Vítězem 131. Velké pardubické kůň českého chovu!

12. 10. 2021 06:00

Obrázky: 18

Autor: Monika Suchánková Foto: Monika Suchánková Rubrika: Dostihy Počet přečtení: 486 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Krásný slunečný den na pardubickém závodišti si mohli užít všichni dostihoví fanoušci, v neděli 10. října 2021 bylo na programu celkem 8 dostihů, mítink vyvrcholil 131. ročníkem Velké pardubické. Vítězem se stal po napínavém finiši desetiletý ryzák Talent v sedle s Pavlem Složilem.

Vše odstartovala již o půl 11 Stříbrná trofej – Cena pivovarů Staropramen (Stch, I. kat, 4 400 m, pro 5leté a starší koně). Ihned po startu se do čela vydal Polidar před Dusigrosz a Foudre D'Allier. V druhém okruhu došlo ke změně na čele, když se Polidar propadl a místo něj udával tempo Foudre D'Allier. Ten ale na předposledním skoku chyboval a díky tomu se před něj dostala dvojice Arlington a Dominique. Bohužel Dominique měl z vedoucí pozice na posledním skoku pád. V cílové rovině chvíli o vítězství bojovali Arlington a Foudre D'Allier (ž. Jan Kratochvíl, tr. Urbánek Luboš, Lokotrans), který se nakonec radoval z vítězství. Třetí dokončil Dusigrosz před Polidar a Portorikos.

Druhým dostihem, určeným pouze pro klisny, byla Cena společnosti VCES a.s. – Cena Laty Brandisové (Stchcc, I, kat. 4 200 m, pro 4leté a starší klisny). Po startu se do čela vydaly Jacqueline a Nikeandenemesis, naopak konec startovního pole uzavírala Theresie. Několik skoků před cílem po chybě ztratila svého jezdce Queentera. Po překonání posledního skoku stále vedla Nikeandenemesis, ale začala se na ni dotahovat Ztracenka (ž. Jaroslav Myška, tr. Popelka Stanislav, Nýznerov), která nakonec druhou Nikeandenemesis před cílovým sloupkem předstihla. Třetí dokončila Alegoria před Piraniya a Jacqueline.

Vrcholem pro čtyřleté koně byla Cena Kudy z nudy – Cena ČASCH (Stchcc, I. kat, 4 200 m). Krátce po startu se ve vedení objevil Gatsby, kterého po chvíli vystřídal Frenki. Přibližně v polovině dostihu přešel do čela Čáryjape, ale na travnatém oválu se na čele objevila dvojice favoritů, Giorgione a Gatsby. Nejdříve to vypadalo na vítězství Giorgioneho, když si vypracoval lehký náskok, ale v cílové rovině předvedl výborný výkon Gatsby (ž. Jan Faltejsek, tr. Tůma Pavel, Dr. Charvát) a zvítězil. Třetí dokončil se ztrátou Čáryjape před Frenki.

Do Poháru BICZ holding 2021 (Stchcc, III. kat, 4 600 m, pro 5leté a starší koně) nejlépe odstartoval Barcako před Stigris a Sexy Lord. Ve druhé polovině dostihu přešel do vedení Stigris a na travnatém oválu si vypracoval menší náskok. Ten mu dlouho nevydržel, před posledním skokem se na něho dotáhli ostatní, především Sexy Lord a vypadalo to na překvapujícího vítěze. V cílové rovině ale předvedla výborný závěr Kornelia (ž. Jakub Kocman, tr. Popelka Stanislav, Martin Bláha) a přetlačila druhého Sexy Lorda. Třetí dokončil Leo Fantastico před Yoko a Taste of Rock.

Především dvě jména byla nejvíce skloňována v Ceně hejtmana Pardubického kraje – Cena Vltavy (Stchcc, NL. kat, 4 500 m, pro 5leté a starší koně), Dajuka a Chelmsford. A právě tito dva se po většinu dostihu pohybovali na čele. U cílového sloupku byl nakonec rychleji Chelmsford (ž. Josef Bartoš, tr. Váňa st. Josef, Javor) těsně před Dajukou. Třetí dokončil Chicname de Cotte před Godfrey.

Hodně aktivně vlétla do Ceny firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. – Cena Labe (Stchcc, L. kat, 5 200 m, pro 6leté a starší koně) francouzská účastnice Born to be a Queen, kdy se po většinu dostihu držela na čele a nedělala jí problém ani Irská lavice z opačného směru. Zde například skončili naděje pro Mahonyho, když po překonání pokračoval bez jezdce. V závěrečných fázích dostihu se k vedoucí Born to be a Queen začal dotahovat Aeneas a schylovalo se na krásný závěr. Bohužel Born to be a Queen chybovala na posledním skoku a z prvního místo spadla. Aeneas (ž. Josef Bartoš, tr. Váňa st. Josef, Statek Blata Český ráj) si tak doběhl pro vítězství nikým neohrožován. Daleko za vítězem na druhém místě dokončil Zataro před Del Rey, Sacamiro a Saint Joseph.

Nejkratším dostihem byl Poplerův memoriál skupiny Profireal Group (Stchcc, NL. kat, 3 300 m, pro 5leté a starší koně). Zde si doběhl pro suverénní vítězství Chrystal Cross (ž. Jaroslav Myška, tr. Myšková Štěpánka, Aleš Jerie) před Lad In, Usockem, Lianel a Kifaaya.

Nyní již vše směřovalo k vrcholu celé dostihové sezony, 131. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou (Stchcc, L. kat, 6 900 m, pro 6leté a starší koně). Na startu se sešlo osmnáct koní, když několik dní před startem byl škrtnutý Vandual. Do dostihu nastupoval jako favorit vítěz Velké pardubické z roku 2017 No Time To Lose. Hodně se také věřilo Evženovi či Lombarginimu. Bohužel jeho trenér musel na poslední chvíli řešit změnu jezdce po zranění Jana Odložila. Volba padla na Martina Lišku. Pozornost se také upírala na vítěze Velké pardubické z let 2019 a 2020, Theophilose a Hegnuse. Bez šancí nebyli ani Talent, Stretton či Player.

Po startu vyrazili do čela Player, Sztorm a Kaiserwalzer. Naopak startovní pole uzavíral Star. Jako první skákal upravený Taxisův příkop Player, bohužel mohutný skok neustál a skončili na zemi. Jezdce také ztratil Kaiserwalzer. Další pád přišel za lesíkem na Francouzském skoku, kde skončil Lombargini. Další problém přišel na Malých zahrádkách, kde volný Kaiserwalzer vytlačil Sztorma a Baeua Rochelais. Ten sice poté v dostihu pokračoval, ale s obrovskou ztrátou. Mezitím se na čele usadil Stretton před Evženem. Pád potkal také Theophilose, přes kterého klopýtl Paris Eiffel a ztratil svého jezdce. Mezitím se více k čelu posunuli Evžen a Hegnus.

Na travnatém ovále se posunul do čela Evžen, ale k němu se již dotahoval Talent a poslední skok skákali společně. Přibližně do poloviny cílové roviny byl o kousek vpředu Evžen, ale poté začínal mít navrch Talent (ž. Pavel Složil ml, tr. Kabelková Hana, DS Kabelkovi) a Evžena předstihl kousek před cílovou podkovou.

Třetí dokončil překvapivě Mr.Spex před No Time To Lose, Hegnus, Star a Stretton. Dostih také dokončili Casper a Dulcar de Sivola. Beau Rochelis, Vanesse a Mahe King byli zastaveni.

Úspěch Talenta je o to cennější, jelikož se jedná o vlastního odchovance rodiny Kabelkových. Velká pardubická tak napsala další krásný příběh.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com