Veterinární poradna MVDr. Švehlové: Jak poznat u koně kulhání

17. 10. 2013 06:00

Obrázky: 2

Autor: EquiTV Rubrika: EquiTV Počet přečtení: 4780 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

V tomto dílu veterinární poradny se od MVDr. Dominiky Švehlové dozvíte, jak poznat kulhajícího koně, resp. jak ho vyšetřit, zda nekulhá. Kulhání lze definovat jako odchylku od normálního průběhu pohybu. Při kulhání koně něco bolí, nebo má mechanickou překážku, či nějaké problémy s nervy, které vyvolávají pohyb končetiny.

Projevuje se tím, že kůň nechce, nebo má problém nohu zatížit, nepostaví se na ni. Tomu se říká, že jde o kulhání ve fázi podpěru. V jiných případech může mít problém nohu zvednout, ohnout klouby a opsat s ní oblouk. To je problém ve fázi kmitu. Mnohé patologické změny - problémy s klouby či s šlachami vyvolávají kulhání jak ve fázi podpěru, tak i ve fázi kmitu.

EquiTVVeterinární poradnu MVDr. Dominiky Švehlové najdete na novém webu internetové televize o koních a lidech EquiTV.

Když zjišťujeme, zda kůň kulhá, tak většinou koně předvádíme v pohybu a snažíme se vypozorovat, ve které fázi kůň projevuje kulhání, a na kterou nohu jej projevuje. Nemusí to být nic jednoduchého. Je kulhání, které je patrné na první pohled a v jiných případech je třeba si např. koně natočit na video a přizvat si odborníky. I tak se mnohdy s jistotou nepodaří určit, jaký má kůň přesně problém.

Kulhání lze rozdělit do čtyř stupňů. O tom však již v samotném videu...

EquiTV

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: