V Praze na Dívčích hradech se prohánějí koně Převalského

20. 4. 2021 Lucie Dosedělová Autor fotek: Miroslav Bobek, Petr Hamerník

Téměř dvacetihektarová pláň na Dívčích hradech v Praze se stala novým domovem koní Převalského. Z chovné stanice v Dolním Dobřejově sem 19. 4. 2021 pracovníci Zoo Praha přepravili první čtyři klisny, k nimž by časem měl přibýt ještě hřebec.

„Smyslem tohoto projektu je nejenom oživit historickou lokalitu, ale také za pomoci divokých koní, kteří budou spásat travní porost, přispět k tomu, aby se na ni vrátila původní společenstva rostlin a živočichů,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Důležité pro nás je i to, že Pražané na Dívčích hradech uvidí koně Převalského také v době, kdy v zoo budeme přestavovat jejich stáje a výběhy.“

Prvními obyvatelkami Dívčích hradů jsou klisny Khamiina, Xicara, Lana a Gruhne (podrobněji viz níže). Jejich výběr proběhl tak, aby pro budoucí reprodukci této skupiny koní Převalského byla zaručena co největší genetická pestrost. Návštěvníci je budou moci sledovat ze tří vyhlídek s bezbariérovým přístupem. Jedna z nich je vyvýšená, a poskytne tedy nejen ojedinělý pohled na samotné koně, ale také na panorama Prahy.

„Posláním zoologických zahrad není jen zpříjemňovat volný čas svým návštěvníkům, ale především chránit ohrožené druhy. Naše zoologická zahrada dlouhodobě zachraňuje koně Převalského, kterého se nám daří vracet i zpět do původní domoviny v Mongolsku,“ popisuje náměstek primátora hlavního města Prahy Petr Hlubuček. „Jsem rád, že nevyužitý pozemek na Dívčích hradech bude sloužit právě pro naše stádo koní Převalského a pro záchranu tohoto ohroženého druhu.“

Celá ohrada bude monitorována pracovníky zoo i kamerovým systémem. Navíc je uvnitř elektrický ohradník, který koním zamezuje, aby se přiblížili k samotnému plotu.

„Největší obavy máme z toho, že se lidé neudrží a budou chtít koně krmit. Opravdu všechny prosím, nedělejte to! Můžete jim způsobit závažné zdravotní potíže nebo i bolestivou smrt,“ upozorňuje Miroslav Bobek. „Prosím ani kousek chleba, ani mrkev. Nedávejte jim vůbec nic.“

Nové obyvatelky Dívčích hradů

  • Lana se narodila v srpnu 2016 v německé Kölner Zoo a do Dolního Dobřejova přišla před třemi lety.
  • Khamiina je čtyřletá klisna pocházející z Tierpark Berlin v Německu. V Dolním Dobřejově žila od roku 2019.
  • Gruhne pochází z belgické Reserve d'Animaux Sauvage, kde se narodila v červenci 2017 a odkud o dva roky později odcestovala do chovné stanice Zoo Praha.
  • Xicara se narodila přímo v Zoo Praha, a to v červenci roku 2018.

Návrat divokých koní

Letos uplyne deset let od prvního transportu koní Převalského z Prahy do západního Mongolska. Během devíti dosavadních Návratů divokých koní, které probíhají za pomoci armádních letounů CASA, bylo do své domoviny přepraveno celkem 34 koní Převalského, z nichž někteří mají ve volné přírodě dokonce již vnoučata. Loni se plánovaný transport kvůli pandemii covidu-19 neuskutečnil a stejně tomu bude i letos. Zoo Praha však začala připravovat nový reintrodukční projekt koní Převalského na východ Mongolska.

Návrat divokých koní můžete podpořit:

  • Převodem libovolné částky na sbírkové konto Pomáháme jim přežít (č. ú.: 43–680 466 0247/0100).
  • Zasláním jednorázové dárcovské SMS ve tvaru „DMS OHROZENEDRUHY 30“ na číslo 87 777 (cena SMS je 30 Kč, na projekt putuje o korunu méně). Možno také ve variantě 60 Kč a 90 Kč – v tom případě do DMS místo čísla 30 vepište 60 nebo 90, dle zvolené částky.
  • Nákupem suvenýrů na e-shopu Zoo Praha v sekci s názvem Pomáháme jim přežít.
  • A v neposlední řadě samozřejmě také návštěvou Zoo Praha. Výběh koní Převalského najdete u horní stanice lanovky.

Sledovat můžete související webovou stránku Koně Převalského na Dívčích hradech

Podobné články

Vzdala se svých koní a odešla plnit misionářské poslání do Afriky. Tam se provdala, založila farmu a do života jí opět vstoupili i koně. Pokud se…

Emil Kotrba (22. února 1912 – 21. února 1983) byl český akademický malíř a grafik, světově uznávaný malíř koní a zároveň aktivní jezdec, trenér a…