KMK ve všestrannosti 2017 plnokrevně

5. 10. 2017 07:00, Aktualizováno 11. 10. 2017 18:08

Obrázky: 9

Autor: Eva Holubcová Foto: © Zuzana Zvěřinová, Pavla Staňková Rubrika: Chov koní Počet přečtení: 4647 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Před lety jsme psali o plnokrevníkovi Tiznitovi jako o nadějném plemeníku pro sportovní chov. Letos měl dva čtyřleté zástupce v KMK a jistě to tím nekončí. Podíváme se nejen na Tiznitovy potomky, ale i na další s podílem plnokrevných genů, včetně jejich rodin.

Rok se s rokem sešel a my si zase připomeneme nejmladší naděje tak skvělého sportu, jakým je všestrannost, kde tradičně často vynikají koně vysoko v krvi.

Čtyřletí

 Vítězem nejmladší kategorie se stal Unkas Boy po plnokrevném Tiznitovi. Tiznitův ročník 2013 čítal 11 hříbat, z toho dvě hříbata tohoto ročníku byla ve finále KMK ve všestrannosti a o ostatních určitě uslyšíme také. Tiznita jsme v článku z roku 2012 velice vychválili, neboť nabízel a nabízí vše. Původ, tvrdost, charakter a prověřenou produkci korektních hříbat. Unkasova maminka Komtesa je po Walzerkönig v v kombinaci s 141 Quoniam II - 194 x 49 Servátor - 51 a plnokrevným Tudor po železném Pierotovi a z rodiny Távol. Komtesa je výborně osvědčenou matkou s potomstvem D: ST, S: S**, A: TT, z něhož můžeme jmenovat Wind (Lopez) - skoky S**, plemeníka Przedswit Altaj (472 Przedswit XVI - 64) - D: ST, S: S* a Husar (2440 Dietward - 23) - spřežení TT. Komtesa bohužel nemá registrovanou pokračovatelku, což je škoda. Zde se tedy spojil kvalitní plnokrevný hřebec s výbornou matkou tuzemského osvědčeného původu a výsledek je více než šikovný, již vítěz KMK.

 Třetí byla Léthé (Ryan - Leontýna, Lincoln) z prvního ročníku tvrdého, charakterního hřebce Ryana, který tehdy připouštěl v rámci neobvyklé akce za 1 Kč. Po dvou sezónách v českém chovu odešel do Maďarska. Léthé pochází z rodiny Lyndory, kterou jsme rozsáhle představili u profilu hřebců Lyon a Litograf, tak jenom připomeňme, že ze vzdálenější rodiny je plemeník Deux Pour Cent, otec Centa a Cejlona, kladně zapsaných v našem chovu a z rodiny samotné tady u nás vzešlo mnoho vynikajících zvířat, od Lyona, Libanona až po Lykeiona. Oblíbení byli i v chovu a např. plemeníka Časpal znát budete. Na dostihových drahách je to slabší, ale nyní ji výrazně připomněla suverénním výkonem Loire při dni Velké pardubické, když vyhrála velmi lehce Poplerův memoriál. Samotná Léthé na dráze běhala jako dvouletá a tříletá, avšak neúspěšně v 5 startech. Přechod na jinou disciplínu v ní odhalil vlohy sportovního koně a jistě se máme na co těšit.

Čtvrtá skončila klisna Top Tora Quality-SL po Tiznit xx a z matky Tora po Cattaro. Cattaro je z linie Cor de la Bryere (po plnokrevném Rantzau) a jeho matka je po Allasch, kterého zplodil plnokrevný Alabaster, užitý v holštýnském chovu. Tora dala další sportovní koně jako Shutterfly's Sapphire-SL (military L), Sándor Song (drezúra L) a její matka KWPN klisna Tindi je po Naturel, synu Lucky Boy (vnuk legendárního Nearca). Lucky Boy se narodil v Holandsku, běhal v tamních dostizích a byl např. třetí v místním St. Leger. Ve své době byl v teplokrevném chovu opravdu významný a nejeden z nejlepších skokanů 80. let ho mají v původu, například Calypso (vítěz World Cupu) a The Freak, kteří oba byli členy zlatých týmů na olympijských hrách. Lucky Boye můžete vidět i u takových hvězd jako Arko III, Authentic, Hickstead, Mr Blue, Plot Blue atd... je třeba pokračovat?

 Pátá Candy Crush (Cartouche) je z plnokrevné klisny Lotranty (Dunbeath), která pochází z plnokrevné rodiny Lorraine, což je jedna z nejstarších rodin u nás, jež doposud fungují a jsou úzce spjaty se zdejším dostihovým i jezdeckým sportem. Lotranta na dráze dokázala nanejvýš zvítězit v IV. kategorii, ale ve sportu si vedla mnohem, mnohem lépe. V drezúře dosáhla stupně L a v military dokonce S. Bába Lotera získala na dráze Svatováclavskou cenu a v chovu dala několik lepších dostihových koní. Prabába Lotynka (po Zigeunersohn, otec čtyřnásobného vítěze VP Železníka) dala především Oaks vítězku Lokalitu. Praprabába Lotty (Wiesenklee) dala rovnou dva plemeníky v teplokrevném chovu, a to Lomikara a Lokaje. Lomikar (Zigeunersohn) byl pro zranění vyřazen z dostihů, ale na parkurech a ve všestrannosti dosáhl stupně ST a jeho potomstvo D: ST, S: T, C: S. Druhý syn Lokaj (Aveiro) dosáhl v military stupně S a potomstvo ve sportu D: L, S: ST, C: T, A: L, včetně plemeníka Lokaj Smrček. Rodina Lorraine je solidní, prověřená ve sportu a jednou z nejetablovanějších rodin u nás vůbec a Candy Crush je představitelkou už 10. generace této rodiny.

Pětiletí

 V kategorii pětiletých byl druhý Valleo (Conux) z plnokrevné klisny Vindows (Donegal). Vindows na dráze z devatenácti startů nepředvedla nic, ale v teplokrevném chovu zúročila svoji rodinu i původ. Její otec Donegal (Dara Monarch) dal do sportu potomstvo výkonnosti D: S, S: S**, C: S a dědu Dara Monarch asi není třeba blíže představovat, už zde byl velmi podrobně prezentován. Vindows patřila do rodiny Victory Bound, ze které pochází známý Veles s vlastní výkonností T ve všestrannosti a nově i plemeník, dále klisna Gomba, která nás reprezentovala na WEG ve všestrannosti, a další výborní sportovní koně jako např. Vinicia (Latinus) - skoky T.

Mimochodem, Donegal v této soutěži byl ještě zastoupen dalším vnukem, a to valachem Magic z plnokrevné klisny Markyty. Markyta (Donegal x Assisi del Santo) na dráze vyběhla pouze dvakrát a doběhla vždy poslední. Přechod do sportu jí ale prospěl a v drezúře dosáhla stupně S jako ex-dostihový kůň, což je určitě obdivuhodné. Pochází ze xaverovské rodiny Madár, kterou proslavil především neuvěřitelně tvrdý Mauritius.

Třetí Riviera (Roven) pochází z krosu plnokrevných hřebců Roven a Lokator a je tak 75% plnokrevníkem. Tatínek Roven se narodil v Chile, odběhal pár dostihů a následně výborně skákal v USA (soutěže 150 cm) s Geoffrey Welshem v sedle. Poté byl vyvezen do Holandska, kde také sportoval a kde ho zařadili do KWPN chovu. Jeho otec Lefty dal plnokrevného skokana Peregrino la Silla, rovněž producenta skokanů. Jinak se jedná o linii Prince Rose. Mateřský otec Lokator (Surumu) z kombinace linií Dark Ronald a Nasrullah přes francouzskou linii bílých hřebců byl licentován pro plemenné knihy HANN, BAVAR, TRAK.

 Čtvrtý Coflando (Commodor) je vnukem plnokrevného Anno, užitého zejména v kladrubském teplokrevném chovu. Výsledky byly potěšující jak v drezúře - Adeptus-K (ST stupeň) či Modana-K (T výkonnost), tak i ve skákání: Amarcord (TT), Amicus-K (ST), Aneta 2 (S), Aneta (S), Anonce-K (S), Frony 1 (S**), Liana (ST), Pupalka (S) či Slavín (T). V military jsou známi třeba Filippe (T) či Cantilena (S). Coflandova matka dala ještě vraníka Cilon (Al Campo) - skoky L**.

Pátá Evelína (Cheurano Z) zastupuje další proslavenou rodinu a to ryze skokovou rodinu Spring Morning, její plnokrevná prabába Minnesota (Scottish Rifle) působila jak v plnokrevném, tak i v teplokrevném chovu. Pocházela z větve klisny Moravy, kterou nejvíce proslavila vítězka Velké pardubické Mocná.

Šestiletí

Vítězná Cona Cia (Conway-T) byla zde představena již loni, tak jenom zopakujeme, že pochází z rodiny 75% plnokrevné Betty (z kombinace plnokrevných hřebců Belendek x Mohykán), která sama je např. matkou „S" skokanky Wanessy a s Hugben-49 (z kombinace plnokrevných hřebců Hugben x Astyanax) dala Tečku. Ta byla zapuštěna Cyrilem, vnukem plnokrevného a v teplokrevném chovu velmi úspěšného Centa xx. Nu a výsledná Citera byla zapuštěna Conway-T z kombinace linií Cor de la Bryere po plnokrevném Rantzau a Ladykiller.

 Druhý Double Clear SL je po slavném 270 Diktant slatiňanský, kterého známe všichni spíše pod sportovním jménem Tristan, čili jako Mistra ČR ve všestrannosti v letech 1996 a 1999, a účastníka ME ve všestrannosti 1995 a také plemeníka s potomstvem D: T, S: T**, C: TT. Díky dostupným mraženým dávkám má i v současné době potomstvo, i když je bohužel od zimy 1999 po smrti. Matka Démona (Mill Pond) běhala dostihy v letech 1997 až 2003, jak roviny, tak i překážky a z 34 startů 3x vyhrála. Po přechodu na skoky dosáhla stupně L a v chovu tedy dala účastníka KMK Double Clear SL. Ne tak nedávno byla k vidění v inzerci. Pochází z rodiny Donadoly, čili jedné z francouzských klisen importovaných do někdejšího Československa dr. ing. Františkem Lerchem. Nejslavnějším koněm rodiny nadále zůstává syn zakladatelky Donald, dvojnásobný vítěz sprinterského Gomba handicapu i nejdelší klasiky St. Leger a z posledních let vyhrál třeba Diktys velký překážkový dostih v Itálii, Gran Steeple di Milano.

Posledním koněm, kterého tady zmíníme, je klisna Dante Fantasy (Dantes). Její otec, vraný Dantes je zástupcem Donnerhallovy linie v našem chovu, z plnokrevného hlediska je zajímavý mateřský otec Dantese, a to plnokrevný Cardinal s 47 potomky, kteří ve sportu dosáhli "T" úrovně, převážně tedy v drezúře. Dnes je Cardinal velmi ceněný na mateřské straně původů, bohužel uhynul velmi předčasně ve svých 13 letech. Matka Dante Fantasy klisna Fantasie je po plnokrevném Flipper (Scottish Rifle). Ten patřil mezi nejlepší potomky hřebce Scottish Rifle u nás, když vyhrál Velkou dubnovou cenu, Cenu mítinku či Zlatý pohár. Byl zařazen do plnokrevného chovu, ale především do teplokrevného chovu, kde potomstvo dosáhlo D: L, S: S**, C: S. Flipper sám pocházel z výborné ruské rodiny založené klisnou Glory (Idle Boy). Z té pocházel jak Element (otec nejlepšího sovětského koně Anilina), tak ruští derby-vítězové Gitara, Rang III, Avat, Aragva, Akbaš... ale i tady známý a úspěšný Almaz či v poslední řadě Aztek, vítěz Velké ceny českého turfu, který však už přešel na překážky a určitě ho někdy uvidíte při přenosu pardubických překážek při dni Velké pardubické.

A tímto se loučíme, závěrem obrovské poděkování Zuzaně Zvěřinové za fotografie a na viděnou zase příště u sportovních výsledků :-)

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: