OH v RIU s plnokrevnou příchutí

30. 8. 2016 Eva Holubcová Autor fotek: © http://www.sporthorse-data.com/

Olympijské hry 2016 jsou sice již minulostí, zdaleka vše však ještě nebylo řečeno. Dnes tedy plnokrevně - životní příběhy exdostihových koní, kteří se dostali na OH v Riu, a přehled vlivu plnokrevníka u první finálové pětice v každé z disciplín.

Plnokrevník je plemeno již staletí chované pro jediný účel: dostihy. Neustálá selekce a neúprosné objektivní měřítko ve formě dřevěného sloupce v cíli ale z plnokrevníka vytvořily univerzálního koně, kterého s trochou štěstí, talentu a píle můžete využít v prakticky každé disciplíně, kterou koně provozují. Ve sportu bývá úspěšný, protože má do vínku danou odvahu a bojovnost, bez které se dostihový kůň neobejde.

Touch of ClassPlnokrevníci bývali dříve běžnou součástí národních týmů na OH. Nikdo se nepozastavoval nad tím, že např. startovali úspěšně v drezúře (2x i OH v drezúře vyhráli). Bylo to tím, že plnokrevníky ve velkém využívala armáda, která měla vlastní osvědčený výcvikový systém jak pro koně, tak i pro jezdce. Tehdy ale měl plnokrevník jinou pozici než dnes. V současné době již existuje mnoho specializovaných plemen sportovních teplokrevníků pro drezúru i parkúrové skákání, a tak plnokrevník svého významu „pozbyl". Ovšem jenom zdánlivě, neboť hraje důležitou roli v rodokmenech a prakticky není sportovního koně, ve kterém by nebyl ani zlomek krve plnokrevníka.

Plnokrevníci reprezentují často země, které nemají vlastní chov sportovních koní na takové úrovni. Jednou z těch zemí je např. Amerika. Jenom za Spojené státy bylo totiž mezi lety 1960 až 2012 50 % individuálních medailistů na OH plnokrevných a tito také tvořili celkem 42,5 % koní v medailových OH týmech. Asi nejznámějším plnokrevníkem ve službách americké vlasti pro olympijskou slávu byla Touch Of Class, OH vítězka v parkúrovém skákání v roce 1984. A byl to také plnokrevník, který zajistil první medailovou pozici USA v drezúře v roce 1976 po 28leté pauze, a to na OH v Montrealu, kde plnokrevný Keen skončil individuálně na čtvrtém místě v drezúře a týmu zajistil bronz.

Pojďme se podívat, jak to vypadalo v Riu na všestrannosti, která je plnokrevníkům zaslíbená.

Všestrannost a česká stopa

Na OH se kvalifikovalo 17 plnokrevníků a většina ostatních startujících byla vysoce v krvi (obvykle přímo po plnokrevném otci či mateřském otci, který byl A 1/1). Letošní vítěz La Biosthetique - Sam FBW je koneckonců z 75% plnokrevník. Že je jeho mateřským otcem čs. odchovanec a plnokrevník Heraldik, už bylo zdůrazněno mnohokrát.

Ale to nebyla jediná česká plnokrevná stopa na OH, třeba Nizozemí reprezentoval Zindane po českém steeplerovi Kreator... Kreator se u nás stal sériovým vítězem na překážkách, kde porážel nejlepší koně dané generace (Decent Fellow, Belovodsk, Čest, Vronsky, Peruán) a mj. získal zadrženě o třináct délek Cenu Paramo. Poté byl zařazen do chovu, ale u nás o něj nebyl zájem, tak byl vykoupen do Holandska. Holanďané ho licentovali pro KWPN a další prestižní PK. Jeho předčasné smrti rozhodně byla škoda, neboť výsledky měl dobré a reprezentant na OH už je meta, na kterou dosáhne málokterý plemeník.

Nás bude z hlediska současného českého chovu zajímat, že za Polsko startoval Banderas po vestfálském hřebci Moravia, ale jeho matka již byla plnokrevná po Jape. Ano, ten Jape z hřebčí linie Ribot, jehož syn Age of Jape je nabízen i pro teplokrevný chov a jehož jiný syn Magnus dal celou plejádu talentovaných steeplerů. Banderas pochází z rodiny velkého dostihového šampióna a významného plemeníka Vaguely Noble, ale také i 1,60m skokan Kiwi Gladigator, jak jinak než plnokrevný... Také Guarde Royale, otec významného A 1/1 plemeníka v teplokrevném chovu jménem Markus Deak, patří do této rodiny.

Blackfoot MysteryPříběh neúspěšných exdostihových koní a jejich cesta na OH

Banderas ani Zindane neprošli až do finále, ale na finální listině figurovalo několik exdostihových koní. První z nich byl americký Blackfoot Mystery. Narodil se v Kentucky a byl určen pro dostihový provoz. Jeho otec Out of Place již nežije, protože byl utracen poté, co si zlomil nohu ve výběhu ve svých 23 letech (v zahraničí chodí všichni plemeníci do velkých výběhů, i když se občas stane fatální úraz) a byl pohřben na věhlasné Claiborne Farm, kde stál v letech 1999 až 2010 a kde se také narodil. Jeho potomstvo na dráze vydělalo přes 31 miliónů dolarů, ale Blackfoot Mystery k tomu nepřihodil ani skrovný dolar. Vyběhl totiž pouze třikrát v dostizích nejnižší úrovně a nedostal se přes šesté místo. Rozumně bylo rozhodnuto o jeho vyřazení, jeho trenér Jesus Mendoza zavolal paní Grayové, které řekl, že tu má koně, který rozhodně není rychlým ani dostihovým, ale bude dobrým sportovním koněm.

Slovo dalo slovo a Blackfoot Mystery zamířil do Thoroughbred Rehab Center, kde si ho po adaptaci na nový režim adoptovala Lisa Peecook. Ta valacha vlastnila po šest let a dostala se s ním ve sportu na střední úroveň, než seznala, že valach už přerostl její závodní možnosti a nabídla ho na prodej. Lámalo jí to srdce, neboť kůň byl součástí rodiny, ale jak dnes říká: „Věděli jsme, že má potenciál na něco velkého." Dodnes jí chybí a říká, že to byla nejtěžší věc, kterou kdy musela udělat. Nicméně dneska konstatuje, že je skvělé vidět naplněný potenciál.

Valach se dostal ke Kelly Pratherové, která s ním sportovala na východním pobřeží USA až na úrovni CCI3* a tam si ho všimnul olympijský reprezentant Martin Boyd. Boyd v roce 2011 přišel o šest svých závodních koní při tragickém požáru stájí, jeden z přeživších Neville Bardos byl jeho partnerem při OH v Londýně 2012, ale pro další olympiádu partnera neměl, neboť oba dva své nejlepší koně už převedl do důchodového režimu.

 Blackfoot MysteryBlackfoot Mystery ho fascinoval už několik let. Je to podle něj plnokrevník ve staromódním typu, ale takoví se prostě vyskytují (chov plnokrevníka má totiž jediné kritérium - cílový sloupec, na ničem ostatním nezáleží). V Evropě takový „hunter" typ plnokrevníka obvykle běhá překážkové dostihy (na Ostrovech i ve Francii je speciální překážkový chov plnokrevníka). V USA jsou sice překážky obskurní a velmi vzácnou záležitostí, ale díky velkorysému pojetí tamních drah, může i velký a mohutný plnokrevník vítězit bez problémů, pokud ovšem má dostihové kvality. Blackfoot Mystery je neměl. Jen pro zajímavost, v jeho velikosti 178 cm v kohoutku je např. dostihová šampiónka Zenyatta, americký Kůň roku 2010.

Takže jakmile byla příležitost ku koupi, Martin Boyd nezaváhal a dal v létě 2015 dohromady syndikát a koupil velkého valacha za 300 tisíc dolarů. Cílem bylo OH v Riu. Cíl byl splněn. Cíl byl splněn více než dobře. Dvojice dokončila celý náročný kurz na 16. místě.

Jeho chovatel John O´Meara se při návštěvě u svého někdejšího odchovance směje, že by raději byl znám jako chovatel vítěze Kentucky Derby (nejprestižnější dostih Ameriky), než tříhvězdičkového military koně, ale je rád, že kůň je ve svých dvanácti letech v nejlepším zdraví a v pořádku. Koneckonců, pravidelně se chodí dívat na WEG v Kentucky, takže může být na svého odchovance pyšný, byť uspěl v poněkud jiné disciplíně, než si představoval.

Summon Up the BloodDruhým koněm, který rozvířil vody, byl kůň jménem Summon Up the Blood. Toho připravoval na dostihy trenér Mick Channon a kůň ze třinácti startů mezi léty 2007 až 2009 třikrát zvítězil v bezvýznamných dostizích. Podobně jako u Blackfoot Mystery, i zde se výrazně angažoval trenér koně, který zavolal Becky Bockworthové, která připravovala dostihové koně pro normální provoz, s tím, že pro ni má zajímavého koně. Kůň se tak dostal do programu Retraining of Racehorses a poté byl nabídnut Carlosi Parrovi, britsko-brazilskému jezdci. Carlos Parro koně během tří let dostal na OH úroveň a reprezentoval s ním Brazílii. 37letý Parro již za Brazílii startoval na OH v Sydney a pro OH v Londýně byl určen jako rezerva. V Riu tato dvojice dokončila celé hry na 18. místě.

Co je zajímavé, v obou případech hrají roli shodné faktory: angažovaný trenér, existence retréninkového centra a rozumný prodej vhodnému jezdci. A koně tak byli v relativně krátké době schopní reprezentovat svoji zemi na OH, což je něco neuvěřitelného a nic lépe nedokládá flexibilitu a přizpůsobivost plnokrevníka.

A abychom nezůstali jenom u povídání, podíváme se velmi stručně na prvních pět z hlediska A 1/1 ve finále každé z jezdeckých disciplín.

Parkúrové skákání

Orange Peel1. Big Star
Pochází z linie založené plnokrevným Orange Peel. Otec Quick Star je Selle Francais, což je plemeno výrazně ovlivněné plnokrevníkem. Bába Elysette je po Ramiro Z z linie založené plnokrevným Rittersporn a z klisny po plnokrevném Erdball.

2. All In
Opět pochází z linie založené plnokrevným Orange Peel, tady nejen na straně otce, ale i matky. Jeho otec Kashmir van het Schuttershof je prochovaný na plnokrevného Furioso v pěti generacích 3x a na Fra Diavolo 2x. Bába Bellafleur je po hřebci Omega, což je syn plnokrevného Lucky Boy, vnuka legendárního Nearca.

3. Fine Lady
Otec pochází z linie založené plnokrevným Furioso. Pro nás je ovšem zajímavější než plnokrevné hledisko to, že jejím mateřským otcem byl zde působící Drosselklang II.

4. Nino des Buissonnets
Jedná se o zástupce Selle Francais, tudíž jeho původ se plnokrevníky jenom hemží. Otec Kannan je z linie založené Furiosem xx, matka je z kombinace hřebců Narcos II a Almé Z, jež oba prezentují linii Orange Peel, zatímco bába je po otci Uriel z linie Fra Diavolo. Prabába je po Starter, synu plnokrevného Rantzau a z matky po Furioso xx. Co více dodat...

Furioso5. Voyeur
Je z linie Cor de la Bryere, což je syn plnokrevného Rantzau. Mateřský otec Goodwill je z linie Ladykiller xx a čtvrtá matka Voyeura je dcerou výše zmíněného Lucky Boy xx.

Drezúra

1. Valegro
Dvojnásobný OH vítěz v drezúře je z kombinace různých větví linie založené plnokrevným Furioso. Bába Weidyfleur je z kombinace linií založených plnokrevníky Ladykiller, Rantzau a Blandford.

2. Desperados FRH
Otec De Niro je na straně matky prochován na slavnou německou plnokrevnou rodinu „W", jeho bába je po Wiesenbaum, polobratru u nás působícího hřebce Wiesenklee, a mateřský otec De Nira Akzent II je z matky po Waidmannsdank xx.
Desperadova bába Maskottchen je z kombinace zástupců linií Teddy xx a Landgraf xx.

3. Showtime 59
Otec Sandro Hit je z linie založené plnokrevným Sacramento Song a matka Rosaria Alpina je 2x prochována na Pik Bube I, vnuku plnokrevného Pik As z linie Landgraf xx.

4. Weihegold Old
Otec Don Schufro je z matky po výše zmíněném Pik Bube I (linie Landgraf xx) a mateřský otec Sandro Hit je z linie založené Sacramento Songem xx. Bába Felicita je po hřebci Figaro, vnuku Furioso xx a z matky po plnokrevném Vollkorn z linie Landgraf.

5. Verdades
Je po Florett As, který pochází z kombinace linií Furioso xx a Landgraf xx.

Všestrannost

1. Sam FBW
Jeho otcem je plnokrevný Stan the Man a mateřským otcem plnokrevný čs. odchovanec Heraldik. Rozebírali jsme ho zde již víckrát :)

Rantzau2. Piaf de B'Neville
Jeho otec Cap de B'Neville je z kombinace linií plnokrevných hřebců Rantzau, Orange Peel a Fra Diavolo. Matka pochází z kombinace linie Orange Peel s Teddy linií. Prabába Piafy jménem Fara je po plnokrevném Sambo z linie Bois Roussel xx.

3. Mighty Nice
Je po KWPN hřebci Ard Ohio, který pochází z linie Pilot, což byl vestfálský hřebec a pravnuk plnokrevného hřebce Pluchino. Toho historie příliš nezná, ale jeho otcem byl slavný italský Niccolo Dell'Arca, odchovanec Federica Tesia, chovatele Nearca a Ribota... Pikantní je, že Pluchino v sobě nese rakousko-uherské (a napajedelské) stopy skrze maďarského Adular, otce jeho prabáby.

Matka Sarazen je evidována jako ISH a je naprosto bizarní, že její původ není znám, byť je zcela jistě evidovaný. Ale přístup FEI je v tomto směru dost zvláštní.

4. Paulank Brockagh
Klisna je také zástupkyní úspěšného plemene ISH. Otec Touchdown je z linie Orange Peel a Touchdownova matka je z linie Rose Prince, zmiňované u předchozích článků k OH v Londýně.
Matka Calendar Girl je výsledkem dlouhodobého připouštění plnokrevných hřebců na irské klisny.

5. Santano II
Santano sice má drezúrní původ jako malovaný, ale to neznamená, že by u základů nestál plnokrevník. Jeho otec Sandro Hit je z kombinace linií Sacramento Song xx a Rittersporn xx.
Mateřský otec Brentano II je po Bolero, který byl z 75 % plnokrevník, jeho otcem byl totiž plnokrevný Black Sky z linie Djebel xx a mateřským otcem Bleep xx z linie Cyllene.

Myslím, že tento kratičký sumář výsledků z OH v Riu stačí pro fakt, že „ukázaná platí" aneb bez plnokrevníka není sportovního koně.

Podobné články

Je jí teprve sedmnáct let. Vůbec poprvé postoupila do finále velkého seniorského závodu. A díky tomu také moderní pětibojařka Lucie Hlaváčková…

Moderní pětiboj už nikdy nebude jako dřív. Jízda na koni bude nahrazena překážkovou disciplínou. Čeští zástupci na víkendovém kongresu mezinárodní…