Informace o chovu dostihových závodních koní

 • Výzva pro zájemce o vykonávání odborné činnosti pro ASCHK

  4. 01. 2021 09:00 − Zveřejněn před 20 dny

  logo ASCHK ČR, o.s. Prezidium ASCHK ČR vyhlašuje výzvu pro zájemce o vykonávání odborné činnosti zahrnující registraci, označování a evidenci koní, pro které je ASCHK ČR uzaným chovatelským sdružením.

  Autor: Tisková informace Chov koní Přečteno: 277x

 • Nové kolbiště ve Slatiňanech Hřebčín ve Slatiňanech zahájí sezónu 2021 s novou krytou jízdárnou a kolbištěm.

  Autor: Tisková informace Chov koní Přečteno: 441x

 • Šampionát mladých koní ve všestrannosti: show pokračuje

  4. 12. 2020 06:00 − Zveřejněn před 51 dny

  Ziethen V Lion d’Angers se vždy píše historie všestrannosti, jak to dopadlo letos? Jaká jména si budeme pamatovat pro velké věci příští? A co jejich původ? Zavítáme i do Bulharska!

  Autor: The Horse Magazine Chov koní Přečteno: 480x

 • Dvanáctou šampionkou mladých klisen hafling se stala Olivie

  19. 11. 2020 06:00 − Zveřejněn před 66 dny

  Z vítězství a titulu šampionky mladých klisen pro klisnu Olivii se v Lysé radovali manželé Studničkovi Pořádání jakýchkoliv akcí je v letošním roce dost nejistý podnik. Výstavu Kůň 2020 v Lysé nad Labem se však podařilo uskutečnit v podstatě ve standardním formátu a díky tomu mohl náš svaz zorganizovat už dvanáctý šampionát mladých klisen plemene hafling, který je určen pro klisny ve věku 3 – 6 let, jež absolvovaly zápis do plemenné knihy s minimálně 7,1...

  Autor: Veronika Jenikovská Chov koní Přečteno: 525x

 • Podzimní třídění starokladrubských koní

  26. 10. 2020 10:00 − Zveřejněn před 90 dny

  V letošním roce se podzimní třídění koní uskutečnilo ve dnech 14. a 15. října Dvakrát do roka, a to na jaře a na podzim, probíhá v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem tradiční třídění koní.

  Autor: Tisková informace Chov koní Přečteno: 671x

 • Registrace koní do ICS CZ

  19. 10. 2020 10:00 − Zveřejněn před 98 dny

  Využijte možnosti registrovat koně do ICS CZ Plemenná kniha ICS CZ upozorňuje všechny majitele koní, kteří nemají plemennou příslušnost IRISH COB (tj. koně, kteří dle vašeho názoru splňují standard, ale nejsou zaregistrovaní v žádné plemenné knize ICS, vlastní pouze průkazy jiných PK či jsou zcela bez plemenné příslušnosti) na možnost registrace vašeho koně do ICS CZ.

  Autor: Tisková informace Chov koní Přečteno: 609x

 • Ryzák... mýtus, anebo diagnóza?

  16. 10. 2020 07:00 − Zveřejněn před 101 dny

  Ryzáci se již v pohanské době stali symbolem Slunce, ohně a léta Barvy koní si nejspíše pozornost člověka vysloužily hned, jak se – díky prvotním šlechtitelským snahám – u domestikovaných koní objevily. Je jisté, že velmi záhy jim člověk začal přisuzovat i jistý symbolický význam. Lidé ve světě znamení a symbolů žili a vyrůstali a ve všem, co je obklopovalo, je také hledali a nacházeli. Není tedy s podivem, že právě...

  Autor: Gabriela Rotová Chov koní Přečteno: 2306x

1 2 3 85

Chov koní prochází obdobím změn, co dostačovalo v letech minulých, neobstojí v současné době. Ať už mluvíme o chovu sportovních, dostihových (obecně závodních) koní, nebo koní rekreačních, nelze se již spokojit s nedostatkem volného pohybu výběhy jsou absolutní nutností. Držení koní vazným způsobem (tzv. na štontu), jako tomu bylo dřív, sice můžeme ještě v některých chovech především pracovních koní potkat, ale tento způsob je dnes veřejností vnímán velmi negativně. Pokud si tedy kladete otázku, jak na chov koní, v prvé řadě počítejte s odpovědí: zásadní a prvořadý je dostatečný prostor pouze stáj nestačí! Především pro mladé koně bez práce se doporučuje kvalitní pastevní odchov ve stádě, stejně tak koně po sportovní kariéře se většinou znovu vrací do pro koně přirozenějšího venkovního ustájení.

Chování koní a jejich welfare

Také chování koní, nemá li být sbírkou zlozvyků a stereotypií, nám při pozorování jejich životních projevů dává jasnou odpověď na otázku, zda je welfare daných jedinců naplněno. Kůň stojící v holém výběhu bez sena, bez možnosti pastvy, klkající o sloupek ohrady, nebo osamělý kůň hodinařící v boxu vypovídá o mnohém… Chov stádových zvířat, kterými koně jsou, s sebou nese určitá specifika a nutné podmínky, které je třeba akceptovat a dodržet. Naštěstí se tato problematika chovu koní dostává stále více do popředí a na welfare svého koně každý zodpovědný chovatel a majitel koně pohlíží zodpovědně a obecně se podmínky pro držení koní stále zlepšují.

Nejčtenější články

Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: