Odyssea pokračuje: Šimlík

13. 04. 2010 19:00

Obrázky: 6

Autor: EQCH redakce Foto: Helena Görnerová Rubrika: Soutěže Počet přečtení: 9657 Počet komentářů: 14 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 2 krát

K paní Roszkové do Stanice pro koně v nouzi jsme původně jeli kvůli úplně jinému koni: byl to příběh tmavého hnědáka Toma, který nás zaujal. Nicméně v době našeho příjezdu byl Tom již „v pořádku“, a nebylo třeba měnit krmnou dávku. Jenže pak paní Roszková vyvedla na dvůr Šimlíka a řekla nám a posléze i napsala jeho příběh – a nám bylo jasné, že odtud neodjedeme „s prázdnou“.

Prostředí, kde nyní žije Šimlík

Stanice pro koně v nouzi je vlastně rodinná záležitost. Na kopci stojící nový rodinný dům, vydlážděný prostorný dvůr, nová, upravená stáj s několika boxy, kolem ve svahu výběhy obehnané úhlednou plastovou ohradou. Věděli jsme, že jedeme do něčeho, co by se mohlo nazvat „útulek pro koně", takže jsme čekali spíš nuznější podmínky (jak to u našich koňských útulků bývá), i když je pravda, že webová stránka Stanice pro koně v nouzi vlastně byla dostatečně vypovídající. Očividná dobrá péče o životní prostředí lidí i koní a - jak jsme brzy zjistili - zkušenost, ráznost a rozumný přístup paní Roszkové k realitě nám dávaly naději, že tady nebude problém se „domluvit".

Šimlík 8.3.2010V době naší návštěvy byl Šimlík ve Stanici pouhých pár dní. Překvapilo nás, že on a jeho menší rezavý „kolega" byli původním majitelům odebráni oficiálně, za přítomnosti policie ČR, se všemi doprovodnými úředními papíry, které nám také majitelka Stanice dala k dispozici. Na Stanici byli poníci umístěni dočasně - podle všeho ani samotné úřady v té době nevěděly, jak se celá situace bude a jak se vlastně může vůbec vyvíjet.

Tento fakt s sebou nesl určité možné komplikace; jednou byla skutečnost, že nikdo netušil, jak dlouhou dobu poníci u paní Roszkové stráví. Přesto jsme se rozhodli „do toho jít" a Šimlíka krmit, dokud zde bude. Z obou odebraných poníků jsme vybrali Šimlíka proto, že jeho stav byl zřetelně horší. Ryzáček byl sice menší, ale v lepší výživné kondici a také se choval „živěji".

Šimlík v době naší návštěvy 8. 3. 2010

Šimlík byl doslova jak záložka. Strašně úzký, malý koník, s předníma nohama doslova u sebe. Měl dlouhou a hodně neupraveně „ježatou" srst, která zakrývala jeho skutečný výživný stav, takže na první pohled to sice vypadalo hrozně, ale ne „až tak". Po důkladné prohlídce však bylo jasné, že jeho výživný stav lze označit 1-2 z devítibodové stupnice, kde je 1 nejhubenější možný stav - kachexie. Srst byla na několika místech vydřená, kůže plná lupů, což dávalo tušit i přítomnost ektoparazitů, kteří sice nebyli zrovna vidět, nicméně paní Roszková jejich přítomnost potvrdila. Kopýtka poníka byla přerostlá, ale naštěstí ne kritická. Počítalo se s jejich úpravou.

Šimlík 8.3.2010

Koník už nebyl apatický, při předvádění na dvorku měl docela zájem o okolí. V kroku nekulhal, ale bylo vidět, že se pohybuje hodně ztuhle. Naklusat se mu nechtělo a my ho ani nenutili. Spolu se svým kolegou zatím chodili sami do zahrady, než bude možné je pustit do výběhu s ostatními koňmi.

Poník neměl udělané žádné vyšetření a ani se s tím vzhledem k situaci nepočítalo. Protože ani k jednomu poníkovi neexistovaly žádné „papíry", kromě odčervení v den odběru poníků se netušilo nic o nějaké prevenci (pravděpodobně stejně žádná nebyla).

Plány se Šimlíkem do budoucna

Vzhledem k situaci velmi nejisté. Co nejdéle to půjde, chce mu paní Roszková zajistit spokojený život, čili dobré krmení, klid a pohodu s kamarády ve stáji i ve výbězích. Samozřejmě bude záležet na dalších úředních postupech, zda poníky vrátí nebo ne. Protože se však obává, že by se po vrácení původním majitelům dostali zpět do tohoto hrozného stavu, bude se snažit je nějakým (samozřejmě legálním) způsobem získat.

Rozhodně vám však doporučujeme stránky Stanice pro koně v nouzi, kde si můžete o Šimlíkovi přečíst více a sledovat jeho další osudy - stejně tak i ostatních koní.


Šimlík 8.3.2010Výživářské postřehy a měření
 • obvod hrudníku: 133 cm
 • obvod holeně: 17 cm
 • kohoutková výška pásková: 130 cm
 • kohoutková výška hůlková: 120 cm
 • přepočtená hmotnost: 170 kg
 • optimální hmotnost: 196 kg
 • stupeň tělesné kondice: 1-2
Výživářský cíl:
 • v první fázi dosáhnout stupně tělesné kondice 3-4
 • zlepšit osvalení a připravit do pastevní kondice
Stávající krmná dávka

Poník je krmen senem a granulemi pro poníky - symbolické množství. K dispozici jsou dva typy sena, jedno z půdy a jedno z dovážených kulatých balíků. Byly odebrány vzorky z obou sen (viz příloha pod článkem) a ke každému z nich pak byla krmivářem Dibaq a.s. sestavená krmná dávka, kterou si můžete prohlédnout v DOC souboru pod článkem.

Doporučené krmení

Počítá se s denní dávkou

 • 0,250 kg Fitmin OPTI,
 • 0,02 Fitmin GLOBAL,
 • solí a biotinem k
 • 3 kg senem, přičemž
 • v případě krmení sena z půdy, které je chudší na vápník, ještě přídavek Fitmin MACRO Ca.

Nicméně se pro začátek samozřejmě počítá s velmi opatrným přidávání všech nových krmiv a doplňků.


Odyssea mého koněPrvní plnění v soutěži

Dne 19. 3. 2010 bylo firmou Dibaq a.s. dodáno následující krmivo v celkové hodnotě 9.759,- Kč:

 • Fitmin GLOBAL 8 kg 1 ks (granulovaný minerálně vitamínový doplněk pro chovné a hobby koně): obsahuje vybalancované složení živin s vysokým zastoupením organicky vázaných stopových prvků Zn, Cu, Fe, Mn a selenových kvasinek s obohacením o živou kvasinkovou kulturu Sacharomyces, o vyvazovač mykotoxinů a pro podporu imunity o zdroj nukleotidů.
 • Fitmin BIOTIN 8 kg 1 ks (granulovaný doplněk pro podporu růstu kopytní rohoviny s vysokým obsahem biotinu 2200 mg a organicky vázaného zinku 12000 mg)
 • Fitmin MACRO CA 8 kg 1 ks (granulovaný minerální doplněk s vysokým obsahem Ca): pro vyrovnání poměru Ca : P
 • Fitmin OPTI: 2x 15 kg (bílkovinné extrudované doplňkové krmivo) - kvalitní bílkovina s doplňkem aminokyselin pro lepší nasvalení
 • Herbs REGENERATION: 1x 2 kg (ostropestřec mariánský, probiotika, antioxidanty) - pro nastartování a podporu trávení
 • Extrudovaný len 20 kg 1 ks (velmi dobře stravitelné a dietetické doplňkové krmivo): částečně svým obsahem oleje jako zdroj energie a díky obsahu omega-3 mastných kyselin i podporující imunitu.

(Dodané doplňkové krmivo Biotin a Global je určeno i pro Toma)


Odyssea "Šimlíka" perem majitele: Odyssea mého koně: Šimlík

Podrobnosti k soutěži: Velká soutěž Equichannelu a Fitminu: Odyssea mého koně


Příběh byl zaslán do soutěže "Odyssea mého koně" o krmení a výživářskou poradnu zdarma, kterou vyhlásil EQUICHANNEL.cz společněse společností Dibaq a.s., výrobcem krmiv a doplňků zn. FITMIN. I vy nám můžete zaslat svůj příběh. Přečtěte si podrobnostia pravidla v článku "Velká soutěž Equichannelu a Fitminu: Odyssea mého koně".

 

Připojené obrázky

Připojené soubory

Připojená videa

Šimlík 8. 3. 2010

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Eva Hálová

  Stanice pro koně v nouzi

  19:32 - 13. 04. 2010

  Chtěla bych popřát nejen tomuto poníkovi,ale celému o.s. hodně štěstí,stránkami jsem nadšena,žádné fńukání,žádné hraní na city a báječně odvedená práce.

 • 2. kacatecko

  Pěkné

  20:35 - 13. 04. 2010

  Přečetla jsem příběh, shlédla webovky a není co dodat - majitelka se zdá být opravdu rozumná ženská, klobouk dolů a přeji jen to nej.

 • 3. Tamtam

  Vyrovnaná krmná dávka?

  20:54 - 13. 04. 2010

  Nechci zbytečně vyvolávat konflikty, ale promiňte, za takovéto sestavení krmné dávky bych nedostala ani zápočet.
  4,5 násobné překročení "normální" hodnoty? samo o sobě jistě neuškodí, ale co tahle antagonistické působení Cl a K na ostatní makro a mikroprvky ( které jsou v grafu v normě- tudíž v konečném důsledku budou chybět)?

  Další zásadní věc, krmná dávka je počítaná (podle fotky toho programu) podle optima na jeho aktuální hmotnost (170) a ne na hmotnost optimální. Takže pokud se přesně vyplní dávka, bude mu to stačit akorát na jeho záchovnou potřebu (plus se navíc počítá potřeba na růst, v jeho věku). Kde by tedy měl chudák brát na to aby se "vykrmil"?!

  Nezlobte se, ale i s použitím primitivnějších a zastaralejších programů, by vám každý absolvent dvousemestrového předmětu výživa hosp zv. na vysoké škole sestavil mnohem hodnotnější, vhodnější a vyrovnanější krmnou dávku, než jaká je předvedena tady. ( nehledě na to, že by použil tak 10x levnější suroviny, než jsou speciální granule dané firmy).

  Co z toho vyplývá nechám na vás.

  P.S. toto není kritika Equichannelu a týmu, který soutěž organizuje. Je jistě prospěšná, už jen díky zveřejnění daných příběhů.
  P.P.S Paní a její sdružení má můj velký obdiv, držím palce a doufám, že její snahu nezničí lidská zloba a závist.

 • 4. blanka

  dávka

  08:56 - 14. 04. 2010

  Reaguje na 3.

  Jestli si všimneš, tak zvýšené hodnoty draslíku a chloru jsou už v základní dávce sena. U draslíku je to naprosto běžné, například při krmení vojtěšky denní dávka vzroste ještě víc a není to zdraví škodlivé. Jak bys chtěla draslík z dávky odstranit, aniž bys koni sebrala píci? Co se týče dávky chlóru, jeho množství v seně je neobvykle vysoké - bylo to předmětem analýzy nebo je to průměrná hodnota?
  K zadané hmotnosti - u silně podvyživených koní je obvyklé, že se začíná na menší dávce. No snad se k tomu vyjádří ten, kdo tu dávku sestavoval.

 • 5. Tamtam

  dávka

  14:31 - 14. 04. 2010

  Reaguje na 4.

  Adalin, nechci se hádat, jen mi přijde nehorázné, když se dotyčná firma chlubí tím, jak koníkovi sestaví super extra krmnou dávku na míru, aby to pak vypadalo tak jak to vypadá. Tj, nevadí že něčeho je málo a něčeho moc, hlavně že tam napráskáme 5-6 našich výrobků.

  add K a Cl, jistě že samo o sobě nevadí že je ho v dávce mnoho, pokud se to kompenzuje odpovídajícím zvýšením množství i u prvků, které jsou tímto ovlivněny (což u téhle dávky není).

  U toho chlóru se mi zdá množství v senu skutečně hodně zvláštní, ale bohužel nemáme k dispozici výsledky rozboru sena, takže těžko posoudíme..

  K hmotnosti- samozřejmně, že u silně podvyživených koní se začíná na menší dávce, ALE, tento kůň byl dovezen do záchrané stanice někdy v únoru, tudíž už je minimálně měsíc a půl krmen. Z toho vyplývá že mu už akutně nehrozí "refeeding syndrom" a měl by dostávat energii a bílkoviny odpovídající jeho optimální hmotnosti (aby měl z čeho tloustnout).
  pokud se to po mém vysvětlení zdá málo logické, nabízím citát z článku http://www.equichannel.cz/rozhovor-s-mvdr-becvarovou-jak-krmit-podvyziveneho-kone
  "Pokud se nevyskytnou problémy, množství energie můžeme během dalších 6-7 dní zvyšovat až na takovou záchovnou stravitelnou energii, která odpovídá odhadnuté !optimální! tělesné hmotnosti".

 • 6. horsana

  seno..

  16:16 - 14. 04. 2010

  Reaguje na 5.

  3 kg sena ??

 • 7. Jan Novák

  Krmná dávka

  16:24 - 14. 04. 2010

  Reaguje na 5.

  Vysoká hladina chlóru a draslíku neznamená vysokou hodnotu těchto prvků v seně, ale porovnání s potřebou pro záchovnou dávku tohoto koně. V přiloženém souboru vidíte živiny, které byly analyzovány. Cílem zcela jistě není Šimlíka vykrmit!!! Cílem je dostat ho alespoň do pastevní kondice. Stanici jsme navštívili dva dny potom, co byl odebrán a jeho stav byl kritický. Proto první co jsme mohli udělat bylo zajištění kvalitní krmné dávky a hlavně mu neublížit. Postupné zvyšování živinové hodnoty KD závisí na jeho zdravotním stavu a aktuální kondici. My jsme dodali nástroj, ale žádná tabulka nezohlední individuální přístup. Ten závisí na citu a zkušenostech paní Rozkové. A podle jejích zpráv i videa na jejich webu se daří Šimlíka vrátit do života.

 • 8. Tamtam

  Dávka

  16:55 - 14. 04. 2010

  Reaguje na 7.

  Pane Nováku děkuji za reakci.
  A zároveň vás prosím, nedělejte z nás s prominutím blbce.
  V přiloženém grafu je jasně vidět, že K a Cl v krmné dávce pocházejí ze sena (ta červená barvička..). Pokud tyto a další prvky nebyli analyzovány, jak jste je tam tedy dostali? Pochybuji, že takto vysoké hladiny (21g v 3kg sena - viz výstup z programu) odpovídají průměrnému senu. čím jste ale neodpověděl, proč je dávka natolik nevyvážená.

  To že uvedená dávka není ta aktuální, ale vztahuje se k době před 2měsíci kdy byl kůň na stanici přivezen, není nikde uvedeno. V tom případě, jaká je vámi navrhovaná KD pro něj teď? Nebo cílem této akce bylo zahrnout paní Rozkovou pytlema granulí a ať dále dělá co umí? (netvrdím že to dělá špatně).

  Vykrmit= podle mého názoru zvýšení hmotnosti, tudíž dostat ho do uvedené pastevní kondice, nevím co se vám na tom nelíbí. Ale na to jistě potřebuje větší přísun živin, než je záchovná dávka.

  Podle prezentace soutěže jsem získala dojem, že má být koníkovi poskytnutý krmivářský servis, až do doby, kdy se dostane do optimálního stavu.

 • 9. horsana

  návrat do života

  17:44 - 14. 04. 2010

  Reaguje na 7.

  no,tak ten návrat by sa ,trúfnem si tvrdiť, pani pravdepodobne podaril aj bez vašej pomoci...držím palce

  nedajú mi pokoj tie 3 kg sena , to asi znamená 1,5 kg ráno a 1,5 kg večer...čo má medzi tým ten kôň robiť , nechať si ďalej vredovatieť žalúdočnú sliznicu a tešiť sa, že má papu podľa tabuliek vyrátanú na gramy ?

 • 10. Jan Novák

  Krmná dávka

  08:57 - 15. 04. 2010

  7,4 g/kg chlóru je tabulková hodnota Lučního sena, 6,38 g/kg je tabulková hodnota Lučního sena1.seče z horské oblasti, ..... stačí se podívat do krmivářských tabulek, paní inženýrko. Ano navržená krmná dávka je z poloviny března a vybalancovanost spočívá ve vyrovnání poměru Ca :P, dorovnání Mg ( je-li potřeba), nepřekrmovat dusíkaté látky, ale dodat vhodné zastoupen aminokyselin, dorovnat zastoupení stopových prbků a vitaminínů. Navíc v tomto případě je důležité zregenerovat játra, podpořit trávení antibiotiky a podpořit iminutu. Pro "vykrmení" je zvýšování dávky bílkovin a energie pozvolný a dlouhodobý proces, zvláště v tomto případě. 3 kg sena odpovídají potřebě tohoto koně. Ve stavu, ve ktrém byl pochybuji, že byl schopen přijmout více. Ten koník byl zcela apatický bez zájmu o cokoli. Postupně, s ohledem na aktuální kondici, se dávka bude upravovat.

 • 11. mika251

  seno

  12:33 - 15. 04. 2010

  Reaguje na 10.

  nechcem byt rypava, ale nebolo by lepsie nechat tomu chudakovi seno at libitum, aby sam rozhodol, kolik toho prijme? Pokial viem, seno je zaklad krmnej davky a ani vo velkom mnozstve nema negativne ucinky na organizmus, pokial je kvalitne? 3 kila sena je podla mna malo aj na ponika v optimalnej vyzivovej kondicii.
  Nie som odbornik, ale tri kila mi pridu zalostne malo :(

 • 12. neugo

  Seno

  12:42 - 15. 04. 2010

  Reaguje na 11.

  Jestli umíte číst, je jasně napsáno, že dávka byla uvedena na základě toho, kolik je schopen toho sežrat k danému datu. Mají to do něj cpát násilím?

 • 13. Jan Novák

  oprava

  12:54 - 15. 04. 2010

  Reaguje na 10.

  ...trávení podpořit probiotiky nikoli antibiotiky....

 • 14. Átek

  seno

  13:03 - 15. 04. 2010

  Reaguje na 11.

  No, 3kg sena není až tak malá kupička a s ohledem na to, že je to poník 120KVH a ve stavu v jakém je, tak bych to nevuděla až tak kriticky. I když je fakt, že za celý den to není mnoho, ale tento koník nemohl do té doby do žaludku dostat snad oprvdu nic jiného než tu kůru ze stromů. Může to být vyjímka, ale podle mých zkušeností poník sežere mnoho, ale nepotřebuje téměř nic. To když to přeženu.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: