Aktuální informace k nákazové situaci E.I.A.

18. 6. 2015 EQCH redakce

Dne 18. června Státní veterinární správa oznámila informace o rozšíření nákazy infekční anémie koní (E.I.A.) i do sousedního Polska, výskyt byl zaznamenán 12. června u Krakowa. V článku naleznete aktuální mapu rozšíření nákazy a také vyjádření ČJF k situaci.

Stanovisko Státní veterinární správy k rostoucímu výskytu infekční anémie koní v okolních státech z 4. 6. jsme otiskli ZDE.

Infekční anémie koní - nové výskyty v Maďarsku a Polsku

Mapa EIA k 12. 6. 2015

Aktuální stav nákazové situace infekční anémie koní k 12. 6. 2015

Vyjádření ČJF 15. června 2015

ČJF je i nadále v aktivním kontaktu s SVS a požádala SVS o upřesnění jejich podmínek ze dne 4. 6. 2015 pro svody koní. Někteří pořadatelé mají již akce schválené na celý rok, což vede k tomu, že na některých akcích může i nadále platit vyšetření na E.I.A. delší než 6 měsíců. SVS a ČJF doporučuje pořadatelům přijmout vlastní opatření, pokud to uznají za vhodné.

ČJF je také v neustálém kontaktu s FEI, která považuje situaci v Maďarsku za dostatečně pod kontrolou. Z iniciativy MVDr. Pokorné, kontaktního veterináře NF CZ pro FEI, došlo k zanesení informace o nákazové situaci v Maďarsku do mezinárodního systému OIE (Mezinárodní organizace pro zdraví zvířat), jelikož ze strany Maďarska k tomuto nahlášení až do té doby nedošlo.

V pondělí, dne 15. 6.2015, generální sekretář ČJF zaslal dotaz na všechny NF států, které se nahlásily na CSIO Budapešť pořádané ve dnech 16.-19. 7. 2015, zda a jakým způsobem budou reagovat na současnou nákazovou situaci.

Z dostupných informací se ČJF jeví, že okolní státy i SVS ČR považují nákazovou situaci v Maďarsku za stabilní a pod kontrolou.

ČJF bude i nadále aktivní ve svých snahách o monitorování situace v Maďarsku.

Praha 15. 6. 2015
Nella Gottweisová
Generální sekretář ČJF

Opatření na Slovensku v souvislosti s výskytem EIA najdete ZDE.

Vyjádření ČJF 5. června

Na základě množících se neoficiálních zpráv ve věci šíření nákazy E.I.A. (Infekční anémie koní), a to zejména na území Maďarska, byla dne 25. 5. 2015 oslovena Maďarská jezdecká federace, potažmo generální sekretář HUN NF.

ČJFPo pár dnech obdržela ČJF stanovisko HUN NF, včetně zprávy „Maďarské veterinární správy". V návaznosti na tyto zprávy ČJF následně oslovila SVS ČR a Veterinární oddělení FEI. Informace, které vydala SVS ČR, ČJF obratem distribuovala na svých webových stránkách.

Jednalo se o Tiskovou zprávu - Stanovisko SVS ČR k rostoucímu výskytu infekční anémie koní v okolních státech, Mapu nákazové situace E.I.A. v okolních zemích a neméně důležitý dokument Podmínky SVS ČR pro přesun koní na svody, platný od 4. 6. 2015.
SVS ČR přistoupila ke zpřísnění podmínek svodu koní, a to vzhledem k aktuální nákazové situaci v okolních zemích.

Co E.I.A. neboli Infekční anemie koní vlastně je za nemoc a co způsobuje?

Jde o nemoc postihující pouze lichokopytníky, projevující se horečnatostí, slabostí, chudokrevností (anémií), krvácením z nozder. V lehkých případech začne kůň pouze hubnout a jevit se unavenější a malátnější s možným přechodným zlepšením celkového stavu, v těžkých případech však může kůň i náhle uhynout. Nakažení probíhá prostřednictvím bodavého hmyzu nebo i nesterilními jehlami. Nemoc způsobuje virus příbuzný lidskému HIV (lentivirus), oslabující imunitní systém koně. Nakažený kůň je pak celoživotním nositelem tohoto onemocnění a stává se nebezpečným pro všechny ostatní lichokopytníky. Infekční anémie koní je neléčitelnou nemocí a jedinec/kůň s pozitivním sérologickým testem na lentiviry musí být v ČR utracen!

Co aktualizace dokumentu „Podmínky pro přesun koní na svody", s platností od 4. 6. 2015, v praxi znamená a co přináší?

Co vlastně znamenají svody - svody jsou veškeré veřejné akce, kterých se zvířata, v tomto případě koně, účastní. Tudíž nejenom akce chovatelské, jakkoliv se to může na první pohled zdát, ale také veškeré závody (oficiální i hobby), soustředění, tréninkové pobyty, výstavy, přehlídky, apod.

Jaké jsou tedy praktické změny, související s tímto zpřísněním podmínek? I nadále musí být kůň provázen platným průkazem, odpovídající všem platným nařízením, předpisům a normám, ve kterém je uveden nejen jeho celý a přesný popis, číslo čipu a majitel koně, ale také neméně důležité správné očkovací schéma a potvrzení negativního výsledku krevního vyšetření na EIA (tzv. Coggins test), jenž potvrdí veterinární lékař, na základě oficiálního výsledku ze specializované laboratoře.

S platností od 4. 6. 2015 je však největší změnou povinnost laboratorního vyšetření krevního vzorku daného koně ne starší 6 měsíců ode dne konání svodu (závodů, soustředění, přehlídky, výstavy, ...), a to s negativním výsledkem (do zpřísnění podmínek byla povinnost vyšetřovat koně starší 2 let na E.I.A. standardně 1× za 24 měsíců a plemenné hřebce 1× ročně před odběrem spermatu). Výsledek tohoto vyšetření, ne staršího 6 měsíců, musí být zřetelně zaznačeno do Průkazu koně.

Dále musí kůň pocházející z jiné členské země EU (tedy koní nepocházejících z ČR) splňovat nad rámec požadavků § 19 odst. 2 vyhlášky č. 382/2003 Sb., o veterinárních požadavcích na obchodování se zvířaty, ve znění pozdějších předpisů, podmínku povinnosti vystavení veterinárního osvědčení (TRACES), konkrétně vzor 2009/156 AII Registrovaní koňovití.

Co se mění pro pořadatele akcí/svodů (tedy závodů, přehlídek, výstav, apod.) po zpřísnění podmínek svodu koní?

Zejména to, že pořadatelé, kteří budou od 4. 6. 2015 žádat SVS ČR o veterinární podmínky pro pořádanou akci (závody, soutěže, výstavy, atd.), budou muset na základě nových pravidel doložit, že vyšetření krevního vzorku na E.I.A. není starší 6 měsíců.

Organizátoři akcí, které se konají po 4. 6. 2015, které však měly veterinární podmínky stanoveny nebo schváleny dříve, než došlo ke zpřísnění uvedených podmínek, mohou postupovat dle původně stanovených podmínek pro svod koní.

V případě účasti zahraničních koní na akcích v ČR budou však muset nově být údaje o koních zadány do veterinárního informačního systému EU - tzv. TRACES; nebude tedy již stačit pouze zdravotní potvrzení.

V Praze dne 5. 6. 2015
Nella Gottweisová

Povinnost vyřízení TRACES!

Česká jezdecká federace upozorňuje, že v návaznosti na vývoj nákazové situace Infekční anemie koní (E.I.A.) v okolních zemích je u všech koní účastnících se svodů (závody, přehlídky, výstavy, ...) mimo území ČR v rámci EU povinně vyžadován dokument TRACES, vystavený Krajskou veterinární správou ČR! V návaznosti na nařízení Státní veterinární správy ČR je dokument TRACES povinně vyžadován u koní účastnících se svodů (závody, výstavy, přehlídky, ...) a pocházejících mimo území ČR!

Bez tohoto úředního dokumentu není možné povolení startu daného koně na dotyčných závodech, ani jeho ustájení v místě konání závodů!

Z toho vyplývá, že povinnost vystavení dokumentu TRACES danému koni ze strany KVS ČR, je již nejenom při cestách delších 8 hodin cesty (jako tomu bylo dříve), ale při každém přesunu koně mimo území ČR v rámci EU na veškeré závody, svody, výstavy apod.!

Česká jezdecká federace dále upozorňuje, že v návaznosti na nařízení Státní veterinární správy ČR ze 4. 6. 2015 je dokument TRACES povinně vyžadován u všech koní účastnících se svodů (závody, výstavy, přehlídky, ...), přivážených na území České republiky z jiných zemí! Bez tohoto dokumentu není možné danému koni povolit start v daných závodech ani jeho ustájení v místě konání závodů.

Podmínky Státní veterinární správy pro přesun koní na svody platné od 4. 6. 2015 najdete v příloze pod článkem.

Podobné články

Do našich tréninkových lekcí nebývá strečink zařazován až tak pravidelně a v takovém rozsahu, jak by si zasloužil. A to přestože je jeho přínos…

Na fotodermatitidu bývá náchylná málo osrstěná a/nebo nepigmentovaná kůže

Letošní jaro přineslo s nadmírou slunečních paprsků radosti i starosti. Pokud se totiž účinky slunečního záření spojí s určitými látkami obsaženými…