohle vědí moc dobře."
Od AERC (American Endurance Riding Conference) vzešlo několik návrhů na změnu materiálu ESPG:
Co vytrvalostní jezdce čeká, je patrné z výše uvedeného. Národní federace mají možnost zasáhnout do podoby moderního vytrvalostního ježdění, do podoby nových pravidel, k čemuž svět dohnaly tři arabské státy. Průkopnické a nadšenecké doby jsou za námi. Časy, kdy v této disciplíně nebyly žádné peníze, alespoň na mezinárodní scéně pomíjejí - především kvůli Střednímu východu, jehož zdroje dnes přijímáme se skřípěním zubů, neboť daň začíná být příliš vysoká. Buď ji zaplatí koně, nebo ji budeme platit my - další administrativou, zvýšenými požadavky na pořadatele, všechno bude o to dražší. Ale odpověď na otázku, kde na to vezmeme, mi připomíná slavnou píseň Michala Tučného „Vědro má ve dně díru, milá Lízo...".
Předseda ESPG, Andrew Finding, na posledním zasedání znovu opakoval svou výzvu z Lausanne:
„Přijměte za své tyto hodnoty čistého sportu, welfare, integrity a partnerství a budeme společně žít a pracovat. Pokud se pod ně nepodepíšete, naší jedinou odpovědí je - opusťte nás." A končí větou: „Selhání není naše volba". (Tento citát vzešel z příběhu Apollo 13. Jak příhodné!)
Dalším pometlem, které by mělo vysmejčit dopingovou špínu i z vytrvalostních tratí, je nový článek pravidel světové antidopingové agentury (WADA), jimiž by se měla řídit FEI od roku 2015.
Článek 2.10 říká: „Zákaz komukoliv, kdo se účastní soutěží ve vrcholovém sportu, udržovat profesionální vztahy se suspendovanou osobou." A WADA jde ještě dále ve výkladu tohoto článku - dopingoví hříšníci by nemohli poskytovat atletům ani pomoc zdarma.
Zdroje:
Komentáře
rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře
Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího
zamést si před vlastním prahem
09:42 - 23. 12. 2013Míšo je to vše hezké. Ale Belgičané a ostatní evropské země by si měly zamést před vlastním prahem. Na ME v Mostě nebyli na kapačkách před startem pouze koně z arabského světa:-(. Většina stewardů, rozhodčích a FEI veterinářů byla z evropských zemí - kde byla jejich aktivita a ochota řešit bez prodlení porušení pravidel a pokynů hlavní technické delegátky? Žlutou kartu mohli použít ihned. A co dělali chief of equip? Mohli o dodržování pravidel žádat, upozorňovat na jejich viditelné porušování, hrozit okamžitým protestem. Kupodivu na tohle pak stewardi, organizátoři i grand jury docela dobře slyšelo.
A když říkám všechny evropské země, tak myslím všechny.
kapačky
17:52 - 23. 12. 2013Ano, žlutých karet je oproti všestrannosti jak šarfánu, na to bylo taky poukazováno. Ad. kapačky - dostihy laboratoří:( , ale když už, tak aspoň bez dopingu. Nicméně, i když je třeba Arnould trochu emocionální, prostě jsou zase dva dopingové případy a zase UAE. A koukala jsem na výsledky jejich posledních dostihů, teď ze 7. prosince, rychlost vítěze na 120 km přes 28 km/h, neuvěřitelně velké pole eliminací na kulhání. Moc se mi líbí směrovat to na technické tratě, to je podle mě cesta, jak zvyšovat nároky, ne rychlost.
hnus
19:39 - 25. 12. 2013A to ještě za mě když jsem se tak nějak snažila a pohybovala v roce 2006 už byly stany VIP chlazení a doping byl samozřejmostí pro emiráty...Nedivím se že tolik lidí opustilo vytrvalost....je to jak drezura u nás na nižších stupních..kdo není dreruška pořadatele, nemá šanci...Vytrvalost je nejtěžším sportem s koněm, kůň musí být připraven na 160% aby projel cíle ve zdraví. Jediný ,doping´ který jsem kdysi podchytila byly granule něco víc než oves, olej, sůl a vitamíny, želatina a lněné semínko...i na tom se dalo krásně trénovat a vyhrávat.....Ani inhalátor jsem si nedovolila mojí astmatické klisně dát jak bych se musela stydět! Že se nestydí, peníze vždy smrděly podvodem a emiráty to ukazují dodnes. Tak bych chtěla zas závodit, ale do tohohle nevím jestli se vrátím....:-(
hnus...
20:23 - 25. 12. 2013No, ono je to spíš tak, že vytrvalost nutně potřebovala peníze, aby se vůbec jako disciplína prosadila mezinárodně. Střední Východ přinesl peníze, ale také jejich praktiky, od kterých je nyní snaha zdola a teď už i shora disciplínu "vyplejt". Chce to nemlčet, jak psala Vlaďka, a nedat se odradit. Je to krásný sport a je o zážitcích, které jsou mnohem víc než medaile získaná za cenu sahání za limity koně a použití látek na hraně - za hranou dopingu. Všechno bude mít ale i druhou stranu mince - když zase budou někde funkcionáři "papežštější než papež", tedy závod o to, kdo udělí víc žlutých karet...