Žokejky v českém turfu

9. 02. 2016 07:00

Obrázky: 11

Autor: Eva Holubcová Foto: © O. Kroužecký, Eva Holubcová, archiv P. Pechmanové Rubrika: Dostihy Počet přečtení: 6325 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Dostihy zůstávaly téměř výhradně mužským světem až do 20. století a dnešní samozřejmost, že v dostizích jezdí ženy, byla těžce vydobytým právem. V Československu ovšem situace tak vyhrocená nebyla. Ženy ve Velké pardubické mají dlouhou tradici a naše Derby vyhrála žena již v roce 1972.

První díl žokejek v českém turfu pojednává o výjimečných ženách na rovině, zatímco druhý navazující díl se podívá na Velkou pardubickou z hlediska ženských jezdkyň.

O žokejkách, které se prosadily ve světovém turfu, už jste četli ZDE.

Jak to začalo...

Již před druhou světovou válkou se u nás pořádaly dostihy vypisované jenom pro něžnější část populace, tzv. dámské jízdy, a už tehdy u nás hostovaly v regulérních dostizích dvě cizinky - Tuszi Szenkovitsová a Connie Reevesová, které v Chuchli také vítězily. Z hlediska historie však první skutečně velká postava na pódium rovinových dostihů přišla až po druhé světové válce v podobě paní Míly.

Crapom a Miloslava HermansdorferováMiloslava Hermansdorferová byla první velkou ženskou postavou v historii rovinových dostihů u nás. Vyučila se u trenéra Hurbana jako šestnáctiletá v r. 1956 a postupně se vypracovala jako přední jezdkyně trenéra Krištůfka, který pro ni nachystal elitní koně jako Relief či Crapom. S Reliefem získala titul žokeje v r. 1970, když v jeho sedle získala jubilejní 50. vítězství a právě Relief ji měl donést k vítězství v Derby 69´. Ale nestalo se tomu tak, protože těsně před Derby spadla na provinčních dostizích v Táboře z koně, když se mu uvolnilo ve cvalu sedlo. Tím jí unikl i vstup do historických tabulek, neboť mezitím vyhrála Derby žena v Holandsku, Ina Schwarzkächel, a to roku 1971. To už však ve stáji u p. Krištůfka dupal výjimečný ryzák Crapom (Detvan), šampión dvouletek a tak dobrý, že si trenér už na Silvestra připil na jeho vítězství v Derby.

V nejdůležitější sezóně dostihového koně debut vyhráli, ale pak přišly dvě velké prohry ve Velké jarní ceně a Velké červnové ceně, kde byl už velmi nervózní. Celá situace vytvořila enormní psychický tlak na jezdkyni, když se pochopitelně začalo mluvit o tom, že by hřebec potřeboval mužskou ruku. Zdeptaná paní Míla zašla za trenérem, že má strach, že to Derby prohraje. Trenér však pravil: „Tak nevyhraješ. Takovejch dostihů je! Vyhraješ si jindy!"

Pan Krištůfek měl ale v rukávu skrytého žolíka v podobě tehdejšího Dostihového řádu, který umožňoval, aby kůň nemusel do padocku, ani se zúčastnit předstartovní přehlídky. Obojí bývá psychický nápor a některé koně může vyřadit ze hry ještě před dostihem. Poplatek byl zaplacen a na scéně se Crapom objevil až na pruby cval ke startovním boxům. Samotné Derby bylo pro dvojici naprosto bezproblémové a slavně zvítězili velmi lehce o deset délek.

Toto vítězství zůstalo jejím nejvýznamnějším, i když paní Míla vyhrála 150 dostihů, mezi nimi Gomba handicap s Blatcem a Vitaminem, Velkou dubnovou cenu s Blatcem a Lakmusem, Velkou jarní cenu s Reliefem, Velkou květnovou cenu s Diplomatem, Crapomem, Lakmusem a Lincolnem, Velkou červnovou cenu s Blatcem a Lakmusem, Zlatý pohár s Crapomem a Gamarem, St. Leger s Lakmusem, Svatováclavskou cenu 2x s Lakmusem a 1x s Lincolnem.

Doposud zůstává nejvýznamnější jezdkyní z hlediska vyhraných dostihů a jak je z přehledu vidět, byla partnerkou mnoha hřebců, kteří potom sehráli svoji úlohu i v teplokrevném chovu.

Kosmologia s J. HrabánkovouDalší významnou ženou byla Jiřina Hrabánková, která se do dostihového prostředí dostala ve svých devíti letech, když přišla s tatínkem do Chuchle. Prostředí ji nadchlo natolik, že se stala členkou Turf klubu SSM a od té doby byla s dostihy nerozlučně propojena. Jejími nejvýznamnějšími počiny v sedle zůstalo vítězství v Memoriálu R. Deyla s Whisky a třetí místo z Derby s Ekrazitem.

V Chuchli i jinde vítězila paní Hildegarda Kolátorová, která v 70. létech získala 2x Velkou dubnovou cenu s Espadronem a dvakrát byla na startovní listině Velké pardubické, bohužel jejího koně vždy škrtli.

A to jsme mnoho dalších ani nezmínili, podíváme se však do současnosti, kdy český turf oplývá velkým množstvím žen a docela zajímavé by bylo procentuelní srovnání s ostatními dostihovými zeměmi. Zatím však žebříček z hlediska počtů výher vede p. Hermansdorferová, ačkoliv p. Havelková ji již zdatně dohání a má šanci na získání primátu.

Ženy v moderní éře

Socr House a Kr. BezděkováV 90. létech se krátce zableskla Jitka Matošková, která z 68 startů získala 10 vítězství, z toho hned tři jedničková (2x se slavným Law Soziri, 1x s Džentile).

Později se proslavila Kristýna Bezděková, která z 744 startů zvítězila v 72 dostizích a 9x získala tu nejcennější I. kategorii, z toho byla 4 vítězství v sedle jejího životního koně Silnar, sprinterského krále. Na sprintery měla štěstí, neboť jinou jedničku získala se Socr House. Poté odešla působit do zahraničí.

Shodný počet vítězství v jedničkových dostizích získala i populární Iva Milíčková, která každého jednoho vítězství dosáhla pokaždé s jiným koněm. Asi nejcennější zůstává zisk Velké ceny Prahy s Blue Coralem a Gomba handicap s Talwerem. Celkem startovala v 1 131 dostizích, než odešla působit do zahraničí, kde vystřídala mnoho renomovaných působišť, včetně Anglie a Dubaje, kde pracovala a pracuje jako ošetřovatelka a pracovní jezdec např. u respektovaných trenérů jako Roger Varian či Michael de Kock.

Podobně jako předcházející dvě jezdkyně odešla do zahraničí úspěšně působit i Blanka Šarinová, která se dostala do stájí věhlasného trenéra Johna Gosdena. U nás zvítězila v 86 dostizích z celkem 895 startů, mj. deset jedničkových. Nejslavnějším koněm této éry byla Nora Jeane, která jako dvouletá s ní vyhrála Českomoravskou cenu, a nebo Báá, se kterou získala Gomba handicap. Za obecně nejpřekvapivější výhru ale lze označit zisk Velké ceny Prahy s outsiderkou Wild Rain nad hvězdným polem obsahujícím takové veličiny jako Hyphen, Near Dancer, Bellaboy či Sharp Focus. Trenérkou Wild Rain byla p. Pejšková, také někdejší jezdkyně, takže to bylo ryze „holčičí" vítězství.

College Classic a Helena BlažkováPaní Helena Blažková získala na dráze 18 vítězství z 188 startů, z toho tři jedničková vítězství. Jedno z nich bylo dosaženo v sedle životního koně College Classic, se kterým získala Memoriál Václava Michala, významnou předzkoušku klasických dostihů. Také s ním byla druhá v Derby. Jinou předzkoušku klasik získala v sedle Charitmy, a to v Memoriálu R. Deyla. V současné době trénuje, jejími zatím nejlepšími koňmi jsou vynikající Prince Orpen a Lysyan.

Když populární Bajaja zvítězil v Ceně prezidenta republiky, v jeho sedle byla Adéla Klepetková, která s ním dosáhla nejvýznamnějšího vítězství své kariéry, jež čítala 541 startů a 42 vítězství.

Radbec s p. HronovouNejvětší počet startů ze všech doposud jmenovaných má Ilona Třešňáková, později Hronová. S koňmi ze startovních boxů odskočila celkem 1 249x a získala 84 vítězství, z toho 4 jedničkové. Životním koněm byl populární Radbec, se kterým vybojovala několik překvapivých vítězství. Favority zaskočili ve Velké červnové ceně, ale hlavně ve St. Leger, kde to bylo jedno z největších chuchelských překvapení vůbec, když byl těžký favorit Tankred poražen. V obou případech byl Radbec vybrán k antidopingové kontrole, ale byl to prostě jenom výborný kůň českého chovu, který zůstal opakovaně podceněn. S ním startovala i v Derby, kde byli osmí.

Derby zůstalo pro všechny vynikající slečny, které se objevily v sedlech koní u nás, zatím nedosaženou metou, a tak zůstala hořká pachuť, když v roce 2010 došlo k něčemu nevídanému. Na jednoho z předběžných favoritů Derby, Talgada, který vyhrál nejdůležitější předzkoušku Velkou červnovou cenu v sedle s Vendulou Korečkovou (o ní více níže), přiletěla z Panamy mladičká Magdalena María Rossak, dcera majitelů Talgada. Ta nedisponovala českou licencí žokeje, neboť u nás do té doby absolvovala jen pět startů v dostizích. Potřebnou licenci měla z Panamy, kde dostudovala jezdeckou školu a aktivně se účastnila tamějších dostihů (v té době 56 dostihů a 12 vítězství), takže startu v Derby nic nebránilo. Následné vítězství nezkušené dívky v sedle spolehlivého hřebce vysoké třídy vyvolalo velké emoce: euforické nadšení, rozpaky i kontroverze z mnoha důvodů. Vstup do historie jim už nikdo nevezme, ale za dostihovou anabází slečny Rossak i jejích rodičů se velmi záhy zavřela voda. A Talgado? Majitelé za koně neplatili, což bohužel není tak vzácný nešvar v českém dostihovém prostředí, takže časem byl prodán směrem na východ. Za senzačním vítězstvím tak zůstaly jen rozpaky na všech stranách, ale také jeden z barvitých příběhů turfu a možná inspirace a vzpruha pro jiné dívky.

Talgado s druhou derby-vítězkou v historii našeho turfu M. M. Rossak

Hvězdy současnosti

Vendula KorečkováNespravedlnost mohla asi nejvíce pociťovat paní Vendula Korečková, která s Talgadem zvítězila v předzkoušce Derby a mohla se stát historicky druhou ženskou derby-vítězkou. Aktivně však jezdí dodnes, zatím ke dni 7. 11. 2015 absolvovala 1 384 startů, z toho 108 vyhrála. Z devíti jedničkových vítězství získala 4 v sedle ryzky Ley Percy, mj. slovenskou Jarní cenu kobýl, Oaks a prestižní Cenu Arvy. S ní se také účastnila Derby, kde byly pěkně šesté. Vysoce hodnocený je určitě i Zlatý pohár s matadorem Donn Hallingem. Kdo ví, třeba ještě dostane šanci na možné vítězství v Derby.

Ingrid KoplíkováIngrid Koplíková, později provdaná za renomovaného jezdce Václava Janáčka, má zaknihováno zatím 1 024 startů a 58 vítězství, z nichž byla čtyři jedničková, pokaždé s jiným koněm. Loni zaznamenala vynikající druhé místo v českém Oaks s Ines, kde prohrály až po tuhém boji. Dvojice byla dobře čtvrtá i v polském Oaks, ale největšího triumfu a slávy dosáhly na Slovensku, když vstoupily do historických tabulek tamního Oaks. Ines se dá nazvat zatím životním koněm, ale paní Koplíkovou-Janáčkovou čekají určitě ještě jiná pěkná vítězství.

Martina Havelková a ScyrisMartina Havelková s doposud absolvovanými 883 dostihy má největší počet vítězství, má jich na kontě celkem 107 a z toho 24x plný zásah v první kategorii. Díky své dlouhodobé spolupráci s trenérem Františkem Holčákem a panem Charvátem dostala opakovaně příležitost v sedlech výborných koní jako Ecologically Right, Tribal Instinct, De Roberto, German Malt, Forest Man, Chardonney Tcheque nebo Scyris. Důvěru tato vynikající jezdkyně plně vracela a dá se říci, že v současnosti má asi největší šance na to se stát třetí ženou, která u nás a nebo na Slovensku vyhraje Derby. Nejblíže k tomu byla v roce 2013, v sedle Honzika Chipery vypadali jako vítězové, než se na poslední chvíli infarktově načasovaným závěrem přiřítil Cheeky Chappie.

V článku jsem nezmínila mnoho úžasných žen, kterým se tímto omlouvám, ale bohužel nešlo jinak, pokud to neměl být telefonní seznam.

A jak vypadá dostih z pohledu žokejky? Můžete se podívat zde: https://www.youtube.com/watch?v=UptYYuh_f8c


V pokračování se podíváme na specifickou kategorii jezdkyň u nás, a to srdnatých amazonek spjatých s kultovní Velkou pardubickou.

Připojené obrázky

Připojené články

12.01. 2016 10:00 Žokejky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com