Co se děje za humny

25. 10. 2013 14:00

Obrázky: 5

Autor: Michaela Burdová Foto: en.wikipedia.org, www.bardesport.fr Rubrika: Ze zahraničí Počet přečtení: 5139 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát

Žlutá karta pro olympijskou vítězku, políbit koně jako důvod k rozvodu, v Německu nejsou peníze na prestižní závody, na cestě je autobiografie úspěšného drezuristy, vytrvalost na pranýři a doping ve všestrannosti - to je dnešní nahlédnutí za hranice.

Glynis MillsKrása koní v umění - pokochejte se

Společnost Society of Equestrian Artists uspořádalo v září tradiční výstavu „The Horse in Art" v Londýně. Pokochat se nádhernými díly můžete zde:http://www.equestrianartists.co.uk/index.php/the-horse-in-art-2013/2092-2/

Společnost podporuje umělce zabývající se ztvárněním koní v malbě i sochařství a zabývá se v této oblasti i kurzy pro veřejnost. Má 400 členů od nadšených amatérů po věhlasné umělce. Obrazů je v galerii hodně a stojí za kliknutí.

Jednu z hlavních cen získal tento obraz od Glynis Mills.


Mary KingŽlutá karta pro Mary King

Na Mistrovství světa mladých koní ve všestrannosti ve francouzském Lion D´Angers byly uděleny dvě žluté karty a držitelkou jedné z nich je šestinásobná účastnice olympijských her, zlatá medailistka v týmech na evropském a světovém šampionátu Mary King.

Ve Francii startovala se sedmiletým Cavalier Venture ve dvouhvězdové soutěži, v drezuře skončila 14. V crossu ovšem vzdala a byla jí udělena žlutá karta za nebezpečnou jízdu.

Druhým jezdcem, který zde obdržel žlutou kartu, tentokrát za špatnou péči o koně, dostal Francouz Livio Maxime v sedle Buster.


 Michel RobertMichel Robert - skoková legenda se loučí

Po 44 úspěšných letech na mezinárodní scéně se Michel ve věku 64 let rozhodl pověsit skákání na hřebík. Má v plánu věnovat se výcviku koní a jezdců a psaní knih.

Michel Robert reprezentoval Francii na OH 1988 v Seoulu, kde se zaloužil o týmový bronz, 1982 vítězství světového šampionátu v týmech v Dublinu, v roce 2011 stříbro v týmech na ME v Madridu, stříbro na ME v týmech 2003 v Donaueschingen, 1989 v Rotterdamu a 1987 v St. Gallen - to je jen malý výčet jeho úspěchů.


Dopingový skandál ve všestrannosti

Jonathan Paget, vítěz čtyřhvězdičkové soutěže z Badmingtonu a Burghley, „novozélandský Michael Jung" má před sebou delší pohov v kariéře a problémy. U jeho top koně Clifton Promise byla zjištěna zakázaná látka Reserpine.

Reserpine patří mezi psychofarmaka, používá se pro zklidnění. Pokud bude i vzorek B pozitivní, bude se muset jezdec jako „person responsible" zodpovídat před tribunálem FEI. Jezdec je zcela konsternován touto záležitostí a neví, jak se mohla tato látka v krvi koně objevit. Hrozí mu dvouletý zákaz startu a vysoká pokuta. Také je možné, že bude muset zapomenout na 440 tisíc amerických dolarů, které měl šanci získat po vítězství v Badmingtonu a Burghley, kdyby k těmto dvěma vítězstvím přidal další v roce 2014 v Kentucky.

Clifton Promie však nebyl jediným konem pozitivně testovaným na Reserpine v Burghley. Dalším dopovaným koněm byl Clifton Pinot australského jezdce Kevina McNaba. Oba koně patří k „Clifton Eventers" manželského páru Stead a Russel Hall, pro které Jonathan Paget a Kevin McNab jezdí.


Daně z koní zatím nehrozí

Majitelé koní hesenského Bad Sooden Allendorf svůj boj proti daním z koní zatím vyhrávají, ale ještě si nemohou zcela oddechnout. Záležitost kontraverzní daně je v rukou soudů, které opodstatněnost rozhodnutí radnice přezkoumávají a mají na to dvanáct měsíců. V každém případě daně z koní (ve výši 200 euro) v roce 2014 platit nebudou. Třicetitisícová díra v rozpočtu, kterou měly daně z koní zalepit, není v současné době pro město velký problém.


6. listopad - den pro vytrvalost?

Vytrvalost je jako disciplína ohrožena dopingovými skandály, frakturami i úhyny koní. Na zasedání 6. listopadu v Montreux bude představena skupinou Endurance Strategic Planning Group strategie pro vytrvalost na další období a princezna Haya slibuje, že jednání bude zcela interaktivní a národní federace se budou moci zpětnou vazbou podílet na konečné podobě tohoto dokumentu. Dokument by měl být kompletně hotov do konce ledna a v únoru na konferenci o vytrvalosti v Lausanne by měly být navržená doporučení projednána a uzavřena do konečné podoby „immediate action" pro Byro FEI. V dubnu 2014 na Sport Foru bude tato nová strategie prezentována.

Momentální vývoj kolem skandálů ve vytrvalosti právě publikoval Horseandhound.co.uk - Pierre Arnould, který je respektovanou osobností v mezinárodní vytrvalosti, byl obviněn generálním sekretářem FEI Ingmar de Vosem za veřejné prohlášení, že vytrvalost se může stát zakázanou disciplínou, pokud FEI není schopna zamezit dopingu a zlomeninám koní na Blízkém východě. Pan Arnould, trenér belgického vytrvalostního družstva a člen vytrvalostní komise FEI od roku 2011, v rozhovoru pro The Daily Telegraph prohlásil, že FEI není schopna vyrovnat se s rostoucí krizí, což rozpoutalo divoký zájem médií. Ale podle generálního sekretáře Arnould zveřejnil "nepodložené tvrzení " bez předchozí konzultace FEI.


Bude vyšetřena smrt koně po dostihu na 120 km?

Italská charitativní organizace na podporu welfare koní pokračuje ve vyšetřování úhynu koně Spojených arabských emirátů. Django De Vere byl převezen na kliniku poté, co absolvoval 120km dostih a skončil na třetím místě, nepodařilo se ho zachránit. Sonny Richichi z Italian Horse Protection Association požadoval pitvu a vyšetření události u italské jezdecké federace (FISA), ale jeho žádosti nebylo vyhověno. 8. října žádal o intervenci FEI. Po dvou dnech obdržel odpověď - záležitost bude z FEI postoupena FISA a FEI bude věc pečlivě monitorovat...

Otazníky visí především k neobvyklým hodnotám tepové frekvence - v průběhu závodu zklidňoval v prvních dvou kolech 37 a 52 vteřin, ale po posledním kole výrazně déle než ostatní koně - 30 minut. Richichi se podivuje nad tím, jak je možné, aby kůň, který právě uběhne 30 km rychlostí 29 km/h, zklidnil tepy za 37 vteřin.

V Itálii je vytrvalost velice populární. Jezdec uhynulého koně, 16letý Saeed Ahmad al Harbi startoval také na mistrovství světa mladých jezdců s Eclipse a na šampionátu seniorů s Rev Beethoven, oba koně však byli vyloučeni pro kulhání.

Zdroj: Horseandhound.co.uk


Políbila koně a manžel se s ní rozvedl

Saúdský manžel se rozvedl se svou ženou - dala pusu koni. Fotografii našel na sociální síti - gesto vůči arabskému koni se mu vůbec nelíbilo. Žena se zdála být tváří v tvář rozvodu relativně v klidu a podle novin Sada nelituje toho, co udělala a není smutná z toho, že se rozvádí s mužem, který nedělá rozdíl mezi lidmi a zvířaty. Zpráva končí dodatkem - žena se šťastně vymanila z manželství a dá se předpokládat velký nárůst fotografií žen líbajících koně.


Carl HesterCarl Hester píše autobiografii

Na jaře by měla kniha s názvem Making it Happen vyjít u Orion Publishing Group. Autobiografie olympijského vítěze z Londýna (drezura, týmy) začíná na malém ostrůvku Channel Island of Sark, kde se Carl učil jezdit na oslu a kde žil až do svých 16 let. Trvalo mu 19 let, než se od prvního mezinárodního startu dostal až do reprezentačního týmu a na stupně vítězů. Hester se stal loni po osmé šampionem Velké Británie v drezuře. Jeho jméno je také spojeno s výjimečnou jezdkyní a olympijskou vítězkou v drezuře jednotlivců, Charlotte Dujardin, kterou trénuje.

Vydání této knihy považuje Susan Lamb z Orion Books za nezbytný počin právě v době, kdy se veřejnost začala o drezuru i ve světle britských úspěchů zajímat.


Titanové podkovy 3D

Dostihoví koně v Austrálii mají podkovy dokonale na míru - po skenování jejich kopyt je jim vytvořena technologií 3D lehká titanová podkova. 4 podkovy na míru každého kopyta jsou hotovy během několika hodin a jejich cena je kolem 600 australských dolarů. Pro dostihové koně je důležité, aby byly podkovy co nejlehčí, každá váha navíc koně zpomaluje, říká trenér John Moloney.


V Německu chybí peníze na závody

Dva dny po zrušení German Classics v Hannoveru přichází další špatná zpráva pro příznivce parkurového skákání. Paul Schockemöhle oznámil, že halové závody GC se nebudou konat. Důvodem jsou peníze, respektive jejich nedostatek. Závody mají rozpočet 1,3 milionů euro a i když je Schockemöhle hlavním sponzorem, nelze očekávat, že díru v rozpočtu bude hradit také z vlastních zdrojů. Problém je nedostatek sponzorů, kterých ubývá. Na programu je nyní oživení podnikání v regionu. Schockemöhle však German Classics nechce vzdát a doufá, že příští rok bude situace lepší a prestižní podnik se opět bude konat.


GDFMentální trénink v drezuře

Novinkou na letošním Global Dressage Forum bude prezentace sportovního psychologa Jana Dierense. Dierens pracuje s belgickým drezurním týmem od roku 2012. Na konferenci chce posluchačům dokázat, že imaginace je silnější než síla vůle a může vést k rychlejším reakcím. Jezdci se musí naučit, jak tyto aspekty jejich mentální schopnosti využít ke zlepšení techniky, přípravy na úlohu atd. Mladý sportovní psycholog chce prezentovat mentální trénink prakticky.

Global Dressage Forum se koná 28.-29. října v Bartel´s Academy, Hooge Mierde v Holandsku. Více na www.globaldressageforum.com

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 2 čtenářů. Celkový počet bodů: 10.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: