Hřebci A 1/1 v teplokrevném chovu: Monseigneur

16. 04. 2013 10:00

Obrázky: 28

Autor: Eva Holubcová Spoluautoři: Miroslav Hlahůlek Foto: © archiv, sporthorse-data aj. Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 7776 Počet komentářů: 12 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Monseigneur je ze specifické linie Ribot, kterou v tomto seriálu představujeme vůbec poprvé. Výjimečná matka plemeníka byla po Mount Marcy, pradědu Milkie xx, který se zasloužil o rozmach "palomino" plnokrevníků. Monseigneur sám disponoval všemi předpoklady pro úspěch v chovu, bohužel jeho zdejší působení je hodnoceno jako zklamání. Ve sportu se po něm vypracovali "T" koně v drezuře a military, jeho syna Don Camilla vidíme v původech 1.60cm skokanů.

MonseigneurMonseigneur

Dnes se budeme poprvé věnovat linii neporažené legendy a jednoho z nejlepších dostihových koní 20. století, linii hřebce jménem Ribot.
Její reprezentant Monseigneur ztělesňoval to nejlepší, co se mohlo sem v dané době, ale i v současnosti dovézt. Jednalo se o hřebce vysoké rovinové třídy, který disponoval skvělým původem.

Monseigneurova kariéra byla výborná, nedosáhl sice na vítězství v Gr.1. dostihu, ale běhal ve velmi silné konkurenci nejlepších koní Evropy. Za těchto okolností jsou druhá místa z vysoce hodnocených dostihů Prix du Moulin de Longchamp, Prix Ganay, či čtvrté místo v anglickém Derby a Coronation Cup skutečně skvělá. Pátý byl v irském derby a šesté místo získal v nejdůležitějším klání plnokrevníků v rámci Evropy v Prix de l´Arc de Triomphe. Sám vyhrál Prix d´Harcourt nad skvělou Trillion a Grand Prix du Conseil de Paris nad výborným Carwhite. Protože disponoval vynikajícím původem, byl zařazen do chovu. Podívejme se tedy blíže na jeho linii a rodinu.

Otec Graustark

GraustarkOtec Monseigneura Graustark byl z matky z krosů linií Hyperion a Son-in-Law. Patřil mezi elitu již v době svého narození díky svému původu a později mimořádně talentovaný Graustark patřil mezi favority Kentucky Derby, ale během předzkoušky Blue Grass S. se zranil a odešel do chovu, kde zaznamenal velký úspěch. Stojí za zmínku, že jeho pravý bratr His Majesty byl taktéž výborným (a i lepším) plemeníkem, a v teplokrevném chovu akceptovaný na mateřské straně původů.

Nejlepší syn Graustarka na dráze - šampión tříletých Key to the Mint je m. o. 1.60cm skokana Midnight Hour, dále otec báby 1.60cm skokanky Palawane de Sully (Rosire) a významného plemeníka Wilawander xx, kterého jsme rozebírali v článku o Moonjaz. Key to the Mint je z hlediska teplokrevného chovu vnímán kladně.

Jiný výborný syn Graustarka Jim French - 2. z Kentucky Derby - je na mateřské straně původů plemeníků Ruffian Reef xx (Old, Trakehner, FWB, ZfdP) a Seigneur d´Alleray xx (v PK Holst, Bayern, Old). Druhý jmenovaný je otcem Grand Prix drezurní klisny Seignorina či plemeníka San Marlino (v Bayern, ZfdP).

Další Graustarkův syn je vítěz Belmont Stakes, Santa Anita Derby a druhý z Kentucky Derby Avatar, který je ale především pravým bratrem Monseigneura, znám jako otec 1.60cm skokana Quamby xx.

Linie Ribot

Tato linie, která se odvozovala od St. Simona, byla vždy dominantní, nepřizpůsobivá a silně prorážela i z hlediska negativních vlastností. Vlastnosti jako tvrdost a nepřizpůsobivost, urputné trvání hlavních představitelů linie na svých zvycích, špatný exteriér, někdy i agresivita, se projevily i v chovu a to zavinilo ústup jinak mimořádně nadějné linie ze slávy, když většina skvělých synů a vnuků linii dále neudržela. Linie funguje dodnes na nejvyšší úrovni hlavně díky hřebci Pleasant Colony. U nás je známa hlavně díky hřebci Jape připouštějícím v Polsku a jeho synům: vynikajícímu a populárnímu steepleru a pozdějším plemeníku Magnus, který již má steeplery v produkci a vítězi Trojkoruny Age of Jape.

RibotZakladatel linie Ribot, který byl odchován legendárním F. Tesiem, byl mimořádně nadaný dostihový génius - patřící mezi nejlepší dostihové koně všech dob - kterého nikdo neporazil v šestnácti startech. A to vše i přes svůj poměrně nefyziologický cval. Genialita hřebce byla vykoupena jeho psychikou. Urputně trval na svých zvycích (někdy i značně obskurních - do svého boxu chodil zásadně pozpátku) a svých právech (třeba na soukromí - po instalaci kamery do boxu odmítal žrát, dokud nebyla dána pryč), a jeho psychické excesy byly dosti známé. Ostatně Ribot byl zvláštní v mnoha ohledech, např. vedle něj stojící kůň musel dostat dávku, kterou dožral ve stejnou dobu jako Ribot, jinak mu házel své žrádlo... Že to není typické koňské jednání, to se asi shodneme všichni. Bohužel se jednalo o zvíře se sklony k sebepoškozování. Manažer farmy, kde připouštěl do konce svého života, o něm prohlásil, že by Ribot byl šťastnější v blázinci. Byl to i důvod, proč hřebec musel navždy zůstat v USA, ačkoliv tam byl pouze pronajat na 5 let. Pojišťovny ho odmítly na cestu domů pojistit, protože psychický stav Ribota se zhoršil natolik, že představa Ribota během mnohahodinového letu byla plná katastrofických scénářů. A na závěr - Ribot měl celý život jediného jezdce v dostihových dobách a jediného ošetřovatele, který tak neměl jediný den volna za dobu strávenou s Ribotem...

Psychika mu nebránila v tom, aby se stal mimořádně úspěšným plemeníkem, který dal celou plejádu výjimečných synů. Dostihový význam byl obrovský, ale účelem článku není rozebírat potomstvo na dostihových drahách - což by bylo na knižní sérii - a tak svůj zrak obraťme směrem k teplokrevnému chovu.

Synové a vnukové Ribota s vlivem v teplokrevném chovu

Využití linie Ribot v teplokrevném chovu bránilo a brání doposud několik faktorů: jednak často předávaná specifická až špatná povaha, exteriér a především nepřizpůsobivost linie. Proto se koně s krví této linie vybírali opatrně na základě nějakých již prokázaných kvalit.

Hoist the FlagGraustarka jsme již probrali výše, ten však nepatřil mezi nejlepší nositele Ribotovy krve s vlivem v tepl. chovu. Daleko nejvýznamnějším byl totiž velmi agresivní vnuk Ribota Hoist the Flag, který je mateřským otcem Mytens xx, jenž působil v KWPN a holštýnském chovu. Toho vlastně už známe díky jeho skvělému synu Mighty Magic, který je z matky po Heraldik. Mighty Magic je nejsledovanější mladou hvězdou ve všestrannosti (zatím Mistr světa v kategorii 7letých) a OH ho jednou jistě neminou. Mytens je považován za významného v tepl. chovu a můžeme ho často vídat i jako kvalitního mateřského otce.

Z synů Hoist the Flaga určitě jmenujme Heroism xx, který je otcem báby 1.60cm skokana s Rodrigo Pessoa v sedle Palouchin de Ligny.

Samostatnou kapitolou je jiný syn Hoist the Flaga Alleged - kterého si kdysi jako ročka koupil slavný zaříkávač koní Monty Roberts díky jeho dokonalé stavbě těla. Alleged se pak stal velkým dostihovým šampionem a později i výborným plemeníkem. Vliv Allegeda je velký i ve střední Evropě, zde byl asi nejznámějším synem Law Society, opět špatné povahy. Toho Němci vyhledávají i do teplokrevného chovu, když u nich zařadili Alegrador do Trakehner a Old PK; vnuky Montelini, Fly Society a Signum do jiných německých plemenných knih. Francouzi pro změnu zařazovali syny a vnuky Law Society do Selle Francais chovu. Alleged je také otec polského plemeníka Jape a děd Magnuse. Ani jeden neměl dobrý exteriér, Jape navíc také krom dostihového talentu předával problematičtější povahu, zejména klisnám.

VariantZ Ribotových synů už jen stručně zmíníme několik dalších. Např. Beribot dodal do teplokrevného chovu syny Beryll (BaWu) a Afrikaner (KWPN). Afrikaner byl významný, ale ještě důležitější byl jeho syn Variant (např. m.o. Junior STV - Grand Prix drezurní kůň a plemeník).

Také Ribotův syn Caliban dal Freddy Flockton (zařazen v BWP), jehož dcery mají v potomstvu 1.60cm skokany Cara-Mia Z či Rusedski II a také Grand Prix drezurního koně Basic (Bernstein).

Z Ribotovy linie je také Vif-Argent xx (matka z linie Hyperion) - otec plemeníka Versus (Westf. PK) a m.o. Grand Prix drezurního koně Palladio (Pik Labionics).

Z potomstva hřebců linie Ribot vycházejí dále např. top sportovci Anouska van de Fruitkorf (Kannan z linie Furioso xx), Dutyfree (Distelfink), Kirk (Architect), Lucky in Love (Landslide), Another Flood (Flooding), Church Road (Taldi), Oh Jessie (Lalighton´s Flight), Chipigal (Chippison), Atletico Van D´Abelendreef (Skippy II), Baronez (Heartbreaker).

Z linie Ribot u nás působilo několik hřebců, např.: Infernal - s pot.:D: Z, S: S, C: S, I Shall Stay s pot.: D: L, S: S**, C: Z a Law Soziri s pot.:D: L, S: S**, C: ST.

Rodina Monseigneur

Matka Brown Berry (Mount Marcy) byla naprosto famózní chovnou matkou, která se dožila 33 let. Na dráze vyhrála Gr.2. dostih, ale v chovu dala 19 hříbat (!), přičemž to poslední přišlo na svět v jejích 26 letech... Předposledním byl Hours After (v jejích 25 letech), který vyhrál francouzské derby. Nejvýznamnějším hříbětem vůbec byl zřejmě Avatar, kterého jsme zmiňovali výše, tento klasický vítěz je také otcem 1.60cm skokana, otcem báby Caballo Raptora xx (v chovu SF) a otcem prabáby Water Dance xx, který působí aktuálně v holštýnském chovu. Brown Berry dala celkem 11 (!) plemeníků (Monseigneur, Avatar, Hours After, Komaite, Chief Ruler, Brown Arc, Connemorativo, Estoril, Grausberry, Parinda, Unconscious) a její dcery daly až Gr.1. umístěné. Z rodiny jinak vychází Guadalcanal (z 91 startů četná umístění ve vysoce hodnocených dostizích jako Travers Stakes, Jockey Club Gold Cup či Belmont Stakes, později plemeník nebo Fisherman (vítěz W.D.C.I.), otec Ouzo, který je m. o. bílého Karsh alias Secret Secretary, Grand Prix skokana v Kanadě a poté plemeníka.

Milkie xxOtec Brown Berry Mount Marcy vyhrál řadu kvalitních dostihů, ale v chovu přinesl spíše zklamání. Jeho hřebčí linie je aktivní dodnes, byť v trochu jiné oblasti, než by se u plnokrevníka čekalo. Mount Marcy založil totiž linii, která vedla až k Milkie xx, což byl plnokrevný palomino (!) hřebec, který byl výborný v chovu „hunterů" v USA a samozřejmě velice populární plemeník. Významnými „žlutými" pokračovateli byli plnokrevní Gold Apollo, Milkie´s Desire či RFF King's Ransom, dále vnuci Dream In Gold, Goldmaker a bratři Billionair a Zillionair, úzce prochovaní na Milkie. Dneska většina plnokrevných palomino nebo jinak žlutě zbarvených koní v USA má v rodokmenu tohoto hřebce...

Otcem Mount Marcy byl bílý derby-vítěz Mahmoud, velice významný element plnokrevného chovu, z linie Blandford. Taková Might Tango po Mighty Mine (vnuk Mahmoud) byla roku 1978 světovou šampiónkou ve všestrannosti.

Brown Berry měla kvalitní původ, pocházela ze solidní rodiny, jména velkých vítězů v rolích otců typu Phalanx, Halcyon či St. Germans dneska však už nic nikomu neříkají.

Monseigneur v chovu

Monseigneur působil velice dlouho v zahraničí, když připouštěl mezi lety 1979-1985 v Irsku, 1985-1987 ve Francii. Od roku 1988 pak působil v Československu. Jednalo se o hřebce, který měl díky své třídě stát v Napajedlích, ale tam nikdy nedostal příležitost. Byl importován pro hřebčín Mimoň, kde stál do roku 1992, pak střídal různé malé štace, než roku 1998 uhynul.

LancianoZe zahraničního působení nejlépe vynikla Gr.3. umístěná Afef John, ale pro nás je relevantnější Don Camillo (matka z linie Hyperion), který byl zařazen do chovu. Dnešní jeho vliv je však přes dceru Petite Helena, která je bábou Conrad D'Esquelmes Z (Canadian River) a Oxford D'Esquelmes (Darco), prabábou Uchingo D'Esquelmes (Chin Chin). Všichni tři jsou klasifikováni v loňském WBSFH jako 1.60cm skokané!

Z Monseigneurovy dcery Lancia se narodil Lanciano (Surumu). Lanciano v Německu vyhrál grupu 2 a protože byl ze skvělé rodiny, zařadili ho v Kanadě do teplokrevného chovu.

La MancheZ českého působení byli z dostihových potomků nejúspěšnější La Manche (vítěz Českomoravské ceny, umístěný v řadě I.kat. dostizích a pozdější plemeník) a klasická vítězka Letní Noc, později vynikající matkou čtyř jedničkových koní. Nelze opomenout ani lysolabského fenoména Ex Caliber, mnohonásobného III.kat. vítěze, který byl poté zařazen do chovu.

Z vnuků Monseigneura vynikli potomci Letní noci a krom nich je možné jmenovat už jenom vítězku Ceny zimní královny a Memoriálu R. Deyla Saru.

Monseigneurovy výsledky v chovu by mohly být brány jako zklamání, ale je třeba si uvědomit dosti omezenou příležitost a především do jisté míry specifičnost potomků, většinu nejlepších trénoval jediný člověk - p. Šilhavý, který zřejmě věděl, jak na ně.

Dá se říci, že Monseigneur byl promeškanou příležitostí, na druhou stranu, s českým prostředím si příliš nesedl, respektive jeho potomstvo. A zase, kolik známe zdejších plemeníků, kteří měli v zahraničí zařazeného syna a vnuka?

Monseigneurovi potomci ve sportu

Monseigneur měl poměrně dost mimoňských odchovanců v nízkém sportu do stupně L, a několik top potomků ve vysokém sportu.

Potomci Monseigneura ve sportu: příklady

Kůň Nejvyšší dosažená výkonnost
Executive Boy z Exploze po Behistoun skoky S
Gin Fizz z JČ653 Gina po 1084 Norodom military T, skoky S
Rock´n Roll xx z Rozela po Macao drezura T

Monseigneur je v Žebříčku plemeníků dle IRSH v drezurních soutěžích v letech 1999-2012 na druhém místě za Adriano - 1.

Vnukové a pravnukové Monseigneur

Kůň Nejvyšší dosažená výkonnost
Bellario (Rosario - La Belle) drezura ST
Rosabela (Rosario - 5/349 Bellissima, Ronald - La Belle) skoky S**
Sanees (577 Rock' n Roll - Sadika) skoky S**
Valley 1 (724 Puschkin s.v. - Voyage) skoky ST**
Voyager 1 (724 Puschkin s.v. - Voyage) skoky ST*

Doporučení pro dcery a vnučky Monseigneura

Vzhledem k nepřizpůsobivosti linie Ribot je třeba hledat pro klisny s krví Monseigneura partnery z linií vyhlášených svojí flexibilitou a schopností pracovat s různorodými liniemi.

Určité vodítko nabízí linie Ramzes, se kterou Monseigneurovy dcery (a vnučka) daly výborné skokany, ale i drezurního koně stupně ST. Také vzhledem k popularitě Ribota v Itálii byla jeho krev, i přes uvedené nedostatky, využita v tamním tepl. chovu, a úspěšně v kombinaci s klisnami s krví Pilade a Nicollo dell´Arca, oba s vlivem Hurry On. Kombinace byla použita úspěšně i jinde v zahraničí a tak se zde nabízí vodítko hřebců z linie Hurry On (jako je např. Furioso xx). Příkladem u nás je třeba na Monseigneurovu dceru využitý Puschkin, jehož bába je po hřebci z linie Niccolo dell´Arca. U S** skokanky Rosabely zase vidíme linii Furioso xx na straně jejího mateřského otce. V zahraničí tuto možnost prezentuje klisna Anouska van de Fruitkorf po Kannan z linie Furioso xx i jiní top koně jako Baronez (Heartbreaker), kteří disponují linií Furioso xx v původu.

Tradičně bývá linie Ribot používána s liniemi Man O´War, Hyperion, Princequillo, Phalaris a Nearco v plnokrevném světě. Němci se těchto pravidel drželi a pohled na původy v teplokrevném chovu jako úspěšný Wilawander xx nebo i Fly Society slouží jako potvrzení. Co ovšem zásadně nedoporučujeme, je inbreeding na Ribota, tato možnost je ve střední Evropě dostupná a je pravdou, že výjimka z pravidla existuje - nejlepší potomci vzešli z L´Avenir po Infernal, tudíž jsou z inbreedingu, ale jejich kvality byly dány mimořádně silnou rodinou. Pro teplokrevný chov ovšem inbreeding na Ribota není ani trochu dobrou volbou!

Monseigneur

S linií Man O´War zastoupenou skrze Behistouna dal Monseigneur "T" drezurního koně a "S" skokana, bohužel není úplně možné využít této pozitivní zkušenosti a zopakovat ji.

Německá práce s Ribotovou krví je dobře ilustrovatelná na vnuku Law Society, Montelini. Otec Montelini je z linie Cor de la Bryere (jehož m.o. je Furioso xx), v rodokmenu jsou přítomny velmi silné prvky v podobě linií Ramzes a Furioso, z dalších linií Phalaris (což je děd Nearca) a Ferdinand, přítomný je "W" prvek v podobě Wiesenbaum. "W" rodina figuruje i u nejlepší Monseigneurovy dcery v našem chovu a to Voyage, která je z matky po Wiesenklee, koneckonců Wiesenklee najdeme i v původu Mighty Magic. Na straně báby Montelini pak jsou výše uvedené linie, tj. Hyperion, Phalaris a Tourbillon, které se tradičně kombinují s hřebci linie Ribot.

Monseigneur si u nás příliš dobré jméno nezískal, ale i přesto jeho dceru úspěšně chovatelsky využila taková legenda našeho sportu jako pan Pecháček, proč tedy nezačít inspirací - jeho chovatelskou prací s rodinou La Belle po Monseigneur.

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. techeska

  potomek Vlčí Mák

  10:55 - 16. 04. 2013

  Před 14 dny jsem se musela rozloučit s nejlepším koníkem po Monseigneur. Jeho syn Vlčí Mák (Verdura x Monseigneur) sice nebyl nikterak sportovně úspěšný, ale byl to největší charakter, učitel a zároveň můj přítel a první vlastní kůň, s kterým jsem měla tu čest se poznat.
  Tady je naše společná fotka asi měsíc stará: http://mimi111.rajce.idnes.cz/Foceni_pro_Terezku_-_Paserovna/#IMG_9488a.jpg

 • 2. Eva Hálová

  Děkuju

  11:29 - 16. 04. 2013

  Evi děkuju moc.
  Jinak právě výše zmíněný Gin Fizz byl jediný ne úplně milý potomek z těch,co jsem znala jak v plnokrevném,tak v teplokrevném chovu.Všichni ti koně byli fajn,jemní,citliví .To,že to moc neběhalo,je fakt,ale ten obecně rozšířený názor,že to byli magoři nechápu.Mimochodem i z těch největších herek po něm lezla hříbata,která vypadal k světu...Jdu se pohrabat ve starých fotkách :-)

 • 3. Eva Holubcová

  potomstvo

  11:38 - 16. 04. 2013

  Evi, já bych byla za fota moc ráda, nedodala jsem jich sem moc, 90. léta jsou bohužel v mém archivu slabě vybavená a to, co jsem čerstvě dostala darem od M. Cápa, zatím nemám naskenované. A z nějakého důvodu nemohu najít Letní noc. Hlavně by mě tedy na fotce zajímal Gin Fizz. Já to taky nechápu, kde se to vzalo, že to byli magoři.

  Tady je jeden z nich: http://www.tbdiamond.cz/lemberk.htm


  Techeska : děkuji moc za zprávu, aspoň že to majitelům malých Monseigneurů dělá radost!

 • 4. Eva Hálová

  re fotky

  11:42 - 16. 04. 2013

  Reaguje na 3.

  Já to proberu a když bude něco k použití naskenuju a pošlu mailem.

 • 5. Zuz

  Gin Fizz

  12:53 - 16. 04. 2013

  Reaguje na 3.

  Fotka Gin Fizze je tady: http://www.equichannel.cz/vsestrannost-26052009?foto=354
  Mám jich určitě ještě pár v archivu, ale ten momentálně nemám u sebe.

 • 6. DášaP

  také jsem měla koníka po Monseigneur

  15:14 - 16. 04. 2013

  a mohu potvrdit že to byl charakterní, jemný a pohodový kůň

 • 7. aknilo

  Vlčí mák

  00:08 - 17. 04. 2013

  Reaguje na 1.

  Coby dítě jsem chodila jezdit na Petřín (cca kolem roku 1992), kde jeden Vlčí mák ve stáji byl - příliš si ho nevybavuju, ale ryzák byl..

 • 8. Milan Tykal

  Linie Ribot

  12:59 - 17. 04. 2013

  V současné době mám plemeníka A 1/1 z linie Ribot a mohu potvrdit, že u některých hříbat se objevují jedinci s předpoklady pro drezuru (pěkné chody). Charakter mohu zatím hodnotit kladně. Po Japovi taktéž. Jsem zvědav na další potomky. Zatím jich z této linie moc není.

 • 9. Eva Holubcová

  linie Ribot

  13:09 - 17. 04. 2013

  Dobrý den, zdravím Access to Javu!

  Důraz na často předávaný charakter této linie byl nezbytný z tohoto důvodu, že se jedná o článek pro chovatele teplokrevníků, kteří mají jiná kritéria z hlediska povahy a charakteru koně. Samotný Monseigneur i potomstvo byli v normě, a to samé se může týkat kteréhokoliv hřebce z této linie, tudíž určitě se negeneralizovalo, pouze se na to upozornilo, hlavně kvůli tomu, aby se neprochovávalo znovu na Ribota - když i v plnokrevném chovu z toho byly (až snad na Midway Lady) nevalné výsledky.

  Co se týče Jape, někteří z produkce jsou psychicky nevyrovnaní, týkalo se to např. Batalistyky. Samozřejmě je to věc k diskuzi.

 • 10. Milan Tykal

  Linie Ribot

  13:38 - 17. 04. 2013

  Reaguje na 9.

  Díky za odpověď. Mám v plánu v rámci linie připuštění klisny po Beccarim. Jsem zvědav a mám dojem, že to bude již druhý případ. Pozdrav vyřídím.

 • 11. lily

  Vlčí mák

  07:50 - 21. 04. 2013

  To je určitě ten ze Strahova,tenkrát to byl 4-letý hřebec a miláček všech,super charakter na jízdárně a pohodář na vycházky po Petříně,do Hvězdy...,k tomu pár klusáků... Dneska už si to uprostřed Prahy neumím představit

 • 12. Eva Holubcová

  Calico Joe

  09:53 - 29. 04. 2013

  Tak 3. z WEG Kentucky 2013 CALICO JOE je zajímavý pro nás z více důvodů:
  otec Clerkenwell je po Sadler´s Wells (děd Scyris), matka je z linie Hyperion a bába je po RIBOT
  na straně matky potom její otec Beau Sher je z matky po Realm (otec DARA MONARCH) atd...

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: