Informace o chovu dostihových závodních koní

 • Umělá inseminace – otázky a odpovědi

  9. 04. 2021 06:00 − Zveřejněn před 5 dny

  Umělá inseminace eliminuje stres klisny z přepravy a případného strachu z plemenného hřebce Inseminace je umělý způsob oplodnění klisny provedený namísto přirozeného připouštění hřebcem. Klisnu lze inseminovat chlazeným spermatem či hluboce zmrazeným spermatem. Potud asi máme všichni jasno. To ale neznamená, že žádné další otázky nemáme. Dnes si tedy právě na toto téma budeme povídat s Mgr. Lenkou Šnáblovou, která se problematice umělé inseminace...

  Autor: Gabriela Rotová Chov koní Přečteno: 612x

 • Kolik máme koní v ČR? Nechme hovořit čísla

  8. 04. 2021 06:00 − Zveřejněn před 6 dny

  chov Probíhá sčítání lidu, ale jak jsme na tom s koňmi? Na tuto otázku odpověděla Ing. Monika Kučerová, která vypracovala souhrnnou zprávu „Situační a výhledová zpráva – Koně 2020“ o stavu populace koňovitých na území ČR.

  Autor: Eva Holubcová Chov koní Přečteno: 1099x

 • Národní hřebčín Kladruby nad Labem vydal Ročenku 2020

  7. 04. 2021 15:00 − Zveřejněn před 7 dny

  Ročenka 2020 Právě vychází Ročenka 2020. Tradiční publikace doplněná o četné fotografie přináší souhrn všeho důležitého, co se v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem v uplynulém roce událo.

  Autor: Tisková informace Chov koní Přečteno: 117x

 • Alela WFFS nebyla v rámci toho výzkumu detekována u pony plemen a malých koní Nedávno publikované výsledky výzkumu, na kterém se podílel mezinárodní tým vědců z Rakouska, Německa, Polska a USA, odhalily přítomnost alely WFFS u 21 plemen koní – nově například i u plemene hafling - a vyvrátily, že zdrojem mutace genu PLOD1 jsou pouštní arabští koně.

  Autor: Gabriela Rotová Chov koní Přečteno: 489x

 • ČSCHH chovatelům přispěje na připouštění preferovaným hřebcem

  31. 03. 2021 10:00 − Zveřejněn před 14 dny

  Sterngold (Sternwächter x Belsy) Předsednictvo ČSCHH a Rada plemenné knihy haflinga se v loňském roce rozhodly, že budou každoročně finančně přispívat chovatelům na připouštění tzv. preferovaným hřebcem. Cílem je motivovat chovatele k využití cíleně vybraných hřebců nad rámec akceleračního programu.

  Autor: Tisková informace, ČSCHH Chov koní Přečteno: 173x

 • Informace k zápisu velšských koní po brexitu

  30. 03. 2021 09:00 − Zveřejněn před 15 dny

  Typický přestavitel plemene velšský horský pony - sekce A Po odchodu Velké Británie z EU WPCS již není oprávněna vydávat průkazy pro koně narozené ve státech Evropské unie. Vzhledem k tomu, že WPCS má mnoho členů v rámci EU, kteří chtějí i nadále registrovat své odchovy v mateřské PK, WPCS spustila nový registr, který toto umožní. Již dříve v rámci WPCS fungovaly dodatečné registry pro zahraniční zvířata jako OS...

  Autor: Tisková informace Chov koní Přečteno: 94x

1 2 3 87

Chov koní prochází obdobím změn, co dostačovalo v letech minulých, neobstojí v současné době. Ať už mluvíme o chovu sportovních, dostihových (obecně závodních) koní, nebo koní rekreačních, nelze se již spokojit s nedostatkem volného pohybu výběhy jsou absolutní nutností. Držení koní vazným způsobem (tzv. na štontu), jako tomu bylo dřív, sice můžeme ještě v některých chovech především pracovních koní potkat, ale tento způsob je dnes veřejností vnímán velmi negativně. Pokud si tedy kladete otázku, jak na chov koní, v prvé řadě počítejte s odpovědí: zásadní a prvořadý je dostatečný prostor pouze stáj nestačí! Především pro mladé koně bez práce se doporučuje kvalitní pastevní odchov ve stádě, stejně tak koně po sportovní kariéře se většinou znovu vrací do pro koně přirozenějšího venkovního ustájení.

Chování koní a jejich welfare

Také chování koní, nemá li být sbírkou zlozvyků a stereotypií, nám při pozorování jejich životních projevů dává jasnou odpověď na otázku, zda je welfare daných jedinců naplněno. Kůň stojící v holém výběhu bez sena, bez možnosti pastvy, klkající o sloupek ohrady, nebo osamělý kůň hodinařící v boxu vypovídá o mnohém… Chov stádových zvířat, kterými koně jsou, s sebou nese určitá specifika a nutné podmínky, které je třeba akceptovat a dodržet. Naštěstí se tato problematika chovu koní dostává stále více do popředí a na welfare svého koně každý zodpovědný chovatel a majitel koně pohlíží zodpovědně a obecně se podmínky pro držení koní stále zlepšují.

Nejčtenější články