Tanec s koňmi - CDI** Mariánské lázně 99

27. 10. 1999 00:00

Autor: Lenka Gotthardová Rubrika: Drezurní ježdění Počet přečtení: 3798 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Takto by se dalo přibližně charakterizovat nádherné předvedení koní a jezdců v drezúrních úlohách Intermediaire I a II a Grand Prix v Mariánských Lázních. První zářijový víkend se zde sešli zástupci pěti zemí - Maďarska, Velké Británie, Španělska, Německa a České republiky - aby mohlo být porovnáno jejich jezdecké umění při Mezinárodních drezúrních závodech na úrovni CDI**. Jezdecká společnost Mariánské Lázně, což je ing. Václav Nágr se svým týmem a dále Eva a Miloslav Šimáčkovi, Miroslava Čapková a Jan Holcbecher se zasloužili o uspořádání sportovně i esteticky hodnotných závodů, které se v letošním roce přenesly z Nebanic do Mariánských Lázní.


Přípravy a program

Pro uskutečnění úspěšných závodů je důležité splnit několik zásadních požadavků - v první řadě připravit odpovídající drezúrní obdélník, opracoviště, ustájení pro soutěžící koně a ubytování pro jezdce a sbor rozhodčích, zabezpečit dostatečné zázemí pro účastníky i diváky, vymyslet program a oslovit potencionální soutěžící, kteří náročným závodům dodají prostřednictvím svého talentu a zkušeností patřičný lesk.

Mariánskolázeňské drezúrní klání začínalo již v pátek zahajovací soutěží FEI L základní a každý následující den byla na začátku programu vypsána FEI L úloha, v sobotu pro pětileté koně a v neděli pro šestileté koně. Zahraniční závodníci se účastnili úloh od stupně ST, což byl sv. Jiří a pokračovali přes Intermediaire I a II ke Grand Prix. Výborná jezdecká úroveň v těchto náročných drezúrních úlohách nebyla v České republice již hodně dlouho k vidění.

 

Rozhodčí

Společně s českými rozhodčími Miroslavou Čapkovou z Františkových Lázní, Janem Schützem z Brna a Václavem Mrázem z Plzně rozhodovali ještě čtyři zahraniční rozhodčí.

Post hlavního rozhodčí zastával Janusz Lawin z Polska, který je dlouholetým úspěšným - nejdříve skokovým a potom drezúrním jezdcem. Počátkem 80. let byl trenérem polských drezúristů. Jeho příprava jezdců byla na takové úrovni, že krátce nato získal nabídku jít trénovat do jezdecké školy v tehdejším západním Berlíně, kde strávil užitečných třináct let. Před svým německým pobytem pracoval v anglo-arabském hřebčíně ve Walevicích, poté u anglických plnokrevníků v Mošně jako zástupce ředitele a v mezičase vystudoval Vysokou školu sportovní v Poznani. Nyní se věnuje chovu a výcviku koní na své farmě, která leží na trase mezi Libercem a Jeleniou Gorou a rád by navázal kontakty s českým jezdeckým klubem, který by se chtěl více věnovat drezúře (0048/602/534 360).

Další rozhodčí z Polska byla Zofia Gorská, která v roce 1978 přispěla na CSI v Bratislavě k zisku druhého místa pro polské skokové družstvo. Od poloviny osmdesátých let se věnuje práci mezinárodní rozhodčí a zároveň přípravě mladých drezúrních koní. Nyní pracuje v dostihovém spolku v Sopotách, kde dříve bylo, jak říká, podobné výcvikové centrum polských jezdců jako je například pro Němce ve Warendorfu. Při drezúrní práci spolupracuje s Monicou Theodorescu a Kyrou Kyrklund, jezdí trénovat a zároveň se učit i do Kanady.

Další dva rozhodčí pocházeli z Německa. Klaus Ridder začínal s drezúrním ježděním a na své první drezúrní mistrovství Westfálska si sám připravil koně (do st. T) a získal stříbrnou medaili. Ze zdravotních důvodů však musel velmi záhy a to ve dvaceti letech přestat jezdit na koni a tak se rozhodl věnovat rozhodcovské práci, čímž si udržuje neustálý kontkakt s koňmi i s jezdeckým děním. Ve Westfálsku má na starosti výcvik a přípravu juniorů, spoluorganizaci řady závodů a častou účast na závodech jako rozhodčí.

Dipl. ing. Friedrich Hermecke se původně věnoval všestrannosti a jako student Technické university v Braunschweigu a jezdec tamního klubu sjezdil mnoho závodů po celé Evropě (drezúra do stupně T), od konce šedesátých let se věnuje soudcování drezúrních soutěží. Neopomenul sdělit, že k jeho nejhezčím zážitkům z jezdeckého prostředí patří vzpomínka na atmosféru OH 1972 v Mnihově, kde tehdy pomáhal při organizaci a dále zážitek z Irska z parforsního honu, kde mohl vychutnat rozdíl mezi noblesou drezúrního ježdění a dramatickou volností irského honu.


Maďarsko - Gyula Dallos

Velkou poctou pro CDI** v Mariánských Lázních byla účast maďarského reprezentanta Gyuly Dallose s hřebcem holandského původu Bábolna Aktion. Již jenom pohled do mezinárodního pasu koně je nevídanou záležitostí, protože na řadě připojených listů je zaznamenáno více než 130 účastí na velkých mezinárodních závodech.

Prvních závodů v zahraničí se Bábolna Aktion zúčastnil s G. Dallosem v roce 1991 ve Švýcarsku a od té doby následovala předlouhá série významných drezúrních závodů přes Lipici, Stuttgart, Stockholm, Cáchy, Řím až po OH v Atlantě. G. Dallos startoval šestkrát na mistrovství Evropy, kde v roce 1991 obsadil sedmé místo a v roce 1993 získal bronzovou medaili. Dvakrát se zúčastnil mistrovství světa v drezúře a v roce 1994 obsadil sedmé místo. Zúčastnil se padesáti světových pohárů a desetkrát splnil kvalifikaci pro finále světového poháru. V soutěžích Grand Prix získal přes 100 vítězství. Je zajímavé vědět, že první mezinárodní výjezd G. Dallose se uskutečnil v polovině šedesátých let a vedl do Tatranské Lomnice.

V letošním roce G. Dallos pro účast na mezinárodních závodech v Mariánských Lázních odřekl účast na CDI*** v Moskvě, kde by byl jeho výsledek započítáván do Světového drezúrního poháru. Ve všech soutěžích, ve kterých v Marináských Lázních startoval - v Interinediaire II a dvou úlohách Grand Prix - s přehledem zvítězil.


Němečtí závodníci

K dalším úspěšným závodníkům patřila rodina Distererova z Německa. Ti přijeli do Čech do Nebanic poprvé v roce 1995 a od té doby zaujímali přední pozice na nebanických mezinárodních závodech. V letošním roce, tak jako v předchozích, byla velmi úspěšná Gabriele Distererová. Zvítězila v úloze sv. Jiří a dvě druhá místa obsadila v úlohách Intermediaire I a Intermadiaire I - kür (drezúrní úloha za hudebního doprovodu).

G Distererová byla dvacet let v německé drezúrní reprezentaci. Se svou závodní kariérou začala již v osmi letech, neboť její otec Fritz Tempelmann stál u počátků úspěchů německé drezúrní školy. Na juniorských mistrovstvích Německa v drezúře získala v roce 1967 třetí místo a o rok později druhé místo. Výrazné úspěchy v kategorii seniorů se dostavily počátkem osmdesátých let a měly gradující postup - v roce 1981 a 1982 se G. Distererová probojovala na třetí místo, následujícího roku na druhé a v roce 1984 se stala mistryní Německa v drezúře. Téhož roku vyhrála při CHIO Cáchy úlohu Intermediaire II a toto vítězství považuje za nejkrásnější a nejcennější, neboť vyhrát v Cáchách je snem každého ambicioznějšího jezdce v Německu.

Rovněž manžel Gabriely Arthur R. Disterer se věnuje více než třicet let drezúrnímu ježdění a získal více než sto vítězství v úlohách stupně "T". V letošním roce startoval s koněm vlastního chovu Don Cavaliero (po Donnerhall) a mladého bělouše Sleepless Spring poprvé představil v úlohách Intermediaire II a Grand Prix. V roce 1993 se A. R. Disterer účastnil drezúrních závodů na Trojském ostrově v roli rozhodčího. Syn Jan Disterer startoval v Čechách poprvé na mezinárodních závodech v loňském roce, letos se představil s koněm Faier.

Velmi nadějnou a úspěšnou jezdkyní z německého Porýní byla Alexa Engel, která ve svých 24 letech vyhrála již dvanáct úloh stupně "T" a získala zlatý odznak německé jezdecké federace (k zisku je třeba 10 vítězství). Zde získala v soutěži Grand Prix dvakrát druhé místo a Intermediaire I vyhrála. Její rodiče jsou úspěšnými chovateli koní a vlastní hřebčín o sto dvaceti koních, takže vyběr drezúrních koní pro Alexu je značně zjednodušen a Alexa představila výborné koně s vynikajícím exteriérem i mechanikou pohybu. Jejím trenérem je německý státní trenér Johann Hinnemann. O této jezdkyni zřejmě ještě hodně uslyšíme.

S vlastním koněm Dextrem F přijel Harald Witt, který v loňském roce dvakrát startoval v Nebanicích a to v Intermediaire II a v Grand Prix a oba starty proměnil ve vítězství. V letošním roce získal v Intermediaire II třetí příčku. Další jezdec Max Josef Schleder se posledních dvacet let věnuje pouze drezúře a i k soutěžení přistupuje jako k hobby. Je vlastníkem pivovaru a organizátorem či spoluorganizátorem řady velkých závodů. Nedaleko Mnichova pořádá dvakrát do roka velké závody, jichž se ve třiceti soutěžích účastní 750 koní. V první polovině výsledkového pole se umísťovala Caroline Fleischer s valachem Amarettem z Bavorska, v loňském roce získal její kůň ocenění bavorského jezdeckého svazu.


Španělsko a Anglie

Třetí místo v sobotní úloze Grand Prix zaujal Španěl Miguel Jorda-Forteza, který je mistrem Španělska v drezúře z roku 1985. V letech 1976 - 1986 se připravoval a trénoval v Německu v Kolíně nad Rýnem, dalších deset let strávil v Barceloně přípravou mladých jezdců a koní. Od roku 1995 žije opět v Německu. Vývoj drezúrního ježdění ve Španělsku je, jak M. Jorda sdělil, v posledních letech rychlý a jezdci se snaží prosadit s andaluskými koňmi. V současné době jsou dva andaluští koně ve španělském drezúrním reprezentačním družstvu. Na OH v Atlantě a na Světových jezdeckých hrách v Římě se jezdci s andaluskými koňmi umístili okolo desátého místa.

Významnou účastnicí CDI** v Mariánských Lázních byla Angličanka Lyndsey Jenkins, dříve aktivní jezdkyně ve všestrannosti a účastnice závodů v Badmintonu, Puchestonu a Bramhamu, nyní drezúrní jezdkyně a trenérka drezúrních koní. Po všechny tři dny si vylosovala, stejně jako Jan Holcbecher, první pořadí startu a tak si zavzdychala nad hrátky "přízně" osudu a statečně bojovala o přední pozice. Také prozradila, jak je těžké se z Anglie dostat na mezinárodní drezúrní závody do zahraničí - jezdci totiž musejí získat pětkrát po sobě (bez nižšího procentického výkyvu) 65%.


Česká republika

Z našich drezúrních jezdkyň se ve vyšších úlohách představily Dánka startující za ČR Angelia Henriksen (Kamír), Jana Jirsová (Ohio), Vlasta Kadlecová (Verona) a Dr. Helena Žižková (Pozor). Na drezúrním obdélníku se představil také Vít Čmolík s Vanitasem a se třemi mladými koňmi Jan Holcbecher (Noel, Čar a Etika). Oba jezdci jsou několikanásobnými mistry ČR v drezúře, J. Holcbecher nyní připravuje koně z chovu M. Čapkové.

Významným úspěchem pro Českou republiku bylo první místo v drezúrní úloze Intermediaire I - kür A. Henriksen s Kamírem, s koněm českého původu. A. Henriksen si při tom stihla zavzpomínat na své dánské úspěchy, ke kterým patřilo především třetí místo s Hallasem na mistrovství Dánska v drezúře. Poslední dva roky jezdila A. Henriksen klisnu Camilu Dr. H. Žižkové, s níž ji velmi těší řada úspěchů včetně 1. místa ve dvoukolové soutěži L+M v Irsku. V letošním roce se s Kamírem zúčastnila teprve čtyř závodů, které bere jako pozvolnou přípravu pro náročnější příští sezónu. S Dr. H. Žižkovou, která byla ke konci osmdesátých let v české drezúrní reprezantaci a která získala velmi mnoho umístění na významných drezúrních závodech, se shoduje v mnoha názorech. Především v tom, že je nutné jezdit pod dohledem trenéra, že je nutné jezdit na velké závody a sledovat práci úspěšných jezdců, že je potřeba se účastnit vzdělávacích kurzů a soustředění jak v ČR tak především v zahraničí. Totéž tvrdí i všichni zahraniční účastníci závodů - v Čechách je potřeba, aby drezúrní jezdci i rozhodčí častěji jezdili sledovat velké zahraniční závody a pokud se něco podobného pořádá doma, měli by být všichni při tom.

V rámci CDI** byla vypsána soutěž o nejúspěšnějšího českého jezdce, vyšším bodovým hodnocením bylo oceněno umístění v úlohách GP a Intermeiaire II. Nejlépe si vedla Vlasta Kadlecová s Veronou. Ze všech tří dnů podala Verona nejlepší výkon v úloze GP v neděli. Za dvaadvacetinásobnou mistryní ČR V. Kadlecovou se umístila A. Henriksen a Dr. H. Žižková.

K mladým startujícím jezdcům patřili Eliška Čmolíková, Barbora Milecová, Jana Muliková, Hana Pelikánová a Fabrizio Sigismondi. Hana Pelikánová vyhrála s Pamírem úlohu FEI pětiletých, Fabrizio Sigismondi s Excalibrem získal dvě první místa a to v zahajovací soutěži FEI L a v úloze FEI pro šestileté koně. Fabrizio Sigismondi je velmi nadějným jezdcem, který je v současné době elévem Španělské jezdecké školy ve Vídni.

Na závěr

Drezúrní závody byly skvělou příležitostí pro diváky a příznivce drezúry, shlédnout vynikající drezúrní výkony, které podle tvrzení odborníků nebyly v naší republice v poválečném období k vidění a tak věříme, že v příštím roce bude divácká účast ještě vyšší, neboť v tomto případě není výjimečně nutné jezdit za učením za hranice.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: