Veterinární záchranná služba Horse Emergency a její první případy

10. 09. 2009 10:00

Obrázky: 7

Autor: Pavel Čechovský Foto: archiv autora Rubrika: Koňská záchranka Počet přečtení: 7645 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

1. Záchranná služba koní, hospodářských a ZOO zvířat před nedávnem završila první měsíc od oficiálního zahájení provozu. Dnešní příspěvek přináší aktuální informace o naší činnosti v tomto období.

V průběhu uplynulého měsíce jsme naštěstí nemuseli vyjíždět k mnoha akutním případům.

V pátek 21.08.2009 ve 04.00 hod. ráno jsme byli velením IZS povoláni k záchraně zhruba 90 kusů prasat z hořícího kamionu na dálnici D2. Protože nejsme vybaveni na velkokapacitní záchranu, zorganizovali jsme pouze odbornou veterinární pomoc (některé kusy bohužel musely být utraceny) MVDr. Jana Čambaly z břeclavského inspektorátu KVS a přeložení na náhradní kamion.

koňská záchrankaJiný případ má o něco šťastnější konec. Majitel koně z okresu Rakovník (Nové Strašecí) nesehnal v nočních hodinách ochotného veterináře a víceméně ze zoufalství vytočil kontakt na naši Záchrannou službu. Dle popisovaných příznaků šlo o koliku v pokročilém stádiu. Po zvážení situace bylo rozhodnuto, že z časových důvodů (min. 4 hodiny dojezdový čas z Brna + další 2 hodiny na Kliniku do Heřmanova Městce) bude kůň naložen do místního běžného přepravníku a odvezen na zákrok. Nad ránem byl kůň operován v Heřmanově Městci a těší se dobrému zdraví. Gratulujeme.

V pondělí 7. září kolem 3. hodiny ráno nás požádal operační důstojník IZS o pomoc při záchraně koně uvízlého v jímce v Brně-Žebětíně. Statná chladnokrevná klisna se v noci vydala ze svého ustájení na obhlídku okolí a propadla se do kanálu. Námi povolaní lékaři z kliniky vyrazili na místo okamžitě (MVDr. Zdeněk Žert a MVDr. Monika Najmanová). Sanitka vyjížděla v jejich závěsu. Hasiči během té doby bravurně koně vyprostili a po nejzákladnějším ošetření byla kobylka Norma naložena a odvezena na kliniku. Protože sama ochotně stála, v tomto případě nebylo nutné ji zavěšovat. Jednalo se většinou o povrchová zranění na zadních končetinách. Vážnější hrozbou by mohla být pouze infekce a hluboká rána na pravé zadní končetině, zřejmě důsledek napíchnutí na trčící drát. K dnešnímu dni je stav koně stabilizovaný a nic nenasvědčuje případným komplikacím.

Radostnější událostí bylo natáčení pořadu Chcete mě? o sanitce na ranči Loučka v Předklášteří. Natáčelo se v pondělí 7. září po noci probdělé z důvodu výše uvedeného zásahu. Doufáme, že nebude únava znát na našich „výkonech" před kamerou. České televizi děkujeme za zájem a důvěru.

koňská záchrankaA tak jsme se kromě uvedených zákroků více zabývali zdokonalováním a dovybavováním sanitky a její propagací na veřejnosti účastí na různých akcích. V sobotu 1. srpna v Kladrubech nad Labem na mezinárodním Mistrovství ČR spřežení, v neděli 2. srpna na Mezinárodních závodech všestrannosti CIC*, CCI** a CIC*** v Pardubicích, v sobotu 8. srpna na Mistrovství ČR malých koní v kombinovaných soutěžích v Hodějicích u Brna, v sobotu 22. srpna v rámci Dnů hasičů na Pernštejně a 4.-6. září v Pardubicích na celostátní výstavě Koně v akci. Během všech uvedených akcí jsme odpovídali na spoustu nejrůznějších dotazů. Ty nejzávažnější a nejdůležitější budeme postupně rozebírat na stránkách médií.

Komu by se však nechtělo čekat, může za námi přijít osobně v průběhu výstavy Kůň 2009 v Lysé nad Labem. V přednáškovém sále budeme hovořit o projektu a zodpovíme všechny vaše dotazy. Termín - sobota 18. září v 10.30 hod. a neděle 20. září také v 10.30 hod. Oba dva dny od 11.30 hod. na stejném místě bude navazovat přednáška preventistky našeho týmu Zuzky Prokopové o revolučních nekonvenčních výcvikových metodách.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 3 čtenářů. Celkový počet bodů: 15.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: