Vytrvalost v Lázních Bělohradě

13. 05. 2010 05:00

Obrázky: 7

Autor: Tereza Kucharská Foto: Michaela Litovová Rubrika: Vytrvalost Počet přečtení: 3839 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Atmosféra houstne, čas startu se blíží. Koně již nervózně caplují na startu, přestože tuší, že před nimi je trať dlouhá na 80 km. Je 8. května 2010 a druhé vytrvalostní závody tohoto roku jsou v šest hodin ráno odstartovány..

Na vrcholcích nedalekých hor byl ještě bílý sníh, když se účastníci již třetího ročníku vytrvalostních závodů v Lázních Bělohradě začali sjíždět v pátek 7. 5. 2010 právě zde v podkrkonoší, konkrétně na louce v Kalu u hradu Pecky, aby den nato změřili síly a pokořili místní náročnou trasu.

Konání závodu bylo zprvu ohroženo nízkým počtem přihlášených, neboť i po termínu definitivních přihlášek bylo nahlášeno pouze 18 dvojic. Zrušení se ale nakonec nekonalo, našlo se dalších 8 statečných, a tak se v sobotu, dne 8. května 2010 v 6 hodin ráno ocitly na startu první soutěže stupně S na 80 km tři juniorské dvojice.

start soutěže ZO hodinu později vystartovalo šest účastníků stupně L na 60 km a v pozdější dopolední hodiny i soutěž Z na 40 km s 8 účastníky a hobby soutěž, ve které 9 dvojic jelo dvacetikilometrový okruh podzvičinskem jednou. Jelikož je na pořadateli, jakým způsobem se bude soutěž hobby hodnotit, úměrně zdejší trase bylo stanoveno, že v soutěži zvítězí dvojice s nejrychlejším časem vstupu do veteriny a splní stanovený rychlostní limit, do kterého se trefí, stejně jako tomu bylo v nyní zrušených kvalifikačních předkolech.

Po deštivém týdnu málokdo čekal, že počasí bude přát, avšak stalo se tak. Mírnější teplota a polojasné nebe, ze kterého jen pomálu káplo a občas vykouklo slunce, bylo příjemné jak koním, tak jezdcům. Trasa se od loňska změnila jen na prodloužení okruhu stupně S měřícím 30 km, takže zdejší příjemná, avšak obtížná trať, na které je na co se dívat, prověřila schopnosti všech účastníků dobře vést a ovládat svého koně stejně dobře, jako v ročnících minulých. Vždyť sjet sjezdovku dolu a posléze prudce vystoupat - to si neužijete nikde jinde v republice, než na závodech v Lázních Bělohradu. Převýšení okolo 1000 m nedovolilo jezdcům hnát své koně příliš rychle - i ti nejrychlejší nepřesahovali rychlosti 15 km/h.

První květnový víkend byl sympatický i kvetoucí jarní přírodou všude kolem - louky plné rozkvetlých pampelišek a stromy obalené bílými a růžovými květy zlákaly i běžce, kteří měli ve stejný termín závod, jenž se místy křižoval s trasou. Ale ani tento fakt jakkoli nenarušil plynulý a příjemný chod závodního dne. Celá soutěž se obešla bez zranění, vyřazeno bylo pouze 5 koní, z toho dva za nedodržení pravidel - překročení maximálního rychlostního limitu v hobby soutěži.

Na odpoledním vyhlašování po dojetí všech závodníků z tratě byly vyřčeny následující výsledky a udány i ceny kondice: V S získala 1. místo Natálie Terberová se Joulikem de Villeneuve, 2. místo Tereza Kucharská s Haydée a 3. místo Miroslav Jadlovský se Sharon El Nil. Všichni tito junioři si splněním limitu 12-16 km/h úspěšně zapracovali na vyjetí kategorizace, případně kvalifikace novice.

Tereza Kucharská - HaydeéSoutěž L ovládl Petr Jadlovský s hřebcem Sultán Sharkasi, 2. místo obsadila Lucie Škábová s Latifou 1 a 3. místo patří Michaele Králové s Dahem.

Stupeň Z zvládli v nejrychlejším čase Ladislav Smudek a Uva, jako druzí dojeli Martina Studničková a Vendy 8, v závěrečném dostihu o třetí místo byla nejúspěšnější Olga Poláčková a strakatý Velvet 3.

Ceny kondice byly udělovány ve stupních S a L a veterináři rozhodli udělit je nejlépe natrénovaným koním takto: ve stupni L ocenili plnokrevného arabského hřebce Daha ze Sportovní stáje Pyskočely a ve stupni S arabskou klisnu Haydée reprezentující JK Šarkan.

Ohromné díky patří všem organizátorům, které neodradilo pořádání pro tak malý počet závodních dvojic. Opět se tím hlavním stala místní Tereza Kopská a hladkému průběhu závodního dne napomáhali rozhodčí, na zdraví koní pak dohlížela tříčlenná veterinární komise. Těm všem patří velký dík za letošní komorní ročník a stačí si přát, aby se příští rok vyvedl stejně dobře jako letošní a více dvojic se odhodlalo zkusit pokořit zdejší nádherný terén.

Připojené obrázky

Připojené soubory

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com