Vánoční dárek Equichannelu - napište (si) o úžasnou knihu...

24. 12. 2008 00:00, Aktualizováno 18. 12. 2009 11:07

Autor: Helena Görnerová Rubrika: Z redakce Počet přečtení: 10722 Počet komentářů: 13 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Ač opět na blátě, je za dveřmi čas Vánoční. Ani Equichannel.cz na něj nezapomněl. A nezapomněl ani na to, že chce jít s dobou – která říká, že čas Vánoční je časem shonu (lépe řečeno honu) na dárky. 
Jenže! Equichannel.cz není Ježíšek a kdo chce dárek, musí si ho zasloužit. 

Jaký dárek?

Trochu netradiční, o to však hodnotnější. Máme pro pět svých aktivních čtenářů připravenu zajímavou knihu známé slovenské historičky a nadšené koňařky, PhDr. Daniely Dvořákové, CSc. - Kôň a človek v stredoveku.

Více o této unikátní knize, ve které autorka rekonstruuje středověké aspekty vztahu lidí a koní, vám již v březnu napsal Karol Hollý. Zkuste tudy ;o)


A kdo budou ti aktivní čtenáři, kteří od nás dostanou tuto úžasnou a velice, velice čtivou záležitost?

Pro tuto soutěž jimi bude 5 nejlepších ze všech, kdo nám do konce roku napíšou a pošlou

fejeton na téma
„Koňské Vánoce, na které nikdy nezapomenu“.


Fejeton (z franc. feuilleton respektive feuille [fœj] = lístek), či též poznámka pod čarou, u nás tzv. podčárník, je specifický publicistický žánr, obvykle používaný v tisku jako protějšek k hlavním článkům. Vtipně zpracovává zdánlivě nevýznamné, ale zajímavé téma a ukazuje všední věci v novém světle, přičemž je autor hodně subjektivní a vychází z vlastních zážitků. Napsán je lehkým zábavným slohem, mnohdy satiricky komentující či ironizující trefně vybrané dobové události. Častá je nadsázka, humorné postřehy nebo hyperbola. Typický humor obsahuje i užívání prostředků komiky, jazykové hry a hry se slovy či užití knižních tvarů. Autor se většinou soustředí na jeden fakt, využívá sarkasmu, fejeton by měl být gradován do pointy a obsahovat nové, nečekané pohledy na věc a vést čtenáře k zamyšlení nad tématem.
(Zdroj: Wikipedia)Aby se nám dobře trávil, text vašeho fejetonu nesmí být delší než 1 strana A4 běžným 10 px písmem Arial a může být doplněný jednou fotkou. Podmínkou je uvedení vašeho loginu na našem serveru. Naše „Equikomise“ vybere 5 nejhezčích příběhů, které odmění knihou a které postupně otiskneme na stránkách Equichannel.cz. Díky uvedení vašeho loginu také budeme moci zveřejněné články přiřadit k vašemu medajlonku. Váš text musí dorazit na e-mail info@equichannel.cz nejdéle do půlnoci, 31.12.2008. Výběr výherců proběhne do 10. ledna 2009.

Takže pište, tvořte, ukažte nám svůj svět a my budeme pro změnu číst vás :o)
Ring volný.

Veselé vánoce :o)


PhDr. Daniela Dvořáková, CSc.
Daniela Dvořáková je slovenská, mezinárodně uznávaná historička středověku; její monumentální kniha Rytíř a jeho král (Stibor ze Stibořic a Zikmund Lucemburský) vychází právě v maďarštině. Dokonce i její osud je mezinárodní: manžel Pavel Dvořák, vydavatel jejích knih (založil Vydavatelství Rak Budmerice, které se specializuje na historickou literaturu) je Čech a rodák z Prahy a ona sama se nenarodila v Pardubicích jen proto, že její maminka, která v těch létech s manželem - Pražákem v Pardubicích bydlela, odjela porodit do Bratislavy ke svojí mamince.

Manželé žijí na vesnici, v Budmericích pod impozantním hřebenem Malých Karpat, a tak se tedy stalo, že jednoho dne je oslovil soused: „Vemte dědičky na koníčky, mám jednoho ve stáji v Cíferi“, což je obec vzdálená asi pět kilometrů. A manželé poslechli; dětičky byly malé, z koníčků měly náramnou radost, a potom se stalo, že správce stáje nabídl i rodičům, aby si také sedli a oni uvízli příslovečným drápkem: dnes mají vlastní koně ve vlastní stájí, kterou založili s přáteli, pro radost oslíka a slepého ponyho, o něhož se oslík vzorně stará, no hlavně – v sedle uzrál v hlavě Daniely Dvořákové velký plán: zpracovat úlohu koně a jeho osudy ve středověku, v historickém období, kdy by se život bez koně zastavil, kdy králové a diplomati překonávali v sedle vzdálenosti, na niž si dnes politici berou letadla, kdy vojáci brali koně do boje, sedláci na pole, kupci do dopravy, horníci do dolů a všichni všude tam, kde mohli využít jejich sílu a nekonečnou poddajnost. Nedávno vydaná slovenská kniha Kůň a člověk ve středověku (Ke spolužití člověka a koně v Uherském království) je opět monumentální a nádherná, neboť Vydavatelství Rak se snaží vydávat krásné  knihy, o čemž svědčí fakt, že v roku 2002 získalo Cenu UNESCO v soutěži Nejkrásnější knihy světa.
A snad ještě na závěr: i vydavatelství má svého koně, kterého využívá při výrobě dokumentárních filmů, naposledy cyklu Hledání ztracených světů...
 

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. draace

  Ring je volný?

  00:29 - 24. 12. 2008

  Tohle je týrání zvířat. Musím napsat scénář, v rámci kurzu. Musím sepsat příběh, který má šanci vyhrát kamarádovi šanci dostudovat. Musím chodit do práce, protože ani tam už se nedá tvořit kvůli nadbytku práce... Čtenáři Finova deníčku mě trhají na kousky, páč jsem jim naslibovala jakožto náhražku Bobánka, kterého také nestíhám. A Vy si teď, zrovna teď, v šibeniční lhůtě vymyslíte fejeton??<br /><br />A co hůř: já ho mám ignorovat, než definitivně oslepnu?:o))))<br /><br />S přáním úžasných svátků Vánočních<br /><br />věčně remcající draace<br />navěky Amen.

 • 2. HelenaG

  Ring je volný?

  00:32 - 24. 12. 2008

  Reaguje na 1.

  Pánbú s tebou, grafomane :o))))) Kdo jinej tady čekal na možnost škrábnout si do historie první reakci, že? <br />Eště mi tu chybí Slavíková a Megera. Hola hola? :o))))

 • 3. lavera

  Ring je volný?

  13:44 - 24. 12. 2008

  Reaguje na 2.

  :D já se vůbec nemůžu zúčastnit... to je téměř něco jako "ODSTUP SATANE" :D

 • 4. draace

  Ring je volný?

  21:06 - 24. 12. 2008

  Reaguje na 3.

  Nebo vyplodíme společný fejeton a pak si případnou výhru rozdělíme. Chci všechny sudé stránky:o)

 • 5. EZahl

  Ring je volný?

  14:14 - 25. 12. 2008

  Reaguje na 1.

  Osobně si myslím, že draace by měla za deník Fajn Fina dostávat cenu každý týden. Nejen o Vánocích.

 • 6. gini

  Ring je volný?

  15:52 - 25. 12. 2008

  Reaguje na 5.

  To by v tom případě musela dostávat ceny i za bobánkův deník. Založíme nadaci? :-D

 • 7. megera

  Ring je volný?

  21:47 - 25. 12. 2008

  Reaguje na 2.

  ano, ano, zde jsem... sháním stenografku, která bude zapisovat zatímco já budu mlít pantem a kroutit volantem... zkoušela jsem psát, ale policisté měli jiný názor - na silnici se prý řidič MUSÍ věnovat plně řízení motorového vozidla...

 • 8. HelenaG

  Ring je totálně volný!

  11:38 - 26. 12. 2008

  Reaguje na 4.

  No zatím máte šanci každá na své sudé stránky. Dorazil zatím jen JEDEN fejeton!<br /><br />Tak šup šup. Nebrečim, že nemám čas, nejsem vyděšen, sednu a píšu a nezištně svým trápením pobavím ostatní :o)) My čekáme!

 • 9. Lena Sawyer

  Uf

  13:35 - 30. 12. 2008

  Něco jsem spáchala, ale fejeton je vcelku náročný útvar :o)

 • 10. janulla

  :) Taky jsem něco splácla

  21:06 - 30. 12. 2008

  Tak jsem zkusila napsat pár řádku..

 • 11. draace

  Ring je totálně volný!

  21:20 - 30. 12. 2008

  Reaguje na 8.

  OK. Jdu na to, aby se neřeklo, že nejsem dostatečně soutěživá. Sice mě nenapadá lautr nic, co se týče zadaného tématu, ale do hodiny ho tam máš:o)<br /><br />draace

 • 12. draace

  Ring je volný?

  21:22 - 30. 12. 2008

  Reaguje na 6.

  Nadaci? Za ten vánoční zevl? :o)))<br /><br />Ale děkuji, neskromně.

 • 13. HelenaG

  Ring je totálně volný!

  00:52 - 31. 12. 2008

  Reaguje na 11.

  Úžasné. Už máme 12 statečných :o)))

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com