Péče o dostihové koně, ustájení a další informace

 • Krmelce – nekonečné variace... II

  14. 10. 2021 06:00 − Zveřejněn před 8 dny

  Nejméně vhodná varianta krmelce - zvon. Druhý díl nekonečných variací krmelců pokračuje nabídkou tipů na krmení sena. Ať už se rozhodnete krmelec koupit nebo postavit, potřebujete vizi. Tedy představu, jak by měl tento užitečný pomocník vypadat + ideálně i zkušenosti lidí, kteří již před vámi konkrétní typ krmelce vyzkoušeli. Pojďme se podívat na sbírku nápadů a rad, snad vám budou k užitku.

  Autor: Iveta Jebáčková-Lažanská Péče o koně a Ustájení Přečteno: 963x

 • Jak vybudovat Paddock Paradise – PP Na Louce Lucie Culkové

  5. 10. 2021 06:00 − Zveřejněn před 17 dny

  Spodní část velkého lesa – místo pro sítě a zároveň zde koně často odpočívají. Nejvíce času tu tráví v létě, kdy je zde teplota o dost příjemnější, než na louce. Možná jste zaznamenali trend budování tzv. treků – tedy cest pro koně, které mají za úkol rozpohybovat stádo. O několika tzv. Paddock Paradise jsem psala před pár léty v seriálu Toulky po venkovních chovech, mezitím po republice vzniklo těchto projektů vícero, nejen na velkých plochách, ale i na plochách maličkých. A protože je o ustájení v systému Paddock...

  Autor: Iveta Jebáčková-Lažanská Péče o koně a Ustájení Přečteno: 953x

 • Krmelce – nekonečné variace...

  29. 09. 2021 06:00 − Zveřejněn před 23 dny

  Krmná bedna na seno - snadno přesouvatelná tak, aby se kolem netvořilo bahno. Ano, nekonečné variace na jediné téma – jak krmit seno koním venku? Na velikých pastevních plochách to nebývá problém, ale co na zimních výbězích? Protože se konec pastevní sezóny blíží a mnoho stájí z vypasených pastvin už pomalu stahuje koně na základní výběhy k senu, připomeneme si, jak variabilní krmelce mohou být.

  Autor: Iveta Jebáčková-Lažanská Péče o koně a Ustájení Přečteno: 858x

 • Nebezpečí vypasených pastvin

  23. 08. 2021 06:00 − Zveřejněn před 60 dny

  Koně by se z mnoha důvodů neměli pást na chudém a nízkém pastevním porostu Nezanedbatelné procento koní tráví svůj čas v holých výbězích a na více či méně vyluxovaných pastvinách. V nejedné stáji proto koně celý den hekticky nahání poslední zbývající stébla a systematickým vyštipováním nakonec oholí travní drn pastvin na doraz. Takový management s sebou ale přináší rizika, která bychom měli brát v potaz.

  Autor: Gabriela Rotová Péče o koně a Ustájení Přečteno: 2226x

 • Upcyklace u koní – ošklivost, nebo nápaditost?

  20. 07. 2021 06:00 − Zveřejněn před 94 dny

  I tolik oblíbené vany k napájení koní jsou zářným příkladem upcyklace. Upcyklace. Možná slyšíte toto podivné slůvko poprvé. Nebo jste ho již sice zaslechli, ale netušíte tak úplně, co si pod ním představit. Oč tedy jde? A u koní?? O čem že to bude dnešní článek? Věřte nevěřte, bude o kouzlení. O kouzlení s odpadem a nepotřebnými věcmi, kterých máme všichni okolo sebe v našich domovech, až to hezké není…

  Autor: Iveta Jebáčková-Lažanská Péče o koně a Ustájení Přečteno: 992x

 • Budujeme: štěrkové trávníky u koní

  31. 05. 2021 06:00 − Zveřejněn před 144 dny

  Zbytková zeleň na tomto základním výběhu se drží pouze v místech, kde bylo zpevněno štěrkovým trávníkem. V minulém povídání o zabezpečení stromů před okusem koňmi jsem vám, milí čtenáři, slíbila přiblížit jednu specialitku – a to štěrkové trávníky. Hodí se totiž skvěle nejen jako pochozí plocha pro koně, ale i jako ochrana podpovrchových kořenů stromů na výbězích.

  Autor: Iveta Jebáčková-Lažanská Péče o koně a Ustájení Přečteno: 754x

 • Budujeme: koňské chodníky na výbězích

  18. 05. 2021 06:00 − Zveřejněn před 157 dny

  Chodníček může procházet nejen rovinou, ale i uměle navezeným kopečkem. V dalším díle našeho budovacího seriálu si posvítíme na chodníky – tedy vlastně zpevněné „komfortní“ cestičky, které nenásilným způsobem předurčují, kudy budou koně v blátě a na zmrazkách nejraději chodit. A ani je nepotřebujeme ohraničovat jako klasický trek.

  Autor: Iveta Jebáčková-Lažanská Péče o koně a Ustájení Přečteno: 986x

 • Český rozhlas Ráda bych řekla, že teď spolu zařehtáme, ovšem není se mnou ve studiu kůň, nýbrž člověk, díky kterému koně skutečně radostně řehtají. Podkovář Martin Jiroušek z Batňovic, muž, který pendluje po stájích v Čechách, Německu i Švýcarsku a stará se o koně za stovky milionů korun.

  Autor: Pavla Kindernayová , baj Péče o koně a Ustájení Přečteno: 265x

 • Podkova jako dekorace

  21. 04. 2021 06:00 − Zveřejněn před 184 dny

  Z dílny Saschi Exenbergera Mezi koňáky asi bude jen málo těch, kteří nikdy za život nedrželi v rukách podkovu. Dříve zcela nepostradatelný kus kovu, dnes již mnohými postradatelný docela snadno. Ale i přes rozmach bosých koní je stále těch kutých dost na to, aby ve většině stájí a u každého podkováře leželo sjetých, z kopyt sundaných podkov nepočítaně. A to bychom nebyli...

  Autor: Iveta Jebáčková-Lažanská Péče o koně a Ustájení Přečteno: 1325x

 • TZB - info.cz logo Použití místních i tradičních přírodních stavebních materiálů v konstrukcích novostaveb stájových objektů by nemělo být spojeno jen s architekturou ekologicky hospodařících farem, ale mělo by se stát samozřejmostí. Utilitárnost podoby stájových objektů podřízená ekonomice a funkci tak, jak tomu bylo v nedávné minulosti, by se neměla stát dogmatem.

  Autor: Ing. arch. Lucie Pohanková, Ph.D. Péče o koně a Ustájení Přečteno: 288x

1 2 3 15

Ustájení koní vazným způsobem (tzv. na štontu) sice můžeme ještě v některých chovech především pracovních koní potkat, ale tento způsob držení koní je už přežitkem a ani legislativa ho nepodporuje. Stejně tak boxové ustájení sportovních a dostihových koní bez možnosti výběhu nebo alespoň paddocku před boxem je dnes již zcela neakceptovatelné. Na druhou stranu ani venkovní chov v ohradách s bahnem po hlezna, kde koně nemají suché prostory, a přesto v těchto bažinách musí žít 24 hodin denně, nejsou žádná výhra a kritika namířená proti takovému způsobu péče o koně je zcela na místě.

Péče o koně a jejich welfare

To vše jsou záležitosti spadající pod kvalitu života koní (welfare) a je nutné je řešit samozřejmě směrem k lepšímu, nikoli lpět na zaběhaných a nevyhovujících pořádcích s tím, že změny nejsou možné. Ať už péče o dostihové koně, nebo péče o poníky, vždy platí: společnost dalších jedinců stejného druhu (tedy koní) musí být naplněna! Další důležitý aspekt je velká potřeba pohybu koně jako druh jsou nároční na denní pohybování, které nelze naplnit jen prací (pod sedlem nebo v tahu), ale i pohybem volným na výbězích nebo v pastvinách. Zajištění základních potřeb koní nerovná se pouze voda a seno. Než si koně pořídíte, nakupte si literaturu, zabývající se etologií koní a chovem, nikoli pouze jezdectvím. Abyste si mohli na svém koni bezpečně a příjemně vozit pozadí, musí být vaše zvíře v prvé řadě spokojené. Studujte a choďte pomáhat ke koním zkušených chovatelů, kteří vás zasvětí do problematiky. Koně jsou koníček náročný na vědomosti, čas i finance než si koně pořídíte, dobře všechny výše zmíněné aspekty zvažte.

Nejčtenější články