Informace o chovu dostihových závodních koní

 • Poklady Britských ostrovů – new forest pony

  5. 08. 2021 06:00 − Zveřejněn dnes

  Typický představitel plemene Domovem dalšího z plejády původních plemen Velké Británie, new forest pony, je pestrá mozaika biotopů Národního parku New Forest, který se rozkládá při pobřeží jižní Anglie. Za těmito poníky se tedy můžeme podívat vcelku bez potíží. Do New Forest totiž jede z Londýna i přímý vlakový spoj. Splnit si proto hipologický sen, a seznámit se s těmito živými...

  Autor: Gabriela Rotová Chov koní Přečteno: 119x

 • Výstava jihomoravských chovatelů koní

  4. 08. 2021 11:00 − Zveřejněn včera

  Výstava Našiměřice Výstavu jihomoravských chovatelů koní uspořádali manželé Novákovi pod záštitou Svazu českého teplokrevníka z.s. a ASCHK dne 1. srpna v Našiměřicích. Do oblastní kvalifikace celostátní výstavy hříbat českého teplokrevníka majitelé přihlásili 6 hřebečků a 3 klisničky.

  Autor: Martina Kůstková Chov koní Přečteno: 94x

 • Stylové soutěže patřily koním MVDr. Horníka

  2. 08. 2021 10:00 − Zveřejněn před 3 dny

  Stylové soutěže patřily koním MVDr. Horníka Červenec nabídl pohled na dvě kvalifikace skokového seriálu KMK.

  Autor: Tisková informace Chov koní Přečteno: 111x

 • Kvalifikaci seriálu KMK hostil dne 21.7. Zemský hřebčinec Písek První ze dvou drezurních kvalifikací seriálu KMK hostil dne 21. července Zemský hřebčinec Písek. Ve velmi dobře obsazených soutěžích odstartovalo 40 koní, z toho 17 českých teplokrevníků.

  Autor: Tisková informace Chov koní Přečteno: 93x

 • XXIX. Národní prehlídka koní plemene Shagya arab

  29. 07. 2021 08:00 − Zveřejněn před 7 dny

  Národní přehlídka plemene shagya arab 21 Svaz chovatelů ahagya araba v České republice, z. s. vás srdečně zve na každoroční chovatelskou přehlídku koní plemene shagya arab.

  Autor: Tisková informace Chov koní Přečteno: 161x

 • Oblastní přehlídka ČT – Ptýrov

  28. 07. 2021 10:00 − Zveřejněn před 8 dny

  91/765 Hope První z letošních chovatelských přehlídek klisen a hříbat uspořádala farma Ptýrov dne 23. července. Přehlídkám předcházel svod klisen, kde Jan Chýle zapsal dvě klisny tříleté a jednu čtyřletou. Na samotnou přehlídku tříletých klisen majitelé dovezli 4 klisny. Tři příslušely k českému teplokrevníku a jedna k westfálskému.

  Autor: Martina Kůstková Chov koní Přečteno: 318x

1 2 3 91

Chov koní prochází obdobím změn, co dostačovalo v letech minulých, neobstojí v současné době. Ať už mluvíme o chovu sportovních, dostihových (obecně závodních) koní, nebo koní rekreačních, nelze se již spokojit s nedostatkem volného pohybu výběhy jsou absolutní nutností. Držení koní vazným způsobem (tzv. na štontu), jako tomu bylo dřív, sice můžeme ještě v některých chovech především pracovních koní potkat, ale tento způsob je dnes veřejností vnímán velmi negativně. Pokud si tedy kladete otázku, jak na chov koní, v prvé řadě počítejte s odpovědí: zásadní a prvořadý je dostatečný prostor pouze stáj nestačí! Především pro mladé koně bez práce se doporučuje kvalitní pastevní odchov ve stádě, stejně tak koně po sportovní kariéře se většinou znovu vrací do pro koně přirozenějšího venkovního ustájení.

Chování koní a jejich welfare

Také chování koní, nemá li být sbírkou zlozvyků a stereotypií, nám při pozorování jejich životních projevů dává jasnou odpověď na otázku, zda je welfare daných jedinců naplněno. Kůň stojící v holém výběhu bez sena, bez možnosti pastvy, klkající o sloupek ohrady, nebo osamělý kůň hodinařící v boxu vypovídá o mnohém… Chov stádových zvířat, kterými koně jsou, s sebou nese určitá specifika a nutné podmínky, které je třeba akceptovat a dodržet. Naštěstí se tato problematika chovu koní dostává stále více do popředí a na welfare svého koně každý zodpovědný chovatel a majitel koně pohlíží zodpovědně a obecně se podmínky pro držení koní stále zlepšují.

Nejčtenější články