Tváře české drezury: Adéla Neumannová

17. 09. 2010 07:00

Obrázky: 6

Autor: Katka Lipinská Foto: Archiv Adély Neumannové Seriál: Tváře české drezury Počet přečtení: 18547 Počet komentářů: 81 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

První českou Tváří je Adéla Neumannová. A protože víme, že kromě již zkušeného Edieho má nový koňský přírůstek, tématem našeho povídání bylo, podle jakých kritérií vybírat koně, na kterém bude radost jezdit. Odtud jsme se dostaly i k rozebrání pojmu „jezditelnost“ a tomu, co mnoha jezdcům nejvíc chybí.

Kdo je kdo: Adéla Neumannová
Adéla a EdieJezdí od svých 8 let. Její první trenérkou byla maminka, později pan Bečka (PJK Gabrielka), paní Fráterová, Žižková a Michal Košťál. V současnosti se účastní vyhlášených soustředění s panem Peterem Hollerem.

V mládí se věnovala jak parkuru (maximálně do stupně ZL) tak drezuře, ale po zakoupení prvního pohybově nadaného koně Thalise se rozhodla dále pokračovat pouze v drezuře. S Thalisem, kterého si sama připravila od remontního výcviku, došla až do obtížnosti stupně ST. Thalisovým největším úspěchem bylo první místo v rámci ČR na FEI testu v testu B. Celkově mezi účastníky ze všech zemí světa byla Adéla s Thalisem druhá. Dalším, prozatím nejlepším koněm této jezdkyně je nyní desetiletý hřebec Edie (po Pernod), kterého Adéla připravovala od obsednutí až do stupně T (prozatím). Jejich největšími úspěchy jsou dvakrát sedmé místo na MČR (v letech 2008 a 2009). Třetí místo na FEI testu v roce 2006, páté v roce 2007 a především první místo v roce 2008 v nejvyšší obtížnosti Sv. Jiří.

V letošním roce se Edie připravuje na stupeň Grand Prix, učí se tedy pasáž, piaf a přeskoky každý cvalový skok. Pro budoucnost si Adéla připravuje dalšího, velice nadaného koně - hřebce Babylona (po Rhodium z matky po Welt Hit II), dovezeného z Holandska. Babylon je teprve čtyřletý, ale již nyní prokazuje velké drezurní nadání. Už na prvních závodech se umístil vždy na první příčce v průměru za 69%. Kromě výcviku svých koní se Adéla zabývá také tréninkem ostatních jezdců a koní, nejen drezurních, ale i parkurových a hobby koní. V lednu se stala maminkou dcerky Aničky, takže si tříbí své manažerské dovednosti v kombinování ježdění, trénování a péče o miminko.:-)

 

Takový dobře stavěný kůň...
AdélaProtože vím, že Adéla je nesmírně milý a vstřícný člověk, na povídání s ní jsem se opravdu těšila. A nebyla jsem zklamaná. Sešly jsme se v Jezdeckém centru Zájezd, kde působí. Doufala jsem, že ji uvidím v sedle jejího nového zázraku, ale měla čerstvě ruku v sádře a určitě by nebylo fér ji okukovat takto handicapovanou. I když ježdění prý kvůli tomu rozhodně nepřeruší. Ostatně, že si dobře poradí i s nelehkými koňmi, jsem měla možnost zjistit už dříve. Právě od problémových koní jsme se dostaly k tomu, jak důležité je mít dobře stavěného koně.

Ne, není nutně řeč o vyšších drezurních stupních, špatná tělesná stavba je handicapem při veškeré snaze o korektní ježdění. Jak Adéla vysvětlila: „Když si koupíš koně, který pro to není dobře stavěný, tak si myslím, že trápíš nejenom sebe, ale i toho koně. Není třeba prostupný na holeň, protože mu vadí pohyb dopředu a vadí mu třeba kvůli tomu, že nemá dostatečně volnou lopatku. A ty po něm chceš něco, co on není fyzicky schopný udělat. A následně i ty se v sedle začneš hroutit a různě kroutit... takže ideální stavba toho koně si myslím, že je alfa a omega korektního ježdění. Pouze na takovém koni se i člověk může naučit opravdu pěkně jezdit."

Jak by měl tedy vypadat takový ideální kůň, na kterém bude radost jezdit? „Podle mě je v první řadě potřeba ideální zaúhlení zadních končetin. To jest, aby neměl strmý postoj zadních nohou. Jakmile má, jak já říkám, „dřevěná hlezna", rovná, toporná hlezna, která nekrčí pod sebe, to se nedá napravit. Podobně jako u skokanů jen velmi těžko napravíš visící předky. Pokud kůň nekrčí nohy a nešlape pod sebe, prostě ten tak zvaný motor vzadu není a nikdy nebude. Mám s tím zkušenosti, měla jsem takového koně. To je první a zásadní, co musí být kůň opravdu v pořádku - motor vzadu. Začínám odzadu, protože tam to všecko začíná, nevadí to?"

Bony„Pak si myslím, že je problém, pokud je vylezlý kříž. Nejen že to vypadá hrozně, ale dochází tam k přetočení té pánve dozadu. Proto ten kříž vylézá. Takoví koně se špatně podsazují... A pak samozřejmě záda. Musejí být pěkná, pružná, pevná, spíš kratší. Jakmile jsou rovná, je to špatně. Není tam pružnost, kůň je nemůže dobře vyklenout. Pak je samozřejmě u drezurního koně důležitá lopatka - aby nebyla strmá. Jakmile je strmá lopatka a celý postoj, hybnost lopatky je špatná, tedy pro drezurního koně, a takový kůň nemůže uvolněně kráčet dopředu. Ani tam není ten prostor."

„Dál samozřejmě, co je velmi důležité, je nasazení krku. Měla jsem koně, Thalise, s nízko nasazeným krkem a byl to velký problém. Ten kůň byl nesmírně ochotný, měl pružný hřbet, měl úžasný motor vzadu, ale nasazení krku ho limitovalo. Takový kůň se většinou nemůže tak napřímit, aby byl opravdu nejvyšším bodem týl. Jsou koně, kteří mají nízko nasazený krk, většinou kratší, a dokážou to kompenzovat, ale není to ideální. Nemluvě o tom, že je to samozřejmě hází na předek. Je to asi nejmenší vada z vyjmenovaných, ale hledám-li drezurního koně, pak pokud možno pěkný, vysoko nasazený krk. A přiměřeně dlouhý. Moc dlouhý krk znamená problém toho koně napřímit, krátký krk problém koně uvolnit."

„A třeba i vzít v úvahu estetické důvody, klabonos, těžká hlava u normálně stavěného koníka vypadá ošklivě. Je-li kůň robustní a mohutný, potom dejme tomu, ale jinak to pěkně nevypadá. Navíc, kůň s těžkou hlavou je i těžší do ruky a tedy i hůř jezditelný. Není tak jemný a tak lehký."

Edie„Kůň také nesmí být přestavěný, musí být vyrovnaný, nebo ještě lépe, trochu výš vpředu. Třeba můj Edie si myslím, že je vcelku dobře stavěný kůň. On měl spíš v mládí problém jít od kohoutku dolů, protože se pořád chtěl napřimovat. A je potřeba ty první dva roky koně pobízet dolů a dopředu, aby pracoval hřbetem, aby zesílil. Pak teprve můžu koně napřimovat."

A tak jsme postupně přešly k práci s koněm a výcviku, abychom se posléze dostaly k jezditelnosti...
„Celé se to odvíjí od výcvikové škály. Jezdím s koněm Z, tam nemusí být napřímený, tam stačí, když je na přirozeném přilnutí, samozřejmě ne za kolmicí. V L už je třeba lehce napřímit hlavně do stranových cviků, ale také nemusí být nijak zásadně napřímený. Ale v S, kam se tak dostanu za ty tři roky, tam už kůň musí být vzpřímený, musí být tomu úměrně podsazený a musí mít kmih. A abych se vrátila, pravděpodobně se nedostanu výš než do S s koněm, který bude špatně stavěný. On třeba dokáže cviky, odchodí to, ale mezi konkurencí ideálně stavěných drezurních koní nebude mít šanci. Protože fyzicky to nedokáže tak dobře jako ti dobře stavění koně."

„A jezdec se na takovém koni i mnohem víc nadře. Třeba přestavění je velký problém. Jsou koně, co chodí vysoké soutěže, třeba i T a jsou lehce přestavění a mají s tím velké problémy. Takže tolik k výběru koně, především je samozřejmě třeba se dívat na zdraví a potom na stavbu těla. Protože ty vady opravdu vadí ve všem, nejen v drezurním ježdění ve smyslu precizního, vyššího sportu, ale obecně v korektním ježdění. Mnohem lépe se sedí na koni, který má pružný hřbet, je podsazený a nese mě, než na takovém, který má záda tuhá a toporná a celou dobu se mnou hází. To nejenže pro jezdce není příjemné, ale ani ten člověk nemůže sedět dobře, neusadí se a nemůže se tak ani učit správnému ježdění."

To chápu, když člověk sedí na „šicím stroji", tak se asi moc neuvolní...
„Ještě bych brala šicí stroj, ale když nebude mít pružná záda... já jezdím i koně, kteří nemají třeba až tak prostorné chody, jsou rychlejší, ale když mají dobrá záda, dá se to uměle u toho koně vytvořit. Pokud kůň nemá chody, ale má pružný hřbet, má motor vzadu a je dobře stavěný, tak s tím jde něco udělat a může to být kůň příjemný na ježdění.

BabylonTakže se dá říct, že když člověk nemá vysloveně vysoké ambice, je důležitější stavba těla než chody? „Ano. Naopak, pro začátečníka je kůň s velmi prostornými chody zabiják, pro takového člověka to nejde vysedět, protože je to moc posunu dopředu, až moc velká elasticita zad, šíleně to s tím člověkem bude házet a těžko na tom koni bude nacházet rovnováhu. Takže pro začínajícího jezdce je kůň s prostornými chody obecně dost nevhodný. Nemluvě o tom, že takový kůň stojí i o několik set tisíc víc."

Takže doporučení? „Člověk by si měl na začátek koupit koně, který není žádný úžasný chodař, ale je dobře jezditelný. I když není kůň úplně dobře stavěný, ale je dobře jezditelný, tak bych se k němu přiklonila. Protože charakter a dobrou jezditelnost ničím nevyrovnáš. Jezditelnost je úžasná věc, může to být kůň na pohled i ošklivý, ve stáji tě nezaujme, ale sedneš na něj a je příjemný. Je jemný, jde akorát dopředu, dobře se v něm sedí..."

Hezká definice jezditelnosti... je to spíš vrozená vlastnost, charakter a jemnost toho koně, nebo to, jak je ten kůň aktuálně naježděný? Můžeš třeba u tříletého, čerstvě obsedlého koně mluvit o nějaké jezditelnosti? „No, to je dobrá otázka. Je to tak nějak všechno dohromady. Můžeš. Já když jsem vybírala z pětatřiceti koní z Německa, Česka a Holandska toho svého nového koně, žádný z nich nebyl tak výborně jezditelný jako on. Byl měsíc obsednutý. Já jsem chtěla obsednutého, abych mohla zkusit tu jezditelnost a jak je ten kůň příjemný na vysezení. To nepoznáš u neobsednutého koně. Já jsem si koupila neobsedlého koně a zjistila jsem, že je špatně jezditelný. Pak se k tomu přidaly i jiné problémy, ale byl těžko jezditelný, nepracovitý. A ta pracovitost a jezditelnost když tam není, tak ji tomu koni prostě nedáš. Ty ho můžeš přijezdit, naučit, ale je to hodně vrozené."

„Tenhle můj nový kůň je dobrou ukázkou. Nejenže je ideálně stavěný, ale má super charakter (klepy klep:-), na hřebce úžasný a navíc je naprosto jemňoučký. Na naprosto miniaturní pohrání prsty si přežvýkne, jde dolů. Úplně jemná ruka, jemná holeň, jen zmáčknu stehna trošku víc a jde dopředu. To ten kůň musí mít anebo to nemá. Ale jsou samozřejmě i hůř jezditelní koně, kteří když jsou dobře stavění, tak se z nich dají udělat dobří koně. To je třeba Edie. Nebyl až tak jemný, úžasně jezditelný, třeba jednu chvíli spěchal a druhou lezl jak šnek a teď, v deseti letech, se to dostalo na tu pomyslnou přiměřenou úroveň. Když dobře jezdíš, jde to z koně udělat."

Adéla a Babylon„Tady bych jen ještě zdůraznila, když člověk chce sportovat, pak určitě s trenérem, který mu toho koně přijezdí. Když se člověk teprve učí, má třeba pěti- nebo šestiletého koně a chce sportovat, měl by mít zkušeného trenéra, který mu pomůže. V téhle republice je zvykem takové koně lidem sebrat, závodit s nimi a vůbec je na ně nepustit. To bych taky řekla, že není správně. Nejlepší je zlatá střední cesta. My to s jednou mou svěřenkou děláme tak, že třeba ona jede Z, já jedu L. I v práci jezdíme půl na půl. Třeba v hodině si já sednu, uvolním, posadím ji na něj, aby byl uvolněný. Tohle považuji za ideální stav. Když má člověk dobře zvoleného koně a trenéra, kterého poslouchá (smích:-)), tak to někam vede."

Co ještě je potřeba?
„Disciplína.:-) Když máš koně, tak musíš mít disciplínu, to si aspoň myslím já. Stejně jako pravidelné krmení, i výcvik musí být rozplánovaný a pravidelný. Třeba, jeden den chodí na lonž, potom výběh, další pracuje na uvolnění, další potom na přiježdění, potom znovu na uvolnění a pak má zase lonž... Pak třeba jede na závody a další den má zase výběh. A takhle pořád dokola, musí to mít řád a kůň se musí vzdělávat. Když kůň chodí tři dny jen do výběhu, pak já přijdu na tréning a on je nastátý, zlobí, je to nejen o zdraví jezdce, ale i toho koně. On je po třech dnech výběhu ztuhlý, svaly nepracovaly a najednou dostane „záhul". To je o natažení nějakého svalu, vazu, apod. Takže já většinou v takovém případě říkám jezdci, že má smůlu, že dnes při tréningu budeme jen uvolňovat."

Mně někdy připadá, že jezdci si tyto souvislosti neuvědomují. Že není fér chtít po koni po volnu hned velký výkon a podobně...
„Přesně tak, a proto právě ta disciplína by tam měla být. Nemělo by se moc často stávat, že se jezdci „nechce". Dobrá, když se ti nechce na jízdárnu, jdi ven. Jdi se projít, jdi do kopečků, kousek naklusej, kousek nacválej. Nebo na jízdárně kousek naklusej, kousek nacválej, na uvolnění, dolů, tím nic nezkazíš. Ale pokud toho koně jen hodíš do výběhu a uděláš to takhle celý týden a pak najednou si vzpomeneš, že chceš trénovat a sportovat, tak to je špatně. Pak tomu koni ten tréning chybí, není uvolněný ani nasvalený. Nemá ani tu morálku, nesoustředí se, je ztuhlý. To prostě nejde přeskakovat. Já třeba Edieho nechávám po závodech dva dny jen ve výběhu, aby si odpočal. A pak zase začnu s lonží, potom si na něj sednu a jdu na vycházku... Ale to by bylo na dlouhé povídání, vzít to pěkně popořadě, jak pracovat,.." ukončila Adéla, protože malá Anička se začala hlásit o pozornost. Připomněla tím, že už takhle pěkně sedíme a povídáme dobré dvě hodinky. Nejvyšší čas nakrmit a do sedel.

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Milka

  milé...

  08:57 - 17. 09. 2010

  to byl velmi příjemný článek. děkuji za něj :-)

 • 2. Kiki

  Potěšil :)

  10:12 - 17. 09. 2010

  Článek potěšil, Adélu jsem viděla několikrát na závodech a obdivuji, jak hezky jezdí :) Jinak souhlasím s posledními dvěma odstavci, to je dost často k vidění, že lidé nechají koně několik dnů stát a pak ho hned drtí na jízdárně. Já se snažím, aby dělal něco každý den, když to nevyjde, tak jde aspoň do výběhu nebo na lonž..

 • 3. BBjas

  neslabičné předložky na konci řádku

  13:44 - 17. 09. 2010

  Nemohu nic, než pochválit :-) Jediné, co bych vytkla, jsou neslabičné předložky na koncích řádků...

 • 4. HelenaG

  re

  13:47 - 17. 09. 2010

  Reaguje na 3.

  To bohužel automat neumí odhalit, zlom se tu nedá dělat, jako u časopisu nebo knihy, ručně tudíž se tyto předložky na internetu bohužel na koncích řádků vyskytovat budou.
  Jsem ráda, že alespoň obsah zaujal.

 • 5. BBjas

  re

  14:16 - 17. 09. 2010

  Reaguje na 4.

  To je velká škoda, možná použít nějaký script...článek moc pěkný, Adélku znám osobně a vím, že pro koně žije :-)

 • 6. veraaa

  re

  15:02 - 17. 09. 2010

  pekny, vecny rozhovor se sympatickou jezdkyni , ktera ma co k tematu rict
  nicmene mala poznamka- proc nezminujete trenerku Marinu, ona neprispela k vasim nedavnym uspechum?

 • 7. Zuza1

  Fotky

  15:26 - 17. 09. 2010

  Děkuji za pěkný článek :-) Jen jsem chtěla poprosit, nedaly by se někde sehnat fotky koňských nedostatků, aby člověk věděl, co má hledat a čeho se naopak vyvarovat? Díky :-)

 • 8. radka

  Dotaz k fotce

  15:36 - 17. 09. 2010

  Na fotce č. 1 je kůň v klusu. Proč se dotýká země jen jednou nohou a ne diagonálně? Předem děkuji za vysvětlení.

 • 9. terunice

  stejný dotaz jako radka

  20:05 - 17. 09. 2010

  Ta fotka je vybrána jako vzorová?
  Také by mě zajímalo, proč je klus rozložený a proč je kůň za kolmicí - jestli je to správně?
  Děkuji

 • 10. Game Over

  jen tak dál...

  21:32 - 17. 09. 2010

  Reaguje na 9.

  Holky, jen tak dál, myslím si, že české drezurní tváře tímto stylem rychle skončí, protože tohle asi málokdo má zapotřebí... já fotku beru jako ilustrační, co se Adély a její kariéry týče, nikde není napsáno "tady jde Edie předpisově", je to prostě jedna z fotek. Za článek Katce a Adéle děkuji, možná ji ještě zamrzí, že šla s kůží na trh. Obsah článku se mi líbí a myslím, že může být přínosný... a nejde tu náhodou hlavně o něj?

 • 11. HelenaG

  pro rejpaly i naše tváře

  21:44 - 17. 09. 2010

  Reaguje na 9.

  Jak typicky české nimrání :o)
  Nicméně abych odpověděla - použité fotografie jsou prostě fotografie daného člověka. Tečka.
  Zcela jistě není marný návrh na vytvoření seriálu, kde by odborníci komentovali jednotlivé fotky. Vyzývám tedy Radku a Terunici ke spolupráci :o) Postačí, když samy aktivně:
  1) seženete fotografie, u který si bude fotograf jist, že to zmáčknul v nejlepším okamžiku (tedy že např, zadní noha nebyla před milisetinou vteřiny na zemi) a že tedy PŘESNĚ vystihují to nejlepší, co jezdec v dané chvíli předvedl
  2) seženete souhlasy osob na fotkách s tím, že jsou si vědomy, že do nich budou lidé rejpat a urážet je úžasně českým, "nenápadným", jízlivým způsobem (samozřejmě vždy pod záminkou, že redakce by si měla ohlídat, co otiskuje...) - to potvrzení chci ale písemně, už mám tak nějak v české "drezuře" své zkušenosti :o))
  3) přidáte ke každé fotografii svůj odborný komentář
  Já k tomu pak zajistím oponentury z řad trenérů a jezdců, víc názorů přinese víc informací.
  Souhlas? :o)))

  Doufám, že současné tváře české drezury se nenechají takovými malichernostmi odradit od užitečné práce. V seriálu jde o obsah textu, myšlenky, sdělení, slovní nadstavbu. Doporučuji, než začnete sbírat ty fotky pro další seriál, abyste ho zkusily vnímat. Pomůže to pochopit, oč se snažíme.
  Honorář za každý díl samozřejmě domluvíme :o)
  Helena

 • 12. radka

  Omluva

  22:04 - 17. 09. 2010

  Reaguje na 11.

  Omlouvám se, že jsem se vůbec na něco zeptala. Nevím, proč má ten kůň jednu nohu na zemi a druhou diagonální ne. Myslela jsem, že se to dozvím. To, že je za kolmicí, jsem neřešila, i když se mi to nelíbí. Slibuju, že se pokusím už nikdy na equichannelu nikoho nic neptat a nežádat o vysvětlení. Snad mi to vysvětlí někdo ochotnější a asi někde jinde.
  P.S.: Každý díl tohoto drezurního seriálu čtu s velkým zájmem. Mrzí mě, že dotaz berete jako útok. Vůbec to tak nebylo myšleno.

 • 13. radka

  Omluva

  22:06 - 17. 09. 2010

  Omlouvám se, že jsem se slušně zeptala na to, čemu nerozumím.

 • 14. HelenaG

  re

  22:17 - 17. 09. 2010

  Reaguje na 12.

  Každý dotaz lze napsat několika způsoby. Věřím, že i k vašemu se autorka, případně dotazovaná, mohou vyjádřit (v nějakém lidském čase, ono ne každý dělá sovu celé noci), pokud v nich opravdu uvidí upřímný zájem a otázku. Reagovala jsem spíš na Terunici, ale je pravda, že nejsem jediná, kdo v obou případech vyčetl jízlivost. Pokud tomu tak nebylo, jsem ráda a vy se nezlobte.
  Nekažme si život vzájemně takovýmhle přetahováním a pokuste se (ne Vy, ale vy) vnímat obsah slov v článku. A ta slova řešit.
  Dobrou noc všem.

 • 15. terunice

  ehm

  22:18 - 17. 09. 2010

  Slušně a bez jakéhokoliv podtextu jsem se zeptala.
  Proč by měly české drezurní tváře končit?
  Že lidé laici mají zájem o drezuru? To je špatně?
  Dobře takže články jsou tu proto, abychom pěli ódy na krásu drezurních koní? Otázky jsou tedy asi nepatřičné, tak jste to tedy měly napst hned.
  No už jsme se poučili, příště se budeme ptát třeba na barvu drezurní dečky- tedy pokud je to přijatelné.

 • 16. registrace zrušena

  Radka

  22:20 - 17. 09. 2010

  Reaguje na 13.

  Ahoj Radko, jestli chces, posli mi Tvuj mail na katerina.dobesova007@gmail.com. Napisu Ti k tomu jednu vetu.

 • 17. terunice

  ale

  22:23 - 17. 09. 2010

  Jinak myslím, že Adéla je fajn člověk a např. s výběrem koně pro začátečníka poradila velmi trefně...jo a článek se čte moc dobře.

 • 18. Katka K.

  Noha na zemi

  22:25 - 17. 09. 2010

  Reaguje na 13.

  Omlouvam se, az ted jsem dorazila z vody. Radko, pokud kun z jakehokoli duvodu ztrati na moment rovnovahu (nerovnost povrchu, spatne slapnuti, rozptyleni z okoli, vliv jezdce, nevyvazenost....), zustane jednou nohou o nejakou milisekundu na zemi, aby se vyvazil. V tom momentu byla porizena tato fotka. Nevsimla jsem si toho, kdyz jsem ji prirazovala jako ilustracni foto k medailonku, jiste by se dala vybrat lepsi. Ovsem nafotit dokonalou fotku vubec neni jednoduche.

 • 19. registrace zrušena

  oprava

  22:25 - 17. 09. 2010

  Reaguje na 16.

  Pardon dobesova.katerina007@gmail.com
  Trochu starecka demence :D

 • 20. radka

  Poděkování

  22:37 - 17. 09. 2010

  Reaguje na 18.

  Moc Vám děkuji za odborné vysvětlení a hlavně za ochotu mi to vysvětlit. Ani nevíte, jak moc mi Váš přístup zlepšil náladu po předcházející sprše. Teď už se mi podaří i usnout :-) .

 • 21. Bóža

  Reakce na pozici za kolmicí

  09:52 - 18. 09. 2010

  Terunice:
  Odpovím ti z vlastní zkušenosti na tvou otázku ohledně stavu hlavy na fotografii, která je MÍRNĚ za kolmicí.
  Je velmi křehká hranice mezi na kolmici a za kolmicí. Pokud dokážeš stabilně jezdit koně kulatého, tak se ti tento stav může stát velmi jednoduše.
  Např.
  1. kůň je kulatý, ale ty cítíš, že není úplně uvolněný a požádáš ho (pohybem krku, udidla v hubě, vibrací) u lepší povolení a kůň zareaguje tím, že povolí více a je za kolmicí
  2. máš v dané chvíli silnější kontakt a na ten dobře naježděný kůň zareaguje uhnutím za kolmici - řekla bych, že to je nejčastější případ
  3. cítíte, že kůň není úplně povolený v týlu a chce jít nad otěž, tak se požádá chvíli o kulatější tvar a pak se mu opět nabídne pozice otevřenějšího týlu
  4. když jde kůň po předku z kopce a vy po něm chcete kulatost velmi snadno se vám kůň dostane za kolmici - řekla bych, že toto je další nejčastější případ
  5. jsou i koně měkcí v krku nebo s dlouhým krkem, kteří velmi snadno sklouzávají do této pozice a ze strany jezdce to vyžaduje opravdu velký cit a naprosto nezávislý sed
  6. kůň je rozrušený a chce se vymknout jezdci z kontroly a pro lepší získání kontroly nad koněm je tato pozice také velmi účinná
  7. jezdec po přechodu nezměkne v ruce – také častý případ
  8. kůň netlačí dobře zádí
  A je určitě mnohem více situací, kdy se poloha hlavy může dostat za kolmici. Důležité je, aby tento stav byl krátkodobý. V práci má kůň mít více pracovních pozic krku i kvůli protažení. Nic strašného se neděje, když je mezi nimi i pozice mírně za kolmicí, protože kůň má následovat udidlo jak do stran, nahoru i dolu a pokud tomu tak je, není problém ho z této pozice opět požádat o pozici čumáku vpřed. Uvědomte si také, že fotografie je jen krátký okamžik, který naprosto nevypovídá o celkovém ježdění koně.
  Já sama mám problém s tím, že mi koně chodí spíše více kulatí a musím si to hodně hlídat, protože to není můj záměr a chci také koně jezdit s otevřenějším týlem. Ale ten kdo jezdí, a nemá problém se zakulacením koní, ví dobře jak křehká ta hranice je a jak málo stačí k tomu, aby se kůň bez silných pomůcek dostal za kolmici.

  Katka:
  Děkujeme za pěkný článek.

 • 22. misach

  Presne tuhle reakci adminu jsem bohuzel cekala...

  12:18 - 18. 09. 2010

  Reaguje na 11.

  Muzete se rozplyvat, chvalit a vzdychat, hlavne do niceho nerejpejte a neptejte se na treba neprijemne veci.

 • 23. rumba07

  Zhodnocení

  14:12 - 18. 09. 2010

  Ačkoliv ohledně drezur jsem naprostý laik, článek se mi velmi líbí. Myslím, že pokud si někdo z něj chce něco odnést, tak si odnese. Na hnidopichy se vykašlete (Adélo, Helo a Katko), ti se najdou vždycky.

 • 24. misach

  Zhodnoceni 2

  15:25 - 18. 09. 2010

  Reaguje na 23.

  Tak jsem si precetla znovu vsechny komentare a nenasla jsem tam jedine rypani, ani zminku o tom ze by byl clanek spatny.
  Jsou zde pouze 2 dotazy s otaznikama, proc se kun na fotce (zvlaste kdyz fotka vypada ze je ze zavodu) v klusu dotyka zeme jenom jednou nohou a ne diagonalne a proc ma hlavu za kolmici.
  Rekla bych ze je spise zvlastni reakce Mismon a hlavne admina, ze by na tech dotazech opravdu neco bylo o cem by se mluvit nemelo???

 • 25. rumba07

  Zhodnocení

  16:06 - 18. 09. 2010

  Reaguje na 24.

  A je na té fotce něco, co by mělo rozvinout čtenářům tohoto rozhovoru nějakou konkrétní větu, odstavec, myšlenku - nějaký přímý či nepřímý odkaz na tuhle konkrétní fotku? Tak proč do toho takhle rýpat a nimrat se v tom. Vám jde kůň vždy předpisově? Máte vždy všechny fotky učebnicové?
  A proč si čekala \"přesně tuhle reakci adminů\"?

 • 26. Game Over

  zvláštní reakce...

  16:36 - 18. 09. 2010

  Reaguje na 24.

  Mně to tedy přišlo jako rýpání dost jednoznačně, zpestřeno ještě Langusty reakcí, ať se jí ozvou dotyčné do mailu (kde jim vyjeví tu pravou pravdu, která by se tady patrně nehodila), a navíc mám pádné důvody se domnívat, že tohle chování může znamenat konec podobných článků, protože mají to ti zpovídaní zapotřebí? A dáte nám sem vlastní fotku v prodlouženém klusu (a s koněm na uzdě, samozřejmě, protože ta v tom taky dokáže sehrát svou roli), abychom viděli vaši představu o tom "jak by to mělo být?" Zkrátka mi to připadá nefér. Adéla je dobrá jezdkyně, která si svého koně "udělala" od nuly, za jejími výsledky je spousta tvrdé dřiny, její koně jsou pro ni partnery na mnoho let a ne sportovním náčiním. Ano, určitě dělá spoustu chyb, to by nejezdila na koni, kdyby je nedělala. Ale je nutné tady řešit tuhle konkrétní fotku (a na jejím základě nejlépe ještě zanalyzovat všechny nefér postupy, které jistě využila ke své "cestě vzhůru"), když s ní obsah článku v podstatě vůbec nesouvisí?

 • 27. misach

  zhodnoceni

  16:56 - 18. 09. 2010

  Reaguje na 25.

  Tady ale prece nikdo do nikoho nereje, pouze tady probehly 2 nevinne dotazy, jestli je na prilozene fotce ze zavodu v poradku, ze se kun v klusu nedotyka zeme diagonalne 2 nohama, jak by spravne mel klus vypadat a ze ma hlavu za kolmici.
  Tento clanek je o drezure a kdyz na jedine prilozene fotce kde je jezdec na koni jsou 2 chyby, tak je v poradku, ze se nekdo na to zepta.

 • 28. Game Over

  nevinné?;-)

  17:07 - 18. 09. 2010

  Reaguje na 27.

  "Také by mě zajímalo, proč je klus rozložený a proč je kůň za kolmicí - jestli je to správně?"
  Tohle ti přijde opravdu nevinné?
  Tento článek je ve velké většině o výběru vhodného koně do drezury. Možná kdyby byl dotaz postaven jinak ("podle mého názoru kůň na fotografii rozložil klus a je za kolmicí. Souvisí to se stavbou těla tohoto konkrétního koně, nebo byl chyba jinde?"), mohl by být k tématu, takto ho stále považuji za jednoznačné rýpání, protože tazatelce je naprosto jasné, že to správně není (jinak by asi klus nenazvala rozloženým), tak proč safra musí tu větu zakončit tím "jestli je to správně?", když rýpat vlastně podle tvého názoru vůbec nechce?

 • 29. rumba07

  zhodnocení

  17:09 - 18. 09. 2010

  Reaguje na 27.

  Mně tedy přijde, že Radka se zeptala normálně (asi i ze skutečné nevědomosti) a chtěla se dopídit pravdy. Z dotazu Terunice mi už plyne tak nějak rýpání a tvůj příspěvěk ohledně adminů je završením.
  V tomhle případě se dá jedině napsat: kdo nic nedělá, ten nic nezkazí (ať už ježděním, psaním nebo focením).

 • 30. Bóža

  ?

  19:20 - 18. 09. 2010

  Reaguje na 28.

  "Ale je nutné tady řešit tuhle konkrétní fotku (a na jejím základě nejlépe ještě zanalyzovat všechny nefér postupy, které jistě využila ke své \"cestě vzhůru\"), když s ní obsah článku v podstatě vůbec nesouvisí?"

  Míšo, pokud jsi touto větou měla na mysli mou reakci, tak za mým příspěvkem vidíš něco co tam vůbec ani náznakem nebylo. Žádné nefér postupy, které by Adéla při výcviku používala jsem nezmiňovala. Ono se to vůbec netýkalo Adély, ale obecně polohy za kolmicí a jak může tato pozice občas vzniknout aniž by člověk chtěl, a proto jsem také uvedla jako příklad právě sebe.

 • 31. registrace zrušena

  :)

  20:18 - 18. 09. 2010

  OT
  Koukam jaky je tady rambajz kvuli jednomu nevinnemu dotazu.
  :)

 • 32. Game Over

  to neee;-)

  21:12 - 18. 09. 2010

  Reaguje na 30.

  Ne, na tebe to nebylo, rozhodně ne... ono už se to tady potom motá... a vyjádřila jsi myslím docela přesně, jak jednoduché je koně dostat za kolmici, aniž by se člověk snažil a rollkur a podobné zhovadilosti. Prostě se to občas stane. A prodloužení je pro to zrovna velmi nevděčné...

 • 33. rumba07

  k OT

  21:14 - 18. 09. 2010

  Reaguje na 31.

  Jojo, máš recht. A myslíš, že byl nevinný?;-)

 • 34. registrace zrušena

  Pro Rumbu :)

  21:35 - 18. 09. 2010

  Komedie Mnoho povyku pro nic byla napsána pravděpodobně na konci roku 1698 či na začátku roku 1699. Shakespeare měl už za sebou komedie Zkrocení zlé ženy, Marná lásky snaha...

 • 35. Thalis

  STOP

  22:09 - 18. 09. 2010

  Vážení čtenáři,

  na jednu stranu mi lichotí kolik kladných a pozitivních reakcí ke článku bylo. A za ty také moc děkuji. Beztak to určitě byli všichni co znám osobně :o))). Na druhou stranu je mi líto, že se zde zase hledají jen chyby.
  Ano občas raději Edu pošlu mírně za kolmici, například když cítím, že se chce věnovat něčemu jinému než úloze, lepší je aby šel kůň mírně za kolmici, avšak stále nesl zádama, než byl zatuhlý a bez zad a aktivní zádě.
  Možná z vás mluví právě ta nezkušenost. Ono není úplně jednoduché jezdit hřebce (prosím nebrat tento fakt jako výmluvu ale jako fakt ovlivňující fotografii) a není úplně jednoduché jezdit například na Trojském ostrově, odkud fotka pochází. Koně se na tomto místě špatně soustředí a obvzlášť pak hřebci. Je zde příliš mnoho volného a velkého prostoru. Toť k pojmu za kolmicí... a ještě chci poznamenat, že jste asi neviděli koně který je opravdu za kolmicí :o))), ale tot už věc názoru. A nohosled, ten úzce souvisí opět i s přilnutím, jelikož jsem vzhledem k udržení pozornosti koně, byla nucena koně, jak někdo říká zarolovat... ehm... v tento inkliminovaný okamžik došlo k narušení rovnováhy koně při prodlouženém klusu.
  Když však jedete úlohu musíte přemýšlet co je pro vás v tuto chvíli nejlepší. Zkazit úplně celý cvik, protože kůň "zahřebčí" nebo zkazit dva kroky z celé diagonály, aby zůstal kůň relativně pozorný a v klidu. Aha, ha teď jsem vás dostalo co :o))) Tenhle čálánek však vůbec nebyl o ježdění cviků v úloze, ale kdo chcete poradit či podiskutovat jak je libo. Jsem všem otevřeně k dispozici a jen do mě, já se nebojím. Moje e-mailová adresa je: a.neumannova@seznam.cz nebo jsem k dispozici pod svým jménem Adéla Neumannová na FB. Doufám, že jsem vše dostatečně osvětlila a že už si konečně všichni uvědomíte co jsme s Katkou chtěli článkem říct :o).
  Dále se moc omlouvám, že jsem zapomněla na Marinu. A chtěla bych k této ruské trenérce něco zmínit. Je to člověk, který mi dodal hlavně sebevědomí v tom, že mám na to jezdit něco víc než jen pořád S drezury. Ona je především výborný psycholog a jsem jí za to velice vděčná. Marina děkuji :o).
  P.S. omlouvám se předem za svou odpornou gramatiku, jsem jen hloupé děvče od koní :o)))

 • 36. Thalis

  fotky

  22:15 - 18. 09. 2010

  jo a pokud chcete vidět další hrozné fotky tak se podívejte na můj FB... tam jich jeeeeeeeeeeeeeee :o) za kolmicí, nad kolmicí, nohy křížem, nohy nekřížem, jedna niž druhá vejš, ježišmarjá ty fotografové jsou ale nemožní :o))) tímto jsem chtěla vše odlehčit ne vás všechny naštvat

 • 37. koule kulatá

  Ti fotografové jsou ale nemožní....

  23:33 - 18. 09. 2010

  Někteří ano, někteří ne.....ale o to tu nejde, ani o tu jednu fotku, kterou to začalo,a kterou jsem ani neviděla, a kdybych viděla, tak bych si nevšimla ani jen jedné nohy na zemi, a hlavy mírně před a za kolmicí bych si sice všimla, ale vůbec bych to neřešila, protože hlava není ze sádry, je na ohebném, poddajném krku uvolněného koně, což vysvětluje jakékoliv mírně před a mírně za kolmicí, dokonce i více před a více za........
  Dotazy mi přišly nevinné ve smyslu: to sepro tu reportáž , která neí on line, nenašla nějaká fotka, do které by nikdo nerýpal pro evidentní zachycení momentálního nedostatku ideálního obrazu? Možná taková není, možná nebyl čas fotit, čas dost dlouho hldedat..... já nevím, fotografie se mi líbí moc, i článek, a obdivujiumění jezdkyně A.N. Ale pokud má někdo dotaz týkajicí se preciznosti, ať již a foto nebo v provedení části úlohy, tak bych čakala slušnou odpověď, a rozhodně mě šokuje, jak samotný admin (ani ne autorka článku) dokáže kvůli takové evidentní trivialitě, kterou všichni chápou (je to foto, ne video, prostě okamžik...to mluví za vše , není potřeba nic dovysvětlovat), doslova svou nepřiměřenou reakcí prudit zinteresované čtenáře, a to nejen jednou, ale myslím, že v b. 4. a 11. Prostě tam, kde odpovídá Helena G. Její reakce pak lze označit za příčinu všech dalších negativních projevů vůči komukoli z diskuse.... To je smutné, ani Katka K. to nezachránila, protože se přidala jiná kontroverzně aargesívní osoba, která má velmi často poslední slovo v jakékoli diskusi, i kdybytam měla napsat úplně nicneříkající připitomělou větu, prostě musí mít poslední slovo, a často ho má, koho by to bavilo, hádat se o ničem.
  No a nakonec si to A.N. vyřešila sama - mám mnoho špatných fotek, ale stejně jsem mnohem mnohem lepší než vy všichni dohromady. No, to všichni diskutující věděli, jen ta sebechvála už ezapadá do toho sympatického obrazu. Pointa? Asi ta fotka není ukázková, takže proč tam je, nebyl čas, není jiná, čtenáři jsou blbci a nevšimnou si? Když není k dispozici ukázkové foto reprezentativního momentu, a to jiné není okomentováno, tak se snad někdo může zeptat, ne? Nebo....teď mi to došlo, asi ne. V tom je ten problém, ne ve foto, avůbec ne ve zpochybňování umění a talentu A.N., ale v té opovážlivosti komentovat. No to tu už tady bylo, je to asi 20 a více let zpět, ze zdejších to málokdo pamatuje, a proto raději čte a mlčí, vždyť se tu jen "hádají" 3-4 osoby o nějaké momentce..... Možná jo, možná je to celé náznak starých časů - vše je dokonalé, tak se o detaily nestarejte, nebo vás někdo rázně umlčí...... P.S. Jestli fotka není zachycení dokonalého okamžiku souznění jezdce s koněm, měla být aso v tom smyslu okomentována (každý to totiž chápe, jak je to s těmi momenty, kdy by kůň měl být v ukázkovém sestavení, jak je nemožné koně takto udržet po nějakou delší dobu bez výkyvu, a jak zrádný je okamžik od zmáčknutí spouště do uložení záběru......,) o to tady totiž opravdu nejde, ani o zpochybňování kvalit jezdeckého umění A.N, ani o kvalitu článku Katky K.
  "C" je správně!

 • 38. rumba07

  reakce

  07:06 - 19. 09. 2010

  Pro Stáňu Vrchotovou - kdyby to bylo za těch časů, co vzpomínáte, vůbec by tahle diskuze pod článkem nebyla, protože komentovat něco, co někdo otiskl se tak nějak nevyplácelo. Jistě si to pamatujete stejně jako já.
  Myslím, že by už stálo za to tuhle diskuzi ukončit, každý si řekl své, admini nás nechali/y to své napsat (naštěstí na rozdíl od dob vzpomínaných minulých), každý máme svůj pohled na věc, proto je život tak pestrý:-)...

 • 39. Katka K.

  Re: fotografie

  07:15 - 19. 09. 2010

  Mili diskutujici,
  berte prosim tento prispevek bez ironie, jako snahu o vysvetleni z me strany. Budu psat o sobe, ale plati to pro vsechny cleny redakce. Na equichannel prispivam jiz pomerne dlouho a opravdu delam vsechno proto, abych nabizela clanky hodnotne, ktere jsou slusne napsane a ktere ctenarum i neco daji. To s sebou obnasi i jit s kuzi na trh. Opakovane jsem byla tercem kritiky, protoze se vzdycky najde nekdo, kdo ma jiny nazor nebo nutne musi vytknout neco fotografii (kolikrat jiz to tu bylo), ktery sice neni ochoten prezentovat, ale zato je ochoten kritizovat. Asi je to lidske. Osobne jsem si zvykla tyto kritiky zpracovat, stejne jako kazdy, kdo pise clanky na internet. To ale neplati o lidech, ktere se vam snazim predstavit. Tady vubec nejde o Adelku. Podle reakci typu "jen jsem se slusne zeptala" nebo "to se nesmi upozornit na nedostatek na fotce?" se mi zda, ze vetsina z vas vubec netusi, jak spatnou povest tyto internetove diskuze a komentare maji mezi lidmi, o nichz je psano. Ja, stejne jako ostatni clenove redakce se prakticky neustale pri kazdem rozhovoru, pri kazde snaze napsat o nekom setkavame se znacnou neochotou. Ne kazdy je dostatecne sebejisty na to, aby si komentare pod clankem nevztahl na sebe. Hela i Mismon to dobre vi, stejne jako to vim ja. V tomto pripade je chyba moje - nezvolila jsem idealni fotografii. Ono tech idealnich je velmi malo, podivejte se na fotoreportaze i z nejvyssich soutezi, mozna se podivite. A domnivam se, ze na tomto momentu neni nic k odsouzeni, je to moment (pravdepodobne) zadrze, ktera neprosla tak, jak by mela. Tedy pomerne bezny jev. Vase reakce mne osobne nevadi, jenze to proste neplati pro lidi, kteri se na clancich podileji. Proc si myslite, ze je tak malo "specialistu", kteri jsou ochotni se o sva moudra podelit, zejmena na internetovych portalech? Kazdy ma tu hranici, za niz se citi napadan, nekde jinde a at tomu verite nebo ne, jsou lide, kterym treba dotaz terunice, resp. jeho konfrontacni ton, tuto hranici prekrocil. A takovi lide mi vystoupeni v Tvarich odmitnou. Tedy hodnotte, kritizujte, volte ton, jaky uznate za vhodny, ale prosim nedivte se potom, ze Tvare skonci trochu driv nez bylo v planu a ze o nekom si nepoctete. Nepochybne mate pocit, ze prehanim nebo vyhrozuji - bohuzel to tak neni, negativni reakce drezurnich jezdcu na tuto diskuzi uz jsem dostala. A mrzi me to proto, ze mnoho lidi tyto clanky cte, libi se jim a prijdou o ne vlastne nevinne.

 • 40. blanka

  Katko,

  11:06 - 19. 09. 2010

  Reaguje na 39.

  jenže ty to vnímáš z pohledu autora článku a z pohledu člověka, který A.N. osobně zná. Lidi, co ji třeba vůbec neznají, se na fotku podívají a napadne je, že tohle není správně, tak se prostě zeptají. I ty, i například mismon, jste se v mnoha diskuzích vyjadřovaly k podobným nepovedeným fotografiím, ať už lidí známých nebo neznámých, a v tu chvíli na tom nebylo nic špatného ani k odsouzení, že? Pokud můžou "rýpavé" dotazy uškodit podobným článkům, tak by bylo možná opravdu lepší dikuze pod nimi zrušit. Protože jestli redakce očekává, že lidé budou pět jen chválu, tak je asi z jiné planety. Na jednu stranu se všude propaguje vracení se ke kořenům klasické drezury, aktivní záď, hlava lehce před kolmicí, pravidelné chody, na straně druhé ilustrační fotka, která je očividně nekorektní, musí být ponechána bez komentáře. Že se to může stát každému, i tomu nejlepšímu jezdci, je myslím všem jasné. Že většina diskutujících tady nikdy nedosáhne úrovně jako A.N. taky.

 • 41. gef

  No

  17:00 - 19. 09. 2010

  Nejvetsi problem tehle diskuze (a nejen tehle) je reakce autoru a adminu webu. Ctenari jsou proste ctenari. Nekteri se s obsahem spokoji, jini maji tendenci pripominkovat, jini rypat. A je uplne jedno, jakou maji motivaci, jestli na to maji \"pravo\", nebo jsou \"utapli cechacci\". Proste kdyz si autor neda pozor a nekde napise neco ne zcela srozumitelne, je tohle naprosto ocekavatelna a prirozena reakce casti vasi cilovky. Co neni prirozene (a uz vubec ne profesionalni), je na to reagovat podrazdene a zbytecne rozpoutavat flame o nicem.

 • 42. trebulka

  "Pracovat na uvolnění"

  20:29 - 19. 09. 2010

  Aniž bych chtěla jakkoliv rýpat.. Článek se mi velmi líbil do doby, než jsem si přečetla: "Třeba, jeden den chodí na lonž, potom výběh, další pracuje na uvolnění, další potom na přiježdění, potom znovu na uvolnění a pak má zase lonž..."
  Nechápu jak můžu na něčem pracovat, aniž by byl kůň nejprve uvolněný. To je přece naprostý základ všeho. Takže jeden den "pracovat na uvolnění" a druhý den "pracovat na přiježdění" mi přijde dost podivná formulace. Možná jen nepovedená. Asi jako když jsem na jednom opracovišti uslyšela: "Uvolni si ho - dvakrát třikrát na každou ruku". No comment.

 • 43. Leann007

  ..

  20:35 - 19. 09. 2010

  Já teda aminy naprosto chápu. Je možné, že byly dotazy zcela nevinné, ale mně se přesně vybavila diskuse, která se tu před časem vedla na téma Totilas - kdy se objevila spousta lidí, kteří prohlašovali, že tenhle drezurní zázrak a patrně nejlepší drezurní kůň všech dob je úplně špatně ježděný, ztuhlý a \"znásilňovaný\". Podle mě ty otázky zněly opravdu dost rýpavě. Mně se článek líbil. Adélu osobně neznám, ale na závodech se mi vždycky líbila a rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co u nás máme.

 • 44. Leann007

  uvonění

  20:38 - 19. 09. 2010

  Reaguje na 42.

  Já teda jezdím úplně stejně. První den pod sedlem je to vždycky hlavně o tom, aby se kůň uvolnil, rozhýbal a teprve druhý den na tom stavím. Samozřejmě se uvolňuje každý den, ale někdy se člověk dostane i k něčemu dalšímu a jindy ne.

 • 45. faven

  Souhlasím s adalin i gef

  20:47 - 19. 09. 2010

  nedivím se, že to čtenáře nezaujme a nezareaguje, když "zakolmicovost" (občas i ten rozložený klus) patří podobně jako např. průvlečky k jevům, kt. bývají v diskusích celkem nekompromisně a ostře kritizovány a odmítány (ať už by šlo o fotku amatéra nebo světového jezdce) a široká jezdecká veřejnoust je k takovému vnímání zkušenějšími jezdci vychovávána. Pak jsou pro ni reakce zainteresovanějších na dotz ke zdejší fotce dost nepochopitelné, zmatečné a nespravedlivé. Mnohem přínosnější by bylo pokusit se to alespoň trochu objasnit, jako to udělala Bóža. Že nějaké předpisové držení koně je náročný ideál ke kt. se směřuje, že jde o jemné jemnou rovnováhu, ze kt. lze snadnou vypadnout a ani v průběhu tréninku není udržován v každém okamžimku atd, atd... je celkem pochopitelné i pro laika. Přístup, že tuctový jezdec jemým nuancím drezury stejně nemůže rozumět, tak "buď zticha nebo nebude nic", lepšímu pochopení a kladnému vnímání sportovního drezutního ježdění moc nepřispěje.

 • 46. faven

  No právě:-o)))

  21:03 - 19. 09. 2010

  Reaguje na 43.

  nezřídka jsou jiní, např. zrovna ten Totilas, kritizováni těmi, kt. teď rozčiluje, že je (a ani ne kritizováno, ale) něco komentováno, v tomto případě.

 • 47. misakral

  a co :)

  22:28 - 19. 09. 2010

  Prostě mi to nedá :o) I ten největší talent se dopouští chyb. Jde přeci o něco úplně jiného, o dlouhodobější souhru, o předvedení koně ne jen v jednom roce, ale ideálně i po pěti, sedmi, třeba i deseti nebo patnácti letech intenzivní práce. Nelze chtít, aby jak jezdec, tak kůň byli bezchybní, to neexistuje ani u těch úplně nejvíc nejlepších. Ale to, že Adela koně připravuje s citem a se smyslem pro zdraví těch koní, to z ní a jejich koní dělá to, proč třeba Katka jela na Zájezd a představila zrovna Adelu.
  Ale stejně tak je v pořádku, že se lidé ptají na to, co není ideál, proč by ne :o) pokud jdu s "kůží na trh", počítám s tím, že se lidem líbit nemusím. Kdo závodí, chce být dobrý, nejlepší a stejně tak musí počítat s nepřejícností, proč ne, přeci i to ho posílí a ne jen psaná pozitiva. Lépe se to čte, to ano, ale naivní již nikdo dávno nejsme :o)
  Nevidím jediný důvod, proč by měl tento seriál končit, je to veliký přínos a já se na další odvážlivce těším, Hanka V. točí pro EquiTV, kde přibližuje veřejnosti také drezurní svět a já to jedině vítám. Bez kritiky to nejde, bez ní je to sice lehčí, ale má to svá pozitiva, bylo vysvětleno proč má koník jednu nohu na zemi :o)
  Prostě bych tu kritiku tak nedramatizovala, vždy byla a bude a odvážným dnes patří svět :o) a nadšencům jako je Adela já tleskám a smekám - jen tak dál :o)

 • 48. Katka K.

  2adalin apod.

  22:37 - 19. 09. 2010

  Zkusim to jeste jednou a lepe. Vubec neni problem se ptat. Snazila jsem se Radce take co nejlepe odpovedet. Chtela jsem pouze poprosit, abyste se opravdu snazili zamyslet se nad formou a dotazy kladli jako dotazy, aby si je i citlivy clovek nevylozil jako rypani. A jak rikam, ne kvuli mne. V manazerskych priruckach se uvadi, ze chci/li kritizovat, mam zacit pochvalou - pokud tedy mam pocit, ze je za co chvalit (ted samozrejme prehanim, jen se snazim ukazat, jakou dulezitost ma forma).

 • 49. jaja

  kůň v pohybu

  08:34 - 20. 09. 2010

  Nemám sil číst všechny komentáře a vím, že ted mě roznesou na zubech všichni drezusti asi, ale nějak mi to nevadí a pomalu si zvykám, žze otevírání očí lidem často vadí. Článek se mi nesmírně líbí, stejně jako záměr Katky tento seriál dělat - bez ohledu na to, zda to bude článek o člověku, s nímž sympatizuji nebo ne.
  Adélu Neumannovou nijak zvlášť neznám a podle ohlasů ji považuji za to lepší - či vyloženě za to dobré - co českou drezuru mohlo v současné době potkat :-) Nicméně souhlasím s tím, že fotka není šťastná, kůň je v prodlouženém klusu držen vepředu, proto nemá prodloužený rámec těla, ale skuteně "sešněrovaný" krk a tím pádem hlavu na kolmicí. Logicky to kazí nohosled koně, kůň střílí předníma a táhne za sebou zadní, takže je klus rozložený. Tečka.
  Toť suchý komentář k fotce bez ohledu na to, kdo je na ní a co je na ní a proč je na ní. Důvodů, proč ten kůň je v této pozici v tento jeden okamžik, je mnoho a nemá smysl nad nimi spekulovat. Je to nekorektní okamžik, nikoli známka nekorektního výcviku nebo nekorektně zajeté úlohy - to bychom museli vidět aspoň video. Víc nemá smysl to rozebírat.
  Můj osobní názor je, že ta fotka není košer a velmi, ale velmi by u mě pí Neumannové stoupla, kdyby se k ní vyjádřila :-) nesnížilo by to její krédo, ale naopak zvýšilo. Podobných fotek má v zásobě každý drezurní jezdec dost a i z toho nejlepšího můžete bez znalostí souvislostí udělat podle jediné nepovedené fotky doslova vola.
  Dotazy ohledně hlavy a nohou koně považuji za slušně položené, některé reakce na ty dotazy na přehnané.

 • 50. jaja

  odpověď AN

  08:38 - 20. 09. 2010

  Reaguje na 35.

  nojo, měla jsem číst všechny komentáře :-) děkuji za reakci AN a za její vysvětlení ;-)

 • 51. registrace zrušena

  ad jaja

  08:53 - 20. 09. 2010

  Tak ja se teda taky odvazim.
  Drezure nerozumim.
  Jen jsem otevrela zarijove jezdectvi na str. 21 a je tam nahore foto drezurního kone v prodlozenem klusu - jako pres kopirak. Prosim Vas nezlobte se na me - fak to tam vidim :) To opravdu neni zadne rypani.

 • 52. Radule

  :)

  11:09 - 20. 09. 2010

  Moc pěkný článek a moc pěkné fotečky, jen tak dál :) Adélce držím palce, pro mě je nejlepší :)

 • 53. jaja

  nedá mi to ještě :-)

  13:35 - 20. 09. 2010

  Ještě se vrátím k dotazům k první fotce: Jsem velmi ráda, že se najdou lidi, kteří se umí dívat a kteří VIDÍ. Myslím pohyb koně. Opravdu je dobře, že se nespokojí s tím, že když je to sympatický člověk, musí být všechny fotky korektní.
  Ano, jde o obsah článku, ale ne jen o něj - jedna věc je teorie v písmenech a druhá věc je dívat se na koně kolem sebe. A vidět. Znovu opakuji, že vím, že se jedná o jediný okamžik, přesto je třeba umět ho posoudit a popsat (samozřejmě již není třeba ho vysvětlit) a nebát se toto říct. Člověka, který vidí to, co je jiným nepříjebylo snahou (a stáje je) tyto lidi podporovat.
  Co se mi na EQCH líbilo a zatím stále líbí a proč pro něj dělám, je to, že dovolí projevit různé názory a dovolí tyto názory konfrontovat. Pokud jsou vyjádřené slušně :-) Člověka, který řekne, že se mu něco na něčem na Eqch nelíbí - nebo se dokonce jen zeptá!!! - přece nelze zaplivat! Jen proto, že si dovolil ptát se na fotku někoho, koho osobně znám a mám rád? Jsme si všichni rovni a někteří ještě rovnější? Eqch není (zatím :-)) nikomu poplatný a vždy dovolil lidem se slušně projevit a budu velmi ráda, pokud to tak i nadále zůstane.
  A pokud lidi budou takto nahlas nesouhlasit nebo se ptát na jezdecké věci, bude to jen dobře, protože toto je ten tolik žádaný "tlak zdola", žejo. Oprostit se od citů, náklonností, omluv a výmluv, dívat se a vidět a srovnávat to s stím, co bych viděl měl nebo neměl.
  Ne nadarmo se říká, že nevhodné chování ke koním (ted zcela odbočuji od tohoto článku a fotky) rozpoznají nekoňáci, koňáci ho akceptují! Proč? Protože se naučili ho brát za standard. A tak je to i s výrazem koní pod jezdcem, s výrazem jezdců na koních atd atd. Podívetje se na tuto (i jiné) fotky tak, jako byste koukali na fotky nějakých neznámých hobíků - a najednou se vám oči otevřou...

  Znovu za sebe apeluji, aby takových lidí bylo víc - takových co se dívají, vidí a nebojí se ozvat. A aby bylo víc lidí, kteří jsou právě na "kritizovaných fotkách" a nebáli se nejen obhájit, ale podívat se na sebe i jinými očima a třeba i uznat, že to není vončo - protože právě to je posune vpřed - pokud o to mají skutečně zájem.

  Pokud zmiňované dvě nevinné otázky ohledně zachycení pohybu jednoho koně na jedné fotce budou příčinou toho, že drezurní jezdci nebudou chtít dělat s Katkou rozhovory do tohoto seriálu, pak je to více než smutné a o něčem to svědčí! Nebo aspOň se budou snažit vybírat na Eqch lepší fotky se sebou a tím si sami budou tříbit oko :-)))

 • 54. MajdaS

  Jaje a ostatním

  17:42 - 20. 09. 2010

  Reaguje na 53.

  Jaja, pokud stále pracujete pro EQCH, tak mi vaše chování vůči K. Lipinské připadá velmi nekolegiální. Z vašich příspěvků do diskuzí apod. se zdá, že se považujete za drezurního odborníka - že by vás tedy štvalo, že \"drezurní témata\" dostal někdo jiný?! Působí to tak.
  Váš příspěvek je sice fajn, co se týče toho, že by měl mít každý možnost se vyjádřit k nevhodnému chování blablabla, ale taky to proboha musí mít formu, když už do něčeho rýpu nebo i se jen ptám a slušnost ne?!? Všichni máme svá práva, ale k těm se vztahují také povinnosti. Takže bych to řekla tak, že není chyba se ptát, ale neptat se jak hulvát. To zřejmě chtěly říct i admin a autorka, ale asi je to nebaví neustále vysvětlovat.

  Myslím, že K. LIpinská si už dostatečně uvědomila a omluvila se, že nevybrala zrovna nejlepší fotku a vezme si z toho pro další Tváře, doufám, ponaučení, aby to taky nějak vypadalo. Pokud někdo z drezuristů ještě bude ochotný se prezentovat...

  A vůbec, zvedněte vy všichni, co máte neustále potřebu na internetu šťourat do všeho, co souvisí s drezurou, zadky a běžte se sami dívat k obdélníkům tuzemským i zahraničím, ať víte, o čem mluvíte/píšete. Diváků je tam (u nás) pár max. pár desítek (MČR, finále ČDP), zato kritiků a vševědů a všeumělů na netu stovky.

  P.S. Zrovna A. Neumannová je velmi stylový jezdec, Edie kůň chodící úlohy precizně a většinou českými rozhodčími podhodnocen. Sleduji tuto dvojici od jejich počátků na obdélníku a kdo ze čtenářů je kdy na závodech viděl, musí mu být jasné, že nepravidelnost klusu na fotce u nich není běžná věc a jde jen o hloupě vyfocený moment hloupě daný k článku :-)

  P.S.2 Článek super!!!

 • 55. Jafa

  zvedněte zadky?

  18:24 - 21. 09. 2010

  Reaguje na 54.

  "A vůbec, zvedněte vy všichni, co máte neustále potřebu na internetu šťourat do všeho, co souvisí s drezurou, zadky a běžte se sami dívat k obdélníkům tuzemským i zahraničím, ať víte, o čem mluvíte/píšete."

  Máte pravdu ubylo by šťouralů. Mé nadšení pro drezuru dostalo studenou sprchu právě po návštěvě drezurních obdélníků. A nebylo to "Z" v Dlouhé Lhotě, ale ohvězdičkovaný šampionát na Troji. Tam jsem pochopila, že nemá cenu se snažit cokoliv komentovat, protože kdo nechce vidět, nevidí.
  Od té doby vím, že drezuru, tak jak je předváděna na závodech pod záštitou ČJF a FEI, nemusím. Ráda si počtu v drezurních článcích, ale dívat se, to už prosím ne. Mnozí totiž káží vodu a pijí víno a člověk se pak diví kde je ta lehká ruka a citlivá holeň, co dotyčný proklamoval. A to myslím obecně.
  Jo, a debata nad jednou fotkou bývá zavádějící, lepší je opravdu vidět naživo nebo na Youtube.

 • 56. Leann007

  zvedněte zadky

  21:09 - 21. 09. 2010

  Reaguje na 55.

  Já bych to řekla jinak - zvedněte zadky a jeďte si zajet nějakou tu oficiální úlohu - stačí tu primitivní Z1. Pak možná pochopíte, že vidět může každý, ale předvést to, to už je něco úplně jiného. Já mám taky naprosto jasnou představu, jak by to mělo v ideálním případě vypadat. Ale vím taky moc dobře, že všechno nejde vždycky podle toho, jak si to malujeme. Lidi co se na těch obdélnících, u kterých je vám tak špatně, snaží, dělají všechno proto, aby to vypadalo co nejlépe. To že jim to nejde líp je i výsledkem toho, že tu nemáme možná lepší trenéry a tak se každý snaží jak umí. Většinou jsou to v podstatě samouci. Kritizovat umí každý. Ve škole se říkalo, že kdo neumí, ten učí. U koní to je tak, že kdo neumí, ten se stává teoretickým odborníkem.

 • 57. Kklarka

  No neda mi to

  08:37 - 22. 09. 2010

  No po precteni snad vsech reakci mi to neda, abych sem take neco neprispela.. :) Beru se jako velky laik v oblasti drezury, nikdy jsem ji nejezdila, jezdit nebudu a obcas shlednu jen nejake to video. Ale nedejboze, abych byla nekde na zacatcich s drezurou - at uz jen treba teoreticky a vedela bych , ze to na fotce ci necem podobnym ma vypadat ASI jinak, tak bych se asi zeptala pro upresneni, abych v tom nemela zbytecny gulas, zda to takto ma byt nebo ne. Rozhodne mi neprisly dotazy tykajici se fotky nejak rypave, jen zvidave a prece jen k tematu drezura a slovo drezura je obsazen v titulku clanku (i kdyz je clanek zameren na osobnosti a ne na nejake cviky ci co) a mel by tady byt prostor pro takoveto dotazy, proto tu snad EQCH je - aby se spolecnost, ktera se zajima o kone mohla vzdelavat a popripade tady sehnat nejakou tu radu.

 • 58. registrace zrušena

  diskuze

  10:00 - 22. 09. 2010

  http://www.equichannel.cz/forum/diskuze/1319196
  Pokud byste se chteli zucastnit. Aby to zde nemelo osobni nadech.

 • 59. fran

  Zajímavé

  12:23 - 22. 09. 2010

  Moderní sportovní drezura mi nesedí, nezajímám se o ni a cokoliv mi cinkne o oko mi tento postoj zpravidla potvrdí. Na článku jsou pro mě zajímavé dvě věci. Jednak, že moderní drezura požaduje koně na kterých se blbě jezdí. Mají báječné žádané oslnivé chody, které se nedají usedět. Smysluplný vývoj jezdecké disciplíny. Bomba. A pak ty fotky. Momentka se v podstatě nedá hodnotit, o pár kroků dál si kůň odkývne, jezdec si povšimne nějakých vad, opraví je a všechno může vypadat úplně jinak. Zajímavá je jiná věc - a teď mám na mysli to treningové foto. Nevydařené ba krutě nevydařené momentky máme doma všichni, jde o to, jestli je zveřejňovat. Buď je to pomsta autora, fotografa resp. redaktora, nebo si zpovídaná osoba, autor i redaktor myslí, že na té fotce nic divného není. Potom pámbu s námi a zlý pryč.

 • 60. terunice

  Bóža

  20:24 - 23. 09. 2010

  Bóžo děkuji moc za Váš příspěvek. Myslím, že zrovna Vy se velmi snažíte jezdit korektně (tedy pokud si Vás nepletu s někým jiným) a ta videa na Youtube se mi zdají opravdu dost dobrá, není tam moc věcí, které by se mi nelíbily. Ale jako začátečník a téměř úplný laik se stále ptám a ptám...

 • 61. terunice

  ...

  20:32 - 23. 09. 2010

  Jinak Adéla je fakt skvělá, je vidět, že sebekritika jí nechybí a že se snaží seč může.

 • 62. terunice

  dotaz

  20:40 - 23. 09. 2010

  Jinak, zeptala jsem se opravdu blbě a na věc, která se v podstatě k článku nevztahovala, byla pouze ilustrační. Takže buď si zakážeme ptát se nebo ještě lépe by možná bylo, kdybyste články dávali bez fotek nebo s fotkami, na kterých má člověk něco konkrétně vidět a je to něco, co opravdu souvisí se článkem a má něco demonstrovat.

 • 63. terunice

  jaja

  20:50 - 23. 09. 2010

  Jinak jaja mi tedy potvrdila, že to správně není, Bóža vysvětlila proč se tak stane, Adéla je statečná a také zhruba napsala její názor, proč se tak může stát.
  Díky

 • 64. Thalis

  59 fran

  22:45 - 26. 09. 2010

  Dobrý den paní Fran,
  považuji za svou povinnost podat vám komentář případně možné vysvětlení k vámi zmiňované fotografii z tréninku. Můžete prosím vznést konkrétní dotaz co je dle vašeho názoru na fotografii toho času 3 letého hřebce Babylona špatně? Jedinné co je na první pohled vidět, je má holeň příliš vzadu, což je samozřejmě špatně! Kůň je ve fázi vznosu a nedotýká se ani jednou nohou země a je předváděn na lehkém přilnutí v prodlouženém rámci tak jak odpovídá škále výcviku u 6 měsíců ježděné remonty. Čekám na váš KONKRÉTNÍ dotaz. Děkuji Adéla Neumannová

 • 65. Thalis

  59 fran

  22:48 - 26. 09. 2010

  a nebo máte namysli tu fotografii, jak jezdec leží opačně, hlavu si podkládá rukama, má lehce připitomělý úsměv a kůň vypadá jako ztýraný hucul? Tak to se nedivím, že se ptáte, to je opravdu do nebe volající :o))) Pokus o žert... ehm, přátelé :o), zdraví Adéla N.

 • 66. fran

  Thalis 65

  12:41 - 27. 09. 2010

  Reaguje na 65.

  Tuto fotografii považuji za zdařilou a naprosto korektní. :-)

 • 67. fran

  Thalis 64

  14:48 - 27. 09. 2010

  Zdravím Vás,
  trochu přemýšlím jak začít. Tak snad tím, že si cením Vaší reakce a doufám, že se něco dozvím.
  U mladého koně bych si určitě představovala mnohem jemnější přilnutí. Čelní linii vytaženou výrazně dopředu za nosem. Vím, že takhle vypadá moderní pojetí "dopředu a dolů", pro mě to je spíš začátek "lehá si do otěže". Holeň jste zmínila. Jelikož jde o holeň vnitřní, její poloze rozumím o to obtížněji. Pak je tady vytažená pata. Nehnidopiším, jenom mě vždycky učili, že vytažená pata znemožňuje funkční sed a negativně ovlivňuje těžiště. Následně lze spekulovat, že: Právě toto se mírně děje, kůň je víc na předku než by třeba byl za jiných okolností. Trochu si do toho lehne, musíte víc pobídnout. Z nějakého důvodu kůň nereaguje na holeň na podbřišníku, řešíte to posunem holeně (zřejmě obou holení) vzad a vytaženou patou (snad se zapojením ostruhy) se všemi negativními důsledky. Což by vysvětlovalo polohu holeně a paty, protože obecně sedět jistě umíte. Vzniká začarovaný kruh. Z mého pohledu velmi nešťastné, leč úplně běžné.

  Zbývá rozhodně nezanedbatelná možnost, že nevím co vidím. Takže do mě. :-).

 • 68. Thalis

  pro fran a možná i pro všechny zajímavé informace o přilnutí

  22:28 - 27. 09. 2010

  Milá Fran,
  pokusím se vše vysvětlit. Berte však toto mé vysvětlení jako můj vlastní názor podložený asi tak 23 letou jezdeckou zkušenností a z toho tak cca 12 let práce s mladými koňmi od obsednutí a ve dvou případech až po stupeň obtížnosti ST (Thalis a Edie (T)).
  Přilnutí je z mého pohledu naprosto v pořádku. Naopad, když bude mít kůň čumák více dopředu, napne se svalstvo v žuchvě a opře se do ruky. Nebude uvolněn v žuchvě, nebude uvolněn v přijmutí udidla. Lehkost v ruce u tohoto koně je až neuvěřitelně jemná. Tohoto koně doslova dokážu jezdit za dva prsty a nečinní mi to žádné problémy. Výsledkem, jak vy příšete, vytahování čelní linie dopředu, je nekonečné přetahování a opírání koně do ruky, vytrhávání otěží a neposlušné narážení do udidla. Věřte, že vím o čem mluvím. Kůň musí vždy zachovat nos minimálně lehce vytažen před kolmici, ideálně nos kolmo k zemi nevadí lehce za kolmici, ale není dobré jezdit koně vytaženého s čumákem výrazně dopředu, jak jsem již říkala, zde se začíná budovat závislost na ruce a tupost v přijímání udidla. Kůň se nenaučí se sám vyklenout, ale opřít do ruky, narazit do ní a pověsit se do ní. Když jezdíte remontu, tak jí můžete jezdit tak hluboko jak vám ona sama dovolí, ale nikdy nesmíte s remotnou v hubě stratitkontakt, vždy musíte cítit jak lehce na udidlo nalehá, neschovává se vám za přilnutí, chcete - li za kolmici. Já však dokážu například poslat koně i hlouběji za kolmici pro větší zapojení zádových svalů a při tom mám stále příjemný kontakt v ruce s udidlem potažmo s hubou koně. Na toto téma bych mohla popsat možná i deset A 4 a stále by bylo co říct. Nechci se schálit ale zatím se nenašel sebe zkaženější kůň kterého bych neuvolnila a nepřivedla na přilnutí a vždy to mělo pouze pozitivní dopad jak na celkové osvalení koně tak na jeho psychický stav. Pro lepší přehled se prosím podívejte na celé video s Babylonem na yootube kde jsou i z letoška videa ze závodů. Ad bod 2 moje špatně položená holeň. Momentka bohužel vystihuje okamžik v lehkém klusu a je zde fakt, že Babylon v tento okamžik po obsednutí, ještě nereagoval na holeň tak jak bych si přála a tak byly okamžiky, kdy bylo zapotřebí rasantněji použít ostruhu a to raději jednou výrazněji, nežli každý krok... smůla pro mě, že fotograf zrovna zmáčkl kohoutek. V současnosti a to si taktéž určitě všimnete i na videích, jde Babylon již sám, někdy až moc :o), dopředu a já mohu mít holeň vklidu položenou těsně za obřišníkem s prošláplou patou, tak jak to má správně být. Ovšem samozřejmě k takovému cíli musí jezdec pozvolna dospět, protože ne každý kůň jde hned sám od sebe dopředu a reaguje jen na lehce položenou holeň za obřišníkem a někteří koně zase naopak ze začátku po obsednutí příliš zpěchají! Celkové dle mého názoru je kůň v rovnováze odpovídající délce výcviku koně, samozřejmě i zde máte možnost vše porovnat na videích na yootube.
  Ráda bych se nyní zeptala já vás, zda máte také nějaké zkušenosti s výcvikem mladých koní a v případě, že ano ráda si vás klidně osobně poslechu, podívám se na vaše video záznami a fotografie z výcviků nebo klidně se zúčastním i vašeho výcviku s mladým koněm osobně. Zkušeností není nikdy dost a jsem za každou možnost vděčná :o). Doufám, že má odpověď je dostatečně vyčerpávající a bude přínosem i pro ostatní. Zdraví Adéla N.

 • 69. br. Ruprecht

  Ahoj Adélo.

  09:20 - 28. 09. 2010

  To mě zujala spíše třetí fotka v pořadí. To se opravdu podobá ideálu. Více takových. Jezdecký styl je samožřejmě soukromou věcí každého jezdce, stejně tak jako výběr koně.
  Čau Ondřej

 • 70. Bóža

  K diskuzi pro Adélu

  11:19 - 28. 09. 2010

  Dobrý den,
  velmi si cením, že komentujete tuto diskuzi a nebojíte se jít s kůží na trh.
  Vzhledem k tomu, že sama sedám na špatně ježděné koně a jezdím i remonty (bohužel často jsou i remonty velmi zkažené, právě z rukou "profesionálů") vůbec bych nekomentovala vaši momentální polohu holeně, ruky nebo trupu. Než kůň získá správnou reakci na pomůcku, může být projev jezdce velmi neuhlazený. Kdo se zabývá redrezurou koně (podotýkám, že redrezura je jezdecky mnohem těžší než přijezdit remontu) nebo ježděním remont ví dobře, že tomu tak je. Vím, jak vypadá předpisový sed, ale nejsem a možná ani nebudu schopná sedět, dle těchto předpisů. Nicméně pro mě je mnohem důležitější korektní způsob ježdění (bez průvleček, a jiných "super špagátků", hrubé ruky, okopávání atd. ... ), uvolněný kůň a hlavně spokojený projev koně pod jezdcem než předpisový sed. Pokud jezdí jezdec v předpisovém sedu na tuhém bránícím se koni je to z mého pohledu poškozování koně. Jezdec, který se např. hrbí, nemá předpisově prošlápnutou patu, nebo je v mírném předklonu, ale jede na spokojeném psychicky a fyzicky uvolněném koni je pro mě mnohem přijatelnější než varianta první.
  Chtěla bych ale spíše reagovat právě na obhajobu Vašeho ježdění remonty Babylona.
  Ačkoliv si myslí, že jste zkušená jezdkyně nesouhlasím s tím, jak jezdíte mladého Babylona. Např. na tomto videu: http://www.youtube.com/watch?v=UasGKKNFPDM&feature=channel . Vy si opravdu myslíte, že takto by se měl jezdit 3-letý kůň? Nebudu k tomuto videu psát více, alepočkám na vaší odpověď.
  Pokud budete chtít o tomto videu diskutovat určitě Vám k tomu napíši svůj komentář, který se prolíná i do videa z vašich závodů s Babilonem. Pokud se mnou nebudete chtít nic probírat nebo postupy obhajovat také to pochopím a tím skončím s rozebíráním vašich videí. :o)
  S přátelským pozdravem,
  Eva Hlaváčková
  PS: To, že píši s přátelským pozdravem myslím naprosto vážně, protože jste mi sympatická i přesto, že máte odlišný názor a děláte věci jinak.

 • 71. fran

  Thalis 68

  00:28 - 29. 09. 2010

  Reaguje na 68.

  Úvodem musím poznamenat, že přes mé následující stanovisko si stále vážím Vaší ochoty veřejně se vyjádřit. Dál je potřeba říct, že nechci - a jistě to není třeba - věc stavět do osobní roviny. Jak jsem napsala v diskusi o nečistotách chodu v drezuře, chcete závodit, takže jezdíte tak, jak je rozhodčími příznivě hodnoceno. Moje komentáře nesměřují nijak zvlášť k Vám, jako spíš k moderní sportovní drezuře, jejíž jste představitelkou.

  K Vaší otázce. Vlastní trenigová videa nemohu poskytnout, protože nic takového nevyrábím. Jsem výsostně rekreační jezdec, když nepočítám dětství, jezdím přes dvacet let, jezdila jsem různé koně, mladé, staré i takzvaně problematické. Přeji si, aby má rekreační aktivita škodila mým koním co nejméně a líbí se mi myšlenka A. Podhajského, že vědění má předcházet jednání. Nejen proto mě zajímá i teorie ježdění, výchovy a výcviku, byť u vědomí toho, že převést ji do praxe se třeba podaří jen velmi velmi omezeně.

  S respektem k názorům podloženým zkušeností, nemohu souhlasit s Vaším pojetím přilnutí a související polohy hlavy a krku, načasování a funkčnosti toho všeho. Nejen že mu nerozumím, ale protiřečí všemu, co jsem se kdy učila, co jsem zažila, slyšela, četla nebo viděla, pokud to pocházelo z důvěryhodného zdroje, popř. pokud to stálo za to. To, čemu se říká jezdecké umění se od časů de la Guerniera moc nezměnilo, pokud ano, tak ne zásadně. Tento koncept se tedy dá považovat za platný, prověřený generacemi a generacemi jezdců. Pokud se nezměnila ani anatomie koně, nezdá se mi pravděpodobné, že by náhle věci začaly fungovat opačně. Abychom nešli nijak daleko, můžeme vzít namátkově třeba Dobeše, Směrnici jezdectví a vozatajství a dokonce i Drezurní pravidla ČJF. Všude máme jako žádoucí stav hlavu před kolmicí, v Dobešovi i Směrnici názorné obrázky vytažené čelní linie. Ve Směrnici navrhuji nahlédnout na str. 171 obr. opřený do otěže. Rozvádět teoretické zdůvodnění proč tak a ne jinak snad nemusím, zájemci snadno najdou. I pokud bychom to chápali pouze jako ideál, současná drezura jde asi někam jinam.

  Na video jsem se podívala. Nelíbí se mi z důvodů výše popsaných. Holeň je na podbřišníku, ovšem v klidu, lituji, nikdy. Jako laikovi je mi s podivem, proč je kůň veden cválat "z kopce" místo "do kopce", a to i v momentě, kdy se pokouší nabídnout to "správně"......

  Stále však platí, že to není nic osobního, takhle se dnes jezdí, kdo závodí možná ani nemůže jinak.

 • 72. br. Ruprecht

  Ahoj Adélo

  17:40 - 29. 09. 2010

  Ta třetí fotografie, vím že se opakuji, je jedna z nejpovedenějších tady na EQCH. Nestálo by za to nafotit něco odvážněšího? Nevím sice co na to tvé kolegině z drezůry, avšak řadu lidí by to jistě potěšilo.

 • 73. Thalis

  pro Fran a Božu

  21:52 - 29. 09. 2010

  Odpovídám vám oboum na jednou, protože obě máte vlastně shodný názor.

  "Bohužel", jak už jedna z vás zmínila, zabývám se "moderní" drezurou a ježdění této disciplíny má své jasné stanoviska a hranice. Každý, a to, ať už pan Holler (národní německý trenér, paní Žižková (několikanásobná mistryně ČR v drezuře) nebo dalších x trenérů, kteří měli tu snahu mě něčeho přiučit, vždy lpěli na tomto, jak vy říkáte, špatném ježdění. Bohužel možná špatně, ale jidině takto existuje cesta, jak koně do vrcholu moderní drezury dovést. Ať už se podíváte na jakéhokoli mého kolegu všichni do jednoho budou jezdit koně do kulata a lehce za otěž při uvolňovací práci, nebo chcete-li před samotnými cviky, kdy si už samozřejmě koně napřímí.
  Mezi vámi a námi drezurními jezdci je propastný rozdíl, a to myslím pouze fakticky, bez emocí. My máme koně nejenom pro radost a z lásky (podotýkám, že svoje koně miluji a dala bych za ně život!!!), ale také pro sport. Je tvrdou realitou, že právě díky takovým jako jsme my, ještě koně nevymřeli. Nebýt sportu, a té, tak hanlivě zmiňované, moderní drezury, tak by koně již nebyli zapotřebí a byli by ohrožený druh.
  Samozřejmě chápu, že vy nepotřebujete pro svou potěchu koně jezdit za kolmici, aby maximálně používal a nasvaloval záda, aby kůň klusal v kadencovaném napasážovaném klusu a skákal každý cvalový přeskok. Každý máme svého koně pro své účely.
  Věřím však, že vy i já máme své koně stejně rády a naše koně obecně se mají dobře a jsou v mezích možností šťastní.

  Myslím si, že jsem k tomuto tématu vyčerpala asi vše co jsem chtěla říci a věřím, že i když se někdy přijdete podívat na moderní drezuru nebudete "ohrnovat nos" tak jako já v práci pomáhám takovým, jako jste vy i když vím, že nikdy nebudou dělat "moderní drezuru". Buďme tolerantní a přijímejme věci tak jak jsou. Vy máte své a já zase své a tak to má být :o)

  Na závěr, jsem potěšena, že se konečně s vámi dvěma dalo normálně hovořit k věci a doufám, i když tomu moc nevěřím, že se najdou další tváře. Ale bohužel zatím všichni moji kolegové řekli jednoznačně rozhodně ne :o( tak nemohu nic zaručit. To víte on není každý takový jako já, tedy já jsem asi jedinná :o).

  Obě vás zdraví Adéla Neumannová

 • 74. Thalis

  pro Ondřeje

  21:55 - 29. 09. 2010

  Drahý Ondro,

  kdo by tak toužil po tom koukat se na moje obnažené tělo ehm... jsem samá kost a kůže celých 50 kg i s postelí při 170 cm délky ze mě činní tak maximálně reklamu na židovský koncentrační tábor :o))). Ale každopádně to polichotilo a vřele děkuji za nabídku.

  Zdraví Adéla

 • 75. HelenaG

  re

  23:51 - 29. 09. 2010

  Reaguje na 74.

  Adélko, pokud po tom budete někdy toužit, za odvahu máte u mě v atelieru jedno focení grátis :o)))
  Děkuji!

 • 76. Bóža

  Výzva

  12:15 - 30. 09. 2010

  Reaguje na 73.

  Dobrý den,

  děkuji za reakci.
  Tímto beru toto téma s Vámi za vyčerpané. Svých ideí se nevzdám a tudíž nezbývá nic jiného, než Vám dokázat, že to jde i jinak.
  Beru to jako výzvu a pokud bude zdraví mému mladíkovi přát, tak se příští sezonu sejdeme na obdélníku byť určitě ne na stejné úrovni.
  Neznáte mě a kdyby jste znala, tak víte, že jsem žena činu. :o)
  Ať se daří Vám i Vašim koníkům.
  Eva Hl.

 • 77. br. Ruprecht

  re

  15:44 - 30. 09. 2010

  Ahoj, taky děkuji za reakce, v tomhle případě za obě. A taky si myslím, že je to výzva. Bohužel do toho obdelníku.............. .
  Ano, ať se daří.

 • 78. br. Ruprecht

  re

  15:45 - 30. 09. 2010

  Ahoj, taky děkuji za reakce, v tomhle případě za obě. A taky si myslím, že je to výzva. Bohužel do toho obdelníku.............. .
  Ano, ať se daří.

 • 79. blanka

  sport

  20:29 - 30. 09. 2010

  "Je tvrdou realitou, že právě díky takovým jako jsme my, ještě koně nevymřeli. Nebýt sportu, a té, tak hanlivě zmiňované, moderní drezury, tak by koně již nebyli zapotřebí a byli by ohrožený druh. "

  S tímto si dovolím nesouhlasit. Koní ve vrcholovém sportu je promile, zbytek jsou hobíčkáři. U drezury v ČR to platí dvojnásob, vzhledem k početnímu zastoupení.

 • 80. barbaruch

  dotazy k reakci

  22:46 - 01. 12. 2010

  Reaguje na 21.

  Ahoj, tak mě by naopak zajímalo co znamená "jezdit koně kulatého"? Pokud to znamená koně shromážděného nebo podsazeného, pak tato situace není předvedena na jediné zde uvedené fotce. Podle mě pokud jezdíš koně skutečně shromážděného, pak kůň určitě nebude mít nos za kolmicí natož aby měl nejvyšší bod třetí obratel - jak je ostatně vidět na všech uvedených jezdeckých fotografiích. Správně shromážděný kůň, který má nejvyšší bod týl nikdy nedokáže dostat nos za kolmici - není mu to umožněno z anatomického důvodu!!!

 • 81. pony

  Můj názor

  00:01 - 15. 03. 2011

  Celý článek se mi líbil, vždycky čtu i diskuzi pod ním (stejně tak jako u ostatních "Tváří české drezury", ale neměla jsem sílu dočíst komentáře až do konce. Musím říct, že i mě, jako "laika" ťukla do očí hlava mírně za kolmicí a jedna noha na zemi, které se tu staly jablkem sváru... Je jasné, že dokonalých a ideálních fotek je pomálu, holt není to úplně lehké... A kdo umí, ať se pochlubí, ráda se podívám. Sice mohla být prezentována jedna z těch "dokonalých" fotografií, ale taky stačilo k téhle připsat důvod oněch detailů, a možná by se celé ohnivé diskuzi mohlo předejít... I když kdo ví, někteří lidé rádi okomentují chyby druhých. Mně bohatě stačilo vysvětlení Katky K. a Bóži, a netřeba v tom dále rýpat. Podle mě Radka se zeptala, protože ji to zajímalo (stejně jako např. mě a kopec dalších) a prostě chtěla znát odpověď, za to se nelynčuje. Terunice sice mohla zvolit trochu jiný tón, ale i tak mi to nepřijde konkrétně útočné či rýpavé, prostě to šlo "přímo z úst"... :D
  Chápu i Helenu G. a ostatní, ono když člověk vídá pořád hnidopišské otázky a rýpání všeználků, tak se ohradí už i v případě, kdy to není úplně třeba. Tyhle články jsou přínosné, čtivé a prostě fajn, ne každý se s diskutovanými osobnostmi zná osobně, ale přesto se rád dozví něco nového... A kde jinde přece, než na EQUICHANNELU! Ono kdyby si každý svůj příspěvek po sobě nejdřív dvakrát přečetl, než ho hodí do diskuze, bylo by to tu možná trochu kultivovanější (to myslím všeobecně globálně, ne na nikoho konkrétního).

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 5 čtenářů. Celkový počet bodů: 25.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: