Z archivu Horsemana: Jak bezpečně uvázat koně a jak ho naučit stát u úvazu

Víte, jak koně bezpečně uvazovat a jak ho u úvazu naučit stát bez pokusů o trhání? Vybrali jsme pro vás dva užitečné články z časopisu Horseman. A desáté, aktuální číslo časopisu si můžete objednat, stojí to za to ;-)

Bezpečně znamená, že kůň v žádném - ani kritickém - případě nezraní sebe ani nikoho jiného.

Pravidlo č. 1

Nikdy nepřivazuj koně k předmětu, s nímž může pohnout, který může zlomit, vytrhnout, nebo který ho může vylekat (např. ve větru začne vydávat zvuk nebo poletovat). Pamatuj, že kůň je silný a splašený kůň je ještě silnější.

Pravidlo č. 2

K uvázání použij kvalitní ohlávku, která koni dobře sedí, a vodítko, které se snadno uvazuje i rozvazuje. Nejlépe poslouží tlusté bavlněné lano. Všechny placaté provazy typu lonž jsou zcela nevhodné.

Pravidlo č. 3

Bezpečná výška uvázání je ve výšce kohoutku a výše. U níže uvázaného vodítka hrozí nebezpečí přehození přední nohy přes úvaz. Délka vodítka by měla koni umožnit uvolnit krk v přirozené poloze a relaxovat. Nemělo by se však prověsit natolik, aby přes něj kůň přehodil nohu. Zároveň by vodítko nemělo být tak dlouhé, že splašenému koni umožní nabrat rychlost dříve, než ho zastaví.

Pravidlo č. 4

Nikdy nepřivazujte koně za otěže. (Bez komentáře.)

Pravidlo č. 5

Nikdy neuvazujte cizí koně tak, aby na sebe dosáhli hlavou nebo zádí.

Pravidlo č. 6

Správný muž má vždycky nůž, a to samé platí i o dobrém horsemanovi.

Pravidlo č. 7

Pokud jste v prostředí, kde se dá očekávat cokoli, buď koně neuvazujte vůbec, nebo si pamatujte pravidlo: „Vysoko a nakrátko."

Pravidlo č. 8

K uvázání použijte vhodný uzel, jako je např. kovbojská smyčka. V případě krize stačí zatáhnout za volný konec a uzel se uvolní.

Jak naučit koně stát u úvazu

V poslední době se setkávám se dvěma nejrozšířenějšími názory na to, jak uvazovat koně.

  • Teorie č. 1: Koně by se měli hned napoprvé vyvázat napevno, a tak pochopit, že se nesmí bránit a že z tohoto omezení neexistuje únik.
  • Teorie č. 2: Koně by se měli na úvaz učit vyvázáním přes snadno přetrhnutelnou smyčku, vyrobenou z tenkého provázku nebo provázku na vázání balíků.

Můj názor je, že každý kůň by se měl naučit stát u úvazu bez toho, aby se pokoušel utrhnout, a naučit by se tomu měl již v raném věku.

Dobře vím o rozšířené metodě uvazování koní přes smyčku z provázku. Do Austrálie přišla tato metoda z Anglie. Viděl jsem spoustu koní, kteří nebyli nikdy v životě uvázáni jinak. Ve většině případů stojí, když se ovšem rozhodnou, že je čas jít, utrhnou se. Jakmile se jednou nebo dvakrát utrhli, máme tady problém. Kůň se naučil, že svobodu získá pomocí nepříliš velkého zatáhnutí. Pokud přivážete takového koně napevno a on dle zvyku zatáhne a úvaz nepovolí, zpanikaří. Kůň většinou začne bojovat, přetrhne ohlávku nebo přepadne na záda. To vše je velice nebezpečné nejen pro koně, ale i pro jeho majitele. Vídám mnoho úrazů způsobených špatnou přípravou koně na uvázání.

Věřím, že mnozí z vás mají tak špatné zkušenosti s uvazováním, že ho považují za vysoce riskantní a ke koni kruté. A je to pravda. V mnoha případech je vžitý názor, že kůň nejlépe pochopí pevný úvaz, pokud se vyváže a nechá bojovat, dokud to nevzdá. Prosím, to také nedělejte.

Jak by se tedy měl kůň správně učit stát u úvazu, nebo se zbavit problému s uvazováním?

Vše objasním pomocí několika kroků.

  • Bezpečnostní uvazovacá kroužekZačni tím, že koně naučíš respektovat ohlávku. Klíčem k tomu je kvalitní práce ze země. Pokud tomu nerozumíš, vyhledej odbornou pomoc. Práce ze země není jen pro „přirozené" horsemany. Prospěch z ní mají jak koně, tak i lidé. Jejím produktem jsou měkcí a bezpečně ovladatelní koně. Vznikají tak snadno trénovatelní koně s respektem. Nikdy neuvazuj koně, který nerespektuje ohlávku s vodítkem. Zároveň nikdy nepoužívej uvázání k tomu, abys koně naučil vodítko a ohlávku respektovat. To je velice nebezpečná zkratka. Ti, kdo považují práci ze země za zbytečnou, limitují sebe i svůj trénink. I mistři klasické drezury prováděli velkou část své práce ze země. Není to žádný nový fenomén.
  • Nauč koně, aby na zatáhnutí za vodítko vykročil vpřed. Stoupni si před svého koně a lehce zatáhni za vodítko. Čekej, až kůň vykročí, a okamžitě povol tlak tak, aby se vodítko zcela prověsilo. To opakuj tak dlouho, až zmizí veškerý odpor. Dalším vhodným cvičením je vodění mladých koní ze sedla jezdeckého koně (tzv. ponying).
  • Používej vhodné uvazovací pomůcky. Bezpečnostní karabiny nebo uvazovací kroužek dělají z uvazování zahradní dýchánek. Navíc jsou daleko vhodnější než oka z gumových hadic, duše nebo pláště. Tyto pomůcky se pružně natahují s tím, jak kůň táhne zpět. Když dojde až na samý konec svých možností a rozhodne se povolit, duše nebo natažená hadice nepřestanou za koně tahat. Za povolení nezískal kůň odměnu v podobě okamžitého uvolnění tlaku.
  • A jak funguje bezpečnostní uvazovací kroužek? Existuje několik variant, jak vést vodítko skrz kruh. Tyto varianty mají za úkol klást vodítku různé stupně odporu. Pro úvodní lekce je nejlepší jednoduché přehození přes zobáček kroužku. V okamžiku, kdy kůň zatáhne za vodítko, kruh vodítko zbrzdí, ale nezastaví zcela. Pokud se kůň správně naučil kroky 1 a 2, zareaguje na tlak na ohlávce tím, že vykročí vpřed. Krása tohoto systému spočívá v tom, že kůň cítí odpor, který je však na hony vzdálen tlaku, který by ho mohl zranit. Protože vodítko lehce povoluje, nemají koně tendenci panikařit a bojovat. Velice rychle pochopí, že vykročením vpřed se tlaku zbaví, a po krátkém testování zůstanou v klidu stát. Jakmile se kůň zbaví počáteční paniky, může se přejít k uvázání vodítka způsobem, který vytvoří větší odpor. Protože se jeho tlakem nic nepřetrhlo a kromě nepohodlí kůň nic nezískal, je to velice efektivní způsob, jak naučit koně stát u úvazu.
  • Horseman č. 10Obsah desátého čísla časopisu HORSEMAN najdete v článku Horseman č. 10: Malá velká cvičení a S láskou mým dětem.

    Časopis HORSEMAN

    Časopis o koních, lidech a pozemských radostech.

    Web: www.horsemanonline.cz
    Facebook: www.facebook.com/Horsemanonline
    Vydává nakladatelství koněmilné literatury HARMONY
    Předplatné zajišťuje společnost SEND

    Podobné články

    Všechno jednou končí... Tak bychom mohli uvést upoutávku na poslední vycházející číslo časopisu V sedle. Editorial a článek o sarkoidech si přečtěte…

    Celá staletí si vědci lámou hlavu nad orientačním smyslem koní. Někteří koně najdou i v cizím prostředí vždy cestu domů, jiní zabloudí i za vlastním…