Mistrovství světa mladých skokových koní s českou účastí ve finále

5. 10. 2015 Martina Cerhová Autor fotek: Šárka Votavová, Dirk Caremans, Dana Poloprutská Haisová

Ve dnech 16. - 20. září 2015 se v belgickém Lanakenu konalo Mistrovství světa mladých skokových koní, kterého se zúčastnila také početná česká výprava. Ta slavila mimořádný úspěch, když se dvěma českým dvojicím podařilo díky bezchybným výkonům v kvalifikačních kolech probojovat do nedělního finále.

Sedmiletí

Do bojů o titul nejlepšího sedmiletého skokového koně se zapojilo celkem 210 koní. Českou republiku v této kategorii zastupoval Jan Malý s KWPN klisnou Donna Speciale (Cavalier - Concorde). Ti první i druhé kvalifikační kolo absolvovali s jednou chybou a do finále se tak neprobojovali. Na startovní listině nedělního finálového kola se sešlo 40 sedmiletých koní a pouhých šest si udrželo čisté konto až do konce. Vítězem se stal polský hřebec Mjt Nevados S po Calvados S - Romualdo, kterého sedlal belgický jezdec Gregory Wathelet. Druhé místo obsadila irská klisna MHS Washington (O.B.O.S. Quality - Cavalier Royale) s Laurou Renwickovou zastupující Velkou Británii a třetí místo patřilo opět irské klisně, tentokrát Talks Cheap (Tinaranas Inspector - Colin Diamond) s Eoin Mcmahon. Bezchybný výkon podaly také dvojice Davidson (valach KWPN, po Harley VDL - Chin Chin), Dutsch Blue (valach KWPN po Chacco Blue - Lux) a Caligula (holštýnský hřebec po Cassini I - Contender).

Wathelet Gregory a Mjt Nevados S (foto: FEI/Dirk Caremans)

Šestiletí

Kategorie šestiletých koní byla o něco početnější, než tomu bylo u sedmiletých. Na start bylo připraveno celkem 274 koní, a to včetně českých zástupců: Jana Malého se sedmiletým hřebcem českého teplokrevníka Ozzym (o: Aristo Z, m: 65/18 Odeta-M po Everden) z chovu Anny Krobotové a v majetku Jiřího a Jana Malého a také Karla Poláka s KWPN hřebcem Empire (Quidam de Revel - Corrado I). V prvním kole bohužel Jan Malý a Ozzy nasbírali 12 tr. bodů a Karel Polák s Empirem dokonce ještě o osm více. Ve druhém kole pak na své konto Jan Malý s Ozzym přidali dalších 17 tr. bodů a Karel Polák s Empirem 23 tr. bodů a ani jedna z českých dvojic se tak do nedělního finále neprobojovala.

V něm se ze 40 dvojic podařilo 10 udržet čisté konto a první místo si zajistil KWPN valach Earley (Harley VDL - Indorado) s Maikel van Mierlo (Nizozemí). Druhé místo vybojovala KWPN klisna Ellavar X (Calvaro Z - Clearway) s Marlon Modolo Zanotelli (Brazílie) a třetí místo obsadil hřebec plemene Zangersheide, Take A Chance On Me Z (Taloubet Z - Aldatus Z) s Christianem Ahlmannem (Německo). Chovatele by mohlo zajímat, že mezi koňmi, kteří absolvovali finálový parkur bez chyby, byli také plemenní hřebci, a to Zangersheide hřebec Comilfo Plus Z (Comme il Faut - Balou du Rouet, 5. místo) a KWPN hřebec Entertainer (Warrant - Corland, 7. místo).

Earley

Pětiletí a česká účast ve finále

CarebisNejvětším úspěchem byla pro českou ekipu jednoznačně účast v soutěži pro pětileté skokové koně, kde se představili:

  • Karel Polák a Zangersheide hřebec Manasquan M Z (Mr. Blue - Air Jordan Z),
  • Marek Klus s hannoverským plemenným hřebcem Carebisem (Calido I - Rebel I Z) a hannoverským hřebcem Dragillem (Drosselklang II - Graf Grannus) z chovu a v majetku Stáje Mustang s.r.o.,
  • Roman Ducháč a hannoverská klisna Elba 41 (po El Bundy I) a
  • Marek Hentšel s plemenným hřebcem CS Pandrholou (Padinus - Cassini II) z chovu a v majetku Ing. Zdeňka Müllera,CSc.

V početném poli čítajícím 226 pětiletých koní si naši zástupci vedli výborně. Bezchybnou jízdu v prvním kvalifikačním kole předvedl Marek Klus s oběma hannoverskými hřebci Carebisem i Dragillem, stejně tak i Marek Hentšel s hřebcem Pandrholou. Manasquan M Z s Karlem Polákem bohužel chyboval a na své konto si připsal 8 trestných bodů a stejná bodová zátěž se objevila u výsledku Romana Ducháče s Elbou 41. Taktéž druhé kvalifikační kolo zajel Marek Hentšel s Pandrholou bezchybně, stejně jako Marek Klus s Dragillem. S Carebisem už ovšem chybovali a s 8 trestnými body bylo jasné, že se do finále nepodívají. Roman Ducháč s Elbou 41 si připsali dalších 12 tr. bodů a Karel Polák s Manasquanem M Z taktéž.

ManasquanDo finálového kola nastoupilo celkem 49 koní a pouhých pět z nich zvládlo náročný parkur bez zaváhání a chybičky. Bohužel se mezi nimi neobjevila ani jedna z českých dvojic, které ve finálovém parkuru chybovaly. Marek Klus a Dragill dokončili finálovou jízdu s pěti trestnými body, které pro ně znamenaly konečné 33. místo, a o čtyři příčky níže skončila dvojice Marek Hentšel a Pandrhola s osmi trestnými body. Oba hřebci tak dokázali, že se český chov neztratí ani v takto silné zahraniční konkurenci a právem se oba řadili mezi nejlepší pětileté koně na MS (33. resp 37. místo z 226 koní).

Vítězství v této kategorii si nakonec díky bezchybnému výkonu odnesl belgický valach Kerswin van'T Roosakker (Echo van't Spieveld - Diamant de Semilly), jehož sedlal nizozemský jezdec Doron Kuipers. Druhé místo obsadil belgický plemenný hřebec Keops v. Begijnakker (Indoctro - Lux Z) s Yves Vanderhasselt (Belgie) a třetí místo patřilo dvojici Willem Greve (Nizozemí) s KWPN klisnou Formidable (Carambole - Calvados). Bezchybné výkony předvedly ještě dvě dvojice, a to Christian Ahlmann sedlající vestfálského plemenného hřebce Cornwell (Cornado I - Grossadmiral) a Sören Möller Nielsen s klisnou Hiphop Ask (Ci Ci Senjor Ask - Charmeur).

Kerswin van'T Roosakker a Doron Kuipers - vítězové pětiletých

Sires of the World

DragillV rámci MS mladých skokových koní se každoročně tradičně koná také speciální soutěž Zangersheide Sires of the World, která je přístupná pouze pro hřebce. Letošního ročníku se zúčastnilo celkem 54 hřebců a ve finálovém kole (1,50 m) s rozeskakováním si jich pouhých pět udrželo čisté konto. Vítězem a tedy držitelem titulu „Zangersheide Sire of the World" se stal jedenáctiletý oldenburský hřebec Bacardi (po Balou du Rouet - Argentinus) sedlaný Marcem Bettingerem (Německo). Na druhém místě se umístil devítiletý Okidoki van T Gelutt Z (Omar - Lux Z, Zangersheide) a na třetím pak osmiletý VDL Cartello (Cartani - Lord, KWPN) s Jamesem Bellingtonem (V. Británie). Bezchybný výkon podali také dvanáctiletý vestfálský hřebec Conte Bellini (Cornet Obolensky - Ramiro) a devítiletý AES hřebec Velini (Cheers Cassini - Kigali).

Videa:

Podobné články
2997 Aristo Z (Artos Z x Carthago Z)

Výkonnostní žebříček ČJF uvádí za rok 2023 pořadí a bodové hodnocení 3 236 skokových koní. Pro náš žebříček nejlepších plemeníků, otců skokových koní…

Aleš Opatrný

Na druhé kolo Českého skokového poháru přijel Aleš Opatrný do Hradištka u Sadské s jasným cílem. Chtěl si hned zkraje sezony zajistit účast v…