Co hýbe světem v březnu 2019

29. 03. 2019 06:00

Obrázky: 8

Autor: Eva Holubcová Foto: © sporthorse-data Rubrika: Ze zahraničí Počet přečtení: 1205 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Březen – za kamna vlezem? Mnozí se však již pilně chystají na sezónu a zbrojí. Novinky ze sportovního světa v dalším díle!

Nejžhavější novinkou, která se týká přímo ČR, je nová posila týmu Prague Lions pro Global Champions League, kterým není nikdo menší než Marco Kutscher. Marco Kutscher je jedním z nejznámějších jezdců, a z OH v Atlantě 2004 disponuje bronzem s koněm Montender v týmech i jednotlivcích, účastnil se i OH 2008 v Pekingu. V letech 2004, 2005, 2007, 2011 byl v Top Ten ve finále FEI World Cup, také získal zlato v jednotlivcích na evropském šampionátu 2005 a týmové zlato roku 2011. Jeho nejslavnějším koňským partnerem určitě byl Cornet Obolensky, momentálně jezdí koně Charco, Lord Pezi Junior a Lord Fauntleroy. Pár dní starou žhavou novinkou ale je, že si nově sedlá i klisnu Chades of Blue (Chacco-Blue x Diamant de Semilly). Tu dříve jezdil Thomas Kleis, někdejší vítěz hamburského skokového derby 2009, který s ní vyhrál Národní pohár v Uggerhalne 2018. Marco Kutscher má tedy k dispozici několik výborných koní a bude zajímavým reprezentantem!

Výše zmíněný Cornet Obolensky je otcem Cornada NRW (neboli Cornado I), který se objevil zpět na scéně poté, co mu bylo odstraněno oko kvůli zranění na konci roku 2018. Šestnáctiletý hřebec sportuje na mezinárodní úrovni od roku 2011 a na scénu se vrátil zpět na závodech v Hertogenboschi 15. března. S jezdcem Marcusem Ehningem startoval například na WEG 2014, kde pomohl Německu ke 4. místu v týmech a sami byli v jednotlivcích desátí. Také byl dvakrát čtvrtý ve finále World Cupu v letech 2014 a 2016. Bude zajímavé sledovat, jak si dále povede tento nyní jednooký hřebec.

Marcus Ehning má k dispozici nově i teprve osmiletého Stargolda (Stakkato Gold x Lord Weingard), který dříve sportoval s J. Sprehem a T. Meyerem. Nyní ho čekají další mety.

Žhavou novinkou je „sundání“ Steve Guerdata ze sedla Hannah (Dulf vd Bisschop x Kashmir van´t Schuttershof). Klisna Hannah přišla do stájí Steveho jako neznámá klisna, aby s ním absolvovala své první Grand Prix velice záhy. Ještě loni společně vyhráli pětihvězdičkové CSIO Nations Cup. Jezdec uvedl, že cítil majitelovu nespokojenost s jejími výsledky, ale on sám s ní byl velmi spokojen. Majitel se zatím ještě nerozhodl, kterého jezdce pro ni vybere, ale je to jen otázka času. Je to bohužel neměnný úděl mnoha lidí od koní, kteří se o koně jenom starají nebo jezdí, nakonec rozhoduje vždy majitel, který koně živí.

Ocenění

Americká skoková Síň slávy do svých řad přijala před několika dny jezdce Roberta Ridlanda, hlasatele a rozhodčího Petera Doubledaye, plukovníka Johna W. „Gyp“ Wofforda a nakonec plnokrevného koně Bold Minstrela (Bold and Bad x Royal Minstrel), který na nejvyšší úrovni sportoval jak v military, tak ve skocích ... V letech 1959 a 1967 zářil na panamerických hrách, kdy byl shodně ve stříbrném družstvu a devátý v jednotlivcích. Evropa ho viděla např. na Světovém šampionátu ve Francii roku 1970, kde byl taktéž 9. Asi nejlepší výsledek měl na panamerických hrách roku 1963, když byl v zlatém družstvu a v jednotlivcích šestý. A 1/1 Bold Minstrel patřil k nejúspěšnějším sportovním koním své doby a v jeho vzhledu je naprosto nepopiratelná podoba na Tetratemu (The Tetrarch), otce jeho mateřského otce.

Dánským hřebcem roku se stal Skovens Rafael (Romanov x Don Schufro), který jako hříbě byl prodán na elitní aukci a vyrostl na slavné Blue Hors farmě. Postupně se dostal na úroveň Grand Prix v drezúře a v chovu se drží vysoko v žebříčcích díky jeho talentovanému a snadno jezditelnému potomstvu, momentálně prapor drží nejvýše švédský Springbank II VH.

Chov

Do chovu na plný úvazek odešel velice úspěšný Van Gogh (Numero Uno x Bernstein), kterých svých největších úspěchů dosáhl právě s Marco Kutscherem a naposledy spolu vyhráli CSI4* v Poznani  v prosinci 2018, předtím renomované Grand Prix soutěže jako GCT Grand Prix v Valkenswaardu, EEM Grand Prix v Los Angeles a EEM Grand Prix v Hong Kongu. Van Gogh vydělal na skocích přes milión EUR a oficiálně se se sportem rozloučí na dubnové prezentaci plemeníků v  De Wiemselbachu. V chovu již má mezinárodně úspěšné potomky.

Pro velký zájem o slavného drezúrního hřebce Desperados (De Niro x Wolkenstein II) bylo oznámeno, že bude zase k dispozici formou inseminace čerstvým semenem, což vyvolalo spekulace o jeho odchodu ze sportovní scény. Ty byly samozřejmě vyvráceny a hřebec bude rozhodně pokračovat ve své hvězdné kariéře, je totiž hlavní oporou německého týmu (jak tomu bylo např. na OH 2012 a 2016, WEG 2014 a různých šampionátech aj). Nicméně konkrétní plány budou jasnější až po skončení připouštěcí sezóny.

Radostnou novinkou rozhodně je, že jeho jezdkyně Kristina Bröring-Sprehe čeká své první dítě se svým mužem Christianem, za kterého je vdaná od roku 2015.

Konec připouštění byl oznámen u 26letého Stakkata (Spartan x Pygmalion), kterému od loňského roku činí problém skákat na fantom, a tak byl v jeho zájmu stažen z nabídky čerstvým spermatem.  Stakkato sportoval na mezinárodní úrovni s jezdkyní Evou Bitter, a tato dvojice byla dvojnásobnými mistry Německa v letech 2003 a 2010, reprezentovala Německo v Nations Cupu. Ze sportu byl penzionován ve svých 19 letech. V chovu dal Stakkato velké množství kvalitních koní výkonnostně do 160 cm a podle posledních údajů má körováno 73 synů. Jeho význam podtrhuje i fakt, že hannoverský svaz, který ho kdysi jmenoval „Hannoverským hřebcem roku“ uděluje tzv. „Stakkato-Preis“ pro nejlepší hřebce výkonnostních zkoušek.

Ze spolupráce mezi Gestüt Birkhof a belgickým Zangersheide budou těžit jihoněmečtí chovatelé, kteří budou mít k dispozici špičkové hřebce typu Taloubet Z, Cabrio Z, Solid Gold Z, Dominator Z, Levisto Z a další...

Jestli se ještě pamatujete, tak v lednových novinkách bylo referováno o „nuceném prodeji“ koní Alejandra Andrade odsouzeného za podvody. Jeden z nich a to ten nejlepší Hardrock Z (Heartbreaker x Carthago), účastník OH v Riu, byl nakonec vydražen pro VDL Stud v Holandsku, kde bude působit v chovu.

Odchody

Největší ztrátou pro svět sportovních koní byl bezesporu odchod Weihaiwej na věčné pastviny v úžasném věku 35 let. O vítězce na WEG v Haagu 1994 v jednotlivcích i týmech jsme psali v rozlučkovém článku.

Odešla i 28letá Fein Cera (Landadel x Cor de la Bryére), která dosáhla s americkým jezdcem Peterem Wyldem největších úspěchů po roce 2000, když úspěšně obráželi nejvyšší soutěže, včetně olympijských her v Aténách 2004, na nichž byli součástí bronzového týmu.  Z potomstva Fein Cery byl nejlepší Feinest (Ustinov) s výkonností 140 cm a její dcera Kleine Cera (Calato) dala dva skokany na úrovni 160 cm.

O předčasném odchodu se určitě dá hovořit u teprve sedmnáctileté Castlefield Eclipse (OBOS Quality x Furisto), která si na odpočinku zlomila ve výběhu spěnkový kloub a musela být utracena. Castlefield Eclipse reprezentovala s Paulem Estermannem v sedle Švýcarsko na OH v Londýně 2016 a byla členem bronzového týmu na evropském šampionátu v Cáchách.

Zranění na odpočinku bez naděje na bezbolestný život ukončilo i důchod olympijského koně, dvacetiletého Raneura (Ragazzo x Schwadroneur). „Nørden“ jak mu říkali, s Lisbet Seierskilde sportoval od svých šesti let, a společně došli na Grand Prix úroveň, evropské šampionáty a nakonec na OH 2012, kde byli 32. v individuální soutěži.

Připojené obrázky

Připojené články

29.01. 2019 07:00 Co hýbe světem
28.02. 2019 06:00 Co hýbe světem v únoru 2019

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: