Péče o dostihové koně, ustájení a další informace

 • Upcyklace u koní – ošklivost, nebo nápaditost?

  20. 07. 2021 06:00 − Zveřejněn před 14 dny

  I tolik oblíbené vany k napájení koní jsou zářným příkladem upcyklace. Upcyklace. Možná slyšíte toto podivné slůvko poprvé. Nebo jste ho již sice zaslechli, ale netušíte tak úplně, co si pod ním představit. Oč tedy jde? A u koní?? O čem že to bude dnešní článek? Věřte nevěřte, bude o kouzlení. O kouzlení s odpadem a nepotřebnými věcmi, kterých máme všichni okolo sebe v našich domovech, až to hezké není…

  Autor: Iveta Jebáčková-Lažanská Péče o koně a Ustájení Přečteno: 708x

 • Budujeme: štěrkové trávníky u koní

  31. 05. 2021 06:00 − Zveřejněn před 64 dny

  Zbytková zeleň na tomto základním výběhu se drží pouze v místech, kde bylo zpevněno štěrkovým trávníkem. V minulém povídání o zabezpečení stromů před okusem koňmi jsem vám, milí čtenáři, slíbila přiblížit jednu specialitku – a to štěrkové trávníky. Hodí se totiž skvěle nejen jako pochozí plocha pro koně, ale i jako ochrana podpovrchových kořenů stromů na výbězích.

  Autor: Iveta Jebáčková-Lažanská Péče o koně a Ustájení Přečteno: 594x

 • Budujeme: koňské chodníky na výbězích

  18. 05. 2021 06:00 − Zveřejněn před 77 dny

  Chodníček může procházet nejen rovinou, ale i uměle navezeným kopečkem. V dalším díle našeho budovacího seriálu si posvítíme na chodníky – tedy vlastně zpevněné „komfortní“ cestičky, které nenásilným způsobem předurčují, kudy budou koně v blátě a na zmrazkách nejraději chodit. A ani je nepotřebujeme ohraničovat jako klasický trek.

  Autor: Iveta Jebáčková-Lažanská Péče o koně a Ustájení Přečteno: 769x

 • Český rozhlas Ráda bych řekla, že teď spolu zařehtáme, ovšem není se mnou ve studiu kůň, nýbrž člověk, díky kterému koně skutečně radostně řehtají. Podkovář Martin Jiroušek z Batňovic, muž, který pendluje po stájích v Čechách, Německu i Švýcarsku a stará se o koně za stovky milionů korun.

  Autor: Pavla Kindernayová , baj Péče o koně a Ustájení Přečteno: 183x

 • Podkova jako dekorace

  21. 04. 2021 06:00 − Zveřejněn před 104 dny

  Z dílny Saschi Exenbergera Mezi koňáky asi bude jen málo těch, kteří nikdy za život nedrželi v rukách podkovu. Dříve zcela nepostradatelný kus kovu, dnes již mnohými postradatelný docela snadno. Ale i přes rozmach bosých koní je stále těch kutých dost na to, aby ve většině stájí a u každého podkováře leželo sjetých, z kopyt sundaných podkov nepočítaně. A to bychom nebyli...

  Autor: Iveta Jebáčková-Lažanská Péče o koně a Ustájení Přečteno: 1048x

 • TZB - info.cz logo Použití místních i tradičních přírodních stavebních materiálů v konstrukcích novostaveb stájových objektů by nemělo být spojeno jen s architekturou ekologicky hospodařících farem, ale mělo by se stát samozřejmostí. Utilitárnost podoby stájových objektů podřízená ekonomice a funkci tak, jak tomu bylo v nedávné minulosti, by se neměla stát dogmatem.

  Autor: Ing. arch. Lucie Pohanková, Ph.D. Péče o koně a Ustájení Přečteno: 204x

 • Jarní desatero pro lepší náladu

  22. 03. 2021 06:00 − Zveřejněn před 134 dny

  Bylinkové lemy výběhů propojují užitek s estetikou. V březnu si už můžeme směle namlouvat, že to nejhorší ze zimy je za námi. A tak slíbit sobě i svým koním, že zase začneme makat (ať už na společné kondici, nebo jen na odbourání zimní lenosti), by s přibývajícím světlem neměl být problém. Slibem totiž nezarmoutíš! A když už budeme v tom slibování, zkusíme sliby dokonce i dodržovat. :-)

  Autor: Iveta Jebáčková-Lažanská Péče o koně a Ustájení Přečteno: 875x

 • Hřbitovy pro koně... a jiné varianty

  8. 03. 2021 06:00 − Zveřejněn před 148 dny

  Odvoz kadáveru koně asanační službou je nejčastější variantou v ČR. Zodpovědní majitelé, kteří pociťují povinnost dochovat své čtyřnohé kamarády až do samého konce, o důstojném zakončení koňského života často přemýšlejí. A zaobírají se nejen kvalitou posledních dní života koně, ale i otázkou následnou: „Kam s ostatky?“

  Autor: Iveta Jebáčková-Lažanská Péče o koně a Ustájení Hodnocení: 5.0000 Přečteno: 2441x

 • Podestýlka – piliny, nebo sláma?

  1. 03. 2021 06:00 − Zveřejněn před 155 dny

  Podestýlka ovlivňuje jak chování a pohodu koní, tak i kvalitu ovzduší ve stáji O podestýlce, kterou plníme boxy a přístřešky, mnoho z nás kdovíjak intenzivně nepřemýšlí. Situace se ale obvykle dramaticky změní, pokud se ukáže, že náš kůň má psychické anebo zdravotní problémy, které právě s podestýlkou anebo její absencí úzce souvisí. A protože je podestýlka téma více než rozsáhlé, podíváme se na ni drobnohledem několika...

  Autor: Gabriela Rotová Péče o koně a Ustájení Hodnocení: 5.0000 Přečteno: 1779x

1 2 3 15

Ustájení koní vazným způsobem (tzv. na štontu) sice můžeme ještě v některých chovech především pracovních koní potkat, ale tento způsob držení koní je už přežitkem a ani legislativa ho nepodporuje. Stejně tak boxové ustájení sportovních a dostihových koní bez možnosti výběhu nebo alespoň paddocku před boxem je dnes již zcela neakceptovatelné. Na druhou stranu ani venkovní chov v ohradách s bahnem po hlezna, kde koně nemají suché prostory, a přesto v těchto bažinách musí žít 24 hodin denně, nejsou žádná výhra a kritika namířená proti takovému způsobu péče o koně je zcela na místě.

Péče o koně a jejich welfare

To vše jsou záležitosti spadající pod kvalitu života koní (welfare) a je nutné je řešit samozřejmě směrem k lepšímu, nikoli lpět na zaběhaných a nevyhovujících pořádcích s tím, že změny nejsou možné. Ať už péče o dostihové koně, nebo péče o poníky, vždy platí: společnost dalších jedinců stejného druhu (tedy koní) musí být naplněna! Další důležitý aspekt je velká potřeba pohybu koně jako druh jsou nároční na denní pohybování, které nelze naplnit jen prací (pod sedlem nebo v tahu), ale i pohybem volným na výbězích nebo v pastvinách. Zajištění základních potřeb koní nerovná se pouze voda a seno. Než si koně pořídíte, nakupte si literaturu, zabývající se etologií koní a chovem, nikoli pouze jezdectvím. Abyste si mohli na svém koni bezpečně a příjemně vozit pozadí, musí být vaše zvíře v prvé řadě spokojené. Studujte a choďte pomáhat ke koním zkušených chovatelů, kteří vás zasvětí do problematiky. Koně jsou koníček náročný na vědomosti, čas i finance než si koně pořídíte, dobře všechny výše zmíněné aspekty zvažte.

Nejčtenější články