Hřebci A 1/1 v teplokrevném chovu: Age of Jape

11. 02. 2015 07:00, Aktualizováno 16. 03. 2015 10:01

Obrázky: 15

Autor: Eva Holubcová Foto: © Romana Nevěřilová (www.fotomarii.cz), Eva Holubcová, Jana Filipská, http://www.sporthorse-data.com/ Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 7862 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Age of Jape působí v rámci PK CS i v A 1/1. Jedná se o syna Jape, známého producenta steeplerů, po němž v ČR působil Magnus. Age of Jape na dráze drží unikátní ex-federální double obou Derby i St. Leger, k tomu je držitelem Trojkoruny v ČR. Svými výkony se zapsal mezi nesmrtelné a jeho debut v chovu je velmi očekáván.

Age of Jape se narodil roku 2006 v Polsku ve SK Strzegom. Jako dvouletý zaujal v Polsku třemi vítězstvími ze čtyř startů, včetně největší polské zkoušky pro dvouleté Nagroda Ministra Rolnictwa i rozwoju wsi (L, 1400 m). Poté byl na prodej a speciálně pro něj na dražbu zamířil trenér František Holčák, který ho měl koupit pro Rajmunda Pavlu (někdejší majitel Ray of Lighta). Koně koupil za 185 tisíc zł, ale pan Pavla si koupi rozmyslel a pro hřebce se narychlo sháněl kupec. Nakonec jím byl starosta Palkovic Radim Bača a dobře udělal. V oranžových barvách běhající hřebec doprovázený autobusy příznivců v oranžovém udělal neskutečnou kariéru, když v sezoně 2009 zůstal neporažen v sedmi velmi náročných startech. Postupně získal Cenu trojročných žrebcov, Velkou jarní cenu, Červnový pohár, České derby, Slovenské derby, St. Leger v ČR i na Slovensku... Extrémně náročnou sezonu uzavřel titulem Kůň roku a Nejlepší tříletý hřebec. Následující rok vyhrál na Slovensku Velkou májovou cenu a velmi prestižní Velkou cenu Slovenska, ale pak přišla první porážka po dlouhé době, a to ve Zlatém poháru od dalšího mimořádného fenoména Ryana.

Poté byl hřebec přesměrován na překážky a o dva měsíce později už debutoval rovnou v Meranu, kde doběhl druhý, a poté v Itálii tento rok ještě 2x vyhrál. Jako pětiletý vyběhl 4x v Meranu, kde na proutí vyhrál Gran Corsa Siepi d'Italia (Gd1, 4000 m) a jiný menší dostih, jednou se neumístil a jednou upadl. Poté celou sezónu 2012 vynechal, aby se v roce 2013 na scéně představil v nových barvách stáje Hanákových, kteří s ním měli ambice do Velké pardubické. Pouhé tři starty vyústily ve dvě vítězství v III. a IV. kat. steeplechase v Pardubicích. Svoji kariéru končil hřebec loni, když se ve dvou startech jednou umístil druhý a byl zadržen.

Age of Jape

Nato bylo oznámeno, že ho zakoupil pan Ševčík do chovu a tato zpráva byla všeobecně pozitivně kvitována, neboť hřebec se bez někdejší oslnivé jiskry na překážkách už jenom trápil. Na rovině absolvoval 14 startů, z nichž získal 12 vítězství a dvě druhá místa, vydělal 4 598 400 Kč, na překážkách vyhrál polovinu z 12 startů a jeho zisk činil 2 251 716 korun. Age of Jape byl natolik mimořádný ve své nezapomenutelné sezóně 2009, že ačkoliv debutuje v chovu až letos po mnoha peripetiích, včetně zdravotních problémů, už přilákal řadu prestižních klisen.

Hřebčí linie Ribot

Hřebec pochází z linie, která je vyhlášená svojí celkovou nepřizpůsobivostí, a proto mají klíčoví hřebci této linie velkou práci udržet tuto linii dál a hlavně své větve, i přesto, že linie vyprodukovala a produkuje množství kvalitních zvířat. Někteří z klíčových hřebců byli známí i svojí agresivitou a tato nevyrovnanost se pak dílem projevuje i u potomstva, jak na dráze, tak i v chování. Velmi podrobně jsme tuto linii popsali u Monseigneura, tak jen stručně.

RibotSamotný Ribot (Tenerani) je doprovázen celou řadou legend, které se vztahují k jeho chování a také specifickým libůstkám. Nepřizpůsobivost samozřejmě ukazuje i to, že hřebec měl v chovu jenom jednoho ošetřovatele, který s ním zároveň vstoupil do Síně slávy. Hřebec byl náladový, nervózní a natolik špatně manipulovatelný, že po uplynutí pětileté lhůty se nenašla žádná pojišťovna s odvahou ho pojistit pro zpáteční let z USA do Evropy, protože jeho šílenství se zhoršovalo. Ale také to byl jeden z nejlepších dostihových koní v historii, pravý génius dostihových dějin, když zůstal neporažen v šestnácti startech a je dvojnásobným vítězem Prix de l´Arc de Triomphe. V chovu dal celou plejádu mimořádných synů, kteří by vydali na telegrafní seznam s zajímavým příběhem, zmiňme minimálně Arts and Letters, Molvedo, Ragusa, Tom Rolfe, His Majesty, Ribocco, Ribero, Con Brio, Graustark...

Tom RolfePrapraděd Tom Rolfe na dráze vyhrál klasické Preakness Stakes, ale plné velikosti dosáhl až v chovu, kde se stal plemeníkem Chefs-de-race statutu. Dal výborné Run the Gantlet, Ruffinal, Droll Rone, ale hlavně Hoist the Flag, praděda Age of Jape. Šampión dvouletých a jeden z kandidátů pro Kentucky Derby utrpěl téměř fatální kombinovanou frakturu na pravé přední, ale byl zachráněn pro chov. Velmi problematický hřebec v chovu dával excelentní zvířata, ale přesto nejlepším v produkci byl dvojnásobný vítěz Prix de l´Arc de Triomphe Alleged a z jeho dcer vzešla velká Personal Ensign či Broad Brush.

Hoist the FlagHoist the Flag je také mateřským otcem Mytens xx, jenž působil v KWPN a holštýnském chovu. Jeho skvělý syn Mighty Magic (matka po Heraldik) je nejsledovanější mladou hvězdou ve všestrannosti. Výše zmíněný Alleged, děd Age of Jape, patří mezi mimořádné zjevy 20. století, v chovu ale nedokázal udržet dále tuto větev, i přesto, že dal vynikající Midway Lady, Miss Alleged, Shantou, Sir Harry Lewis, Hours After nebo Law Society. Nicméně sférou jeho synů a vnuků se stal nakonec překážkový chov, kde třeba je ukázkovým příkladem Flemensfirth, dodnes působící na pobočce Coolmore Stud. Flemensfirth je otcem řady dobrých steeplerů na britských ostrovech a to jmenovitě: Tidal Bay, Jennies Jewel, Luska Lad, Foxrock, Defy Logic, Flemenstar nebo Imperial Commander. Jiným v překážkovém chovu úspěšným plemeníkem po Alleged je Montelimar, otec dvou vítězů kultovní Velké národní: Hedgehunter a Monty´s Pass. Dobrý je Shantou a před šesti lety zesnulý Sir Harry Lewis.

AlegradorČástečné indicie o využití této větve linie Ribot v teplokrevném chovu dávají aktuálně Němci, kteří do oldenburského a trakénského chovu zařadili syna Law Society - Alegradora. Alegrador je z kombinace Law Society se starou vynikající rodinou a z krosu linií Blandford a Ticino. Jiný nováček Appleby (Mamool x Law Society) je ze stejné rodiny a je akceptován pro PK Brandenburg-Anhalt, Sachsen-Thüringen. V tomto kontextu je zajímavý letos nový plnokrevný plemeník u nás, mohutný sprinter (!) Alaska River, který pochází ze stejné rodiny jako Alegrador a Appleby, ale to už odbočujeme. Němci po Law Society mají z jeho dcer také v teplokrevném chovu zařazené Signum (PK Hann), Fly Society (Trakehner, Westf., Old, DWB) a Montelini (Meckl., Berl-Brandenb), což je trochu s podivem s ohledem na všeobecně známý špatný charakter Law Society.

JapeOtec Age of Jape je ve středoevropském regionu všeobecně známý Jape, kterého teplokrevný chov bude znát spíše jako otce uhynulého Magnuse, taktéž zařazeného v teplokrevném chovu u nás. Nejlepším výsledkem Japa na dráze bylo vítězství v italském St. Leger, do Polska byl koupen přímo z dráhy v roce 1993. Vybudoval si kredit jako pětinásobný šampión plemeníků v Polsku. Dal celkem tři Koně roku, jednoho u nás (Age of Jape), dva mimořádné jedince v Polsku (Kombinacja a Galileo) a dobré koně jako Merlini, Tulipa, Night Express, Taro, Miriam, Nowator, Imbra atd. Na překážkách uspěli Almanzor, Demon Magic, Mega Hit, Imprezer, Iraklion, Baggio, Napoli, Tycjan, Numero Due, ale hlavně výše jmenovaný Galileo, který v Anglii vyhrál grupu 1 na překážkách. Aktuálně mu skáče Grand Prix polský valach Civis (Jape x Mehari). Jape byl velmi úspěšný ve spojení s Dakotou, což je zástupce linie Nasrullah, která je často v kombinaci s Ribotem úspěšná. Je také mateřským otcem Montbarda, což je polský derby-vítěz z rodiny Magnuse, který taktéž působí v chovu. Z hlediska telokrevného chovu je zajímavý vnuk Ormuz - zařazený v WLKP chovu, a také valach Banderas (Moravia x Jape), což je vynikající militarista reprezentující Polsko na mezinárodní scéně.

MagnusDo chovu po Jape byl před Age of Japem zařazen jen Magnus, který dostal na naše poměry velkou početní příležitost, přestože v té době sám za sebe nenabízel mnoho, co by takovou důvěru opravňovalo, ale stáj Wrbna mu tehdy udělala vynikající PR skrze nabídku koupě nejlepšího ročka po Magnus za 250 tisíc Kč. Dokázal dát výborné steeplery jako Zulejka (bohužel její jméno vešlo ve známost u veřejnosti až ve spojení s loňským fatálním pádem na Taxisu), Kasim (5. místo Velká pardubická), Diktys (vydělal 3 273 823 korun na překážkách), Florestano, Hegnus, Grizli, Lávra, Moula, Speranza... a další se jistě ještě objeví.

Rodina

Matka Age of Gold (Belmez) byla koupena pro SK Strzegom v Newmarketu za 12 tisíc guinejí s vizitkou čtvrtého a pátého místa v listed dostizích ve Francii. Age of Jape je jejím daleko nejvýraznějším potomkem, dobrý byl Age of Luck (Leonidas), který posbíral několik umístění v dobrých dostizích (2. Nagroda Nemana, 4. N. Kozienic, později běhal v tréninku p. Váni překážky, kdy vyhrál v Meránu např.), ale ostatní potomci jako Alumn, Age of Knows, ani Age of Love nic neznamenali. Age of Knows i Alumn se ani jednou neumístili, zatímco Age of Love vyhrála čtyřkovou steeplechase v Pardubicích. Otec Belmez (El Gran Senor x Top Ville x Val de Loir) se z hlediska teplokrevného chovu honosil velmi pěkným původem, ale můžeme o něm říci, že v chovu jako otec zklamal, s výjimkou faktu, že je mateřským otcem Nicobara, zařazeného v plnokrevném i Selle Français chovu, a aktuální hvězdy Kingsbarns.

Luth EnchanteeBába Romantic Age (Mill Reef) vyhrála ve třech letech a je matkou tří vítězů a dvou dalších klisen, které už daly vítěze. V chovu bezvýznamná, ale jejího otce Mill Reefa z linie Nasrullah asi blíže představovat nemusíme, patří k největším koním 20. století jak na dráze, tak i v chovu. Prabába Viole D´Amour (Luthier) vyhrála listed dostih a byla druhá v Gr.3., v chovu byla výborná, když dala vynikající mílařku a grupa 1 vítězku Luth Enchantee, která dokonce byla třetí v kultovním Prix de l Arc de Triomphe. Luth Enchantee nezklamala ani v chovu, kde dala grupové koně a její dcery i vnučky pokračovaly a pokračují dodnes v nastaveném grupovém standardu, a pro členky rodiny jsou proto vybíráni velmi drazí plemeníci. Tato větev je více než perspektivní. Kromě Luth Enchantee dala Viole D´Amour listed vítězku Luth Celtique, dále listed umístěného Sheikh Dancer, nakonec listed a grupa umístěnou Luth D´Or, která se v chovu stala matkou šampiónky tříletých klisen v Itálii Lune D´Or a black type klisny Archange. Luthier byl velmi významný šampión plemeník z linie Djebel, ale klíčovým byl i pro teplokrevný chov a sport (více viz profil Tiznita).

Praprabába Mandolinette (Yorick) sama na dráze vyhrála a v chovu dala šest vítězů, z nichž nejznámější byl Guillaume de Tyr, grupa 3 umístěný a vítěz na překážkách, dále black type umístěný Multo Rapido a Manhagen, black type umístěný na překážkách ve Francii. Je nutné zmínit i neběhající Sigemande, matku listed vítězky a bábu grupa 3 vítězky.

Z rodiny pochází také Malefaim, vítěz Grosser Preis von Baden, který je v teplokrevném chovu otcem báby Oregon de la Vigne, což byl reprezentant francouzského olympijského týmu ve všestrannosti na OH 2012, a to už něco znamená.

Doporučení

Age of JapeS ohledem na typické vlastnosti linie je dobré zdůraznit, že hřebec by měl být připařován na klisny po dobrých mateřských otcích nebo alespoň s významným vlivem dobře navazujících hřebců v rodokmenu (např. by mohly být vhodné dcery Aristo Z). Také se jako zástupce linie Ribot nehodí na charakterově či psychicky problémové klisny, protože hřebec tyto vlastnosti může podpořit, a je nutné to mít na paměti. Zajímavé je, že Jape byl schopný dát i přes své exteriérové vady (dlouhý hřbet, špatně navazující bedra, jelení krk, dlouhé měkké spěnky) řadu pěkných korektních zvířat, ale jediný syn po něm zařazený v chovu - Magnus - jeho vady zčásti podědil a dále často předával, navíc jeho potomstvo určitě nelze nazývat jako líbivé. U Age of Jape budeme zvědaví, jak bude prorážet v exteriéru svého potomstva, protože hřebec sám je mohutnější než duo Jape a Magnus a také o dost korektnější.

Závěrem

Jape i Magnus prokázali opakovaně schopnost produkce výborných steeplerů, a tak je Age of Jape od počátku vlastně tzv. dual purpose plemeník (pro rovinový i překážkový provoz). Z hlediska teplokrevného chovu je důležité, že v rámci jeho rodiny je plemeník, který je otcem báby Oregon de la Vigne, francouzského reprezentanta na OH ve všestrannosti; a že Jape i Magnus byli opakovaně schopní produkovat výborné steeplery. Jape navíc už je mateřským otcem reprezentanta Polska ve všestrannosti Banderase. Tedy i přesto, že Age of Jape teprve začíná, nabízí narozdíl od některých již zařazených A 1/1 hřebců v teplokrevném chovu podstatně reálnější šance na odchov koně pro všestrannost či parkury.

Age of Jape stojí ve Vlachovicích (na Moravě u Zlína) a je licencovaný pro A 1/1 a PK CS (přirozená plemenitba, přip. poplatek pro klisny CS je 5 000 Kč) a kontakt na držitele Ing. Miroslava Ševčíka je tel. 604 444 578.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: