Znovu k problematice očkování

16. 04. 2021 10:00

Obrázky: 1

Autor: Tisková informace Rubrika: Všeobecná sdělení Zdroj: ČJF Počet přečtení: 199 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Mnoho lidí vůbec netuší, že pokud se někde uvádí slovo SVOD (koní) je tím z pohledu SVS myšlena jakákoli akce, kde se potkají zvířata, která by se běžně nepotkala. Svod z pohledu SVS je: svod (např. klisen, hříbat, hřebců), výstava, závody, organizovaný trénink, ZZVJ a další.

Přesná definice slova SVOD:

Svodem zvířat se dle § 3 odst. 1, písm. e) veterinárního zákona rozumí soustředění hospodářských zvířat různých chovatelů na určeném místě a k určenému účelu, jde-li o evidovaná zvířata podle plemenářského zákona. Svod zvířat lze pořádat pouze pod státním veterinárním dozorem. Pořadatel svodu zvířat je povinen požádat obec o povolení konání svodu. Před podáním žádosti o povolení konání svodu zvířat je pořadatel povinen vyžádat si od krajské veterinární správy podmínky pro konání svodu a zajistit jejich dodržování.

Plné znění naleznete zde. Podmínky pro pořádání svodů (závodů, ZZVJ a pod.) pro rok 2021 jsou k dispozici zde.

Nově přibyla povinnost:

Kůň byl vakcinován proti rinopneumonii koní způsobované koňským herpesvirem (EHV) dle vakcinačního schématu daného výrobcem vakcíny a musí být v imunitě proti tomuto onemocnění nebo kůň byl laboratorně vyšetřen na přítomnost koňského herpesviru metodou PCR ze vzorku výtěru z nosu s negativním výsledkem; toto vyšetření nesmí být starší 10 dnů (rozhodující je datum odběru vzorku).

Bylo by proto dobré toto připomenout všem pořadatelům ZZVJ a SCM (předpokládáme, že pořadatelé závodů to již dobře vědí) a především účastníkům ZZVJ a SCM, aby si tuto skutečnost uvědomili. První ZZVJ by mohly teoreticky proběhnout již příští víkend (pokud to VV ČJF dovolí), ale mnoho lidí nemá koně očkované a bez platného očkování se nebudou těchto akcí smět účastnit tedy nejdříve 14 dnů po 2. dávce, resp. 6 týdnů po dávce první nebo bez PCR testu (který vyjde na cca 1000Kč + náklady veterináře, někdy se koně musí uspat, protože nevydrží šťourání 30 cm hluboko v nozdrách) a trvá cca 5 pracovních dnů.

www.cjf.cz

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com