Odyssea mého koně: Šimlík

12. 04. 2010 12:00, Aktualizováno 13. 04. 2010 10:06

Obrázky: 7

Autor: Petra Roszkova Foto: archiv autorky Rubrika: Vaše příběhy Počet přečtení: 13916 Počet komentářů: 32 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát

"Na zahradě stojí 2 poníci. Ještě, že nefouká vítr. Už by nestáli. Stojí jen silou vůle, i když ani ta už očividně není moc velká..." Šestý z vašich příběhů je o koníkovi beze jména - "pracovně" nazývaném Šimlík. Všechny přišly do soutěže o krmení (a odbornou poradnu) s Fitminem a vám budiž poučením nebo inspirací...

"Šimlík" je jedním z prozatím čtyř příběhů, které jsme se rozhodli posoudit osobně a po této konzultaci do soutěže zařadit. Zatím se s ním seznamte:


Tento příběh pro nás začíná 22. 2. 2010. Je ráno a na pracovní návštěvu k nám přichází veterinární správa s žádostí o umístění 2 koní. Jedná se o koně, kteří musí být odebráni chovatelce pro týrání. Samozřejmě souhlasíme. Nemáme sice moc informací, nevíme, zda se jedná o hřebce, valachy nebo kobyly, hříbata nebo starší koně. Víme ale, že jsou zvyklí být spolu, nejsou moc velcí a že jeden je rezavý a druhý šedý.

Protože je pátek, mám čas přes víkend vymyslet, kam koníky uložím, kdo se kam přesune, přestěhuje, připravit oddělený výběh, projít lékárničku a doplnit vše potřebné, nachystat box. Velikost boxu volím pro „střední koně". Stěhuji tedy slámu a seno ven pod plachtu, posunuji hrazení vyrobené pro tyto případy a z domečku pro balíky vytvářím domeček pro koníky.

Teď nezbývá než čekat, než věc projde úředním postupem, abychom mohli pro koníky jet. Protože znám místo, kde se koně mají nacházet, cuká to se mnou, abych nenaložila auto senem a neodvezla jim to. Rozum ale vyhrává nad citem. Rozhoduji se, že vydržím. Mohla bych svou horlivostí celou akci a koně samotné ohrozit, zbytečně bych upozornila na to, že se „něco" děje. Nezbývá tedy než čekat.

Konečně zvoní telefon. Dozvídám se, že vše je připraveno, Rozhodnutí o odebrání bylo vydáno a my můžeme pro koně jet.

Za asistence Městského úřadu a Policie ČR přijíždíme k domu, kde se mají koně nacházet. Roh domu nám pomalu odkrývá pohled na to, pro co jedeme. Na zahradě stojí 2 poníci. Ještě, že nefouká vítr. Už by nestáli. Stojí jen silou vůle, i když ani ta už očividně není moc velká. Jeden je skutečně rezavý a druhý šedý.

Protože příběh má být o jednom koni, vybrala jsem a psát budu o tom „šedém".

Je to grošovaný poníček, který určitě neudělal nic tak hrozného, aby si zasloužil prožívat tak hrozné trápení. Je silně podvyživený. S nepřítomným apatickým pohledem. Ještě že má chlupy. Kdyby je neměl, je to jen kostra. Nasazuji mu ohlávku a podávám odčervovací pastu. Po dlouhé době je to asi jediné, co jedl...

Nakládáme poníka do přívěsu, neprotestuje. Je mu to úplně jedno. Kdybychom ho táhli pod vlak, bylo by mu to úplně fuk. Jde se mu velice špatně, je celý ztuhlý. Je vidět, že dlouho nechodil, že jen stál nebo ležel, protože pohyb mu dělá veliký problém. Zavíráme přívěs a odjíždíme.

Po příjezdu domů jsme poníka důkladně prohlédli, nafotili a ubytovali v jeho novém domově.

Fotky po příjezdu domů (26. 2. 2010):

Šimlík po příjezdu domů 26.2.2010Šimlík po příjezdu domů 26.2.2010

Ponďa Šimlík má k dispozici seno a vodu. Nic jiného zatím nedostane. I tak to bude pro jeho organismus a trávení záhul, po takové době kdy nejedl (jedl pouze sníh a kůru ze stromů, jak nám bylo později oznámeno okolními sousedy).

Většinu dne Šimlík leží. Zadekovala jsem ho, jednak aby zbytečně nepřicházel o tělesné teplo a taky protože mě bolelo se na něj dívat. Odhadem mu můžou být tak 3 roky, i když vzhledem k nynějším tělesným proporcím se to dá těžko odhadnout. Zuby vypadají dobře, špičáky nemá. Je to valach. Na některých místech je olysalý a také v něm lebedí nějaké breberky. Pravděpodobně všenky. Bydlí v boxe vedle stáje. Je to samostatný box, aby se nedostal k ostatním koním. Také má k dispozici samostatný výběh.

Foto z boxu a výběhu:

v boxu s rezavým kamarádemve výběhu

Zadekovaný vypadá podstatně lépe. Deku moc často nesundávám. Postupně se ponďa rozežírá, už sní většinu sena, co mu nachystám. Už i hezky pije. Ze začátku nechtěl ani moc pít ani moc žrát. Vždy jen tak symbolicky pozobal pár stébel a jednou za den se napil. Zbytek dne proležel.

Už se začíná i trošku lépe pohybovat. Má po korektuře kopyt. Kopyta nebyla moc přerostlá (teda byla, ale mohlo to být horší). Vše jde u něj strašně pomalu, největší problémy mu dělá pohyb. Tím jak je to jen kostra potažená kůží bez jakéhokoliv svalu, se mu pohybuje dost špatně. Když už se mu podaří kousek ujít, je z toho tak bolavý, že pak musí dlouho ležet a odpočívat.

Stále je na seně a vodě, pomalu přidávám trošku mrkve a granulí pro poníky, bez obsahu ovsa a s nízkým obsahem cukru. K dispozici má taky sůl.

Jinak bych řekla, že se dobře aklimatizoval, začíná se zajímat i o okolní svět. Nedávno zjistil, že jsou zde i jiní koně. Předtím mu to bylo úplně jedno. Koně procházely tak, že na ně dobře viděl, ale on je neviděl...

vyčesaná srstProtože vím, co dokáže stádo, jak dokáže probudit chuť k životu, rozhodla jsem se ho „odvšivit" a zkusit pustit ke stádu. (Naše stádo není stádo sportovních koní, ale koní podobného charakteru, žádní žrouti - jen pro vysvětlení). Problém ale nastal v tom, jak ho zbavit ektoparazitů. Nejlepší by bylo ho ostříhat a vykoupat. Při pomyšlení na položení 1 kg vážícího strojku směr žebro nebo kyčel této kostry, mi bylo slabo v kolenou. Tuto variantu jsem tedy zamítla. Koupila jsem něco jako lidský „všivák", vzala si dovolenou a dala se do práce. Česala a česala a česala a česala a česala. A ještě asi 100 x tolik. Výsledek byl úžasný. Viz foto. Pak jsem ho nastříkala FrontLine sprejem proti blechám, klíšťatům, všenkám a podobným příšerám (u psů) a vše ještě pojistila antiparazitálním obojkem pro koně. Pak následovala desinfekce, desinsekce a deratizace boxu a mě :-).

Další den jsem ho pustila ven se stádem a čekala, co nastane. Nenastalo nic. Všichni se na něj tvářili jako by se tady narodil, nikdo se na něj nezašklebil, nezakvičel, nehrábnul, nekopnul. Prostě nic.

Šimlík ve stáděOd toho dne (bylo to před 4 dny) chodí všichni spolu, šimlík se postupně začíná lépe hýbat. Stádo chodí po pastvě sem a tam a on chodí pomalu za nimi. Zvýšila se i jeho chuť k jídlu, večer jí s chutí a do rána zvládne zpracovat i nachystané seno. Stále dostává seno, vodu, trošku mrkve a nyní nově (od včera) dostává granule Fitmin Opti, vitamíny Fitmin Makro Ca, bylinky Fitmin Herbs Regeneration a Fitmin Biotin na srst a kopytní rohovinu. Vše v mini dávkách.

Jeho stav se pomaličku zlepšuje. Nebudu na něj spěchat, bude mít tolik času, kolik bude potřebovat. Věřím, že se mi z něj postupně povede udělat zase krásného zdravého koníčka, který alespoň z části zapomene na to, co prožil.

Zde fotka k 20. 3. 2010 Šimlíka bez deky. Je to opravdu hrozný pohled, když mu sundáte deku, která mu uplácla chlupy. A to už ho skoro měsíc (bez 6 dnů) vykrmuji. Tak si zkuste představit, jak vypadal, když jsem mu sundala deku před 3 týdny :-(.

Šimlík 20.3.2010

Souhrn k začátku března 2010:

Jméno, plemeno, věk a pohlaví: poník, valach asi 3 roky, jméno neznámé
Krmení: donedávna jen sníh a kůra stromů, nyní po trochách přechod k normálnímu krmení". Zpočátku příjem krmiva špatný, opatrný, nyní se zlepšuje.
Využití koně: Pouze volný pohyb po výběhu a stáj.
Prevence: odčerven před převozem, po převozu úprava kopýtek, odvšivení, jinak pravděpodobně nic.


Všechny došlé příběhy mají otevřený konec. Na nás a na vás je, vzít si z nich poučení, zamyslet se nad tím, co jste právě dočetli a korigovat své kroky vždy tak, aby se naši koně měli lépe. Můžete také samozřejmě využít diskuzi pod článkem k přidání názoru či rady.

Příběh byl zaslán do soutěže "Odyssea mého koně" o krmení a výživářskou poradnu zdarma, kterou vyhlásil EQUICHANNEL.cz společně se společností Dibaq a.s., výrobcem krmiv a doplňků zn. FITMIN. I vy nám můžete zaslat svůj příběh. Přečtěte si podrobnosti a pravidla v článku "Velká soutěž Equichannelu a Fitminu: Odyssea mého koně".

POZOR! Nejen koně nemocní mají šanci!

Ze všech došlých případů totiž zároveň redakce Equichannelu.cz vylosuje jednoho výherce, který získá poukaz na odběr výrobků značky Fitmin (pro koně, psy nebo kočky) v hodnotě 3.000 Kč.

Soutěž Equichannelu a Dibaqu: Odyssea mého koně

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Kklarka

  Držím palečky

  12:17 - 12. 04. 2010

  Držím palečky při dostávání koníka do normální podoby... Nechápu lidi, co takto zacházejí s koníkama...

 • 2. Anna S

  Klobouk dolů:)

  12:48 - 12. 04. 2010

  Vždycky obdivuju lidi, co neváhají a natáhnou pomocnou ruku. Přeju hodně štěstí koníkovi (no to největší ho už potkalo, když našel nový domov) a pevné nervy Vám, jakožto jeho nové majitelce. Věřím, že je koník opravdu v dobrých rukou a hřeje mě u srdce, když vidím takto šťastné konce a svým způsobem i šťastné začátky!

 • 3. prauska

  Odebrání koně

  15:39 - 12. 04. 2010

  Tak tento článek mě velmi zaujal nejenom z toho důvodu, že se zachránil v budoucnu asi pěkný poník, ale hlavně z toho důvodu, že píšete, že byl odebrán. Mohla by mi prosím pisatelka napsat jak to dokázala???Slyším snad poprvé v ČR, že z důvodu týrání byli koníci někomu odebráni. Chtěla bych se dozvědět více info, protože zatím jsme se dočkali jen návštěvy KVS a nic se dál neřeší a majitel jen žádá odklady....takže budu ráda za více informací...

 • 4. Granada

  držím pěsti!

  17:23 - 12. 04. 2010

  Opravdu mně to rozplakalo. Moooc vám držím pěsti ať šimlík a ryzáček přežijí a ze srdce vám přeji výhru v této soutěži. Vážím si Vás a každého, kdo takto pomůže!!!

 • 5. jaja

  odebrání koně

  18:26 - 12. 04. 2010

  Reaguje na 3.

  Ano, tato informace zaujala i nás, protože je to skutečně naprosto oficiální odebrání koně a umístění do oficiální organizace určené k tomuto účelu. Něco málo k tomu napíšeme v následujícím článku o návštěvě u Šimlíkova, který vyjde zítra. Především ale požádám paní Roszkovou, zda nám bude ochotná na toto téma napsat něco více. Myslím, že to bude zajímat hodně lidí - a právem. Nicméně jsme byli velmi mile překvapeni, že něco takového u nás skutečně existuje a funguje (i když podle mých informací je to první případ).

 • 6. prauska

  Odebrání koně

  18:59 - 12. 04. 2010

  Reaguje na 5.

  Dominiko supr, moc se těším imě to docela těší, že se začíná u nás něco dít, i když tedy pokud vezmu anši situaci, kterou řešíme už od ledna, tak tam se bohužel neděje nic...:-( takže az rok se zase asi budeme rozčilovat,ale aspon vím, že již existuje odebrání e je to u nás reálné...těším se na článek.

 • 7. Mati

  Odebrání koní

  19:19 - 12. 04. 2010

  Také by mi hodně zajímalo jak toho docílit aby byly koně odebrány.Osobně znám dva koně které byly týráni hlady a nelidsky s nimi zacházeno bez kováře a vetrináře. Snaha něčeho docílit byla ale marná,majitelka koně prodat nechtěla,o koně se nezajímala a ponechala je tam různým pochybným lidem a hlavně dětem které s nimi nakládají jako s věcí.Dostali několikrát pokutu a tím vše skončilo.Po marných řešeních a obrovských problémech co s tím bylo spojeno,jsem se rozhodla dál už nebojovat a raději se stáhnout do ústraní a čekat,až se něco stane,nebo dokážu sehnat majitelku která se všem vyhýbá a není k zastižení.Nejspíše koně jsou v příšerných podmínkách do dnes. BOHUŽEL. Kdybych mohla,na vlastní náklady bych je odvezla a opatřila vším co potřebují,ale nejde to.To by byla krádež.Trápí mi to dlouho,koníky znám už pár let,trávila sem s nimi hodně času,jezdila na nich,cvičila je a starala se o ně.Trhá mi srdce ta bezmoc.Je to hrozné co lidi dokážou.

 • 8. jaja

  odebrání koně

  20:31 - 12. 04. 2010

  Reaguje na 6.

  Takže jsem psala paní Roszkové, aby se zde vyjádřila. Napsala mi krátký omluvný email, že její miminko má zrovna horečku a ona běhá okolo něho, ale že se pokusí sehnat na zítra nebo nejbližší dny hlídání, aby si mohla sednout k počítači a odpovědět zde nějak obšírněji. Takže zatím prosí o trpělivost s čekáním na odpověď na tuto otázku.

 • 9. skipi

  odebrání koně - teoretický návod

  21:24 - 12. 04. 2010

  Dobrý večer, paní Roszková mě požádala, zda bych ji dnes zastoupila napsala něco málo k dotazům. S paní Roszkovou se známe asi měsíc. Na její webové stránky jsem narazila více méně náhodou. Při čtení smutných příběhů jsem polykala slzy a nechápala, jak mohou být lidé tak krutí. Nejde jen o příběh šimlíka a ryzáčka. Těch příběhů by Vám mohla vyprávět více. Odebrat týraného koně je velmi těžké. Jedná se o zdlouhavý proces. Na stránkách veterinární správy naleznete poměrně podrobný popis, jak vše co nejlépe udělat (http://www.svscr.cz/index.php?art=1287). Samotné odebrání je pak věcí veterinářů, kteří rozhodnou. Vy jako oznamovatel nemáte bohužel přístup k informacím, jakým směrem se celá záležitost ubírá. Může se stát, že majitel dostane zpočátku nějaký čas na to, aby dokázal, že se o svého koně dokáže postarat. V současnosti se paní Roszková věnuje dvěma novým případům. Za to, co pro koníky dělá, že neodvrací hlavu před problémy, má tu sílu bojovat, obětovat vlastní pohodlí na úkor koní, které někdo jiný přivedl na pokraj smrti, si zaslouží náš nejhlubší obdiv. Ne každý by toho byl schopen. DĚKUJEME, PETRO!!!

 • 10. latinka

  teorie

  22:32 - 12. 04. 2010

  Chcete tím naznačit, že paní Roszková postupovala podle těchto pravidel, a dodržela přitom příslušné lhůty? Těžko. Zachráněný kůň je nade vše, ale prezentovat to způsobem, který nemá posvěcení "ze shora", je zavádějící. Je to prostě dobře i špatně zároveň, rádoby ochránci zvířat by z toho velmi rychle vyrobili precedens.... Je nespočet případů, kdy se v zájmu rychého uzdravení dostal kůň do rukou majitele dříve, nez by měl, ale právě ti, kteří toto prožili, se s tím nikde nechlubí, nezveřejňují to. Také na co, šlo o koně, ne o jejich "dobročinnost".

 • 11. novaska

  teorie

  22:42 - 12. 04. 2010

  Reaguje na 10.

  V tom případě Vám držím palce v dalším zachraňování týraných koní. Jistě máte za sebou již pěknou řádku vyřešených případů. Myslím, že není nic špatného na tom, podělit se o zkušenosti s ostatními. Koneckonců to může být jen ku prospěchu koní, nebo ne?? A o to jde!

 • 12. Fairplay

  1

  09:26 - 13. 04. 2010

  Reaguje na 1.

  Děkuji. Také nechápu, lidé se nechovají hnusně jen ke koním....

 • 13. Fairplay

  2

  09:28 - 13. 04. 2010

  Reaguje na 2.

  Dobrý den, děkuji. Bohužel nejsem nová majitelka, koně zůstávají nadále majetkem paní, které byly odebrány. Zákony neumožňují koně "vyvlastnit", ale jen odebrat a odevzdat do náhradní péče. Roszková

 • 14. Fairplay

  reakce na 4

  09:31 - 13. 04. 2010

  Reaguje na 4.

  Děkuji, takový vzkaz dokáže moc potěšit. Roszková

 • 15. Fairplay

  reakce na 10

  09:34 - 13. 04. 2010

  Reaguje na 10.

  Dobrý den, nechápu dotaz, pokud není dotaz nechápu sdělení. Prosím o podrobnější vysvětlení nebo položení dotazu. Děkuji, Roszková

 • 16. mika251

  odebrání

  09:35 - 13. 04. 2010

  Reaguje na 13.

  Takže je možné, že koníka dostanete z najhoršieho, vypiplete a povodny majitel by si mohol narokovat jeho navratenie? Ak by ho chcela spat, museli by ste ho vratit?
  V kazdom pripade Vam drzim palce

 • 17. HelenaG

  ?

  09:35 - 13. 04. 2010

  Reaguje na 10.

  Já tedy nevím, čemu říkáte neposvěcený způsob, ale my máme v ruce oficiální protokoly - objednávku umístění koní + předávací protokol na oba dva poncly, autor MÚ Třinec, adresát Stanice pro koně v nouzi, o.s.
  V protokolech máme i jméno a adresu původní majitelky, podpisy úředníků.
  Koně tedy byli odebráni a dočasně umístěni naprosto oficiálně a s posvěcením zhora. Proč a na základě čeho konkrétně to zpochybňujete??
  A ano, paní Rozsková už má za sebou podobných případů více a ano, nechlubí se tím. Vždy´t kdo z vás o ní do soutěže vůbec věděl..

 • 18. HelenaG

  Majitel

  09:37 - 13. 04. 2010

  Reaguje na 16.

  Ano, kůň je stále v majetku majitele, nestává se majetkem vaším. Pouze je dočasně umístěn tam, kde se o něj postarají. Majitel většinou dostává nějakou lhůtu k nápravě stavu, případně se pak řeší individuálně, co s koňmi dál. Většinový scénář.
  Docela by mě zajímalo, kolik je v republice případů, že byli koně skutečně právně odebráni, tedy že změnili majitele. Kdo z vás tu má konkrétní vlastní zkušenost?

 • 19. klawdie

  příběh, který sem patří...

  09:49 - 13. 04. 2010

  Konečně příběh, který tu má své místo a jde zde čistě o blaho koně, libí se mi přístup a rada uslyším o dalších takových s dobrým srdcem a otevřenou penženkou,kteří se zajímají o ty, o které už jiní ztratili zájem, a je to i dobré vodítko, že se dá vyhrát...Hodně štestí...

 • 20. blanka

  výhra

  09:58 - 13. 04. 2010

  Omlouvám se za tupost - tento příběh je výherní či nikoliv?

 • 21. Fairplay

  Reakce na 3 a 7

  10:05 - 13. 04. 2010

  Reaguje na 3.

  Dobrý den, KVS opravdu odebere jen v nejnutnějším případě, je - li ohrožen život zvířete a pokud u majitele není žádná šance na nápravu stavu. V praxi to znamená, žádný box, žádné krmení, žádná péče, žádná voda, žádný byť jen přístřešek, žádná snaha.
  Pokud má majitel krmení a nemá "jen" zájem krmit, KVS se snaží tlačit na majitele, aby se postaral.
  Pokud je to na odebrání, nastává další problém, že KVS neví "kam s ním". Je to pro ni nová situace, ( odběry např. psů fungují běžně, protože existují útulky a KVS prostě ví, kam odebraného psa poslat). S koněm nemá žádné zkušenosti a bohužel ani podvědomí. Vy, kteří tady koukáte o koních něco víte, víte jak má vypadat prospívající kůň, poznáte zda je to starý kůň nebo mladý. Oni si tím tak jisti nejsou. Proto zase až tak "akční" být nechtějí. Neví kam koně umístit, co uložit za podmínky pro přijetí, jak uložit aby bylo s koněm nakládáno, atd. Dovézt si domů polomrtvého koně, který je víceméně schránka na parazity, nežere, nestojí - k ostatním zvířatům - není jen tak.
  Pokud bude KVS vědět a mít v podvědomí, že existuje zařízení vyloženě zřízené pro tyto účely, které je schopno se o koně řádně postarat, a hlavně zařídit si vše ostatní kromě Rozhodnutí KVS samo (např. zaregistování koní, veterinární péči, kastraci, a to, že je např. vhodné kastrovat, atd.., atd. )prostě řešit vzniklé situace, odběru zvířete nemá co bránit. Alespoň v to věřím.
  Takže abych to shrnula a odpověděla na dotaz: nahlásila jsem KVS existenci ( sdružení) , ta si mě ŘÁDNĚ ZKONTROLOVALA, prověřila ( cca 2 roky) a nyní, když je NUTNÉ odebrat, odebere. Protože ví, kam pak koně dát. Věřím, že jsem otevřela nové dveře a i ostatní KVS se nebudou zdráhat vejít. Vše je jednou poprvé, dopřejme jim čas:) Snad to bude ku prospěch koní. Roszková.

 • 22. jaja

  výhra

  10:07 - 13. 04. 2010

  Reaguje na 20.

  Omlouváme se, věta o tom, že šimlík je příběh "výherní" nám nějak vypadla. Ano, tohoto koníka jsme vybrali a dnes vám přineseme další informace.

 • 23. Fairplay

  reakce tuším na 13

  10:08 - 13. 04. 2010

  Reaguje na 16.

  ANO. Musí ale splnit uložená nápravná opatření.

 • 24. Strip

  Hezké, ale...

  14:34 - 13. 04. 2010

  Paní dělá opravdu záslužnou činnost a přeji ji, aby se ji dařilo. Ale...nebyl by vhodnější kandidát na výhru příběh č. 1-hříbě plavka, jméno si nevybavuji. Pisatelka příběhu mi přišla taková "amatérstější". Není to opravdu myšleno ve zlém. Jistě by ji poradenství a samotná finanční injekce ve formě krmiva pomohla. Jak jsem se koukala na webovky Stanice paní Roszkové, tak jsem se proklikala do e-shopu EQUITUM s.r.o., který nabízí krmivo Fitmin a paní na stránkách uvádí i rady ohledně krmení?! Tož nevím...jsem z toho nějak zmatená....

 • 25. Strip

  Doplnění

  14:36 - 13. 04. 2010

  Z mého předchozí příspěvku mi vypadlo, že paní Roszková je jednatelkou daného e-shopu.

 • 26. jaja

  výběr koně

  15:00 - 13. 04. 2010

  Reaguje na 24.

  Původně se jelo k paní Roszkové kvůli jinému koni (jeho příběh zveřejníme příští týden). Nicméně soutěž ještě neskončila a budou vybraní i další koně - zatím jsme vybrali 4 a minimálně jsme slíbili vybrat 5 :-) Hříbě z prvního příběhu rozhodně není definitvně zamítnuté - stejně jako žádný jiný z dosud nevybraných koní.

 • 27. HelenaG

  ?

  15:04 - 13. 04. 2010

  Reaguje na 25.

  Podruhé se dnes ptám - a? Nedokáži pochopit význam poznámky (byla-li to otázka, pak otázky). Takže výherce si máme vybírat nejlépe jedině takové, kteří nemají žádnou komerční činnost, nejlépe nezaměstnané, ale hlavně s dobrým srdcem? A prosím vsá, vy už víte, jaké další 2 koně jsme vybrali?

  Otočím to. Není nakonec právě pro týrané a zanedbané koně LEPŠÍ, když se jich ujme někdo zajištěný? Charita se nejlépe dělá tam, kde prostředky nechybí. Rolinek a spol. už jsme viděli dost - děkuji, nechci.

  My jsme si šimlíka vybrali pro jeho osud. Pro spojení s oficiálním odebráním - exemplární příklad pro všechny, že TO JDE. Majetkové poměry jeho dočasné opatrovnice jsme vážně nezkoumali. A osobně jsem ráda, že paní Roszková už mluví z dlouholeté praxe a tedy je schopna i dalším zájemcům o vedení takového oficiálně využívaného o.s. poradit. O důvod víc.

  Myslím, že by bylo nejlepší, kdybyste udělali soutěž vlastní a vybírali také podle svého. Já takovou snahu ocením a ráda na vás dám potom i na EQCH odkaz či banner. Určitě udělejte něco podobného, užitečného, budeme jedině rádi, nebudu vám povídat do toho, koho podporujete a spolupráci velmi ráda podpořím, třeba i sponzorským darem.

 • 28. Strip

  ...

  15:17 - 13. 04. 2010

  Nenapsala jsem nic o tom, že by se měli vybírat lidé v sociální nouzi. A ani se tu nikdo typu Rolinka nevyskytnul. Pouze mi hlavní smysl této soutěže přišel v tom, že výherci bude k dispozici odborný poradce v krmení. Paní sama na webovkách radí jak s kmením, tak mi prostě příjde, že jí je tenhle servis k ničemu a více by ho ocenili jiní účastníci....nic víc, nic míň.

 • 29. HelenaG

  ok

  15:22 - 13. 04. 2010

  Reaguje na 28.

  OK, díky za vysvětlení. My jsme si vybrali koně, ten to potřebuje, toť vše.

 • 30. jaja

  lustrace účastníků soutěže....

  15:24 - 13. 04. 2010

  Reaguje na 28.

  Jenže my skutečně neprověřovali nikoho z pisatelů (či majitelů koní) soutěžních příběhů! Co víš, třeba majitelka toho žlutého hříběte z prvního příběhu je dcera předsedy vlády a tudíž pár tisíc na krmení je pro ni nic, jen to nemá napsáno na webu ;-) Hlavní smysl soutěže byl v tom, že vybere PŘÍBĚH, který nás něčím zaujme - a budeme další výběr zvažovat podle koně - ne že budeme prověřovat kvality a materiální zabezpečení, vzdělání a co já vím ještě co (náboženství?) majitele koně....
  Tož asi tak....

 • 31. ramirka

  obdiv

  10:14 - 14. 04. 2010

  Reaguje na 21.

  veľmi obdivujem cestu, ktorou ste sa vydali a držím vám palce :)

 • 32. Mirush

  slzy na krajicku

  11:56 - 21. 04. 2010

  Musim rict, ze me tento clanek opravdu dostal a celkove i vase webove stranky (nedalo mi to a stravila jsem na nich vice jak dve hodiny). Pri cteni "deniku" vasich koni, jsem si utirala slzy a muchlala v ruce balicek kapesniku. Je nadherne, ze stale existuji lide, kteri se snazi pomahat a nedelaji to pro penize, ani pro slavu ci obdiv ostatnich, ale pro ne - nase ctyrnohe kamarady, jenz si to zaslouzi...

  Klanim se Vam.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 7 čtenářů. Celkový počet bodů: 28.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: