Plnokrevníci na českých kolbištích v sezóně 2015

23. 3. 2016 Eva Holubcová Autor fotek: © Zuzana Šedá

V inzerci bývají nejlevnější právě ex-dostihoví koně. S trochou trpělivosti a štěstí z nich můžete mít i výborné sportovní koně. Pojďme se podívat, jak to vypadalo loni s plnokrevníky ve sportu!

„Kam s ním a co s ním?" - tato obligátní otázka nastává, když kůň doběhá. Odpověď je jednoznačná, pokud je koník zdravý. Plnokrevník je totiž velmi všestranné zvíře, takže fantazii se nekladou žádné meze. Vyžaduje to pouze trpělivost a pochopení pro to, že kůň dosavadní život fungoval v nějakém režimu a že má především odlišně nastavenou rovnováhu (!). Doba aklimatizace během přechodu do nového režimu je u každého plnokrevníka individuální. Plnokrevníci bohužel často doplácí na to, že jsou cenově nejdostupnější kategorií koní, proto je dobré vědět, na co jsou ze své dostihové minulosti naučení.

Doporučujeme článek Katky Mrázové a seriál Převýchova ex-dostihového koně.

Každopádně s plnokrevníkem lze dělat cokoli, takže někdo s ním zamíří na čundry do lesa, jiný zase do hobby sportu, další má vyšší ambice a směřuje do profi sportu. Někteří fungují jako hiporehabilitační koně.

Na EQUICHANNELu v tomto směru už bylo dost článků, které ukazovaly plnokrevníky jako možné výborné sportovní koně. Dnes se podíváme na to, jaký byl stav plnokrevníků na českých kolbištích za loňskou sezónu.

A protože platí, že military je královská disciplína plnokrevníků, kde se nejlépe uplatní jejich statečné srdce a bojovnost, zaměříme se napřed na všestrannost.

Všestrannost

Mezinárodní úrovně v ČR dosahují dva plnokrevníci, oba dva zde mají samostatné profily. Prvním z nich je Veles (Taran), který byl nově licentován jako plemeník pro PK ČT. Druhý Alnaki (Alwuhush) sportoval loni se Zuzanou Machovcovou a mimo jiné byli druzí v CNC2* v Pardubicích a rozsáhle jsme ho prezentovali při příležitosti jeho startu na WEG v Normandii r. 2014.

Na pódiu všestrannosti se objevili i velmi šikovní nováčci, prvním z nich je A Cruyff (Johan Cruyff), který byl loni třetí na MČR mladých jezdců. Je to dobrý příklad, jak velmi špatný dostihový kůň může vynikat v jiné disciplíně.

Teddy ReadyVotavovi připravili několik špičkových koní do všestrannosti. „ST" sportovec Bailey je po předčasně zesnulém Look Honey, který se ukázal být výborným všestranným plemeníkem, a z matky Bright Angel, která dala plemeníka Brooklyn (Latén), využitého v teplokrevném chovu. V jejich stáji dupe i někdejší slovenský derby-vítěz Teddy Ready, který byl prodáván na dražbě v Pardubicích i jako potenciální plemeník, ale nakonec bylo rozhodnuto jinak. Teddy Ready na dráze vydělal přes milión korun a jako jeden z mála dostihových koní se zaplatil (zaplatí se jen malé procento). V druhé kariéře u Votavových se rychle zorientoval a už sportuje na stupni „S" a v parkúrech „L**".

V minulém článku jsme upozorňovali na syna skvělého otce steeplerů Enjoy Plan Tasznika, který je ze stejné rodiny jako Stravinsky, což je drezurní Grand Prix (!) hřebec s bývalou dostihovou kariérou, který působí v rámci PK SWB, DWB, TRAK, OLD, MECK a KWPN. Tasznik nyní sportuje na úrovni L** a uvidíme, co bude dále.

Na stejné úrovni se vyskytuje i zajímavý Jež (Don Corleone), odchovanec věhlasného polského chovu SK Jaroszówka a pocházející ze stejné rodiny jako Jagmin, u kterého je opravdu škoda, že nebyl využit a řádně vyzkoušen ve sportovním chovu, ačkoliv do něj byl zařazen. Po něm sportuje plnokrevný Lakomec a vnučka Laty.

ImbirDále bych zmínila Action Boy (Hankalo) - S, Biba Classy (Secret`n Classy) - ST ve všestrannosti a na parkúrech S*, Coral Eden (Soviet Star) - S, Diamantixa (Eternity´s Breath) - L**, Pallet (Bacar) - S, Faraday (Hombre) - L a z možných potenciálních příštích hvězd zejména držitele ukázkového polského sportovního původu v plnokrevné verzi - Imbira (Jape x Dakota x Antiquarian x Negresco), v jehož případě věřím, že o něm ještě mnoho uslyšíme. Ex-dostihový Imbir běhal v letech 2006 až 2013, po šesti startech na rovině přešel na proutí a překážky, kde si zapsal 24 dalších startů. Patřil mezi širší špičku steeplerů, když byl např. pátý v prestižní Ceně Paramo či Ceně Labe. A na „stará kolena" přešel zdařile na další sportovní disciplínu.

Staré plnokrevné rodiny zastupuje např. ryzka Laty (Beccari x Jagmin) s výkonností S, která se pyšní příslušností ke starobylé rodině Lorraine. Čtenáři EQCH možná budou znát několik plemeníků z této rodiny v teplokrevném chovu: prvního jménem Lokaj, který dal pokračovatele Lokaj Smrček, a druhého, vynikajícího sportovce i plemeníka Lombarda (Negresco).

Klisna Lindsay (Rainbows for Life x Dunbeath) patří do rodiny La Lézarde, kterou nejvíce proslavilo slavné duo matka - syn Latina a Latén. Lindsay je pravnučkou Latiny, ale na dráze se jí vůbec nevedlo. Zato v military zatím dosáhla na stupeň L.

Skoky

S* skokan Bambino (Freedom´s Choice, otec výše zmíněného Jagmina) se může pyšnit slavným polobratrem Balamutem (Juror), vítězem Velké mostecké steeplechase a dále tří jedničkových cross-country a steeplechase v Pardubicích. Bambino je ze stejné rodiny jako excelentní polský plemeník Barnaul, jehož potomci sportují mezinárodně a nejlepší syn Barny reprezentoval Německo na WEG 2014 ve všestrannosti (7. místo).

Výborným polosourozencem Damonem se pyšní i Damila (Mill Pond), která sama sportuje na úrovni S*. Damon (Dara Monarch) je „T" koněm ve všestrannosti a vítězem Zlaté podkovy. Mill Pond je také otcem Maratonyho, který na dráze z 24 startů ničím nezaujal, jeho pravou disciplínou se staly až skoky, kde září na stupni S*.

Charmant LillyČasto tady ve článcích padají polská jména a nejrůznější konexe našich koní na polský chov a sport; a výjimkou není ani Charmant Lilly (Solarstern) skákající na stupni S*. Pochází totiž ze stejné rodiny jako polská superlegenda Dakota, který je fundamentálním plemeníkem polské historie dostihových i sportovních koní. Z rodiny vychází i německý plemeník Mount Etna, zařazený v hannoverské PK.

Hrdina dostihových drah Tribal Instinct (Doyoun) v chovu pobyl jen několik sezón, než jej skolil infarkt při připouštění, dnes se ukazuje, že to byla škoda pro překážkový provoz a chov sportovních koní. Z mála potomků se jako výborné steeplerky ukazují Natalie a Ryana (loni 2. Poplerův memoriál při dni o Velké pardubické) a ve sportu po něm na stupni S skáče valach Ether.

Již po smrti je také Bacar (Warning), jemuž největší radost dělá Varieta, která skáče S** a ve všestrannosti Pallet - výkonnost S.

Skoky stupně L až L** dále skáčí Alert (Alhijaz), Asistent (Hankalo), Behores (Horesti), Cayman Divin (Signe Divin), Darssio (Barathea), Heathrow (Harlow), Hecer (Enjoy Plan), Irish Light (Ray of Light), Iron Petticoat (Desert Prince), Ksiaže Chief (Be My Chief), La Fanela (Fair Fabulous), Laudon (Donegal), Magic Slipper (Protektor), Magnet (Magnus), More Than Breath (Eternity´s Breath), Oněgin (Monarch), Play the Game (Rainbows for Life), Rokok (Sharp End), Shay Minstra (Gay Minstrel), Tabasco (Law Society), Tropical Life (Secret'n Classy), Vacara (Arcane), Viki Beccari (Beccari), Virgin Gold (Jape), Vist (Chiavari).

Překvapením ale spíše může být, že plnokrevníci se svojí stavbou těla a plochými chody se mohou uplatnit i v dnešní drezuře.

Drezura

To dlouhodobě ukazuje T kůň Danos (Sapano x Amyndas), že i v dnešní době a v České republice může být úspěšný na nejvyšší úrovni plnokrevný kůň, jeden z mnoha, kterého byste si koupili za pár korun. Danos pochází z rodiny Donadoly, kterou sem importoval dr. ing. Fr. Lerche a jejímž nejznámějším příslušníkem je Donald, pozdější plemeník a otec Silvanera, čímž zanechal stopu i v teplokrevném chovu. V nedávné době rodinu nejlépe připomněl druhý z VP 1998, Devil.

VelesDalším nejúspěšnějším plnokrevníkem byl Choper, syn Tarana, kterého jsme představili letos v profilu nového plemeníka v teplokrevném chovu, Velese. Ten loni už dosáhl stupně ST.

Ostatní sportují na úrovni L a tak se je sluší aspoň zmínit: Casius Clay (Muscatite), Cosmia (Midyan), Devil (Noble Patriarch) - neplést si s výše zmíněným Devilem, Disco Zen (Zagon), Hvozdík (Ponsardin), Imposant Rules (House Rules), Larrin (Security Risk), Morland (Noble Law), Saafend Flyer (Kahyasi), Sinetas (Tahasun) a Thill (Berkoutchi).

Z nich je asi nejzajímavější Hvozdík, ten pochází z rodiny Heimwehr, která světu dala „T" skokana, ale především excelentního plemeníka OH úrovně jménem Heraldik. Rodině se ve sportu i na překážkách daří - patří do ní i výše zmíněný Heathrow; a nedávno se zase připomenula Hegnusem, který loni vyhrál IV. kvalifikaci na Velkou pardubickou a o samotném dni VP prestižní Cenu Labe.

Závěrem

Tolik k tomu, že ex-dostihoví koně se k ničemu nehodí. Jak vidno, leckdo se dobře uplatní ve sportu a v případě klisen i přes mnohaletou pauzu v chovu (např. Vacara) nebo po zdravotních obtížích, jako např. u Oněgina, který se velmi úspěšně před lety zotavil ze zlomené pánve. Přitom to jsou koně, kteří po dostihové kariéře bez ohledu na to, jestli byli hvězdami dostihových oválů jako Teddy Ready či neúspěšnými dostihovými koňmi typu A Cruyff nebo Maratony, jsou prodáváni velmi levně a při troše štěstí tak můžete přijít k solidnímu sportovnímu koni.

U plnokrevníků je rodina extrémně důležitá, proto není od věci se před koupí plnokrevníka také podívat na jeho rodinu. Stačí zadat jméno koně na http://www.dostihyjc.cz/statistiky.php a dále postupovat dle jména matky či báby atd., kde se můžete podívat na potomstvo - pokud bylo úspěšné na překážkách, máte další vodítko. Jména z původu si zadáte do http://www.schct.cz/cz/plemenna-kniha.html a doplníte si trochu další střípek do obrázku.

Jsou rodiny, které produkují úspěšné sportovní koně se železnou pravidelností, proč si tedy neulehčit výběr? :-)

Podobné články

Ministerstvo zemědělství připravilo novelu veterinárního zákona, kterou reaguje na nová nařízení Evropské komise v oblasti veterinární péče. Součástí…

Equichannel.cz vám děkuje za přízeň v uplynulém roce a do nového roku přeje mnoho štěstí, osobních i jezdeckých nebo vozatajských úspěchů!