Veterinární poradna MVDr. Švehlové: Jak připravit koně na zimu

22. 1. 2013 EquiTV

Zima je v plném proudu, teploty běžně klesají pod bod mrazu. Lze konstatovat, že koně, kteří přebývají venku již od léta, nemívají s pobytem venku žádné problémy ani v zimě. Je to proto, že kůň je tvor, který je na rozdíl od lidí přizpůsobený životu ve chladnějších podmínkách a je velice dobře vybavený na zimu srstí i svým metabolismem.

Koně, kteří jsou dlouhodobě ve venkovním prostředí, si začínají vytvářet ve svých chlupových folikulech zimní srst zhruba od letního slunovratu. Říká se, že první konečky zimní srsti začnou vykukovat okolo září až října a jakmile přijde studené počasí, tak již srst koně dobře chrání.

Co se týče zimní srsti, je samozřejmě dobré o ni pečovat, ale rozumným způsobem. Pokud koně čistíte nasucho, tak není problém, když v srsti zůstane prach či kožní maz, protože ten pomáhá koním izolovat od chladu.

EquiTVToto video a mnohá další nejen z Veterinární poradny MVDr. Švehlové najdete na stránkách internetové televize o koních a lidech EquiTV.

Do zimního období by kůň měl vstupovat v lepší výživné kondici, neboť ve chvíli, kdy teploty klesnou pod více jak desetistupňové mrazy, tak koni již nepomáhá zimní srst, ani možnost se pohybovat. Začne si „přitápět" tím, že spaluje své energetické zásoby - ať již glykogen v játrech, nebo tukovou tkáň, kterou má uloženou v podkoží. Tím, že zásoby spaluje, tak si vytváří vnitřní teplo, které jej zahřeje v hlubokých mrazech.

Veterinární poradna MVDr. ŠvehlovéMůže se stát, že do jara kůň zhubne i o několik desítek kilogramů. Pokud s ním nechcete hned zpočátku letní sezony trénovat a sportovat, není to výraznější problém. V opačném případě by to být problém mohl a jednoduchým řešením je to, že budete koním v zimě „přitápět". Způsobů je hned několik a není rozhodně řeč o tom, že bychom koně zavřeli do stáje a skutečně jim topili v kamnech.

První z možností je, že dáme koni seno. Není to proto, že by bylo energeticky bohaté, ale proto, že obsahuje hodně vlákniny. Ta se tráví bakteriálně ve slepém a tlustém střevě. Bakterie, které vlákninu tzv. fermentují, tak jako vedlejší produkt vytvářejí poměrně hodně tepla.

MVDr. Dominika Švehlová vám ve videu poradí také další kroky, jak koním zpříjemnit zimu. Řeč bude o dostatečném přísunu energie, vody, ale také o přizpůsobení zátěže povětrnostním podmínkám i míře zimního osrstění...

video EquiTV

Podobné články

Tentokrát se s Jezdeckým magazínem podíváme do Olomouce na podzimní Grand Prix Jana Kutěje. Navštívíme pražskou Gabrielku, kde se 8. října jelo…

Poslední záříjový magazín nás zavede do Olomouce, kde se od 22. do 25. září konalo finále Českého skokového poháru. Podíváme se také do Heřmanova…