Westernové ježdění - Showmanship at Halter (4)

11. 4. 2008 Jana Bílková

Nezbytnou součástí každé showmanshipové úlohy je předvedení koně rozhodčímu k posouzení. Při této příležitosti si rozhodčí všímá, jak je kůň upravený, vykartáčovaný, jak dobře vypadá, jak stojí. Zároveň ale posuzuje i soutěžícího.

V ideálním případě dojde soutěžící na místo, které je pro inspekci předepsané, a tam zastaví - zpravidla tak, že kůň stojí čelem k rozhodčím. Kůň zůstane v klidu stát, s nohama v zákrytu. Soutěžící v základním postoji stojí zpříma, z levé strany u hlavy koně, s rukama pokrčenýma v lokti, volný konec vodítka volně stočený v levé ruce, pravá ruka na řemínku vodítka poblíž řetízku, a sleduje rozhodčího.
Zahájení předvádění
Rozhodčí se vydává na obchůzku kolem koně - běžně si při příchodu prohlíží koně zepředu, pak jeho pravou stranu, zezadu a nakonec přechází na levou stranu koně. Soutěžící musí přitom dodržet dvě zásady - nezavazet rozhodčímu ve výhledu a zároveň sledovat rozhodčího a být připraven na jeho pohyby a požadavky ihned reagovat. Dokud je rozhodčí před koněm nebo v úrovni hlavy pravé strany koně, setrvává soutěžící na levé straně koně. Musí ale stát v takové pozici, aby na rozhodčího viděl (a rozhodčí viděl na soutěžícího).
Zahájení prohlídky
Jak přechází rozhodčí na pravé straně koně víc dozadu, soutěžící musí přejít na pravou stranu koně, tak, aby mohl mít stálý vizuální kontakt s rozhodčím. V momentě, kdy soutěžící přechází před koněm na druhou stranu, je vhodný okamžik pro zkontrolování pozic nohou koně, zda stojí rovnoměrně na všech čtyřech nohách, zda si nepovolil zadní nohu jako při odpočinku, nebo se naopak nechystá vykročit.
Kontrola předních nohou koně při přechodu vpravo.
Poté ihned soutěžící obnoví svůj pohled na rozhodčího a staví se po pravé straně koně.
Postoj v druhé čtvrtině
Rozhodčí má tak dobrý výhled jak na koně, tak na soutěžícího.
Z pohledu rozhodčího
V momentě, kdy rozhodčí přechází na levou stranu koně, musí také soutěžící opět změnit svou pozici. Má zde opět možnost překontrolovat pozici nohou koně a případně nenápadně popotáhnutím za vodítko přimět koně přešlápnout tak, aby znova stál s nohama v zákrytu, s vahou rozloženou na všech čtyřech nohách. Tyto opravy, pokud je jich třeba, nesmí být nikterak nápadné, pro rozhodčího to musí vypadat, jako by si kůň právě rozpomněl, jak má vlastně stát a rozhodl se sám o vlastní vůli to napravit.
Přechod zpět vlevo.
Dokud se rozhodčí pohybuje v levé zadní čtvrtině koně, stojí soutěžící vlevo u hlavy koně a sleduje rozhodčího.
Třetí čtvrtina
Jak postupuje rozhodčí zleva k přední čtvrtině koně, musí soutěžící opět přejít na druhou stranu, aby nebránil rozhodčímu ve výhledu na koně.
Poslední čtvrtina.
Nakonec se soutěžící vrací opět do základního postavení a pokračuje dále v úloze nebo se zařazuje zpět do řady ostatních soutěžících. I zde stojí takovým způsobem, aby nezacláněl rozhodčímu ve výhledu na koně, a neustále sleduje rozhodčího.
Základní postavení
Pro koně tato část předvádění v žádném případě neznamená pohov. Měl by zůstat pozorný, ale zároveň stát klidně a nesnažit se vykročit, když se dá do pohybu jeho vodič při změně stran. Měl by po celou dobu stát s vahou rozloženou na všech čtyřech nohách, není vhodné, aby kůň na tomto místě "usnul" s pokrčenou zadní nohou.

Důkladné vyleštění koně, oděvu a ohlávky je jen polovina přípravy na western showmanship. Neméně důležitá je příprava koně, který se musí naučit na ohlávce dobře reagovat na pokyny člověka a na požádání zůstat předpisově stát. Soutěžící má při zastavení koně těžkou pozici - je předepsáno, jak má kůň stát, a dobře stojící kůň přidává kladné hodnocení. Na druhou stranu pokud kůň stojí špatně, neměl by se soutěžící snažit koně viditelně opravovat.

Podobné články
Disciplína získává mezi jezdci na popularitě

Westernové ježdění se skládá z mnoha disciplín. V dalším pokračování našeho seriálu si přiblížíme hunterové disciplíny.

Westernové ježdění se skládá z mnoha disciplín. Ty nejoblíbenější si přiblížíme ve čtvrtém pokračování seriálu.