9. 04. 2021 06:00 − Zveřejněn před 5 dny
Inseminace je umělý způsob oplodnění klisny provedený namísto přirozeného připouštění hřebcem. Klisnu lze inseminovat chlazeným spermatem či hluboce zmrazeným spermatem. Potud asi máme všichni jasno. To ale neznamená, že žádné další otázky nemáme. Dnes si tedy právě na toto téma budeme povídat s Mgr. Lenkou Šnáblovou, která se problematice umělé inseminace...
Autor: Gabriela Rotová Chov koní Přečteno: 612x
8. 04. 2021 06:00 − Zveřejněn před 6 dny
Probíhá sčítání lidu, ale jak jsme na tom s koňmi? Na tuto otázku odpověděla Ing. Monika Kučerová, která vypracovala souhrnnou zprávu „Situační a výhledová zpráva – Koně 2020“ o stavu populace koňovitých na území ČR.
Autor: Eva Holubcová Chov koní Přečteno: 1099x
7. 04. 2021 15:00 − Zveřejněn před 7 dny
Právě vychází Ročenka 2020. Tradiční publikace doplněná o četné fotografie přináší souhrn všeho důležitého, co se v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem v uplynulém roce událo.
Autor: Tisková informace Chov koní Přečteno: 117x
1. 04. 2021 06:00 − Zveřejněn před 13 dny
Nedávno publikované výsledky výzkumu, na kterém se podílel mezinárodní tým vědců z Rakouska, Německa, Polska a USA, odhalily přítomnost alely WFFS u 21 plemen koní – nově například i u plemene hafling - a vyvrátily, že zdrojem mutace genu PLOD1 jsou pouštní arabští koně.
Autor: Gabriela Rotová Chov koní Přečteno: 489x
31. 03. 2021 10:00 − Zveřejněn před 14 dny
Předsednictvo ČSCHH a Rada plemenné knihy haflinga se v loňském roce rozhodly, že budou každoročně finančně přispívat chovatelům na připouštění tzv. preferovaným hřebcem. Cílem je motivovat chovatele k využití cíleně vybraných hřebců nad rámec akceleračního programu.
Autor: Tisková informace, ČSCHH Chov koní Přečteno: 173x
30. 03. 2021 09:00 − Zveřejněn před 15 dny
Po odchodu Velké Británie z EU WPCS již není oprávněna vydávat průkazy pro koně narozené ve státech Evropské unie. Vzhledem k tomu, že WPCS má mnoho členů v rámci EU, kteří chtějí i nadále registrovat své odchovy v mateřské PK, WPCS spustila nový registr, který toto umožní. Již dříve v rámci WPCS fungovaly dodatečné registry pro zahraniční zvířata jako OS...
Autor: Tisková informace Chov koní Přečteno: 94x
24. 03. 2021 11:00 − Zveřejněn před 21 dny
Asociace chovatelů miniaturních koní zve na licentaci hřebců, svod klisen a valachů plemene minihorse.
Autor: Tisková informace Chov koní Přečteno: 114x
23. 03. 2021 11:00 − Zveřejněn před 22 dny
Spolek přátel a chovatelů koní čisté španělské rasy v České republice vás zve na webinář „Spočítej si krmnou dávku pro svého koně“.
Autor: Hanka Dvořáková Chov koní Přečteno: 486x
16. 03. 2021 09:00 − Zveřejněn před 29 dny
Výcvikové středisko v Heřmanově Městci, které je součástí Národního hřebčína Kladruby nad Labem, projde rozsáhlou stavební obnovou.
Autor: Tisková informace Chov koní Přečteno: 157x
8. 03. 2021 19:00 − Zveřejněn před 37 dny
Welsh Pony and Cob Society již nebude chovatelům z jiných zemí vystavovat identifikační doklady - passporty. Chovatelům, kteří žijí mimo území Velké Británie, a chtějí své pony a kob i nadále registrovat ve WPCS, bude toto umožněno.
Autor: Gabriela Rotová Chov koní Přečteno: 340x
Chov koní prochází obdobím změn, co dostačovalo v letech minulých, neobstojí v současné době. Ať už mluvíme o chovu sportovních, dostihových (obecně závodních) koní, nebo koní rekreačních, nelze se již spokojit s nedostatkem volného pohybu výběhy jsou absolutní nutností. Držení koní vazným způsobem (tzv. na štontu), jako tomu bylo dřív, sice můžeme ještě v některých chovech především pracovních koní potkat, ale tento způsob je dnes veřejností vnímán velmi negativně. Pokud si tedy kladete otázku, jak na chov koní, v prvé řadě počítejte s odpovědí: zásadní a prvořadý je dostatečný prostor pouze stáj nestačí! Především pro mladé koně bez práce se doporučuje kvalitní pastevní odchov ve stádě, stejně tak koně po sportovní kariéře se většinou znovu vrací do pro koně přirozenějšího venkovního ustájení.
Také chování koní, nemá li být sbírkou zlozvyků a stereotypií, nám při pozorování jejich životních projevů dává jasnou odpověď na otázku, zda je welfare daných jedinců naplněno. Kůň stojící v holém výběhu bez sena, bez možnosti pastvy, klkající o sloupek ohrady, nebo osamělý kůň hodinařící v boxu vypovídá o mnohém… Chov stádových zvířat, kterými koně jsou, s sebou nese určitá specifika a nutné podmínky, které je třeba akceptovat a dodržet. Naštěstí se tato problematika chovu koní dostává stále více do popředí a na welfare svého koně každý zodpovědný chovatel a majitel koně pohlíží zodpovědně a obecně se podmínky pro držení koní stále zlepšují.