Ve znamení kontrastu

26. 3. 2019 EQCH redakce Autor fotek: Čtenáři Equichannelu :-), Kristýna Fričová

Pokračujeme v barvičkách a dnes se podíváme, jak nejlépe vyladit vraníky nebo hodně tmavé hnědáky… a podobně to platí i pro černé ryzáky. Jak napovídá titulek, tentokrát nás bude zajímat kontrast. Proč? Nu to je jasné, na hodně tmavé barvě nebude vypadat jiná tmavá barva dobře.

Tedy přesněji řečeno, ona možná bude vypadat dobře, ale vidět tam moc nebude.:-) Aby byla vidět, musí být buďto dostatečně kontrastní, tedy světlá, nebo výrazná. Třeba taková červená. A v tomto případě (na rozdíl třeba od dříve zmíněných ryzáků) určitě nebude na škodu ohnivý nebo jásavý odstín.

Co se týče oblíbené vínové, k černé se hodí, jen musí být dostatečně světlá, abyste si jí všimli. Rozhodně kombinaci prospěje, když ji prosvětlíte třeba beránkem a světlým lemem.

Když už jsme u těch odstínů příbuzných červené, trochu na hranici viditelnosti je i nachová – na této fotografii můžete porovnat, která barva na černém koni víc vynikne – zda kontrastnější tyrkysová, nebo nachová. Určitě ale o ní nelze říct, že by k tmavému koni neladila.

Co se týče modré, ta rozhodně k vraníkům jde, a opět platí, že čím světlejší, tím lepší, na odstínu zase tolik nesejde. A tahle kombinace stejné čepice pro koně i jezdce je velmi povedená.:-)

Chceme-li kontrast přivést až k extrému, co takhle svítivě zelená? Ani ta nevypadá špatně, a i když na závody nebo soustředění bychom s ní asi nevyjeli (tam by se lépe vyjímal spíše některý odstín světle zelené), v terénu nám zejména při setmění na silnici může prokázat hodně cenné služby. Pokud jezdíte terény při snížené viditelnosti, lze doporučit na prvním místě!

Od zelené je už jen krůček ke žluté a tahle světlounce žlutá na vraníka je absolutně top! To dokonce nebyla ani fotografie do naší soutěže, ale požádali jsme o její zapůjčení, protože o tu vás nemůžeme ochudit. A mimochodem, nemáme žádnou zlatou, ale černo- nebo bílozlatá kombinace na vraníkovi také nemá chybu!

Podobně i ta další – myslíte, že šedivá na vraníkovi bude vypadat nudně a fádně? Obrázek níže vás přesvědčí, že vůbec nemusí. Podmínkou je, že barva sama bude v líbivém, třeba kovovém odstínu a nepříliš tmavá. V tomto případě je kombinace dovedená k dokonalosti nejen světlým lemem, ale i starorůžovými doplňky jezdkyně.

I poslední fotografie ukazuje šedorůžovou kombinaci na vraníkovi, ovšem v úplně jiném duchu i odstínu. Co je ale důležitější, pěkně ilustruje, že na vraníka bez odznaků si můžete bez problémů dovolit něco výraznějšího a vůbec nemusíte zůstávat jen u jedné barvy. A je jedno, jestli se vám víc líbí pruhy, hvězdy nebo čtverce. Jen je potom dobré si rozmyslet, co si vezmete na sebe, abyste nebyli rušivým elementem.

Tahle fotografie je zajímavá ještě z jednoho pohledu – vidíte na ní černého a bílého koně a oba v růžové. Jenže zatímco na černém je růžová kontrastní a líbivá, na bílém (i když spíš špinavě bílém) je nenápadná a splývá. Protože pro bělouše platí stejné pravidlo kontrastu jako pro vraníky, ale tím pádem samozřejmě opačné barvy. Ale o tom už podrobněji příště.

Podobné články
Závody spřežení jsou adrenalinovou záležitostí a jedinečnou podívanou

Další tři zcela odlišná a naprosto jedinečná jezdecká odvětví, která obohacují jezdecký sport a činí ho naprosto výjimečným. Od klasického ježdění se…

V předchozím článku jsme nakousli poněkud lifestylovější téma týkající se oblečení a vzhledu jezdců. Jeho smyslem bylo připomenout, že ježdění je…