Zemřela Lis Hartelová, první účastnice a stříbrná medailistka v olympijské drezuře

7. 04. 2009 10:00

Autor: Věra Lantelme Rubrika: Drezurní ježdění Zdroj: Simply Marvelous Počet přečtení: 5196 Počet komentářů: 1 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Dánská jezdecká federace nedávno oznámila, že ve věku 87 let zemřela jezdkyně Lis Hartelová, která vyhrála dvě olympijské stříbrné medaile v reprezentaci Dánska v padesátých letech, ač ochrnutá pod koleny kvůli poliomyelitidě (infekční obrna, proti které je již naše populace očkována – pozn. překl.).

Obr. 1: Lis Hartelová se svojí klisnou Jubilee.Životní osud a jezdecká kariéra Lis Hartelové představovaly opravdové hrdinství. V roce 1944, ve věku 23 let, onemocněla poliomyelitidou. Sice většina jejích svalů postupně získala svou funkčnost zpět, ale od kolen dolů zůstala nehybná a také její horní končetiny a ruce byly lehce postiženy. Přes všechna lékařská doporučení pokračovala v jízdě na koni, stále však potřebovala pomoct při nasedání a sesedání z koně.

Po třech letech rehabilitace se zúčastnila jezdeckých mistrovství ve Skandinávii. V roce 1952 byla vybraná jako reprezentantka Dánska na Olympiádu v Helsinkách. Byly to první Olympijské hry, kdy bylo ženám dovoleno závodit v jezdeckých disciplínách. Třebaže stále potřebovala pomoc při nasedání a sesedání z její klisny Jubilee, získala olympijské stříbro.Lis Hartelová a Jubilee se zlatým medailistou, Henri St-Cyr

Mezi jeden z nejemocionálnějších zážitků v olympijské historii patří moment, kdy jí olympijský vítěz Henri Saint-Cyr pomohl sesednout z koně a donesl ji na stupeň vítězů k převzetí stříbrné medaile.Lis Hartelová na Olympiádě v Helsinkách v roce 1952. Stala se první ženou na světě, která stála na stupni vítězů s muži.

V roce 1954 Lis Hartelová zvítězila na neoficiálním světovém mistrovství v Aachenu a v roce 1956 obhájila olympijské stříbro ve Stockholmu. Celkem se stala sedminásobnou dánskou drezurní šampiónkou.Lis Hartelovál byla první skandinávská žena, která vstoupila do mezinárodní ženské sportovní Dvorany slávy v New Yorku. V roce 2005 byla jmenována jedním z Top-10 dánských sportovců. V roce 1992 byla Hartelová jmenována do skandinávské Dvorany slávy.

Lis Hartelová byla velkým příkladem pro ostatní lidi s postižením a nemocné, její osud byl velkou inspirací, který vedl k založení hiporehabilitačních středisek. Ta jsou nyní po celém světě. Krátce po získání olympijské medaile založily Hartelová a její fyzioterapeutka první evropské hiporehabilitační centrum. Tyto aktivity brzy připoutaly pozornost zdravotnické veřejnosti a od té doby se rozšiřovali po celé Evropě. Na konci 60. let Americká zdravotnická asociace uznala terapeutické ježdění jako "neocenitelný terapeutický přístup".Dodnes Lis Hartelová inspiruje nespočetně dětí a dospělých se zdravotním postižením po celém světě, kteří se s pomocí koní stávají hrdiny v jejich vlastních životech.


Převzato z http://simplymarvelous.wordpress.com/2009/02/23/lis-Hartelová-danish-equestrian-legend-dies/.
 

Připojené články

20.01. 2009 11:30 Opustil nás primář MUDr.Lubor Zahrádka

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

  • 1. ...

    Klobouk dolu

    20:56 - 07. 04. 2009

    "Byly to první Olympijské hry, kdy bylo ženám dovoleno závodit v jezdeckých disciplínách. Třebaže stále potřebovala pomoc při nasedání a sesedání z její klisny Jubilee, získala olympijské stříbro."<br /><br />On ten feminismus ma neco do sebe.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: