Co hýbe světem

29. 01. 2019 07:00, Aktualizováno 30. 01. 2019 10:33

Obrázky: 10

Autor: Eva Holubcová Foto: © SporhorseData, eurodressage, world of showjumping Rubrika: Ze zahraničí Počet přečtení: 2176 Počet komentářů: 3 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

V dnešní době jsme zahlceni každodenním přívalem informací a určitě nám jich spousta unikne. A tak se po čase zase vracíme k namátkovému výběru top novinek… Co se stalo zajímavého ve světě sportovních koní za uplynulý měsíc? Pojďme na to!

Americká jezdecká federace zvolila v on-line hlasování Koně roku. Mezinárodním koněm roku se stal Verdades (Florett As x Goya), 16letý valach KWPN ježděný Laurou Graves. Na základě WBFSH hodnocení v drezúře z října 2018 se totiž stali světovou dvojicí číslo jedna, což bylo pro Američany vůbec poprvé v historii. „Diddy“, jak Verdadesovi říkají, vyhrál Grand Prix soutěž v pařížském finále FEI World Cupu a v týmech získali stříbro na FEI Dressage Nations Cup v Německu a na WEG v Tryonu byli v individuální soutěži druzí.

Titul Národního koně roku pak získal čtrnáctiletý valach Cobra. Někdejší divoký mustang Cobra se narodil v horách Nevady a byl odchycen a zkrocen jako šestiletý. Jeho majitelkou i trenérkou je Marsha Hartford-Sapp, která ho všestranně rozvíjela v klasické i westernové drezúře. Společně získali mnoho úspěchů a ukazují, že za skvělými výsledky stojí především trpělivost, píle a rozvíjení se.    

Ingrid Klimke a její SAP Hale Bob byli oceněni jako pár Noëlle Floyd Best Of Awards 2018, který je udělován sportovním dvojicím, které jsou něčím výjimečné. Ingrid jezdí Boba od roku 2010 a společně došli až k OH v Riu 2016, kde byli součástí stříbrného týmu za Německo.

Prodeje koní

Pětinásobná účastnice OH za Austrálii, 64letá Mary Hanna, se rozhodla prodat několik koní, protože jak sama řekla k prodeji: „Drezúra se změnila, nároky začínají být vysoké, takže jsem cítila, že musím přehodnotit své plány, abych se mohla zúčastnit šesté a možná poslední olympiády.“ Její partner z OH v Riu, KWPN valach Boogie Woogie byl prodán společně s finalistou z World Young Horse Championship Gerionem do Dánska jezdci Andreasi Helgstrandovi. Ponechala si Calantu (Johnson x Goodtimes), dvanáctiletou KWPN klisnu, se kterou se bude snažit kvalifikovat na OH 2020 v Tokiu, a také si koupila devítiletého Ferrero (Tuschinski x Jazz), u kterého je teprve druhým majitelem, předchozí majitelka Esmee Janssens si koně odchovala a také s ním soutěžila. Mary Hanna se bude připravovat pod dohledem Patrika Kittela.

Olympijské ambice stály i za nákupem Delatia (De Niro x Rubinstein), patnáctiletého hannoverského hřebce. Kůň vystřídal několik jezdců, kteří s ním soutěžili, ale nejvyšších příček tento Grand Prix hřebec dosáhl až s Britem Emilem Faurie, který s ním vyhrál hamburské drezúrní derby a byl druhý v kvalifikaci pro World Cup v Londýně. Samotného finále World Cupu se již pro lehké zranění nezúčastnil a de facto jej nahradil v pozici stájové jedničky Dono di Maggio. Delatio byl pak přesunut do stájí Patrika Kittela za účelem hřebce prodat. Před prodejem však s hřebcem dosáhl 80% hodnocení v küru na kvalifikacích pro World Cup v Lyonu a Salzburgu. Koně si koupil malajsijský drezúrní jezdec Qabil Ambak, který jezdí v Dánsku pod dohledem Dennise Fiskera. Jak k prodeji řekl samotný Patrik: „Jedno oko se směje, druhé pláče.“

I u koupě Cassionata stála v pozadí ambice na OH v Tokiu. Bílý holštýnský hřebec Cassionato (Cassini I x Quidam de Revel) reprezentoval Velkou Británii na OH v Riu 2016 s Michaelem Whitakerem a patřil Widdowsonovým, kteří mají v kádru i legendárního Big Star. Ti nyní odprodali polovinu hřebce tchánovi nadějného jezdce Jamie Gornallovi. Jamie má samozřejmě ty nejvyšší cíle – OH v Tokiu a evropský šampionát.

Velké změny se taktéž děly u elitních drezúrních pony. Evropská pony šampiónka Top Queen H (Top Anthony II) byla prodána Paulině von Wulffen a zůstává v Německu. Její jezdec Moritz Treffinger totiž přechází z pony na velké koně. Rodině Treffingerových patřila od roku 2015, předtím na ní jezdily Laurien Hawerkamp a Lilian Zimmermann. Prodáni byli i další FEI poníci Reedborder Amazing a Morning Sky. Reedbooker Amazing od jezdkyně Kiki Romney, se kterou společně reprezentovali Holandsko na Evropském šampionátu 2018, zamířil do Německa, zatímco vítězka Dutch Young Pony Championships v kategorii pětiletých a šestiletých Morning Sky (Kielshoop Honeyhill) zůstává v Holandsku.

Jessica Michel-Botton prodala svého posledního Grand Prix koně Hermes de Hus do Velké Británie mladému jezdci, blíže neurčenému. Hřebec hannoverského teplokrevníka Hermes de Hus (Hotline x Rohdiamant) soutěžil na úrovni národních Grand Prix ve Francii, předtím reprezentoval svoji zemi na World Young Horse Championships, kde byli sedmí v kategorii pětiletých, a dříve vyhrál French Young Horse Championships v kategorii pětiletých a šestiletých. K prodeji koně řekla: „Je to moje práce, prodávat koně, které trénuji, a musím být pyšná na výsledek své práce a ne smutná ze ztráty přítele. Jsem si jistá, že novému jezdci dá hodně štěstí.“ 

Desetiletý oldenburský hřebec Country Boy (Carry Best x Turbud Quirinus) byl koupen stájí Eye Candy Jumpers, kterou vlastní Erica Hatfield, a převezen z Evropy na Floridu, kde ho bude jezdit Andy Kocher. S hřebcem se dříve účastnila skokových soutěží Emma de Moussac, reprezentantka České republiky na mezinárodní scéně, ale na podzim se již v jeho sedle objevoval Andy. Ten k nákupu řekl: „Je nádherný, skáče jako hunter. Právě začal skákat vyšší soutěže a my ho chceme zkusit také jako plemeníka. Je to kůň pro velké soutěže.“

České noty v pozadí má i jiná koupě, a to prodej oldenburského teplokrevníka The Sinner (San Varo x Landgold). Toho dříve jezdil Kamil Papoušek, loni sportoval pod Denisem Lynchem a umístil se v řadě velkých soutěží, po sezóně byl prodán do stájí švýcarského jezdce Martina Fuchse, který již ve stáji má taková zvířata jako Clooney či Luigi Baleri.

Netradiční výprodej špičkových skokových koní bude probíhat ve dnech 19. až 26. února. Jedná se o 14 koní, kteří patří Alejandrovi Andrade, který byl za podvody odsouzen na 10 let do vězení. Jeden z nich je např. OH účastník Hardrock Z, kterého jezdil jeho syn Emanuel. Dalšími velkými jmény jsou např. Clouwni – účastník Nations Cupů a WEG 2014 nebo Selle Francais plemeník Ricore Courcelle a medailová z Central American and Caribbean Games – Reus de la Nutria… Koně je možné si prohlédnout na Delray Equestrian Centre v určených termínech pro registrované zájemce. 

Chov

Dánský teplokrevný hřebec Sezuan (Zack x Don Schufro) nebude pro letošní sezónu k dispozici chovatelům, oznámil Gestüt Peterhof. Nabízeno bude pouze mražené sperma. Důvodem je koncentrace hřebce, připravovaného Patrikem Kittelem, na sportovní sezónu 2019. Sezuan byl senzací na licentaci hřebců, když dostal maximální hodnocení v desítkách, které předtím nikdo jiný neměl. Později zvítězil v letech 2014, 2015 a 2016 na World Championship of Young Dressage Horses a s Dorothee Schneider vyhrál v mezinárodní Malé tour. Nyní je připravován na soutěže Grand Prix a v současné době má 20 körovaných synů a spolkového šampióna So Unique, vicešampióna Secreta atd.

Někdejší světová superstar Totilas se ukáže společně se svými třemi syny Glock’s Toto, Glock’s Total U.S. a Glock’s Trafalgar na KWPN Stallion Show, která se koná od 31. 1. do 2. 2. v rámci večera zvaného „Black Magic“. Totilas samotný je dále trénován, přestože jeho důchod byl oznámen v roce 2015.

V Německu to také nadále žije kauzou WFFS, a vody znovu rozvířil Paul Schockemöhle, který nabídl 10 tisíc EUR tomu chovateli, kterému hříbě po jím nabízeném plemeníku uhynulo v důsledku syndromu. Sám k tomu řekl, že na Lewitzu se již narodilo přes deset tisíc hříbat a žádné z nich neuhynulo kvůli WFFS, doslova to okomentoval tak, že „jen žádnou paniku“.

To se snadno řekne, ale paniku oznámení, že pětadvacetiletý legendární Don Schufro je nositelem WFFS genu, vyvolalo. Don Schufro (Donnerhall x Pik Bube I) je totiž dlouhá léta v Německu plemeníkem číslo jedna a má samozřejmě obrovské množství hříbat. Nicméně fatální WFFS se projeví jen v případě, že se potkají dva nosiči WFFS genu, tudíž pokud je klisna testovaná, vpravdě platí výše řečené, že „jen žádnou paniku“.

Odchody

Z drezúrní scény odchází letos 19letý oldenburský valach Diego (Don Larino x Angelino), který úspěšně soutěžil na úrovni Grand Prix s jezdkyní Marion Op de Hipt (dříve Marion Engelen). Ohlášené rozhodnutí o konci kariéry Diega provázel krásný dopis s vyznáním pro Diega: „Tvůj neuvěřitelný charakter mě i nadále překvapuje. Učil ses velmi rychle, ale byl jsi vždy senzitivní. I přesto jsi mi vždy věřil a byl zde pro mě. Neskutečné. Nejsi jen koněm mého života, ale také jedinečný přítel.“ To je jistě krásná bilance 16 let, od dob, kdy Marion koně koupila jako tříletého na elitní aukci ve Vechtě.

Na věčné pastviny v krásném požehnaném věku 32 let odešel Lianos (Landlord), kterého jezdil Rodrigo Pessoa. Dvojice se stala roku 1998 světovými šampióny, kromě toho zvítězili v soutěži The Masters v letech 2000 a 2001, Prize of Europe v Cáchách 1999, získali World Cup v Amsterodamu 1999, Ženevě 2000 a Veroně 2002, dále vítězství v soutěžích Grand Prix a mnoho dalších na celém světě. Předtím Lianose jezdil Jos Lansink, který s ním vyhrál soutěže Grand Prix. V roce 2004 byl Lianos poslán do důchodu, který strávil na farmě jeho majitele Vittoria Orlandi v Itálii. Užil si plných 14 let odpočinku, poděkování za mnoho radosti, které přinášel.

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. pipilota

  Dík

  08:34 - 29. 01. 2019

  Novinky potěšily. Zvláště COBRA. Neznala jsem, zadala si do vyhledávače a jsem velmi mile překvapena... Dík

 • 2. Eva Holubcová

  Cobra

  10:57 - 29. 01. 2019

  Děkuji. Já byla z Cobry taky nadšená a taky jsem si pak guglila obrázky, více info a tak :) Moc pozivitní příklad.

 • 3. Katka K.

  Jen víc :)

  13:12 - 29. 01. 2019

  Evo, díky a častěji prosím! :-)

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 2 čtenářů. Celkový počet bodů: 10.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: