Informace o chovu dostihových závodních koní

  • 70denní test hřebců ČT má své vítěze

    20. 09. 2021 10:00 − Zveřejněn před 72 dny

    Eldorado (HANN, Eldorado v.d. Zeshoek x Lady Clivia po Lord Pezi chov.:ZG Kern, maj.: Team Nijhof) Dne 14. září 2021 se v píseckém hřebčinci konaly závěrečné zkoušky výkonnosti po 70denním testu hřebců plemene český teplokrevník. Komise pracovala ve složení Ing. Hana Civišová, Ph.D., Zdeněk Hrnčíř, Luboš Kozák a Kateřina Hanušová. Testačním jezdcem pro test jezditelnosti byla Michaela Hanuščinová.

    Autor: Ing. Hana Civišová, Ph.D Chov koní Přečteno: 317x

1 2 3 93

Chov koní prochází obdobím změn, co dostačovalo v letech minulých, neobstojí v současné době. Ať už mluvíme o chovu sportovních, dostihových (obecně závodních) koní, nebo koní rekreačních, nelze se již spokojit s nedostatkem volného pohybu výběhy jsou absolutní nutností. Držení koní vazným způsobem (tzv. na štontu), jako tomu bylo dřív, sice můžeme ještě v některých chovech především pracovních koní potkat, ale tento způsob je dnes veřejností vnímán velmi negativně. Pokud si tedy kladete otázku, jak na chov koní, v prvé řadě počítejte s odpovědí: zásadní a prvořadý je dostatečný prostor pouze stáj nestačí! Především pro mladé koně bez práce se doporučuje kvalitní pastevní odchov ve stádě, stejně tak koně po sportovní kariéře se většinou znovu vrací do pro koně přirozenějšího venkovního ustájení.

Chování koní a jejich welfare

Také chování koní, nemá li být sbírkou zlozvyků a stereotypií, nám při pozorování jejich životních projevů dává jasnou odpověď na otázku, zda je welfare daných jedinců naplněno. Kůň stojící v holém výběhu bez sena, bez možnosti pastvy, klkající o sloupek ohrady, nebo osamělý kůň hodinařící v boxu vypovídá o mnohém… Chov stádových zvířat, kterými koně jsou, s sebou nese určitá specifika a nutné podmínky, které je třeba akceptovat a dodržet. Naštěstí se tato problematika chovu koní dostává stále více do popředí a na welfare svého koně každý zodpovědný chovatel a majitel koně pohlíží zodpovědně a obecně se podmínky pro držení koní stále zlepšují.

Nejčtenější články