Vytrvalost zahájila Memoriálem Petra Hladiše

26. 05. 2020 16:00

Obrázky: 2

Autor: Michaela Burdová Foto: Lenka Sittová Rubrika: Vytrvalost Počet přečtení: 1480 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Vytrvalci se konečně dočkali. 23. května se konaly již tradiční závody v Dlouhomilově pod pořadatelskou taktovkou JK Dálkoplaz.

Letošní závody v Dlouhomilově byly svým způsobem výjimečné. Zaprvé, byly to první po-covidové závody u nás. Zadruhé – konaly se jako Memoriál Petra Hladiše, vytrvalce, rozhodčího, kamaráda, který loni nečekaně odešel, jehož si všichni vážili a měli ho rádi. Sám dosáhl ve vytrvalosti vysoko jak na národních, tak na mezinárodních tratích. 

Třetí výjimečnost se objevila až na výsledkových listinách. Soutěž "L" vyhrála Kristýna Sittová – Fiery Diamond a "Z" Jiří Sitta – Chiara 2. Na trať hodně napršelo, což postavilo před vytrvalce k porci kilometrů výzvu navíc.

Celkem startovalo v memoriálu 31 dvojic, což byl počet i s jistou rezervou dovolující nepřekročit 100 účastníků akce. 

Hobby ZM

Na nejkratší trati 20 km si nejlépe vedly zástupkyně stáje Kyselý, když obsadily první dvě místa. Zvítězila Petra Baborová na koni DEZIR 2 po Kyros. Dvojice tak efektivně navázala na loňské 2. místo v ZM v Kolesách. Druhé místo patří Elišce Řehákové s nováčkem POETA K (Mersuch - Poesia) z chovu Kyselých. Klisna Poesia s Katkou Kyselou dosáhla výkonnosti CEI3* 160 km, byla účastnicí evropského i světového šampionátu.

Na třetím místě Stáj Kyselý vystřídal Jezdecký klub Ladies – Martina Trendlová – HUCK

Dvě zmíněné stáje měly v ZM 20 km nejvíce koní a všichni úspěšně dokončili. Časy vstupu do veterinární kontroly byly od prvního místa 3:40, 4:24, 9:20 a u dalších 12 koní tyto časy stoupaly až k 20 minutám. Těžký terén a nepříznivé počasí si vyžádaly od mladých koní hodně sil, ale nároky zvládlo 15 koní z 18.

Soutěž Z 40 km

Neméně zajímavá byla soutěž na trati 40 km se startovním polem čítajícím 10 dvojic. Zvítězila zkušená CHIARA 2 s Jiřím Sittou v čase 2:56:11 (13,622 km/h), kteří trať v Dlouhomilově absolvovali potřetí a poprvé ji pokořili a mohli oslavit vítězství. O vteřinu za nimi Ing. Ivana Frolková na neméně zkušené AKIRA I. Klisna v Dlouhomilově loni absolvovala svůj jediný a také úspěšný start v 60 km toho roku. Jen s minutovou ztrátou dojela na třetím místě Sabina Svobodová na ASMINA AL TRESCOL. Tato klisna má na svém kontě titul vicemistryně ČR Andrey Kopecké z roku 2015. Soutěž Z dokončili všichni jezdci – vlastně 1 jezdec a 9 jezdkyň.

Soutěž L 60 km

Tři dvojice vyrazily vstříc dešti, blátu a 60 kilometrům. Kristýna Sittová s FIERY DIAMOND alias Píďa zvítězila s půlhodinovým náskokem v čase 4:33:49. A jaké byly její dojmy? 

S jakými plány jste vyrazily na první závody letošní sezóny? 

Mojí parťačkou byla jako obvykle klisna Fiery Diamond alias "Píďa". Ta se již mnoho měsíců těšila, že vyběhne na dlouhou trať (což mi dávala v tréninku jasně najevo). Jakmile bylo povoleno startovat na závodech v Dlouhomilově, bylo jasné, že poběžíme. A že poběžíme, co nejdál to půjde. Čím delší trať, tím větší šance, že si alespoň část závodu budu moci užít. 

Jaká byla trať? Bylo to vzhledem k počasí hodně náročné?

Již z předchozích ročníků víme, že místní tratě kladou vysoké nároky na fyzickou připravenost koní. Naštěstí máme možnost trénovat v obdobných podmínkách, takže nás ani naše koně její náročnost nezaskočila. Specifikum letošního ročníku však byl stav trati. Od rána pršelo a terén byl ještě o dost náročnější. Nešlo jen o převýšení. Promáčený podklad v kombinaci s prudkými zatáčkami, svažitými, bahnitými kopci a různými terénními nástrahami kladl obrovský důraz na ovladatelnost koně, jeho schopnost poradit si s různými situacemi a ochotu bezpečně se nechat provést tratí. To poslední Píďa v prvních kolech úplně nesplňuje. 

Věřila jsi, že máte na vítězství? 

Ráda bych řekla, ze naše cesta k vítězství byla bezproblémová, ale nebyla. První problém se odhalil těsně před startem. Zapomněla jsem podbřišák. Ten se vyřešil protočením výbavy uvnitř týmu. Na trati šlapala Píďa tak jako vždy. Rychle. Vždy si běžíme své tempo, ideálně samy. A tak to bylo i tentokrát. Nevěděla jsem, jestli vyhrajeme, ale věděla jsem, že máme na to trať úspěšně projít ve svižném tempu. A tak se také stalo. V cíli jsme měli náskok na další dvojici téměř půl hodiny. Chtěla bych velmi poděkovat celému týmu, bez kterého bych tentokrát ani nevystartovala. 

Jak bys popsala organizaci a atmosféru závodů?

Velké díky patří organizátorům, kteří připravili velmi těžkou trať, díky čemuž jsme jeli skutečně férový terénní závod a ne pouze dlouhý dostih. Trať byla skvěle značena a atmosféra závodu byla přátelská tak, jak to má v této disciplíně vypadat. V těchto závodech totiž nepředpokládáme soupeře, ale sami sebe. Takže děkuji hlavně Tobě, Píďo, že jsi mi byla parťákem i na této trati a že i přes všechny dohady, co jsme spolu měly, jsi mě v pořádku donesla do cíle! 

Soutěž L dokončili všichni a vzhledem k počasí, které si pohrálo s terénem, nelze než s respektem hodnotit i druhé místo Romany Glacové na SANTINI 1 a třetí místo Petry Šindelářové s TIMM.

Cena 4horse

Cenu pro mladé jezdce získala Eliška Řeháková, která hobby ZM 20 km dokončila s Poetou K na 2. místě.

Smyslem Ceny 4horse je podpořit mladé začínající jezdce ve vytrvalostním sportu, jelikož v žádném jiném sportu nesoutěží děti proti dospělým.

Do soutěže budou zařazeni jezdci, kteří v daném roce překročí 8 let a nepřekročí 15 let věku a úspěšně dokončí soutěž v hobby ZM. Cenu vyhraje jezdec s nejlepším výsledkem.

V případě, že nebude cena udělena, přejde do soutěže Z, kde budou zařazeni jezdci, kteří v daném roce překročí 8 let a nepřekročí 16 let věku a úspěšně dokončí soutěž Z. Cenu vyhraje jezdec s nejlepším výsledkem.

Majitelka firmy 4horse Jitka Schovánková podporuje mladé jezdce od roku 2018 a z některých již rostou aktivní jezdci s licencí.

Vítěz obdrží pohár a věcnou cenu od firmy 4horse.

Připojené obrázky

Připojené soubory

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com