Koňské novinky: Tloustnutí, ERU a kvalita kostní tkáně u hříbat

4. 11. 2009 The Horse

Proč není vhodné, aby byli koně tlustí? Bude možné předvídat z vyšetření krve koně přicházející záchvat měsíční slepoty? Může ovlivnit přiměřený pohyb hříběte kvalitu jeho kostí v pozdějším věku? Přinášíme vám další ukázky toho, čím se zabývají vědci ve světě.

THlogo

Tloustnutí koní s sebou nese metabolické problémy

Autor původního textu: Stacey Oke, DVM, MSc
16. října 2009, článek č. 15041

Tloustnutí a obezita koní zvyšují hladinu inzulínu a leptinu v krvi, riziko vzniku rezistence na inzulín a rozvoje laminitidy, kromě toho jsou i příčinou patologických změn celkového metabolismu.

V současné době „se neví, zda je obezita primární příčinou, nebo zda „pouze" přispívá ke vzniku metabolických abnormalit, nebo zda jsou tyto abnormality vrozené," napsala skupina vědců z Virginské-Marylandské oblastní fakulty veterinární medicíny. Tento vědecký tým, jehož členy jsou i autority z oblasti výživy koní a metabolických nemocí, předpokládá, že tloustnutí koní způsobené překrmováním snižuje citlivost na inzulín a zvýšit krevní hladiny různých hormonů a mastných kyselin.

Aby tuto hypotézu ověřili, 16 týdnů krmili 13 čistokrevných a křížených arabských valachů ve věku od 8 do 20 let krmivem, které jim dodalo dvojnásobné množství energie, než kolik potřebovali pro záchovu. Koně přibrali průměrně 86 kg a jejich výživný stav se zvýšil z 6 na 8 (z 9 možných).

Klíčové změny krevních parametrů zahrnovaly:

  • Trojnásobné zvýšení koncentrace leptinu a inzulínu v krvi;
  • snížení citlivosti na inzulín o 71 %;
  • zvýšení reakce inzulínu na glukózu o 40 %; a
  • žádné změny krevní glukózy nebo cirkulujících mastných kyselin.

Podle autorů má tloustnutí „vážné" dopady na koncentrace hormonů v krevní plazmě a na citlivost na inzulín, z čehož vyvozují, že prevence tloustnutí a obezity by mohla minimalizovat tyto změny a tím i snížit riziko vzniku laminitidy.

Studie „Effects of diet-induced weight gain on insulin sensitivity and plasma hormone and lipid concentrations in horses" byla publikovaná v říjnu 2009 v časopise American Journal of Veterinary Research. Abstrakt je k dispozici na PubMed.

Výzkum markerů měsíční slepoty přináší nové naděje

Autor původního textu: Stacey Oke, DVM, MSc
15. října 2009, článek č. 15028

Equinní rekurentní uveitida (ERU) neboli měsíční slepota je nejčastější příčina oslepnutí koní a pravděpodobně jí trpí 10 % koňské populace. Přesné příčiny ERU jsou stále nejasné, přestože vědci zjistili, že na opakujících se záchvatech zánětu se podílejí i T-lymfocyty (bílé krvinky odpovědné především za buněčně zprostředkovanou imunitu) a ničí sítnici.

Ve snaze najít způsoby, jak monitorovat vývoj ERU a předpovídat blížící se záchvat, pokusili se Cornelia Deeg a její kolegové z Univerzity Ludwiga-Maximiliana v Mnichově identifikovat „biomarkery" ERU v krvi postižených koní.

Tým výzkumníků odebíral krev 20 koním postiženým ERU a 20 zdravým koním a odstranil malou populaci hojně rozšířených bílkovin. To vědcům umožnilo srovnávat relativní koncentrace zbylých bílkovin v krevním séru mezi oběma zkoumanými skupinami koní.

Obě dvě skupiny měly rozdílné koncentrace 10 sérových bílkovin, včetně kininogenu. Vědci zjistili výrazně nižší koncentraci této bílkoviny v krvi ERU koní ve srovnání s kontrolními koňmi.

Podle autorů má kininogen „více fyziologických funkcí, mezi nimi i významnou roli při zánětu a podporuje neovaskularizaci (tvorbu nových krevní cév)."

„Protože neovaskularizace hraje hlavní roli v patogenezi uveitidy (buněčné, biochemické a patologické mechanismy, ležící na pozadí rozvoje této nemoci), identifikace těchto faktorů podporujících růst nových cév v sítnici představuje důležitý nález a může přispět k objasnění patogeneze uveitidy," vyvozují autoři.

Studie „Kininogen is decreased in peripheral blood stream but increased in target tissue of autoimmune uveitis" bude publikovaná v příštím čísle časopisu Investigative Ophthalmology & Visual Science. Abstrakt je k dispozici na PubMed.

Pohyb hříbat může pomoct předejít pozdějším kostním problémům

Autor původního textu: Stacey Oke, DVM, MSc
25. října 2009, článek č. 15146

Zátěž „na míru", zahrnující obvyklý pohyb o nízké intenzitě během raného období vývoje koní by mohla snížit četnost pozdějšího výskytu osteochondrálního zranění, jak říká skupina vědců zabývajících se veterinární ortopedií.

Podle těchto vědců „pozitivní efekt zátěže na minerální hustotu kostí již byl zdokumentován u několika živočišných druhů, včetně koní."

Proto se rozhodli vyhodnotit vliv tří různých typů fyzické aktivity na minerální hustotu subchondrální kosti (sBMD, hustota kosti těsně pod kloubní chrupavkou) u hříbat ve věku časného dospívání.

43 hříbat ve věku od narození až do konce výzkumu (což bylo do 5.-11. měsíce věku) bylo náhodně rozděleno do tří skupin. Hříbata v první skupině měla omezený pohyb, ve druhé skupině prošla sprinterským tréninkem při jinak omezeném pohybu, ve třetí skupině žila na pastvině o rozloze 2 ha a měla volný pohyb. Vědci analyzovali spěnkovou kost ze dvou různých stran v hloubce od 1 do 5 mm.

Hlavními nálezy v této studii byly:

  • Zřetelný a významný efekt zátěže na sBMD byl zjištěn ve věku 5 měsíců;
  • sBMD byla výrazně nižší na obou zkoumaných místech spěnkové kosti u skupiny hříbat s omezeným pohybem ve srovnání s oběma dalšími skupinami, a
  • nebyl výrazný rozdíl v sBMD mezi skupinou o omezeném pohybu kombinovaném se sprintérským tréninkem a skupinou žijící na pastvině.

Tyto výsledky přiměly vědce ke spekulacím, zda je možné očekávat podobné efekty na dolní konec (kondylus) třetí záprstní kosti a zda lze předejít zlomeninám kondylu právě pomoci vhodně sestaveného pohybového režimu u koní v mladém věku.

Výzkum stále pokračuje.

Studie „Influence of intensity and changes in physical activity on bone mineral density of immature equine subchondral bone" byla publikovaná v září 2009 v časopise Equine Veterinary Journal. Abstrakt je k dispozici zde.

Podobné články

Vědci se pustili už i do zkoumání samotného výcviku koně. Květnatá slova a přirovnání, která jsme zvyklí v souvislosti s ježděním či obecně výcvikem…

Je pravda, že koně nejvíce žvýkají a sliní, když žerou seno? Nemůže se stát, že pastevní náhubek způsobí koním trávicí problémy, protože omezuje…