Nepodceňujte hrozbu lymské boreliózy

2. 5. 2018 tým Genomie Autor fotek: Gabriela Rotová, pixabay.com

Lymská borelióza je nejrozšířenější klíšťaty přenášené onemocnění na světě. Představuje vážnou hrozbu také u zvířat a bývá často podceňována. Klinická forma boreliózy byla popsána u domácích zvířat, zejména psů, koní a dobytka.

Toto onemocnění je způsobeno komplexem různých druhů borelií, souhrnně se označující jako Borrelia burgdorferi sensu lato. Tento komplex se neustále rozrůstá, nyní zahrnuje 21 pojmenovaných druhů borelií. Borelie patří mezi spirochéty (Spirochaetae), jsou charakteristické protáhlým spirálovitým tvarem. Pohybují se rychlým šroubovitým pohybem a to jim umožňuje průnik do jiných buněk nebo k překonání epiteliálních či hematoencefalických bariér. V České republice se vyskytují 3 patogenní druhy borélií B.b. sensu stricto, B. afzelii a B. garinni.

Nejčastější přenašeči borelie jsou klíšťata. Předpokládá se, že se na přenosu borelií může podílet i krevsající hmyz, např. mouchy, komáři, blechy a muchničky. Dále klíšťata mohou přenášet klíšťovou encefalitidu a tularémii. Jsou také zapojena do přenosu ehrlichiózy a babeziózy.

Podrobnější informace o klíšťatech a laboratorním vyšetření klíštěte najdete zde na webu Genomie.

Přirozeným hostitelem borelií je mnoho obratlovců (až 237 různých druhů zvířat), mezi hlavní patří malí savci a ptáci. Borelióza postihuje především člověka, ale může se objevit i u divokých či domácích zvířat.

Lymská borelióza u koní

U koní, tak jako u lidí, bývá diagnóza problematická. Mnoho onemocnění sdílí podobné klinické příznaky s LB. Infekce jsou dost variabilní, některé příznaky nemusí proběhnout, či nemoc může probíhat bez jasných symptomů (kůň se jeví jako klinicky zdravý), nebo naopak mohou být závažnější, pokud klíště kromě původce LB přenáší i jiné patogeny. Klinické projevy závisí i na druhu borelie, která infikovala koně.

První příznaky se zpravidla objevují několik měsíců po infikování klíštětem. Starší, oslabení jedinci jsou více náchylní. Mezi běžně popisované příznaky patří hubnutí, celková slabost, zvýšená teplota, změny v chování i v postoji koně, bolesti kloubů a svalů, potíže s polykáním, schvácení kopyt, kožní léze, hepatitida, slepota, aborty. 

Séroprevalence se liší geograficky. První případ infikovaného koně LB byl zaznamenán v Anglii. Studie ukazují velký nárůst tohoto onemocnění v poslední době, např. séropozitivita u koní je v severovýchodní USA až 50 %, Brazilii 43 %, Francii 48 %, Dánsku 29 %, Polsku 26 %, Itálii 24 %, Turecku 6 %. 

Lymská borelióza u psů

U psů je diagnóza LB rovněž problematická, opět jsou infekce dost variabilní a můžou probíhat i bezpříznakově. Psí borelióza postihuje nejčastěji klouby končetin (kulhání, bolestivost kloubů, ztuhlá chůze). Dalšími souvisejícími příznaky mohou být nechutenství, chudnutí, horečka, zvětšené mízní uzliny, změny v chování psa (agrese, letargie).

LB může postupovat až k závažnějším problémům, jako je progresivní onemocnění ledvin projevující se častějším močením, žíznivostí, otoky a zvracením. Toto onemocnění ledvin může vést až k ledvinovému selhání a smrti psa. U některých jedinců mohou být přítomny problémy se srdcem nebo nervovým systémem. Klinické příznaky lze u nakažených psů pozorovat kolem 2–5 měsíců po napadnutí klíšťaty.

Diagnostika a léčba

Pro diagnostiku boreliózy je nutné provést důkladné klinické vyšetření (diagnostika kulhání, neurologické vyšetření) a následně potvrdit laboratorním vyšetřením, lze vyšetřit jak zvíře, tak i přisáté klíště.

Léčba LB se liší v závislosti na stupni infekce. Pro akutní infekce je primárně doporučovanou léčbou dlouhodobé podávání antibiotik, klidový režim a vitamíny pro podporu imunitního systému. U chronických infekcí (zasažený nervový systém) je léčba komplikovaná a často nemožná.

Nepodceňte toto onemocnění u sebe ani u svých čtyřnohých kamarádů. Jako prevence se doporučuje pečlivá a pravidelná prohlídka zvířete a důkladné a pečlivé odstraňování klíšťat. Na trhu existuje velké množství antiparazitních přípravků např. repelenty, obojky, kapičky za krk, u psů je možná i vakcinace.

V případě podezření na LB nechte zavčas provést celkové vyšetření zvířete. Také je možné udělat laboratorní rozbor u odstraněného klíštěte a tím získat náskok před případným propuknutím infekce zahájením preventivní léčby. Jakákoli podezření konzultujte s veterinářem.

Vyšetření na přítomnost borelií v biologickém vzorku nebo ve vzorku klíštěte je možné provést také v laboratoři Genomia.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Genomia s.r.o.

Janáčkova 51
32300 Plzeň

 

laborator@genomia.cz
www.genomia.cz
Facebook
tel: +420 373 749 999 nebo +420 373 317 478 (v pracovní dny volejte přednostně mezi 7-17 hod)
tel: +420 777 907 952 nebo +420 724 028 493 (v pracovní dny volejte přednostně mezi 17-19 hod)

Podobné články

Kdyby koně uměli mluvit, tak bychom se jich zeptali, jak jsou spokojení s naší podestýlkou Miskantus. Ale to nejde! Zeptali jsme se tedy jejich…

Když se nám dostalo možnosti vyzkoušet podestýlku Miskantus, tak jsme chvilku váhali, ale nakonec nelitovali. A naše holštýnská dáma má konečně kde…