Zaprášená pravidla: Všeobecná pravidla s úpravami pro rok 2014

16. 4. 2014 Martin Blazek Autor fotek: Martin Blažek

Obecně se předpokládá, že každý, kdo se věnuje nějakému sportu, bude dobře znát jeho pravidla. Je to ale opravdu tak?! V mém minulém článku pod názvem “Spící a hladová ČJF” jsem si posteskl nad systémem vzdělávání v rámci ČJF a rozhodl jsem se využít možností serveru EQUICHANNEL.cz k tomu, abych vám alespoň trošku rozšířil obzory a připravil malého průvodce po pravidlech a dokumentech ČJF, které by měl každý jezdec resp. člen znát.

Sáhněme si do svědomí, opravdu jsme všichni před svým prvním výjezdem na závody (resp. ještě před složením ZZVJ), alespoň jednou přečetli celá Pravidla jezdeckého sportu (PJS)? Pokud tomu tak je, pak je tento článek zbytečný a nemusíte pokračovat v jeho čtení :-) ... ale nemyslím si, že tomu tak je. I já jsem se k přečtení pravidel dostal až po absolvování několika závodů. Všichni přeci víme, že za shozenou kládu dostaneme 4 trestné a tři zastavení či pád nás ze soutěže vyloučí...

ČJFAle nejen o tom pravidla jsou a mnoho jezdců ani netuší, kde je vlastně najde. A tím bychom mohli začít... Celá PJS se skládají z několika dokumentů a všechny je naleznete na stránkách ČJF v sekci Pravidla. Velmi důležité je vědět, že všechna pravidla nabývají platnost vždy k 1. 4. a jsou platná do chvíle, než jsou nahrazena novými. Takže i v roce 2014 se všechny závody řídily PJS 2013 až do 31. 3. 2014. Asi vás napadne otázka, proč ten čtvrtletní posun. Je to dáno především faktem, že všechna PJS vycházejí z mezinárodních pravidel vydaných FEI (jsou jejich překladem) a teprve poté jsou do nich dodělány národní úpravy pravidel, podle kterých jezdíme na národních závodech. FEI své aktualizace zpravidla vydává až těsně na konci roku a je prakticky nemožné stihnout překlady a národní úpravy připravit k začátku roku.

Zmínil jsem se, že se pravidla skládají z několika dokumentů. Základním dokumentem, který je nadřazený všem ostatním, jsou Všeobecná pravidla, jejichž nedílnou součástí je "FEI kodex chování" a od loňského roku také "Etický kodex FEI". Porušování jakéhokoli ustanovení těchto kodexů je tedy automaticky bráno jako porušování pravidel FEI (a tedy i ČJF) a může být postihováno dle disciplinárního řádu.

Všeobecná pravidla obsahují formulace závazné pro všechny disciplíny sdružující se pod ČJF a jsou formálně nadřazeny pravidlům jednotlivých disciplín.

Na Všeobecná pravidla pak navazují pravidla jednotlivých disciplín sdružených pod ČJF (skoky, drezura, všestrannost, spřežení, voltiž, vytrvalost, reining a samozřejmě svá specifika má také pony sport). Je také dobré vědět, že krom pravidel všeobecných a pravidel pro jednotlivé disciplíny jsou vydávána také veterinární pravidla a existují další důležité dokumenty, tzv. Základní dokumenty ČJF, mezi něž patří zejména Stanovy ČJF, (které by měl znát a měl by se jimi řídit každý registrovaný člen), dále pak Registrační a přestupní řád a Disciplinární řád.

Velmi zajímavým dokumentem je Řád ČJF na ochranu zvířat při veřejném vystoupení nebo svodu koní. Takový dokument musí mít vypracovaný každá organizace, která má ve své náplni organizovanou práci se zvířaty (a chce mimo ČJF pořádat veřejné akce - závody, přehlídky, hry, ...). Jsou v něm naprosto podrobně popsány veškeré úkony, které při veřejném vystoupení s koněm děláme, tedy včetně drezurních cviků, a také tam naleznete obrázky používané výstroje. Opravdu doporučuji si jej alespoň zběžně projít, je to jeden z nejzajímavějších dokumentů a je až škoda, že je tak zapadlý a málokdo o něm ví.

Jak jistě vidíte, jako členi ČJF byste měli nastudovat poměrně nemalou řádku dokumentů. Rád bych vám zde podal malý návod, jak dokumenty číst, a chtěl bych se v této části zaměřit především na Všeobecná pravidla.

Jak se tedy v pravidlech zorientovat?

Podívejme se tedy na web ČJF do sekce Pravidla. Uvidíte zde několik verzí všech pravidel z různých let, naposledy pak pravidla z roku 2014. Možná vás napadne, že si letos pravidla přečtete a příští rok budete muset těch mnoho stran číst komplet znovu. Neděste se. Veškeré úpravy v pravidlech oproti verzi předchozí jsou do nich dopsány červenou barvou. Pokud tedy máte nastudovaná pravidla z loňského roku, bude vám po vydání pravidel nových stačit přečíst pouze červené texty a máte svůj pravidlový "refreshment" hotový.

ilustr. fotoDalší vychytávkou v pravidlech jsou tzv. národní úpravy, tedy úpravy, které vydává ČJF nad rámec pravidel FEI a které platí pro všechny národní soutěže (pokud jsou v rozporu s pravidly FEI, mají na národních závodech přednost národní úpravy pravidel). Na soutěžích mezinárodních (označených CSI, CDI, CAI, apod. a uvedených v kalendáři ČJF v sekci Mezinárodní závody v ČR) ovšem tyto národní úpravy neplatí a jezdí se striktně dle pravidel FEI. V praxi to znamená např. to, že pokud pojedete na závody CSI1* do Zduchovic a koník vám dvakrát odmítne poslušnost, budete vyloučeni. Národní úprava pro národní závody vám umožní o jednu neposlušnost více. Tyto národní úpravy jsou v pravidlech psány modrou barvou v modrém rámečku a pro většinu jezdců pohybujících se po domácích kolbištích bude jejich znalost plně dostačovat.

V níže uvedených citacích pravidel vybírám ty odstavce, které jsou buď přidány do pravidel nově od roku 2014, případně považuji za užitečné o nich vědět například v návaznosti na články jiné. Pokud není citace jasná, doplnil jsem komentář.

I. Všeobecná pravidla

Jak jsem už zmínil. Všeobecná pravidla obsahují formulace závazné pro všechny disciplíny sdružující se pod ČJF a jsou formálně nadřazeny pravidlům jednotlivých disciplín. V úvodu se dozvíte něco o tom, že jediný, kdo je oprávněný dělat jejich závazný výklad, je VV ČJF apod. Dále se dočtete informace, že národních soutěží se u nás mohou účastnit soutěžící ze Slovenska, Polska, Rakouska, Maďarska a pokud je místo závodů vzdáleno do 50 km od německých hranic, pak i soutěžící z Německa. Za stejných podmínek můžeme startovat i my ve zmíněných zemích bez FEI pasů.

Národní úpravy:

N3. Koně

Odst. 4 - Každý kůň může startovat pouze ve dvou soutěžích v jednom soutěžním dnu. Starty v soutěžích v několika jezdeckých disciplinách se nesčítají. - Dle této úpravy tedy můžete startovat s jedním koněm např. v parkuru Z, ZL a ještě ten samý den zajet dvě drezurní úlohy.

Dle mého názoru je zbytečný Odst. 9 - Na pony závodech včetně MČR může stejná dvojice (pony a jezdec) startovat v disciplině skoky a drezura v jednom dni - neboť jeho obsah je již naplněn samotným odstavcem 4.

Nově přibyl Odst. 10 - Rozhodčí může vykázat z areálu koně nebo dvojici, která ohrožuje zdraví nebo bezpečnost ostatních (...)

 

ilustr. fotoN4. Úbor jezdce

Odst. 1 - Ochranná přilba: Požadavky na nošení této ochranné přilby v areálu závodiště a přilehlých prostorách a na všech opracovištích, jakož i při všech přejezdech v jezdeckém areálu (...)

Odst. 6 - Jezdec při soutěži i opracování může použít jen jeden bič, jehož délku určují pravidla dané discipliny.

 

N5. Postroj koně

Odst. 1 - Každý kůň musí být nauzděn. Žádný kůň se nesmí pohybovat v prostoru závodů, aniž by nebyl nauzděn.

Odst. 2 - Při národních závodech je přidělení identifikačních čísel všem zúčastněným koním povinné a kůň se nesmí pohybovat v prostoru závodiště bez tohoto čísla ... Číslo musí být připevněno na levé straně koně (...)

Odst. 3 - (...) Bezudidlové uždění (mimo hackamore) ve skokových soutěžích není povoleno.

Odst. 6 - Jakékoliv clony očí koně (síťky) jsou při soutěži zakázány.

Odst. 7 - Dámské sedlo je ve všech soutěžích organizovaných ČJF zakázáno.

 

N7. Podmínky startů

Odst. 2 - Kvalifikace - Všechny kvalifikační podmínky musí být splněné pouze v klasických soutěžích (skokové stylové soutěže nejsou považované za klasické skokové soutěže)

 

N9. Národní soutěže

Odst. 6 - Účast členů ČJF na neschválených jezdeckých závodech je zakázána. - problematice neschválených závodů jsme se samostatně věnovali v článku Horké téma: ČJF - Nepovolené závody

Odst. 7 - Národní závody, pokud se nekoná první prohlídka koní, začínají technickou poradou, případně počátkem prezentace. - technicky vzato nám kombinace článků N5/1 a N5/2 říká, že pokud přijedeme na závody po počátku prezentace, neměli bychom koně ani vyložit z přepravníku bez uzdečky na hlavě (tedy na ohlávce) a připevněného identifikačního čísla, jinak vlastně porušujeme pravidla a můžeme být sankcionováni.

 

N10. Funkcionáři národních závodů

Odst. 1 - Jsou-li styloví rozhodčí delegováni samostatně (pouze pro konkrétní stylovou soutěž a nejsou členy základního Sboru rozhodčích), ostatních soutěží se mohou zúčastnit jako Sportovci daných závodů.

Odst. 8 - Střet zájmů: Na národních závodech nemůže být členem sboru rozhodčích žádný blízký příbuzný, majitel koně nebo trenér startujícího Sportovce nebo koně ve všech soutěžích se subjektivním rozhodováním (drezura, hodnocení stylu, voltiž, reining apod.; u skokových soutěží toto omezení platí též u rozhodčího u vodního příkopu). Za trenéra je považována ta osoba, která koně, nebo Sportovce trénuje více než jedenkrát týdně.

Kapitola I - Závody a soutěže

Čl. 109 - Organizování závodů

NÚ - Na všech sportovních akcích organizovaných ČJF (hobby a soutěže) musí pořadatel zabezpečit po celou dobu trvání závodů zdravotní službu (lékaře, nebo osobu způsobilou k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dozoru (...))
Z toho tedy vyplývá, že není nutné, aby byl v místě závodů přímo lékař či sanitka, za dostatečné zajištění bude považována přítomnost zdravotní sestry s příslušnou kvalifikací a vybavením.

Čl. 116 - Přihlášky

NÚ - Přihláška spolu s rozpisem je smlouva mezi účastníkem závodů a pořadatelem.
Z tohoto pohledu je zejména zajímavý rozdíl mezi "zápisným" a "startovným". Pokud je v rozpise uvedeno, že pořadatel vybírá zápisné, je částka splatná za všechny přihlášené dvojice v den uzávěrky přihlášek a to i v případě, že dvojice ke startu z jakéhokoli důvodu nenastoupí. Na zápisné má pořadatel právní nárok a může jej i vymáhat, neboť podáním přihlášky byla uzavřena závazná smlouva.

ilustr. fotoČl. 118 - Odpovědná osoba

V národních soutěžích je za výběr a přihlášení koní klasifikovaných do soutěží a závodů zodpovědný přihlašovatel (...) spadá sem (...) posouzení způsobilosti a schopnosti koně startovat v soutěžích, včetně úrovně materiálního vybavení odpovídajícího sportovní výkonnosti a dané disciplíně. (...) v přihlášce i výsledcích musí být jasně uvedené, kdo soutěžící dvojici na závody přihlásil.

Čl. 136 - Věk koní

NÚ - Na národních závodech mohou startovat koně 4letí a starší, tj. koně, kteří v daném kalendářním roce dosáhli nebo dosáhnou minimálně předepsaného věku.

Čl. 154 - Veterinární delegáti

NÚ - Stálá přítomnost veterinárního lékaře je povinná pouze na závodech kategorie A, finále pohárů a finále KMK (pokud speciální pravidla nestanoví jinak), na ostatních NZ musí pořadatel zajistit minimálně telefonickou součinnost s nepřítomným veterinárním lékařem a s jeho souhlasem, že bude v dosahu po celou dobu konání závodů.

Zajímavé je pak se podívat na přílohu SV4 - Poplatky a pokuty. Krom dalšího například:

  • Nedostavení se jezdce bez řádné omluvy a bez souhlasu SR k soutěži, ve které byl na startovní listině 500 kč.
  • Zranění koně ostruhou 2 000 Kč.
  • Pokus o překonání nebo překonání překážky na opracovišti z nesprávného směru 1 000 Kč.

Příště se zaměříme na pravidla skoková a drezurní.

Podobné články

Ministerstvo zemědělství připravilo novelu veterinárního zákona, kterou reaguje na nová nařízení Evropské komise v oblasti veterinární péče. Součástí…

Equichannel.cz vám děkuje za přízeň v uplynulém roce a do nového roku přeje mnoho štěstí, osobních i jezdeckých nebo vozatajských úspěchů!