22. 07. 2011 05:00
Autor: Jana Syrová Foto: Kateřina Palánová, Jana Syrová, archiv optigreen.cz Seriál: Zeleň pro koně a jejich lidi Počet přečtení: 10335 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát
Stavíte nebo rekonstruujete stáje a přístřešky a hledáte nejvhodnější krytinu? Krásnou a přitom ekonomickou? Řešíte nevhodné klima ve stáji? Přemýšlíte, jak zateplit střechu? Tak právě pro vás může být vhodnou variantou zelená střecha. Ne nebojte se, nebudeme natírat, budeme sázet!
Že zelené střechy nejsou výdobytkem posledních desetiletí, dokazují i první dochované zmínky ze starověku. Sázet stromy, keře, květiny a zakládat trávníky na plochých střechách staveb má tradici už nejméně 2000 let. Takže nic nového pod sluncem. Byla prokázána existence střešních zahrad již při vykopávkách v Ninive z doby panování krále Šalamouna (929 - 917 př. Kr.), nelze opomenout také visuté zahrady královny Semiramis v Babylonu.
Na našem území je zřejmě nejstarší střešní zahradou užitková zahrada na střeše bývalé konírny zámku Lipník nad Bečvou. Tato zahrada byla pravděpodobně založena roku 1863 a její dnešní podoba byla dána rekonstrukcí stavby v roce 1911.
Největšího rozmachu doznaly střešní zahrady v druhé polovině dvacátého století. Vznik novodobých střešních zahrad souvisí s novými trendy v architektuře budov a staveb, s vývojem nových izolačních materiálů, se snahou zmírnění nepříznivého vývoje životního prostředí a s tím souvisejícím zvyšováním cen energií.
Abychom pochopili vhodnost zelené střechy, zkusme si porovnat několik druhů krytin:
Obrovský pozitivní přínos zelených střech vidíme v ovlivnění mikroklimatu daného místa:
Další výhodou zelených střech je, že lze zakoupit tzv. domácí paket a vybudovat zelenou střechu svépomocí na menších plochách, jako jsou právě venkovní boxy, přístřešky nebo garáže.
Střešní zahrada se dá vybudovat prakticky na jakékoli střeše, rovné i šikmé. Dá se realizovat nejen na novostavbě, ale i na starším domě.
Dle účelu využití dělíme zahrady na střechách na dvě základní skupiny. Intenzivní a extenzivní střešní zahrady. Intenzivní střešní zahrady jsou pochůzné, dají se využít jako park, tenisový kurt či golfové odpaliště. Mocnost zeminy dosahuje až do 1 m. Zakládají se na administrativních nebo nákupních centrech, velkých rodinných domech apod. Pro naše účely nemá velký význam se dále tímto typem střech zabývat. Pojďme si konkrétněji popsat extenzivní střešní zahradu, kterou můžeme využít v našem životě:
Měla by být koncipována tak, aby byla téměř bezúdržbová, finančně nenáročná a hlavně krásná a funkční. Tomu všemu by měl být podřízen výběr rostlinného materiálu. Vhodné jsou především suchomilné rostliny, ale je možné mít na střeše i travnatou plochu či mělce kořenící keře.
Z rostlin jsou nejvhodnější:
Před každou výstavbou střešní zahrady je nutná konzultace se stavařem, který spočítá nosnost konstrukce a doporučí vhodné stavební řešení. Extenzivní střešní zahrady mají zatížení zhruba 100 kg/m2.
Střešní zahrady s extenzivní zelení obvykle nevyžadují žádnou zvláštní péči. Doporučuje se střechu 2x ročně zkontrolovat, odstranit nálety a plevele, popř. dosázet prázdná místa. Pokud vám nebude striktně záležet na složení vegetace, plevely a mechy neodstraňujte. Nechte střechu žít vlastním životem, vytvoří se tak jedinečný biotop, který nebude vyžadovat další péči.
Dobré je jednou ročně - na jaře - aplikovat granulované pomalu rozpustné organické hnojivo.
Závlaha je nutná bezprostředně po osázení, zhruba 2x týdně, než dojde k zakořenění rostlinek. Dále není nutné pravidelně kropit, střecha by si měla vystačit s přirozenými dešťovými srážkami. Ovšem vyskytnou-li se období s dlouhodobými tropickými teplotami, je nutné střechu zavlažit.
Pokud se rozhodnete vybudovat zelenou střechu, vyberte si firmu s tradicí a dostatkem zkušeností. Jen taková firma vám poskytne komplexní sortiment komponentů, díky kterým budete moci realizovat kvalitní a krásnou střechu, která se bude těšit a okouzlovat každý den. Pokud přeci jen chcete vyzkoušet tvoření střechy na vlastní pěst, stačí zadat do Googlu „zelená střecha svépomocí" a vyběhne vám plno návodů, jak na to.
Přeji hodně stavitelských úspěchů :-)
Pozn.: Zajímavé informace můžete najít na stránkách www.optigreen.cz.