WBFSH 2015 ve všestrannosti aneb bývalí čs. koně a jejich význam

12. 11. 2015 09:00

Obrázky: 7

Autor: Eva Holubcová Foto: © sporthorse data, deckhengst.com, M. D. Salvatore Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 5624 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Bývalí dostihoví koně u nás jako Betel, Heraldik a Kreator mají mnohé zástupce v letošním žebříčku nejlepších sportovních koní WBFSH, pojďme se také inspirovat silnými rodinami a jejich kladným příkladem!

Komentář k aktuálnímu žebříčku ve všestrannosti dle rankingů WBFSH bude tentokrát trochu netradiční. Vzhledem k rozsáhlosti si dovolím vyzobat jen specifické rozinky, které lze vztáhnout k našemu chovu. V úvodu zdůrazníme důležitost kvality rodiny, která je v teplokrevném chovu u nás velmi opomíjena až ignorována a poté připomeneme naše některé exdostihové koně, kteří se prosadili venku v chovu a jejichž potomstvo je k vidění v tomto žebříčku.

KaiserwürdeRodina je to nejdůležitější

Hned u vedoucího koně klasifikace Horseware Hale Bob můžeme demonstrovat sílu vynikajících rodin, kterou zde potvrzuje rodina Kaiserwürde, která je odpovědná za řadu plemeníků úspěšných v teplokrevném chovu, ať už přímo, nebo skrze své potomstvo. Za všechny z ne tak dávné doby můžeme jmenovat držitele Trojkoruny Königsstuhla, Kronzeuge, Kaisersterna, Kamirose II, Kanudose, Kalu, Kronprinze, King Milforda, Konigstrauma a hlavně Kronenkränicha. V žebříčku je zastoupena u koní Horseware Hale Bob (jehož otec Helikon je po Königsstuhl), FRH Butts Avedon (m. o. Kronenkränich xx), RF Scandalous (otcem prabáby Kronprinz xx) či RF Demeter (m. o. Kanudos xx), a to jsou jen namátkově vybraní jedinci.

NobreZa zmínku stojí nová vycházející hvězda mezi hřebci, kterým je plnokrevný Nobre xx z linie Northern Dancer a s dvojnásobným vlivem Sira Gaylorda ve čtvré generaci skrze jeho nejlepší syny, vynikajícího Habitata a Sira Ivora. Pochází z rodiny, jejímž nejznámějším reprezentantem je hřebec Dehere, někdejší americký šampión dvouletků, jehož potomstvo vydělalo přes 100 miliónů dolarů a vyhrálo celkem 3 173 dostihů. Blízký příbuzný Nobre Sea Lion jako plnokrevník úspěšně sportoval (např. 3. na CIC3*) a poté byl relativně nedávno (roku 2012) licencován v USA pro PK Trakehner, Hann a Old.

Nobre byl přivezen do Holandska, odkud pokračoval do věhlasného Celle a loni začal působit v trakénském chovu v Rusku. V žebříčku jsou k vidění jeho potomci Nobilis, Butts Avondale, Rough Diamond, Nils, Nexxus a Norris Bay; a určitě přijdou i další.

Hřebci s dostihovou kariérou v Československu v žebříčku WBFSH

BetelTo jiný plnokrevný hřebec s potomky v žebříčku jménem Betel sice v Celle nepůsobil, ale zato byl licencován pro PK Meckl., Holst, Hann a Trakehner. Bohužel je již sedm let po smrti, ale doposud se nabízí jeho mražené semeno. Že vám jméno Betel nic neříká? Přitom by mělo, narodil se totiž v hřebčíně Motěšice na Slovensku ještě v době, kdy existovalo Československo.

Betel byl dosti průměrným dostihovým koněm a snadno by zmizel v propadlišti bezejmenných, kdyby nepokračoval dále ve sportu, kde se prezentoval tak dobře, že byl zařazen do německého chovu. Kůň, který si na dráze dokázal nanejvýš vyhrát trojku na 1 200 m, se v Německu nakonec prosadil jako úspěšný plemeník. Proč Němci dali důvěru zrovna Betelovi? Je to podobný příběh jako u Heraldika, vycházeli z původu hřebce a jeho projevu ve sportu. Betel se velmi pěkně hýbal, skákal ve vzorovém luku a dosáhl výkonnosti T na parkúrech.

Tento inteligentní a charakterní hřebec byl po Revlon Boy z veleúspěšné linie Dark Ronald. Revlon Boy (Blauer Reiter) patřil ke špičce svého ročníku na dráze a v chovu kromě Betela dal ještě úspěšného Stravinsky (otce GP drezúrních koní a plemeníků) a v Polsku působícího Divisora. Celá odnož linie Dark Ronald stojí za hlubší rozbor, ale nechme to na jindy. Mateřským otcem Betela je Časpal, který se u nás v tepokrevném chovu velmi pozitivně prosadil. Vlastní potomstvo bylo výkonnosti D: L, S: ST, C: S a dal 3 syny - pokračovatele, z nichž klíčovým byl Seward s výkonností D: L, S: ST, C: S a pot.: D: L, S: S*, C: TT, A: T. Rodokmen Betelovy matky je půvabnou ukázkou spojení úspěšných vlivů v teplokrevném chovu v rodokmenu plnokrevného jedince (linie Prince Rose, Djebel, Hyperion, Nearco).

Betel

Betel je v žebříčku zastoupen Feldhegerem, Banditem, Belle Fleure, Boy, By My Side, Zappelphilipp, Big Brother, Frauenschwarm a Bonito.

KreatorI Kreator (Babant) běhal na dostihové dráze u nás a vedl si mnohem lépe než Heraldik či Betel. Patřil mezi špičku steeplerů v naší zemi a získal např. Cenu Paramo, Memoriál mjr. Miloše Svobody, Velkou cenu IPB či Velkou cenu Orlingu. Poté byl zakoupen a vyvezen ven pro chovné účely, mj. byl schválen pro KWPN a to už něco znamená. Potomstvo si vedlo ve sportu velmi dobře a má také zařazeného plemeníka Knock Out VDV Z. V seznamu ho nejvýše prezentuje Vilart, jehož otcem báby je plnokrevný Elan (Wiesenklee), který byl odchován v Napajedlích a poté prodán do Holandska. Dále po něm jsou Wila Fortuna, Zindane, Creator GS, Blusteren, Bon Fortuna, The Joker, Fine Creation a vnuk Dermelo.

Samozřejmě že nejlepším z doposud jmenovaných hřebců je Heraldik, na stránkách EQCH již mnohokrát připomínaný, tak se nebudeme opakovat a jenom stručně vyčteme jeho zvučné potomstvo:

FRH Butts Avedon, Halunke FBW, Hamilton, Hans Dampf, Haytom, Henry 293, Hilton P, Harry Belafonte, Helena XII, Hallodri 29, Huebscher Huepfer, Henry 157, Herdis Turbo C, Hurricane TW, High Fire, Herr Hugo, Hotchkiss Mc Manus, Henri Z, Hot Chocolate, Honorat, Miss Austria, Autumn´s Crystal, Hiss Passion a vnuky Sam FBW, RF West Indie, Butts Avondale, Chipmunk FRH, Lennox 364, Cato 60, Nick Quick, Rendezvous with Charly, RF Panamera, Grafenwerth, Akiro 18, Butts Anton, Continuity, Code Name, Little Fire, DSP Clara, Campino 369, Isidor KST, Scarlett 589, Walhalla 87, After Eight, Luckington Lane, Monsieur Schnabel, MK San Cero, Long Island T, Butts Azahar, Nick 180 a Dohego.

Exdostihoví koně

ItuangoNejvýše v seznamu, a to na 26. pozici stojí Donner alias Smart Gorky, jehož životní příběh jsme zmiňovali zde, kdy se z neúspěšného dostihového koně transformoval v military hvězdu. 51. je taktéž neúspěšný dostihový kůň Arctic Soul (Luso), jehož nyní v soutěžích všestrannosti jezdí Gemma Tattersall pro The Soul Syndicate.

Dále v žebříčku jsou Sound Prospect (Eastern Echo), It´s Me či Clifton Lush a mnozí další, kteří se úspěšně přetransformovali ve sportovní koně. It´s Me (Kahyasi) pochází z rodiny Indiry (Birkhahn), která je v plnokrevném chovu dosti úspěšná (např. It´s Gino nebo letos Ito), a v teplokrevném chovu má vycházející hvězdu jménem Ituango a zajímavého Ibisco. Právě Ituango je zodpovědný za vynikající klisnu Fischerrocana FST a velmi nadějnou pravou sestru Fischer Ricona FST, přičemž mateřským otcem je „náš" Carismo. Ibisco (Royal Solo) má v žebříčku také dva potomky a jen dokazuje úvodní slova o síle prověřených rodin.

Závěrem

Pouhý krátký pohled na žebříčky WBFSH může přinášet mnohá zajímavá překvapení a nečekané linky na český chov. Jejich prostudování určitě doporučuji, minimálně už jenom pro inspiraci.

Připojené obrázky

Připojené soubory

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com