Papíry na koně, papíry na stáj

1. 8. 2011 Dominika Švehlová Autor fotek: Šárka Dolanská, Dominika Švehlová

Formality, formality! Postesknutí - a zároveň naše srpnové téma. Ano, budeme se zabývat různým papírováním okolo koní, co si kde a jak hlídat; a začneme tím nejzákladnějším: registrací koní a hospodářství v ústřední evidenci a koňskými průkazy.

Každý majitel koně a každý majitel stáje musí chtě nechtě papírovat. Každý kůň (a také osel a jejich kříženec) v ČR musí být podle zákona registrován v ústřední evidenci, každá stáj - oficiálně hospodářství - také. Navíc je nutné, aby se kromě jednorázové registrace vedly po celou dobu života koně a existence hospodářství přesné záznamy o změnách a do ústřední evidence se oznámilo také ukončení hospodářství a úhyn koně. Tato povinnost je dána zákonem (č. 154/2000 Sb., plemenářský zákon), podrobněji upravená vyhláškou č. 136/2004 Sb. (podrobnosti označování zvířat a jejich evidence)a její dodržování kontroluje Česká plemenářská inspekce a veterinární správa.

Registrace a záznamy o koních

Všichni koně (také osli a jejich kříženci)

Plemenní koně jsou navíc registrováni u jednotlivých chovatelských svazů daného plemene (plemenné knihy) a jsou navíc vybaveni tzv. potvrzením o původu.

1. Označení koní

Koně se označují slovním a grafickým popisem, čipem a/nebo výžehem. O označování hříbat jsme už psali ve článku Odstav hříbat: papírů není nikdy dost, podrobnosti najdete v dokumentu přiloženém pod článkem "Informace pro chovatele koní".

Nezapomeňte, že v případě, kdy dojde ke změně vzhledu koně, je třeba provést změny i v jeho slovním a grafickém označení.

Koně označují tzv. inspektoři, jejichž seznam najdete přiložen pod článkem v dokumentu "Seznam pracovníků zajišťujících označení a registraci koní".

2. Registrace koní do ústřední evidence

Označeného koně je poté třeba zaregistrovat do ÚEK (jiný postup je u anglických plnokrevníků a klusáků, viz dále), aby mu byl vystaven „průkaz koně" s registračním číslem.

Dá se říct, že jsou tři možnosti, proč ještě kůň není zaregistrován a vy to musíte zajistit:

  • Vlastníte hříbě z oficiální plemenitby, takže jste dostali tzv. připouštěcí lístek. Registraci v ÚEK za vás provede „inspektor", který hříbě označoval, a to na základě 3. části připouštěcího lístku (zelený potisk). Vám pak dojde „průkaz koně". Pokud je hříbě po rodičích zapsaných v určité plemenné knize, inspektor zároveň zajistí jeho registraci v organizaci dané plemenné knihy a od nich dostanete „potvrzení o původu" hříběte.
  • Vlastníte hříbě bez připouštěcího lístku (např. nechtěně připuštěná klisna) nebo již dospělého koně, který však nebyl nikdy registrován (což by se v dnešní době už nemělo stát). V tom případě necháte koně označit inspektorem a zašlete na ÚEK vyplněný formulář „Hlášení o registraci koně narozeného v ČR".
  • Kůň byl dovezen ze zahraničí. Pak je třeba na ÚEK zaslat formulář „Hlášení o trvalém dovozu koně" a zahraniční průkaz koně, pokud takový existuje, aby ho ÚEK mohla zaregistrovat a v průkazu přepsat majitele.

(V případě anglických plnokrevníků a klusáků je třeba před vydáním zajistit kontrolu totožnosti koně a následně daná organizace - Jockey Club, resp. Česká klusácká asociace - vydá průkaz koně.)

3. Průkaz koně

Tzv. „průkaz koně" (známý také jako „modrý průkaz", i když v současné době má nejrůznější barvy) je jedinečným identifikačním dokladem koně, který ho MUSÍ vždy doprovázet - taková občanka. Přestože tyto průkazy se vydávaly už dřív, povinnost je u svého koně mít platí od 1. 1. 2005. Zaznamenává se tam kromě identifikace koně i preventivní léčba, diagnostické vyšetření, léčebné veterinární opatření apod. Nově je jeho pevnou součástí potvrzení o původu koně.

průkaz koně s všitým potvrzením o původu koněPrůkaz koně není v žádném případě oficiální doklad vlastnictví koně! Tím je pouze platná kupní smlouva nebo jiný uznávaný doklad, např. potvrzení o zaplacení apod.

Pokud průkaz koně ztratíte, musíte do 5 dnů požádat organizaci, která průkaz vydala (ÚEK, JC nebo ČKA), o duplikát, a to písemnou žádostí s uvedením důvodu, proč o duplikát žádáte.

Při prodeji koně musí být průkaz předán novému majiteli společně s koněm - bez průkazu se koně nesmí přemísťovat. Pokud už dojde k tomu, že kůň je sice zaregistrován, ale jeho průkaz se „někam ztratil", o duplikát má žádat původní majitel (prodávající). Pokud o něho žádá nový majitel koně, musí být k žádosti přiloženo písemné vyjádření předchozího majitele - důvod, proč průkaz nebyl předán novému majiteli společně s koněm.

Potvrzení o původu koně

Průkaz koně není to stejné jako „potvrzení o původu koně". Tím jsou vybaveni pouze koně splňující podmínky některé z plemenných knih, je to vlastně to, co znají chovatelé psů jako „papíry". Co má být obsaženo v tomto potvrzení, udává vyhláška č. 448/2006 Sb.

4. Hlášení změn u koně

Pokud u registrovaného koně došlo ke změně majitele, k porážce, k úhynu, utracení, ztrátě, ke kastraci či k jeho vývozu do zahraničí, musí se tato skutečnost prostřednictvím formuláře „Hlášení změny" sdělit ÚEK, a to do 5 dní od data, kdy ke změně došlo.

Podrobnosti, co a kam máte jako majitel v jednotlivých případech posílat, najdete v přiloženém dokumentu Informace pro chovatele koní v kapitole Hlášení změn.

Veškeré tiskopisy týkající se registrace koní si můžete stáhnout na stránkách ÚEK > Ke stažení.

průkaz koně

Hospodářství

Hospodářství je z hlediska evidence stavba, zařízení nebo pozemek či soubor pozemků v majetku nebo pronájmu jednoho chovatele, kde jsou držena hospodářská zvířata. Hospodářství musí být registrováno, vybaveno číslem a zvířata v něm držená musí být evidována a zaznamenávané všechny jejich přesuny.

Jinými slovy: pokud si pořizujete koně (ale i jiná hospodářská či farmová zvířata, seznam najdete na webu ČMSCH a.s.), kterého chcete ustájit ve své vlastní či pronajaté stáji nebo pozemku, musíte mít ještě před příjezdem tohoto koně zaregistrováno hospodářství. Následně musíte vést tzv. registr koně. Pokud je váš kůň ustájen u někoho jiného, tato povinnost spadá na něho.

1. Registrace hospodářství

Pro registraci hospodářství je třeba stáhnout tiskopis „registrační lístek chovatele" (najdete ho s dalšími tiskopisy například na stránkách ÚEK). Pokud ještě nemáte zaregistrováno žádné hospodářství, vyplníte obě části registračního formuláře:
1. stranu A = „registrační lístek chovatele...", kde se vyplňují údaje o chovateli a kontaktní osoby. Chovatelem se rozumí jakákoli fyzická osoba, fyzická osoba podnikající v zemědělství či právnická osoba.
2. stranu B = „informace o jednotlivých hospodářstvích nebo provozovnách", kde se vyplňuje adresa provozovny a druh(y) chovaných zvířat.

Po vyplnění se tiskopis odešle (poštou nebo naskenovaný e-mailem) na regionálně příslušné pracoviště Českomoravské společnosti chovatelů a.s., které hospodářství zaregistruje do ústřední evidence a přidělí mu číslo. Seznam jednotlivých pracovišť dle regionální příslušnosti včetně všech kontaktů můžete najít na stránce ÚEK nebo na stránkách ČMSCh.

Do několika dnů byste měli obdržet kopii registrace, tedy registrační lístek subjektu (čili registraci vás jakožto provozovatele hospodářství) a registrační lístek provozoven (čili všech hospodářství, která jsou na vás napsaná). Pokud máte ve svém hospodářství ustájené koně, během několika dní byste měli dostat z Ústřední evidence koní ve Slatiňanech zásilku, v níž budou potřebné tiskopisy pro hlášení změn, registr koní v hospodářství („stájový deník") a pokyny pro jejich vyplňování (viz bod 2).

Tím to ale nekončí. Do 15 dnů od registrace byste měli kontaktovat místně příslušnou Agenturu pro zemědělství a venkov (seznam najdete na této stránce eAGRI), kde upřesníte místo svého hospodářství a zakreslíte ho do mapy.

2. Vedení evidence koní, oslů a jejich kříženců

registr koní v hospodářství část 1Jakožto chovatel s registrovaným hospodářstvím musíte mít zaznamenaná všechna tato zvířata (a to nejen svá, ale i cizí, která jsou ve vašem hospodářství ustájená) v tzv. registru koní v hospodářství. Sem musíte také zaznamenat všechny přesuny těchto zvířat mimo hospodářství.

V současné době už tento stájový registr existuje i v počítačové podobě na této stránce eAGRI. Podrobnější informace, jak ho používat, najdete na stránce.

3. Změny v hospodářství

Své hospodářství můžete rozšířit o nové živočišné druhy či o nové provozovny, stačí kontaktovat písemně nebo telefonicky některé z regionálních pracovišť ÚE nebo přímo ČMSCH, a.s. Hradištko. Pracovníci vám zaktualizují údaje v hospodářství a pošlou nové potvrzení o registraci, veškeré formuláře a pokyny pro druh zvířat, o který byla provozovna rozšířena.

Hospodářství můžete také předat jinému chovateli: ten pak vyplní a odešle registrační lístek, do jehož části B napíše číslo provozovny, kterou přebírá. Vy jakožto původní chovatel vypíšete a odešlete formulář „oznámení o ukončení činnosti chovatele", kde potvrdíte souhlas s převodem provozovny.

4. Ukončení hospodářství

Pokud se vaše hospodářství ruší (nemáte v něm už ani jedno zvíře) nebo ho předáváte jinému chovateli, musíte i tuto skutečnost nahlásit. K tomu slouží tiskopis „oznámení o ukončení činnosti chovatele", prostřednictvím kterého ukončíte činnost nebo potvrdíte souhlas s převodem na jiného chovatele.

Pokud máte vše řádně zaregistrováno, zbývá vám jen doporučit, abyste všechny záznamy a povinné změny zapisovali správně a pečlivě, protože ze zákona jste povinni vše předložit kontrole České plemenářské inspekce nebo veterinární správy.

Pod článkem najdete přiložené soubory:

- informace pro chovatele koní
- seznam pracovníků zajišťujících označování a registraci koní

Související odkazy:

ÚEK - Ústřední evidence koní http://www.uek.cz/
eAgri - portál Ministerstva zemědělství a jeho podřízených organizací http://eagri.cz/public/web/mze/
ČMSCH - Českomoravská společnost chovatelů http://www.cmsch.cz/
ČMSCH, formuláře a důležité informace ÚE pro chovatele koní, včetně infoslužby a důležitých kontaktů http://www.cmsch.cz/kone-osli-a-jejich-krizenci/
Vyhláška č. 136/2004 Sb. o označování zvířat a jejich evidence a evidence hospodářství a osob stanovených plemenářským zákonem § 41, registr koní v hospodářství http://eagri.cz/public/web/mze/legislativa/pravni-predpisy-mze/tematicky-prehled/100056794.html.

Podobné články
Dokument „Operation X: The Secrets of the Horse Billionaire“ obsahuje záběry a rozhovory natočené skrytou kamerou reportérem, který v lednu tohoto roku pracoval jako ošetřovatel ve výcvikovém centru Helgstrand Dressage

Když dánská televize TV2 po velkých právních tahanicích odvysílala koncem listopadu dvoudílný dokument „Operation X: The Secrets of the Horse…

Poslední listopadovou sobotu oslavila na Integrovaném výjezdovém centru Ostrava-Jih Skupina hipologie 30 let od doby, kdy byli do služby v Ostravě…