Veterinární poradna MVDr. Švehlové: Onemocnění očí

V tomto dílu veterinární poradny MVDr. Dominiky Švehlové se dozvíte, jak rozpoznat příznaky onemocnění oka a co v takových případech dělat. Přestože zrak není pro koně hlavní smysl v orientaci a v běžném životě, rozhodně nelze problémy podceňovat.

Je třeba mít na paměti, že kůň má také jen dvě oči, a ve chvíli, kdy dojde k poškození jednoho oka, ztrácí minimálně na čas prostorové vidění a u některých koní to může vést k velmi závažným problémům - a to nejen při ježdění a další práci vykonávané pro člověka.

Onemocnění očí u koní nejsou vzácná. Dá se říci, že patří k nejčastějším zdravotním problémům, ale naštěstí ve valné většině případů to nebývá nic závažného a lze tyto problémy vyléčit i svépomocí doma ve stáji, popř. se kůň vypořádá s drobnými problémy sám. Tělo je poměrně silné, aby drobná poškození samo zvládlo vyřešit.

Veterinární poradnu MVDr. Dominiky Švehlové najdete na webu internetové televize o koních a lidech EquiTV.

Oko je zvláštní koule zasazená do očního důlku. Ten je vystlán tukovou tkání. Je obdařeno několika okohybnými svaly a chráněno je dvěma víčky, která se v případě potřeby zavřou a nepustí k oku žádný cizí předmět. Dále je oko chráněno filmem tvořeným slzami. Ty se tvoří neustále a mrkáním se ochranný film obnovuje.

Problémy s okem mohou postihovat hned několik částí tohoto ústrojí. Podle závažnosti i způsobu léčby se dají rozdělit na tři skupiny:

  • První nemoci zahrnují tzv. záněty spojivek nebo spojivky, což je sliznice, která vystýlá celý oční důlek vč. vnitřní plochy víček.
  • Druhá skupina nemocí postihuje plochu oka, tedy jeho průhlednou část - tzv. rohovku.
  • Třetí skupina problémů s očima postihuje struktury, které se nachází uvnitř oční koule.

Většinou, když dochází k poškození nebo onemocnění oka, dochází zároveň k dráždění spojivek a dá se říci, že každé poškození nebo poranění oka je doprovázeno záněty spojivek.

EquiTV.czDalším charakteristickým příznakem onemocnění oka, především akutního, je to, že oko oteče, jako by kůň dostal do něj ránu. Nemůže ho pořádně otevřít, vypadá přivřené a někdy se může zdát, že jsou spojivky natolik oteklé, že doslova vykukují ven. Jsou rudé, někdy jdou vidět jen nastříknuté cévy. Často se stává, že oko také teče - vytékají z něj slzy. Někdy je slzotok více hlenovitý, v případě, že oko napadly bakterie, je hnisavý - bílý. Charakteristické je i to, že oko bolí, pálí a kůň má tendenci jej o něco otírat nebo škrábat. Tím však hrozí, že si oko ještě více zraní a zanese do něj bakterie z vnějšího prostředí.

Další možnost, jak se může projevit poškození rohovky, je situace, že se oko zakalí. Zakalit se může rohovka v případě škrábnutí, ale i infekce. Zakalení rohovky se pozná podle toho, že na povrchu oční koule najdete buďto bělejší místa, v horším případě oko vypadá, jako by bylo z mléčného skla. Zákaly mohou postihnout ovšem i vnitřní struktury oka.

V případě, že je postižené oko, ať už rohovka, nebo vnitřní struktury, může se stát, že na okraji v místě, kde oko je světlé, uvidíte nastříklé krevní cévy, po okolí duhovky jsou cévy kolem dokola a míří doprostřed oka. Pokud jsou postižené struktury uvnitř oka, bývá to často spojené se zúžením zornice. Duhovka je totiž sval, který reaguje na bolest křečovitým stažením - je pak malá, stažená a jde o bolestivý stav.

Takové jsou tedy příznaky, které poukazují na to, že kůň má problém s okem. A jak se zachovat, resp. co dělat, když má kůň takové problémy? To se již dozvíte z uvedeného videa!

Onemocnění očí

Podobné články

Tentokrát se s Jezdeckým magazínem podíváme do Olomouce na podzimní Grand Prix Jana Kutěje. Navštívíme pražskou Gabrielku, kde se 8. října jelo…

Poslední záříjový magazín nás zavede do Olomouce, kde se od 22. do 25. září konalo finále Českého skokového poháru. Podíváme se také do Heřmanova…