Když se svěří... Veronika Živnová

22. 11. 2017 06:00, Aktualizováno 10. 12. 2017 18:50

Obrázky: 12

Autor: Gabriela Rotová Foto: Archiv Veroniky Živnové Rubrika: Kdo je kdo Počet přečtení: 4477 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

MVDr. Veroniku Živnovou jistě dobře znají ti, kterým učarovali španělští koně a klasické drezúrní ježdění. Ti ostatní se s ní možná setkali na některé z velkých výstav či show, kde se svými charismatickými koňmi často vystupuje. A kdo ji ještě nepotkal, může třeba tento víkend zavítat na kurz klasické drezury a Alta Escuely vedený profesorem Angelem Cidem Camásem.

Než nám Veronika prozradí něco víc o sobě, pozveme vás na zmiňovaný kurz.

 Kurz klasické drezury a Alta Escuely vede představitel moderní klasické drezury, profesor z Královské školy v Jerezu, Angel Cid Camás.
Jedná se o výcvik koní od základu až po ty nejtěžší prvky drezury a ještě dál, to je pak už Alta Escuela. Ze hřbetu koně i ze země. Koně se vedou tak, aby pracovali uvolněně a s velkou chutí, zachovali si dobrou akci zádě a nesli se v případném shromáždění lehce a elasticky.

Kurz proběhne v areálu Sportovní a dostihové stáje Vasury Kolesa, nedaleko Kladrub nad Labem, ve dnech 25. a 26. listopadu 2017.

Diváci zdarma.

Zajímá vás, jak takový kurz probíhá?

Veroniko, mohla byste se, prosím, našim čtenářům v krátkosti představit?

Narodila jsem se 21. 8. 1965 v Ostravě. Tam jsem studovala do ukončení gymnázia a během školy jsem aktivně jezdila v Baníku - Ostrava, ještě za pana Havla. Pak jsem studovala Vysokou školu veterinární, kde jsem dva roky setrvala jako odborný asistent. Poté jsem odešla do soukromé veterinární praxe. Celou dobu jsem aktivně jezdila, nejdříve parkurové koně, později western - reining a western riding. Byla jsem také westernová rozhodčí. Pak jsem dostala příležitost pracovat v zahraničí (Itálie, Španělsko) jako profesionální jezdec a trenér. Tam jsem poznala klasickou drezuru, Alta Escuelu a doma vaqueru, poznala významné jezdce, trenéry z celého světa, včetně jezdců Královské školy v Jerezu.

 Jerez de la Frontera ve Španělsku se stal mým druhým domovem, dlouhodobě spolupracuji s profesorem Královské školy panem Angelem Cidem, který pravidelně jezdí i do České republiky. Společně jsme připravili několik koní na úroveň Grand Prix. Jinak jsem rozvedená a mám dva syny :)

Vzpomínáte si ještě, v kolika letech jste poprvé zauvažovala nad hmotou, zvanou "kůň"?

Koně miluji, co mé vzpomínky začínají. Asi od čtyř let jsem se ptala doma rodičů, kdy mě už vezmou na koně :) Byl to každodenní uvítací rituál.

Začínala jste v Baníku – Ostrava nebo mají Vaše začátky ještě hlubší kořeny?

Ke koním jsem se dostala až v deseti letech, jako řádný člen oddílu. Můj první trenér byl Václav Procházka z Baníku Ostrava, byl v české reprezentaci a tak jsem začala u těch nejlepších.

Jsou koně aktuálně Vaší zálibou, nebo profesí?

Až do mých 40 let byli koně zálibou, i když dost intenzivní. Pak jsem dostala možnost pracovat jako profi jezdec a trenér v zahraničí (Itálie), a tak jsem po čtyřech letech intenzivní a velmi zajímavé práce zůstala u koní jako profesionál.

Jaký typ koní máte nejraději a proč?

Já osobně mám ráda koně se statečným srdcem, pracovité a vstřícné k lidem, na plemeni nezáleží.

Můžete nám popsat svůj "koňský park"?

Jsem majitelkou čtyř koní, nejstarší Kinská klisna Ulita, z kvalitního českého chovu, letos 21 let. Moje životní láska. Dále Argento II, valach PRE, 8 let, taky českého chovu, v současné době se připravuje ve Španělsku pravděpodobně na mezinárodní drezurní dráhu. Hřebec PRE Sarmiento II, 9 let, velmi figurantní a charakterní kůň, se kterým si hodlám užít své jezdecké stáří :) Nejmenší ze všech Pillg Rym, pony pro děti, malý plyšák, kterého nejde nemilovat. :)

Jaká jezdecká disciplína Vás oslovila, je Vám nejbližší?

Během svého života jsem si vyzkoušela dost jezdeckých disciplín včetně reiningu. Hlavně díky mé práci v zahraničí pak vše vyústilo v klasickou drezuru, kdy člověk pomalu s každým koněm dosáhne těch nejvyšších prvků, samozřejmě ne vždy na sportovní úrovni. Jde o přátelství a spolupráci s koněm, vychutnávat si každou chvilku se svým parťákem, a postupně se zdokonalovat na maximální možnou úroveň. Hledat své i jeho možnosti a přitom se bavit, osvobodit se.

 Kdo nebo co Vás inspiruje v práci s koňmi? Máte nějaký skutečný jezdecký vzor?

Celý život jsem vyhledávala jezdecké osobnosti v jednotlivých disciplinách, abych lépe pochopila smysl a pravidla práce s koněm a jízdy na koni. Nejvíce ze všeho na mě zapůsobila kultura a tradice Andalusie, kterou jsem měla možnost poznat zblízka, a to prostřednictvím těch nejlepších, jezdců Královské školy v Jerezu.

Jakou roli ve Vašem „životě s koňmi“ hraje či hrál EQUICHANNEL? :-)

EQUICHANNEL je skvělý server, kam se obrací spoustu koňáků. Má už své jméno. Jsou zde zajímavé články a další odkazy a informace. Každý si tam něco najde. :)

Jaký je Váš největší úspěch?

Své koně se snažím prezentovat co nejlépe, aby ostatní ocenili jejich schopnosti a krásu :) Asi nejvíc jsem získala trofejí z mistrovství v reiningu a western ridingu. Velmi si cením kvalitních předvedení složitých koní na festivalech v Itálii, kde jsem kromě show i soutěžila v Alta Escuele, tvz. moudré drezuře, a to v těch nejvyšších kategoriích (úroveň GP).

Máte nějaký svůj osobní nebo profesionální "koňský zlozvyk"? A jak s ním bojujete?

„Koňských“ zlozvyků mám hodně. Například ráda koukám dolů pod koně :) Co je však s věkem horší, je menší pružnost a lehkost těla, musím hodně cvičit a dbát na správné držení a protahování … po dobré masáži se jezdí mnohem líp a taky se líp kouká před sebe :)

Co považujete za největší překážku v soužití člověka a koně?

Překážek v zájemném soužití je mnoho ... málo času, málo peněz, strach, taky neznalost přirozeného chování koní a umění s koněm pracovat tak, aby ho to bavilo a těšil se na další setkání s vámi.

 A jakou nejlepší věc jste se od koní naučila?

Když získáš srdce koně a začnete si důvěřovat, tvůj svět se pootočí a získá další rozměr :)

Co je pro Vás v jezdeckém umění nejtěžší?

V jezdeckém umění je nejtěžší být trpělivý, pokorný a nevzdávat se :)

Jakou knihu nebo film s koňmi byste našim čtenářům doporučila a proč?

Nejlepší film: Secretariat :-)

Co Vám koně dali? Co vzali?

Koně mi dali moc, bez nich si svůj život neumím představit... vzali mi spoustu času, peněz :)

Máte nějaké „velké“ plány“, které se chystáte realizovat?

Na příští rok plánuji účast na drezurních závodech se svým Sarmientem, také máme připravenou krásnou choreografii - vystoupení jezdce a tanečnice flamenka. Takto se vystupuje právě ve Španělsku a je to hodně umělecky i jezdecky zajímavé vystoupení. Pak se pokusím si splnit už dlouhodobý sen, uspořádat Den španělského koně.... nebo aspoň zase posunout přípravu této akce :-), nějaké přednášky o španělských koních a kultuře kolem nich ... a uvidíme, co mi ještě život přinese... Tak mi držte palce :)

Budeme a děkujeme za rozhovor!

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: