Epidemie obezity

6. 11. 2018 05:00

Obrázky: 5

Autor: Katka Lipinská Foto: Pixabay, Adéla Podzemská, Team Myrtill Rubrika: Ustájení a péče o koně Počet přečtení: 5736 Počet komentářů: 15 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Poslední dobou si připadám jako Alenka za zrcadlem ve světě, který je přinejmenším nelogický. Na jedné straně jsou stesky „není seno, co budeme krmit?“ a na druhé „co mám dělat, aby můj kůň zhubnul?“. Mám pocit, že takovou epidemii obezity, jakou v posledních letech vídám u koní, jsem nikdy dřív neviděla. Mnohem horší je ale fakt, že to vlastně nikomu nevadí…

Pod fotografiemi z opracoviště z WEG z Tryonu se vedla bouřlivá debata na téma, proč stewardi nezakročí. Pokud někdo někde vyfotí hubeného koně, všichni nebožáka sdílejí a pohoršují se, ale kůň, který je širší než delší, nic podobného nevyvolá. Přitom je již zcela jednoznačně prokázáno, že obezita je pro jedince (a je jedno, zda dítě, psa nebo koně) škodlivější a rizikovější než „hubenost“. Nechci se tímto rozhodně zastávat žádného jednání, které koně ohrožuje nebo jim působí bolest, špatného ježdění ani zanedbávání péče, ale nezavírejme oči ani před opačným extrémem.

Prosím, pojďme společně trochu změnit veřejné mínění. Apelovat na zdravý rozum všech, aby si uvědomovali, že to, co někteří provádějí svým zvířatům ve jménu lásky, je stejné týrání jako nechávat je o hladu.

Nechci se tu pouštět do výkladu toho, proč je nezdravé být tlustý, takových článků byly napsané mraky (a příslušné odkazy najdete i pod tímto článkem). Takže jen z rychlíku ocituji z The Horse, že „tloustnutí a obezita koní zvyšují hladinu inzulínu a leptinu v krvi, riziko vzniku rezistence na inzulín a rozvoje laminitidy, kromě toho jsou i příčinou patologických změn celkového metabolismu“. Sama za sebe dodám, že neznám tlustého koně, který by se bez problémů hýbal, aniž by ho přitom nebolely klouby a kopyta. O tom, že takovou zátěž, jako je přirozený pohyb, ani neudýchá a srdce mu přitom skoro vyskočí z hrudníku, se také nemusím rozepisovat.

Proč tedy jsou tlustí koně akceptováni a vnímáni mnohem pozitivněji než hubení? Hlavním důvodem asi bude to, že vypadají spokojeně. Spokojenost s váhou a s pocitem sytosti souvisí, o tom žádná. Hojnost krmení dodává klid, vyrovnanost, ale funguje to ještě víc naopak, blahobytná kondice zvířete je i důkazem, že zvíře je spokojené a nic mu nechybí. Kůň, který je ve stresu nebo bolavý, bude jen málokdy tlustý. Můžeme se pak divit, že se majitel obézního koně spokojeně usmívá a říká „podívej, jak se u mě má dobře“?

K tomu si přidejme, že tlustí koně působí i dojmem svalnatosti (ačkoli se jedná o svaly pěkně prorostlé tukem) a nezřídka mají krásnou srst a „grošíčky“. Navíc oblé tvary podloudně působí na naše podvědomí a vyvolávají v nás mateřské a ochranitelské pudy, protože nám připomínají roztomilá oplácaná miminka. Není to ještě tak dávná historie, kdy se „barokní tvary“ považovaly za ideál krásy i u lidí, ale tady naštěstí už osvěta funguje poměrně dobře.

A víte, co je nejvtipnější? Naše selektivní slepota. Tým švýcarských vědců ukázal, že slušné procento majitelů koní má výraznou tendenci problém „nevidět“ a i významnou nadváhu přehlížet. Podle výzkumníků 27,5 % koní z jejich vzorku touto nadváhou trpělo, nicméně jejich majitelé je jako obézní neviděli. (Více zde.)

Podívejte se na tento obrázek (vlevo). Stupeň 7 na stupnici tělesné kondice již ukazuje nadváhu. Cokoli „nad“ je již problém. (Pod článkem najdete ke stažení PDF soubor, v němž najdete více.)

Oblíbeným argumentem je, že obezita je něco, za co dotyčný nemůže, protože „to má v genech“, případně je nemocný. Nabízí se opáčit, „že naproti tomu za hubenost geny nebo nemoc jistě nemůžou, že?“ Nicméně buďme spravedliví, snadná krmitelnost je samozřejmě z obrovské části ovlivněná genetickými dispozicemi a plemenem. Poměrně málokdy řeší problém se závažnějším stupněm obezity majitelé plnokrevníků a dalších krevnatých koní. Ovšem poníci, cobové, primitivní plemena nebo třeba španělé alespoň jednou za život skoro všichni. A tady se dostávám k tomu, z čeho mi zůstává rozum stát nejvíce. Tohle je přece informace, kterou většina koňařů ví! Obezita, inzulinová rezistence i laminitida a jaký typ koní je k tomu náchylný, jsou oblíbenými evergreeny nejen na našem serveru.

Proč tedy tolik lidí, kteří si pořizují koně tzv. „na mazlíka“ s velmi malým jezdeckým využitím, tak často sahá právě po těchto plemenech, která kynou prakticky ze vzduchu? Proč chodí zdravotním problémům naproti? Výrazně záslužnější (a z pohledu kondice mnohem bezpečnější) by bylo věnovat svou péči a rozmazlování třeba plnokrevníkům po dostihové kariéře, kteří by rozhodně takové sklony k tloustnutí neměli. Odpověď na výše uvedenou otázku vám nenabídnu, protože mě doopravdy žádná nenapadá. Snad mimo podvědomých útoků buclíků, připomínajících oplácaná miminka, na naše mateřské pudy.

Pohybem k … ?

Můžeme to vzít ještě z té druhé stránky. Líbí se mi primitivní plemena a kulatí koně tolik, že chci mít právě takového a ne jiného. To je naprosto pochopitelné. Musím ale pak počítat s tím, že tento miláček má své potřeby. Ty jako majitel, odpovědný za to, co jsem k sobě připoutal, musím naplnit. A stejně jako čínského naháče nebudu chovat na zahradě (což by asi nikoho soudného ani nenapadlo) a špatně krmitelného koně nenechám celoročně na seně bez příkrmu (pokud ano, dříve či později mě někdo právem nařkne z týrání), i záživnému koni jsem povinen poskytnout podmínky, aby byl zdravý a fit, tudíž nikoli obézní.

A základní podmínkou dobré kondice těchto plemen je jednoznačně pravidelný pohyb a aktivita. V takové míře, aby zkrátka nebyli tlustí. Je samozřejmě úžasné vymýšlet pro koně vychytávky typu paddock paradise, kde se budou pohybovat i sami, ale jsem přesvědčená o tom, že pravidelnou práci to u většiny z nich nenahradí. Ostatně podobně jako u lidí, jen málokdo „dobře záživný“ je v dobré kondici jen při práci kolem domova a zvířat, i když ví bůh, že se třeba celý den nezastaví. Ten. kdo má dispozice být oplácaný, ale třeba i trpět špatným držením těla, bez cvičení fit nebude.

Nebudu tvrdit, že to je jednoduché. Ani nebudu tvrdit, že vás to zbaví nutnosti hlídat, kolik toho váš kůň sežere a čím krmíte. Hlídání krmné dávky se ani tak u některých nevyhnete. Nebudu zde rozebírat, jak krmit obézního koně, tomu jsme se opakovaně věnovali a inspiraci najdete pod článkem, chci se věnovat pohybu. O tom se tolik nepíše, a přitom hmotnost ovlivňují oba faktory – jak kolik toho přijmete, tak kolik toho vydáte. Nejlepší výsledek bude vždycky o kombinaci obojího, protože pouhým omezením příjmu dobrou kondici nevybudujete. U pohybu je zajímavý fakt, že nejen aktivní pohyb sám zvyšuje energetický výdej, ale ještě navíc zrychluje látkovou přeměnu i několik hodin poté.

Z toho pohledu je zřejmé, že „nárazovky“ nebudou to pravé, mnohem lepší je méně, ale častěji. Ovšem co je méně a co už stačí? Krokové procházky jsou jistě príma pro začátek, ale stačit nebudou. Nejlepších výsledků u lidí se dosahuje kombinací rutinního pohybu, kdy člověk například místo výtahu používá schody, nebo parkuje kousek dál, aby se trochu prošel, a pohybu aktivního, při kterém se zvýší tepová frekvence, ale ještě ho stihnete udýchat, tedy svaly nepracují na kyslíkový dluh – ostrá chůze, pomalý běh nebo cvičení. Takováto aktivita už nemusí být denní, stačí třeba třikrát týdně, alespoň hodinu. Anebo častěji a kratší dobu. Důležitá je pravidelnost.

U koní je to obdobné - jako optimální se jeví stáj typu paddock paradise, nebo alespoň velký výběh, kde seno není umístěno na místě, kde koně rádi stávají, takže musejí „pendlovat“. To zajistí, že se kůň alespoň trochu hýbe (rutinní pohyb). K tomu tři až pětkrát týdně organizovaná zátěž (aktivní pohyb). Nejlepší je samozřejmě trénink pod sedlem, nicméně hlavně u malých poníků to úplně reálné není. Jsou ale i jiné možnosti, od zapřažení do vozíku, přes lonžování až po pohybování a skákání ve volnosti a libůstky typu horse agility. Samozřejmě, při lonžování a skákání je potřeba brát ohled na klouby obézního koně, protože tyto aktivity představují dost velkou zátěž. Záměrně moc nezmiňuji práci a procházky na ruce, pokud tedy nejste vytrvalostní běžec, protože ty nesplňují podmínku zvýšení tepové frekvence, takže nebudou stačit.   

Mnoha koním, kteří jsou tlustí, protože jsou bez pohybu a mají nonstop přístup k senu či pastvě, bude přidání pravidelného pohybu stačit a ani nebude potřeba je omezovat. Jsou ale i koně, kteří na zvýšený výdej budou reagovat i zvýšeným příjmem a tam nezbyde, než přistoupit i k nějakému omezení. Mně postačilo v takovém případě koně na část dne oddělit s omezeným přístupem ke krmení. Přes noc byl pak spokojeně ve stádě s ostatními.

Říkáte, že tolik času nemáte? Ať se na mě nikdo nezlobí, ale kdo nemá čas se o své zvíře postarat, měl by ho svěřit někomu jinému. Lze sehnat bereitera, koně pronajmout, případně mu zaplatit tréninky pod zkušeným jezdcem. A i když je to krajní řešení, než mít na dívání obézního koně, který si střádá na inzulínovou rezistenci, je rozhodně lepší ho prodat někomu, kdo ho využije a na dívání a opečovávání si pořídit koně, který tento režim ocení.

 

PS. Řeč je samozřejmě o zdravých koních, ne o koních s pohybovým omezením.

PPS. Ano, vím, že budu bita, sežrána a roznesena na kopytech (samozřejmě bosých), protože jsem se dotkla spousty milujících majitelů, ale já prostě musím. Obezita JE týrání a vědomé vystavování koně zdravotním rizikům!

Připojené obrázky

Připojené soubory

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. pipilota

  Mám to doma

  09:59 - 06. 11. 2018

  Děkuji za článek. Vlastně to mám doma. Poník má 130 KVH a aktivního jezdce nemáme (jen voziče). Pohyb zajišťuji vedle kola. Jen lonžovat nemá smysl, pohyb na přímce je mnohem lepší; dá se vybrat si travnatou polní cestu na pomalý cval atd.
  Práce v tahu je šíleně drahá. Nerado se o tom mluví, ale cena postroje (a že bohužel potrhala) a cena bezpečného vozíku. Také člověk potřebuje trenéra - je to dost jiné a o dost nebezpečnější než pod sedlem. Podtrženo a sečteno - tady je to drahé. Což ale nechci nikoho omlouvat, také se sama snažím udržet obezitu v míře. Jen že se při nákupu poníka zapomíná na tyhle "provozní náklady" (však já taky říkám jak je poník levný, žere trávu - ne jako pes maso) Udržet poníka v pohybu je vlastně na jeho chovu to nejdražší...

 • 2. Katka K.

  Re

  10:32 - 06. 11. 2018

  Díky za skvělý postřeh! Tohle jsou přesně věci, které netuším já (protože já si kupuju takové koně, pro které mám jezdce a využití), ale obávám se, že ani mnoho dalších. Pokud bys mi napsala své praktické zkušenosti, velmi to uvítám. Mám v plánu na tohle téma navázat konkrétními zkušenostmi a přesně tohle by se mi tam hodilo.:-)
  Lonžování se trochu zastanu, na lonži se dá udělat spousta skvělé práce a dokáže nahradit hodně z práce pod jezdcem, pokud jezdec není dostatečně zkušený ještě, případně pak se lonžuje pod jezdcem, ale koně řídí lonžér. Ale samozřejmě to není primárně práce kondiční.

 • 3. Ája

  "Výstavní kondice" pony a cob

  11:36 - 06. 11. 2018

  Téma pro mě jako vyšité...
  S největší mírou obezity se setkávám na výstavách koní, kde jsem nabyla dojmu, že "Výstavní kondice" znamená tlustá koule s tukový hřebenem a páteří schovanou do "žlábku" nejen mezi louplou zádí, ale už od kohoutku. To že kůň při předvedení v klusu chrochtá jako francouzský buldoček a funí jako by odjel Velkou, to nikoho neznepokojuje...
  Pochopitelně chovatelé potřebují svá zvířata ocenit, posbírat tituly... Takže prostě všichni jedou tenhle trend a už si asi i zvykli a obezitu nevidí... Pak se v soukromí svěřují, jak jim vždycky veterináři doporučují aby koně zhubli, a kroutí u toho očima, jak je vet jako blbec, protože díky tomu přece teď vyhráli svou kategorii...

 • 4. vattunka

  Stejná zkušenost

  12:06 - 06. 11. 2018

  Také jsem majitelem prakoňů fjordů,každoročně příjem omezujeme náhubky.Před pár lety jsem měla kobylu kdy běhala 100km tratě i na Mezinár.záv.kde byla úspěšná a porážela araby,jako každý rok přijeli Hol.komisaři na podzim posuzovat naše stádo,koby měla ještě za 14 dní běžet,takže v super závodní kondici a ejhle komisařům se ale vůbec nelíbila,že je podvyživená...letos běhám s hřebcem ST,což je 120km,mimochodem první vicemistr letos a ten nezhubne během toho závodu ani jednu dírku na podbřišníku,což se mi ještě nikdy nestalo,vždy tam ty fjordi nějaký to kilo nechali,ale on ne,takže i on se nevyhne náhubkování i v plném tréninku a to mi rozhodčí na závodech vyčítají že by měl ještě zhubnout,ale komisařů, z Hol.se zatím líbí:-))

 • 5. pipilota

  Poník bez využití...

  12:44 - 06. 11. 2018

  Reaguje na 2.

  to se stane raz dva. Já chtěla poníka pro dceru na "zdravotní ježdění". Nedařilo se mi sehnat takovouhle spolujízdu nebo pronájem. Během hledání jsem narazila na trápenou kobylku a už jsem ji tam nenechala... No a tak jsem si ji uvázala na krk. Protože měla potíže se zády a ještě si udělala úraz na lopatce, není to na "rovnání pod zkušeným - těžším jezdcem". Po zapřahání se ukázalo, že k ní do páry nemám druhou a sama je nespolehlivá (nějaký echt úraz mi za to nestojí, už ji nebudu zapřahat). Tedy jí jako práce zůstalo vožení dětí (zdravotní tělocvik na koni). A často je to jen v kroku na lonži, trochu klusu, cval vyjímečně. Prostě je potřeba někde nabrat svaly, případně "upustit páru". Tady se mi to kolo moc osvědčilo.
  Co jako chcete popsat? výběr terénu, kolo...

 • 6. Krovka

  Doma vs. ustájení

  12:45 - 06. 11. 2018

  V mém okolí žádného obézního koně neznám a když tak nad tím přemýšlím (a i po přečtení příspěvků zde), bude to asi tím, že jsou všichni mí známí ustájení v "komerční stáji", i když je to třeba jen malý ranč. Ale nemají koně doma. Tedy krmí a stará se o ně někdo jiný. A překrmování koně do obézního stavu by znamenalo pro ustajovatele mrhání penězi kvůli cizímu majetku, tak je nasnadě, že k tomu většinou docházet nebude. Alespoň v mém okolí (dejme tomu cca 70 koní ve 4 stájích) opravdu žádný otylý kůň není. Spíše naopak, sem tam bych koně nazvala až příliš hubenými. Určitě jsou v mém okolí i doma ustájení koně a třeba i tlustí, ale jak píšu, nemám to štěstí je znát ani od vidění.

 • 7. pipilota

  Lonžování obézních

  12:55 - 06. 11. 2018

  Obecně spousta koňáků lonžovat neumí. Vždycky je to na kruhu pro klouby koně náročnější než na přímce a k tomu je tam prostě ještě ta váha navíc.
  Když vidím honit tlustou tažačku na kruhu - není to nic co by jí prospělo...
  A letos na podzim je asi těch tlustých ještě víc. Protože prostě léto bylo jaké bylo. Tvrdo a hic. Nikomu se do práce moc nechtělo (nevím, že by z okolí někdo zrovna letos měl nějak extra výkony - zato potíží s nohama; tvrdo - šlachy - prasklé kopyto...).Tak se prostě popásali... No však v zimě zhubnou... (jenže zima nikde; si pamatuji jak jsme na Dušičky vždycky šli na hřbitov v zimním kabátě...) A tato plemena se umí udržet zašpekatěná i jen na slámě...

 • 8. pipilota

  Zajdi na nějakou výstavu, přehlídku.

  13:05 - 06. 11. 2018

  Reaguje na 6.

  Ideálně v létě. Kromě obezity tam bývá k vidění i špatný stav srsti (něco je v nepořádku s mikroprvky). Také neošetřená bílá huba (až strupy).
  Někdy se ta obezita zaměňuje s chovnou kondicí. Nebo jakože se tím spíše omlouvá.

  Je to častější jev mezi hobíky než u sportovců. Koupí si "klidné plemeno" a málo pracují. Než platit trenéra a dojíždění někam (vždyť přece chci jezdit jen 3x týdně k lesu), raději řeší "semínka na příkrm", čajík na kašel... A o to rychleji je tam ta obezita.

 • 9. Krovka

  Výstavy

  13:18 - 06. 11. 2018

  Reaguje na 8.

  Děkuji, ale nemám důvod vyhledávat tlusté koně. Mým komentářem jsem nechtěla nijak shodit vážnost tohoto fenoménu, jen jsem napsala, že v MÉM okolí se prostě takový kůň nevyskytuje, protože ustajovatelé, které znám, krmí spíše méně než více. A taky zde není žádný prakůň. A pak taky mě v této souvislosti napadlo - abych viděla tlusté koně, musím na výstavu? Pak chápu, že kdo se pohybuje v těchto kruzích, může dojít k jiným závěrům, než člověk, který na tyto akce nechodí. Prostě někde je těch tlustých koní k vidění více, někde méně. Kdo se zajímá o haflingy, bude určitě vědět o spoustě tlustých haflů. Já se o ně nezajímám, spíš jsem mezi koňmi, kteří mají problém přibrat :) Takže tak. Opět opakuji - nesnižuju závažnost obezity, chápu ji jako stejný problém, jako je podvyživenost.

 • 10. šutřík

  tloušťka

  13:36 - 06. 11. 2018

  Mám tlustého koně, křížence dvou plemen s tendencí přibírat. Důvody pořízení: chtěla jsem klidného koně kolem 145 cm KVH. Na araby a podobná malá, ale velmi citlivá plemena, jsem si netroufala. Koně jsem pořizovala do konkrétní stáje, kde jsem věděla, že nebude mít problémy s tloustnutím. Bohužel se tam krmení postupně zhoršilo a najednou jsem měla vychrtlinu.

  Do nové stáje jsem šla s obavami ze ztloustnutí z pastvy. Moc pohybu pod sedlem nešlo, kobylka se teprve obsedala. První rok to bylo OK, druhý rok jsem přidala pohyb, kobylka přibrala. Třetí rok - v jejích šesti letech - zase přibrala, i přes vyšší pohyb. A to doslova během měsíce několik desítek kilo. Jen na trávě, bez příkrmu (80 gramů EquiGardu po ježdění se jako příkrm brát nedá). Teprve příští rok ji chci více jezdit, zatím jsem respektovala věk. Zároveň dostane náhubek. Problém je její neochota - od trávy nerada chodí pryč. Při častém ježdění bude ode mě utíkat, vím to. Takže zbývá spíše prodloužit vyjížďky.

  Zatím se pro hubnutí nejvíce osvědčily zde kritizované krokové procházky na ruce - ale musí se jít, ne courat se. A více hodin, ideálně aspoň tři hodiny - na hubnutí je to lepší než 1,5 hodiny pod sedlem. Je to jako u lidí - dlouhý a mírný pohyb je lepší než rychlejší a krátký (i když ne přehnaně rychlý a intenzivní, ale jen do zadýchání). Lépe se tak nastartuje metabolismus, efekt přetrvává déle po skončení aktivity, nezanedbatelná je i nižší zátěž na klouby. A jako bonus se sníží počet hodin, kdy se kůň pase.

 • 11. pipilota

  To je dobrá zpráva

  13:39 - 06. 11. 2018

  Reaguje na 9.

  Já vím taky o stájích kde je jednoznačně ideálem krásy dostihák s vysoko vykasaným břichem. A tak se moc sena nekrmí... no jenže se ani moc nepracuje...
  Já bydlím na Hané. Tady je tak úrodná zem, že tlusťocha máte klidně i na příkopě. Stačí tažák (nebo kříženec, prostě dobře krmitelný) bez práce. (většina hobíčkářů nemá nějaký tréninkový plán na udržení kondice, nevnímají to jako potřebnou věc - plánovat co kdy v jakém množství budou s koněm dělat) U poníků také a navíc děcka bývají nachlazený...

 • 12. Krovka

  To ano

  13:54 - 06. 11. 2018

  Reaguje na 11.

  V pohodě :) Já jsem zase v místech, kde nejsou nejen že pastviny, ale kde je světlá výjimka i travnatá příkopa ;) . Takže koně žijou jen z přídělů co najdou ve žlabu a v krmelci.
  Ale vlastně jsem si vzpoměla na moji návštěvu soutěže chladnokrevních koní, kde se mi někteří opravdu zdáli "až moc chladnokrevní". Takže Vám dávám za pravdu, že když člověk navštíví nějakou takovou akci, opravdu tu obezitu vidí :(

 • 13. Katka K.

  Nájemní stáje & procházky

  14:02 - 06. 11. 2018

  Nemyslím, že bych procházky na ruce chtěla kritizovat. Pokud valíte tři hodiny svižným tempem v různorodém terénu, pak je to absolutně super práce a klobouk dolů. Většina lidí si ale pod procházkou představí pohodový špacír po rovince na půl hoďky, proto jsem to takto napsala.:-)

  A ty nájemní stáje - podle mojí zkušenosti při troše zobecnění - je poměrně málo dobrých stájí, kde skutečně koně řeší individuálně a ten zbytek se dělí na dvě skupiny. Jedna šetří krmením a tam jsou koně hubení, ta druhá krmením ne, ale šetří svou prací, takže má nastolený určitý režim, který třeba 80 % koní vyhovuje. Těm hubeným pak přidá něco extra, protože hubeného koně mít je ostuda, ale tlustý se neřeší, protože co s ním. Koně chodí do společného výběhu k senu, případně na pastvinu, do žlabu musí taky aspoň něco dostat, aby nekopal... a když nepracuje a při tohle je tlustý, co s ním? Oddělit nejde, protože by byl sám....

  A s těmi výstavami, v tomhle prostředí se vůbec nepohybuju, ale je pravda, že mi to už někdo říkal na poníka, co jsem měla půjčeného. Pořád jsem přemýšlela, jak ho zhubnout (v nájemní stáji) a právě se mi dostalo poučení, že je takhle přesně akorát, že na výstavě se takoví líbí.

 • 14. pipilota

  Poník v nájemní stáji

  14:49 - 06. 11. 2018

  Problém je, že ve většině stájí chybí zootechnik. Pro poníka by navrhl opatření. Box stlaný pilinami (opravdu se dožírají slámou), na noc vhodné větve místo sena, do kyblíku řepné řízky s vitmin. Pak není takový problém když je celý den ve výběhu s ostatními koňmi co mají seno v tom výběhu. Většina poníků si udělá v boxe bolavá záda (jsou pak protivní a tím zase méně ježdění) - jak se rozhlíží přes dřevěnou spodní část; potřeba dřevo vyměnit za mříže.... atd. Poníci jsou prostě jiní. Obezita jim ale nesvědčí, ani když je zrovna v módě. Taky je dobré rozhlédnout se kolik psů je obézních...
  A 3 hodinové procházky se dnes jen tak nevidí. Většině lidí mám problém vysvětlit, že se ke koním chodí prostě na celé odpoledne (rodiče dětí si to představují jako hodiny klavíru; neberou v potaz změny plánu podle počasí, zdraví koně...)

 • 15. Jenn

  Pohyb pro poníka

  15:22 - 08. 11. 2018

  Poník je největší žrout:) Ne jídla ale času. V zimě sáňkujeme (lepší orat držkou v závěji než po trávě či asfaltu). V létě plaveme v rybníku. Ne zaparkovat a máčet, ale nazout ploutve a plavat (od břehu aktivně, ke břehu se nechat táhnout). Po vykoupání lze využít zvýšenou chuť k pohybu a vyrazit na vyjížďku (čistá podsedlovka + neodírající podbřišník). Na jaře a na podzim mi v šatníku přibyla obuv na běhání. Poně na ruce vyběhat ke spokojenosti (po krátkém období jsem dosáhla vrchol své kondice), poté nechat trochu popást a pak je ochotný tolerovat práci pod dítětem. Pohyb na kruhu nevedeme, nemáme koně na pár sezon, ale na celý život a ještě se nikomu nepodařilo mě přesvědčit o prospěšnosti lonžování a kruhovky. Velké koně lze "uplavat" také, ale to už jsem se potila i ve vodě:). Po pohybování stylem na jednom jedu, druhého vedu, jsem byla unavená za oba koně. Pořád nejlíp vychází ježdění. Naučit jezdit dítě do úrovně samostatné jízdy na poni v terénu mě stálo stovky hodin práce, ale byli spokojeni oba (ne že by se nepadalo...).

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: