Vkládání a správa článků

Jak a o čem napsat článek, který má vyjít na titulní straně EQUICHANNELu, jak ho vkládat a upravovat.

Každý z našich čtenářů se může stát i naším dopisovatelem. Samozřejmě může text svého článku a případné přílohy (fotografie, soubory, videa, odkazy) zaslat na redakční e-mail info@equichannel.cz, přesto se přimlouváme, aby využil druhé možnosti, která mu umožní sám si se svým výtvorem pohrát po stránce obsahové i grafické a redaktorům Equichannelu ušetří práci, kterou pak mohou využít k přípravě dalších hodnotných článků: Každý registrovaný a přihlášený uživatel může na Equichannel.cz vložit článek (postup viz dále).

O čem psát články?

Témat, která se budou na titulní stránce Equichannelu vyjímat, je skutečně dost. Zde je pár příkladů:

 • V první řadě uvítáme články z vašich chovatelských, sportovních, vzdělávacích či zábavních akcí, a to pozvánky a reportáže. Upřednostníme texty čtivé, informační, s přesnými údaji (jména, výsledky, ceny, názvy), ideálně i se subjektivním ohodnocením výkonů nebo celé akce. Podmínkou je fotografická dokumentace s popisky, ideálně i přiložené výsledkové/startovní listiny.
 • Velice rádi na našich stránkách zveřejníme fejetony, poučné, úsměvné i dech beroucí povídky nebo příběhy. U nich pak prosíme aspoň o jednu ilustrační fotografii.
 • Vynikajícím typem článků jsou recenze knih, filmů, DVD apod. Jak má taková recenze vypadat, vám poradí článek Jak napsat recenzi.
 • Nebráníme se ani článkům reklamním, v nichž mohou uživatelé propagovat své výrobky, služby, firmu. V tom případě však autor musí kontaktovat redakci Equichannelu na e-mailu info@equichannel.cz, aby domluvil konkrétní podmínky zveřejnění PR článku. Podobně je pak třeba postupovat, pokud máte zájem propagovat výrobek/službu cizí nebo ho ostatním čtenářům doporučit/nedoporučit na základě osobních zkušeností.
 • Hlavní snahou redakce Equichannelu je rozšiřovat vzdělanost a informovanost čtenářů ve všech oblastech týkajících se koní. Proto uvítáme články populárně-naučné, odborné, souhrny poznatků v určitém oboru, přehledy jiných zdrojů informací nebo třeba texty popisující vlastní zjištění a poznatky získané osobními zkušenostmi. Vyžadujeme dostatečnou hloubku informací, přiměřenou čtivost (souvislý text, nikoli jen odrážky či poznámky), ideálně i názorné dokreslení textu (fotografie, nákresy apod.) a uvedené zdroje informací, popřípadě další doporučené čtení.
 • Další kategorií, na kterou se těšíme my i naši čtenáři, jsou překlady cizojazyčných textů, samozřejmě týkajících se koní. V tom případě vyžadujeme písemné svolení autora původního textu k uveřejnění českého překladu na Equichannelu, popřípadě jeho podmínky, a samozřejmě i původní text (zaslat odkaz na internetový článek, oskenovat článek tištěný).

Nepředpokládáme, že jste se všichni narodili jako spisovatelé, proto nemějte strach, že by vám redaktoři nepomohli s případnou stylistikou, slohem, gramatikou či grafickou úpravou. Každý článek před zveřejněním projde redakční kontrolou a autor o tom bude e-mailem vyrozuměn. Společnými silami pak článek dotáhnete až do podoby vhodné ke zveřejnění.

Jak vkládat a upravovat články

1. krok

Po přihlášení do systému (postup registrace a přihlášení) najedete kurzorem na tlačítko s vaší přezdívkou vpravo nahoře, nekliknete, jen necháte rozbalit menu s nabídkou správy vašich záznamů („bublinu"), v němž kliknete na Moje články:

kde se vkládají/spravují články

2. krok

Otevře se vám stránka Moje články, kde vidíte přehled svých rozpracovaných nebo hotových, ale zatím redaktory neupravených či neschválených článků s možností jejich editace a smazání, respektive článků již publikovaných, jejichž název má podobu odkazu na publikovaný článek bez možnosti jeho editace či smazání. Každý další zásah do již publikovaného článku mohou provádět pouze redaktoři.

stránka Moje články s příklad vložených a nepublikovaných či publikovaných článků

(Vysvětlivky k obrázku: článek s názvem Příklad 1 je již publikován na webu, článek Příklad 2 jste již dokončili a uložili jako hotový článek, který nyní čeká na schválení redaktorem, článek Příklad 3 jste uložili zatím jako rozpracovaný článek. Článek, který si od vás převzal redaktor na dopracování či finální úpravy ze stránky Moje články zmizel a objeví se tam, až bude publikován.)

3. krok

Pro vložení nového článku kliknete na tlačítko Přidat záznam. Otevře se vám stránka s formulářem pro vložení/editaci článku:

formulář pro vkládání nového článku

4. krok

Vyplnění formuláře pro vložení/editaci článku:

Položky označené * hvězdičkou jsou povinné.

 • Zaškrtnete-li čtvereček „Článek chci publikovat jako novinku", pak se váš článek objeví na titulní straně Equichannelu v poli nazvaném Aktuality. K tomuto typu článků patří stručné a především aktuální texty, například pozvánky na akce, krátké informace o proběhlých akcích či jiná - většinou krátká - aktuální upozornění.
 • Název článku vybírejte tak, aby jasně vystihl, o co se v textu jedná. Volte kratší názvy, ideálně bez pomlček, uvozovek, dat, myslete na to, že už název článku může rozhodnout o tom, zda si ho čtenáři vůbec budou chtít otevřít a přečíst.
 • Klíčová slova se pokuste vybrat tak, aby skutečně charakterizovala obsah článku. Představte si, jakými pojmy byste vy sami váš článek hledali například v internetových vyhledávačích. Klíčová slova oddělujte čárkou a snažte se je psát správně a bez překlepů, aby neztratila svůj smysl.
 • Anotace článku je krátký text, který se společně s nadpisem ukazuje na titulní straně Equichannelu. Tento odstavec o 300-400 znacích by měl článek výstižně uvést nebo ho charakterizovat. Na základě názvu a anotace se obvykle čtenáři rozhodují, zda si článek přečtou nebo ne.
 • Publikace článku od/do je nepovinný údaj a obvykle je článek publikován až na základě dohody s redaktorem, proto ho nemusíte vyplňovat.
 • Obsah článku je samotné tělo vašeho článku. Abyste mohli plně využít možností našeho systému, bylo by dobré, abyste si do počítače zdarma nainstalovali redakční systém XStandard Lite. Bez něho budete moct vložit pouze holý a napěchovaný text bez oddělených odstavců, nadpisů a dalších grafických vymožeností. Přimlouváme se proto k instalaci tohoto freeware, protože tím redakci výrazně usnadníte práci s úpravou vašeho článku. Pro popis jednotlivých funkcí textového editoru viz níže.
 • Zdroj článku uvedete pouze tehdy, když článek přetiskujete odjinud nebo u nás chcete publikovat překlad cizojazyčného článku. Obvykle se jedná o tištěné médium nebo o jiný internetový portál. V tom případě kromě názvu zdroje uvádíte i URL zdroje. K přetištění či překladu cizích článků však potřebujete souhlas autora nebo vydavatele, který si musíte písemně zajistit a zaslat nám do redakce na e-mail info@equichannel.cz.
 • Sponzor článku je subjekt (většinou některé z médií či vydavatel nebo i firma), který sponzoruje obvykle sérii článků nebo celý seriál. Sponzor článku se vždy domlouvá předem a vždy na základě konzultace s redakcí Equichannelu. Pokud je domluveným sponzorem webový portál, pak se vyplňuje i URL sponzora.
 • Garant může být vyžadován v případě skutečně odborných článků, obvykle na základě domluvy s redakcí Equichannelu.
 • V případě, že článek je překladem cizojazyčného textu, pak je třeba na začátku nebo na konci článku uvést jméno skutečného autora původní jazykové verze. Autor české verze se v tomto případě zapisuje do políčka Překladatel. Bude dobré, když na tuto skutečnost upozorníte redakci Equichannelu i e-mailem.
 • Kategorie článku je sice nepovinná položka, přesto je vhodné ji vyplnit. Podle ní bude článek zařazen do rubriky a čtenáři ho pak mohou snáze vyhledat v archivu článků.
 • Seriál je větší počet navzájem souvisejících článků, které nejsou v hlavním menu Equichannelu vedeny jako „Články", ale jako „Seriály". Pokud máte v plánu napsat seriál, pak je třeba toto předem konzultovat s redakcí, která v případě souhlasu musí vytvořit novému seriálu souhrnnou složku, kam budete jednotlivé díly přiřazovat.
 • Pokud budete ke článku přikládat fotografie, je nutné uvést autora fotografií. V případě více fotografů je od sebe oddělte čárkou.
 • Obrázky, které zde vložíte, se budou zobrazovat v galerii pod článkem („jezdící pás"). Klikněte na tlačítko Přidat další obrázek, poté si kliknutím na tlačítko Procházet najdete obrázek na svém počítači. Měl by být ideálně ve formátu JPG nebo GIF, s minimální velikostí souboru a v rozlišení maximálně 700 px (delší strana). Větší obrázky budou automaticky zmenšené a může dojít k jejich rozostření a dlouhému načítání, proto je vhodné si je upravit předem v nějakém grafickém editoru. Obrázku dejte vždy výstižný Název, mohou to být i například jména jezdce a/nebo koně. Pokud chcete k obrázku napsat něco více (např. původ, umístění, soutěž apod.), využijte políčka Popis. Kliknutím na tlačítko Přidat další obrázek můžete vkládat další obrázky. Přesto doporučujeme po vložení každého jednoho obrázku si celý článek uložit jako rozpracovaný, abyste v případě přerušeného spojení či odhlášení ze systému o vložené údaje nepřišli.
 • Soubory se vkládají stejně jako obrázky. Obvykle se jedná o soubory DOC nebo PDF (například startovní/výsledkové listiny), ale můžete vložit i obrázek JPG, pokud chcete, aby byl větší než 700 px (například velké plakáty či pozvánky na akci) nebo třeba videosoubory typu AVI, WMV, MOV apod. Vložené soubory se po publikování na webu zobrazí se svým názvem, popisem a ikonkou typu souboru pod článkem, proto je vhodné jejich přiložení zmínit i na konci textu (např. „Pod článkem najdete přiložené výsledkové listiny").
 • Podobným způsobem se přikládají také Videa, a to pouze ve flashovém formátu (soubory typu FLV). Ta se pak přímo zobrazují pod publikovaným článkem. Videa v jiných souborech (AVI, WMV, MOV apod.) musíte vkládat jako soubory.

Pokud na článku hodláte ještě pracovat, ukládejte ho jako rozpracovaný (Uložit jako rozpracované), pokud je článek již hotov, pak klikněte na tlačítko Ulož článek. V případě, že chcete vložený článek ještě upravit, kliknete si na stránce Moje články na tlačítko Editace, které je vedle něho. Tlačítkem Smazat vymažete celý článek.

Po vložení nového článku a každé jeho editaci obdrží redaktoři Equichannelu informaci na e-mail. Přesto je vhodné napsat na info@equichannel.cz, že článek již máte hotov a je redakci k dispozici. V takovém případě se vám některý z redaktorů ozve a domluví podrobnosti publikování článku (pokud již nebyly domlouvány dřív), nebo článek rovnou připraví na schválení (což obvykle zahrnuje jazykovou a stylistickou korekturu, popřípadě i úpravu grafické formy článku či některých dalších údajů) a schválí.

Vámi napsané a vložené články nemají žádný zvláštní nárok na zveřejnění. Je pouze na redakci Equichannelu, zda obsah a formu článku shledá vhodnou k publikování a kdy, zda je třeba článek dopracovat/přepracovat nebo zda je článek zcela nevhodný. O tom vás samozřejmě včas vyrozumí e-mailem. Z tohoto důvodu si zkontrolujte, zda je e-mailová adresa, kterou máte v medailonku, aktuální a schránka nezaplněná.

Ve chvíli, kdy redaktor do vašeho článku zasáhne nebo ho schválí k publikaci, mizí článek dočasně ze seznamu vašich článků (viz následující obrázek, kde článek Příklad 2 byl upraven redaktorem a zmizel dočasně ze stránky Moje články).

Stránka Moje články s příklady článků

Publikovaný článek opět uvidíte v seznamu svých článků, ale už nemáte možnost ho editovat ani smazat; toto mohou provést pouze redaktoři po vaší vzájemné dohodě. Ostatní přihlášení uživatelé uvidí váš publikovaný článek ve vašem medailonku.

Práce s textovým editorem XStandard Lite

Bezplatnou verzi editoru XStandard si můžete stáhnout přímo na adrese http://www.xstandard.com/download/x-lite.exe, popřípadě na stránce http://www.xstandard.com/en/downloads/, kde do políček vypíšete svůj e-mail, z nabídky vyberete XStandard Lite (Win/OS X) a odešlete požadavek. Na uvedený e-mail vám přijde instrukce a link na stažení zvoleného editoru.

Po instalaci editoru se vám ve formuláři na vkládání/editaci článků změní celá položka Obsah článku. Nad polem pro psaní textu uvidíte sadu tlačítek:

okno pro vkládání obsahu článku po instalaci editoru XStandard Lite

1. Formáty textu můžete vybrat z nabídky po kliknutí na šipku vpravo od bílého okýnka. Nepsaná pravidla Equichannelu říkají, že zvýraznění v textu se provádí tučným písmem (také ctrl+b) v citlivém množství, kurzíva (také ctrl+i) slouží například k popisce obrázku vloženého do textu, ke zvýraznění autora textu či poznámek překladatele. Z nadpisů používáme především Nadpis 4 (větší) a jako podnadpis pak Nadpis 5. Výjimečně lze zvýraznit kratší úsek textu Nadpisem 3. Citace zasadí vybraný odstavec do šedého pole, Bloková citace ho zase vloží do rámečku vpravo od ostatního textu. Obojí lze použít pro viditelné a opticky nápadné zvýraznění odstavce.

nabídka různých formátů textu

2. Číslované odrážky. Označené odstavce se budou zobrazovat jako číslované odrážky.

3. Odrážky. Označené odstavce se budou zobrazovat na odrážky.

4. Definice umožňuje vkládat text do opticky rozdělených sloupků.

5. Tabulka. Vyberte si počet řádků a sloupců a po odkliknutí se jednoduchá tabulka vloží do textu. Pak lze psát do jednotlivých buněk.

6. Datová tabulka představuje možnost vložení vylepšené verze tabulky.

7. Obrázek. Tímto způsobem můžete vložit obrázek do textu. Nejdříve si vložte obrázek ke článku kliknutím na Přidat obrázek (viz následující obrázek) a uložením článku jako rozpracovaný.

přikládání obrázku pod článek

Poté si znovu otevřete editaci článku, srolujte dolů na Již připojené obrázky, klikněte na obrázek, který chcete dát do textu, pravým tlačítkem myši a zvolte Kopírovat adresu obrázku:

kopírování URL adresy přiloženého obrázku

Pak vyrolujte zpět nahoru k Obsahu článku, umístěte kurzor na místo v textu, kam chcete obrázek vložit, a klikněte na ikonku s obrázkem. Otevře se vám okno s další nabídkou:

okno pro vkládání obrázku přímo do textu článku

Tam musíte vložit URL obrázku, kterou jste si zkopírovali. Obrázek má na konci své URL číslo a po něm písmeno „s" jako „small = malý". V tomto případě bude vložený obrázek malý (cca 150 x delší strana). Toto písmeno můžete přepsat na „m" jako „medium = střední" (cca 300 px delší strana) a pokud jste vložili obrázek v maximální možné velikosti a chcete ho zobrazit i v textu velký, můžete místo toho vepsat písmeno „l" jako „large = velký" (700 px delší strana).

Další povinná položka je Zástupný text ALT, kam vložíte název obrázku nebo jeho krátký popis, který se pak ukáže v prohlížeči Internet Explorer po najetí kurzoru na obrázek. Stejný text nakopírujte i do okýnka Popis, aby se zobrazil při najetí kurzoru na obrázek i v FireFox.

Další položkou, kterou můžete zvolit dle svých představ, je Zarovnat. Můžete vybrat, zda bude obrázek vpravo či vlevo od textu (vybírejte pouze u menších obrázků), pokud nezvolíte nic, bude stát obrázek v textu samostatně (vhodné pro velké obrázky).

Poté obrázek vložte kliknutím na OK.

Pokud chcete již vložený obrázek upravit, označte si ho a klikněte na ikonku obrázku. V otevřeném okně budou zobrazené stávající údaje o obrázku, které nyní můžete změnit.

Smazat můžete vložený obrázek tak, že si ho označíte a stisknete klávesu Delete.

8. Oddělovač. Pro rozdělení textu vodorovnou šedou čárou, například vhodná mezi texty dvou autorů, mezi jednotlivé aktualizace online zpravodajství apod.

9. Odkaz. Pokud si označíte část textu, kliknutím na tuto ikonku můžete vložit hypertextový odkaz. Otevře se okno s další nabídkou (viz následující obrázek). Do něho musíte vložit URL odkazu. Nic jiného není povinné, vhodné je však si zvolit, zda se má odkaz zobrazovat v novém okně, nebo ne. Počítejte s tím, že pokud si nedáte zobrazit odkaz v novém okně, kliknutím na něj čtenář váš článek opustí.

okno pro vkládání hypertextového odkazu do textu článku

10. Upravit. Tlačítko, které přepíná upravit/uložit v html editaci. Nezkušeným vůbec nedoporučujeme používat.

11. Zobrazit kód. Šikovnější uživatelé počítače mohou kliknutím na tuto ikonku psát článek v html kódu. Nepoužívejte ale zásadně a nikdy html kód, vygenerovaný programem MS Word. Ten obsahuje nezkrotitelnou porci nepovolených paznaků a jako takový nebude nikdy publikován.

12. Zobrazení v prohlížeči. Kliknutím sem se vám text ukáže tak, jak bude vypadat již publikovaný na webu.

13. Zobrazení dle hlasové čtečky. Převede psaný text na hlasový výstup.

14. Nápověda.

Pokud uděláte chybu/chyby, můžete se po jednotlivých krocích vracet zpět - k tomu slouží současné stisknutí tlačítek ctrl+z.

Myslete na to, že počítač je tvor omylný a může se stát, že se přeruší připojení k internetu nebo vás při delší neaktivitě systém odhlásí. Vy můžete přijít o neuloženou práci. Proto si veškerý text článku napište nejdříve v textovém editoru na svém počítači (Word, Poznámkový blok apod.) a až pak ho kopírujte do systému. Každou změnu článku ukládejte (vložený obrázek, úprava textu apod.).

Můžete se uklidnit pomyšlením, že redaktoři stejně nakonec udělají finální úpravy článku sami. Přesto myslete na to, že čím více toho zvládnete vy, tím méně budou oni zpracovávat váš článek a tím více času pak budou mít na další zvelebování EQUICHANNELu.


Další informace

Základní filozofie webu

Registrace, přihlašování, identifikace uživatelů

Přidávání a správa uživatelských údajů

Vyhledávání na Equichannelu

Připojené obrázky