Stříhání koní: katalog střihů

27. 01. 2011 05:00

Obrázky: 16

Autor: Monika Brucknerová Foto: archiv autorky, Dominika Němcová Rubrika: Péče o koně a Ustájení Počet přečtení: 50413 Počet komentářů: 7 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát

Na předchozí článek o stříhání koní navazuji ukázkou mých deseti základních střihů. Všechny střihy mohou být upravovány podle potřeby, střihači s rozvinutou fantazií však posunuli hranice mnohem dál od těchto „nudných“ anglických střihů. Na závěr připojuji pár zajímavých nápadů od svých klientů - právě majitelé koní mne nutí rozvíjet mou fantazii a nebát se kreativity při stříhání koní.

Jsem jim za to velmi vděčná. Jedu ke koni vždy s očekáváním, co se z toho vyklube. Neboť i předem domluvený základní střih se může „zvrhnout" v něco mnohem zajímavějšího. I na internetu lze najít mnoho nápadů a zajímavostí.

ne každý střih je hned vidětČasovou náročnost jednotlivých typů střihů uvádím pouze orientačně, ani já už nejsem často schopná se do těchto časů dnes vejít. Koně si při stříhání užívám, komunikuji s majitelem, uklidňuji koníčka, vymýšlíme střihy a ornamenty. Nicméně jsou to časy velmi reálné, v momentě, kdy stříháte každý den několik koní (jako jsem to zažila v Británii), dokážete stříhat velmi svižně a rutinovaně.

Pokud stříhám koně na začátku zimní sezóny, musím počítat s tím, že pokud chci mít střih hezký, musím nechat koně v průběhu zimy 1-2x přestříhat. Přestříhání není tak náročné, srst dorůstá kratší a méně hustá.

Stříhání výstavních koní je speciální věc, která se odvíjí od požadavků daného plemene. Tedy některému koni určitě ostříháte i hmatové chlupy a vystříháte uši, jinému necháte jeho bohaté rousy na končetinách.

Nabídka základních střihů

Ostříhané partie jsou vyznačeny červenou barvou. (zdroj obrázků: Google)

1. střih: Neck and belly clip (krk a břicho)

střih: krk a břicho

Tento střih sahá v různé míře až na břicho koně. Koně prakticky neomezuje v pobytu ve výběhu, kůň ani nepotřebuje deku - množství ostříhané srsti je minimální. Vhodné pro majitele, kteří nemají přes zimu sportovní ambice, kůň nebude pravidelně pracovat. Přesto se i při občasné práci hodně potí, což je pro majitele především po ježdění velmi časově náročné. Je zajímavé, že i takovéto minimální ostříhání snižuje potivost koně na okolních neostříhaných partiích - tedy kůň se při tomto střihu bude méně potit na krku a loktech. Také je vhodné pro koně, kteří jsou stříháni poprvé, je to velmi rychlý střih, který koně neznechutí.

Střih 2: Neck and belly plus top of front legs removed (krk a břicho plus vršek předních končetin)

krk a břicho plus vršek předních končetin

Tento střih navazuje na předchozí, platí pro něj i stejná pravidla. Při tomto střihu jsou ostříhány lokty koně, tedy i vnější strana nohou. Střih nevyžaduje dekování. Oba střihy jsou vhodné i pro kopavé koně, kteří útočí zadníma nohama.

Střih 3: Bib clip (bryndáček)

střih: bryndáček

Další z „minimálních" střihů, nepotřebuje dekování, určen pro koně s malou zátěží nebo pro koně poprvé stříhané. Je vystříháno pouze hrdlo a prsa. Střih na krku mohu rozšířit a nechat neostříhanou např. pouze polovinu krku.

Časová náročnost těchto tří střihů je max. 10-20 minut, dle chování koně.

4. střih: Apron clip (zástěra)

střih: zástěra

Tento střih zdůrazňuje ostříhání lokte a oblasti podbřišníku, u nás není moc využívaný. Majitelé hunterů v Anglii ho využívají v mnohem větší míře - často mnohem více ostříhají i krk. Střih stále nevyžaduje dekování, já se ale přimlouvám už brát ohled na počasí - kůň má ostříhaná prakticky celá prsa.

Střih 5: Irish clip (irský střih)

irský střih

„Irský" střih pokrývá partie, které se nejvíce potí. Kůň by už měl nosit při nepříznivém počasí aspoň lehkou deku, která chrání přední část trupu koně. Výborný střih pro koně, kteří nepracují nijak intenzivně, ale přesto při nárazové větší zátěži nedochází k výraznému pocení. Může být také využit jako první zimní střih, když kůň začíná postupně pracovat. Při dalším zvýšení zátěže a opětovném stříhání může být použit některý z následujících střihů.

Časová náročnost: do 20 minut.

Střih 6: Low trace clip (nízký střih)

nízký střih

Tento střih jako první pokračuje až na záď, tedy může být využit jen u koní, kteří se nebrání stříhání na zádi. Může být v mnoha variantách - u tohoto střihu je možné opět ostříhat více krk nebo naopak nechat neostříhané břicho. Neostříhané břicho nechávám i koním, trpícím na zácpové koliky - srst na břiše udržuje zažívací ústrojí v teple. Pokud je ostříhána jen malá část boků a zádě, břicho neostříhané, tento střih nevyžaduje dekování nebo pouze lehkou deku. Opět vhodný pro koně v základní tréninkové přípravě.

U střihů pokračujících na záď je dobré dodržet rovnoměrnost - tedy mít ostříhanou pravou a levou polovinu koně stejně - ve stejné výšce. Mám několik možností, jak toho docílit. U střihů, které jsou stříhány tak nízko, jako je tento, ostříhám linii lokte a jedu jedním plynulým, dlouhým tahem až na záď. Ostříhám srst na stehně až pod ocas. Podle jednoho ostříhaného stehna ostříhám i druhé stehno. Z druhé strany koně opět ostříhám loket a znovu strojkem udělám jeden dlouhý, plynulý tah až na záď - kde ale už mám vystříhané místo na stehně, podle kterého můžu srovnat střih. Řídím se pravidlem stříhat raději níž k břichu, protože střih vždy můžu poupravit stříháním výš po žebrech podle druhé půlky koně. Naopak zbytečně vysoko ostříhané boky koně už zpětně srstí nedolepím...

Druhou možností (kterou využívám především u následujících dekových střihů, je naznačení křídou (nefunguje u světlých koní :-) a vzájemné porovnání pravé a levé poloviny koně. Také je možné vzít si provázek a změřit si, jak nízko např. od kohoutku či páteře vede linie střihu po bocích koně.

U střihů, kde zbývá jen málo srsti (jen deka na zádech) můžu výšku ostříhání i kontrolovat ze stoličky, když stojím nad koněm. Všeobecně je střihač schopný porovnat střih pouze částečně - při pohledu zepředu (stojí u prsou) nebo pohledem za zádí koně. Hodně pomáhá právě to vystříhání pod ocasem - určí to celou linii střihu po trupu koně.

A když se to náhodou nepovede, nikdo není dokonalý. Uklidněte majitele koně, že jeho koně z obou stran stejně nikdo nikdy neuvidí. Případně navrhněte nějaký střih s linií, která jde výše, a střih pečlivě srovnejte. Neúčtujte přirážku za větší ostříhání ;-).

Střih 7: Medium trace clip (středně vysoký střih)

středně vysoký střih

Jeden z prvních „dekových" střihů. Ostříhaná je prakticky polovina trupu, záda a krk ponechány v teple. Tento střih už vyžaduje dekování, kůň ale v dece snese ve výběhu nepřízeň počasí - nemusím tedy krátit jeho pobyt ve výběhu při nepříznivém počasí. Zadní slabinu mohu vystříhat i výše, popřípadě střih celý upravit a plynule vystříhat celý slabinový vír. Takto ostříhaný kůň snese plnou zátěž. Vhodné pro koně náchylnější k prochladnutí, bolestem zad a krku, svalové ztuhlosti.

Střih 8: High trace clip with half the head clipped (vysoký střih s ostříhanou polovinou hlavy)

vysoký střih s ostříhanou polovinou hlavy

U tohoto střihu zasahuje ostříhaná zóna až na hlavu, je více vystříhán i krk. Zajímavé je, že v ČR není příliš v oblibě poloviční střih na hlavě, myslím, že je to škoda. Takto rozpůlené ostříhání hlavy stále udržuje hlavu koně v teple, partie, které se nejvíce potí, jsou ostříhány. Namlouvám si, že je to malou estetičností tohoto polovičního střihu hlavy - hlavně u koní, kteří mají hlavu bohatě zarostlou zimní srstí. V těchto případech raději volím vystříhané mezisaničí (foto v předchozím dílu). Takto ostříhaná hlava splní stejný účel, ale střih je líbivější. Dekování je zde nutností, podle velikosti ostříhané partie krku už je třeba pohlídat i pobyt koně ve výběhu.

Střih 9: The chaser clip (dostihový-steeplový střih)

dostihový střih

Tento střih také není u nás příliš využívaný, hlava je ostříhána celá, krk z větší části, deka na zádech. Majitelé raději sáhnou v tomto případě po ponechání srsti na hřbetě (deka), celém ostříhaném krku a neostříhané hlavě. Kůň snese sportovní zátěž, krom dekování kůň nemůže pobývat ve výběhu při silných mrazech či nepřízni počasí příliš dlouhou dobu. Stále je na zádi koně prostor pro různé ornamenty a symboly :-).

Časová náročnost dekových střihů: 40 minut u klidných koní.

Střih 10: Blanket clip with half the head left un-clipped (deka s neostříhanou polovinou hlavy)

střih deka s neostříhanou polovinou hlavy

Velmi oblíbený střih v našich krajích. S tím rozdílem, že koním nestříháme hlavu z poloviny. Kůň je krom hlavy, končetin a deky na zádech ostříhán celý. Tento střih vyžaduje zvýšenou pozornost ohledně prochladnutí koně. Tedy je nutné upravit pobyt ve výběhu a pečlivě dekovat, kůň může už mít i více dek najednou.

Střih 11: Hunter clip (honební střih)

honební střih

Střih pro „sporťáky". Na trupu se nechává pouze oblast sedla, já raději stříhám obdélníkové dečky.

(S těmi obdélníkovými dečkami mám vtipnou vzpomínku na Británii. Chtěli totiž stříhat dečky kulaté, prakticky kruhové - měli to takhle zaběhané. Odmítla jsem to a všem koním jsem stříhala obdélníkové. Když se pak koně sešli na dostihu, bylo okamžitě jasné, které jsem stříhala já.)

Majitelé často nechtějí stříhat hlavu - je to obecně velmi nebezpečná partie, mnoho koní nesnáší stříhání hlavy a vibrace strojku okolo uší a očí. Končím tedy střih krku u žuchvy a za ušima, podél čelistí koně vystříhám elegantní oblouček, který kopíruje linie hlavy (foto v minulém díle).
Takto ostříhaní koně se přes zimu účastní soutěží a jejich majitel musí striktně omezit jejich pobyt ve výběhu, při nepříznivém počasí obzvláště. Naštěstí byly vynalezeny deky „s límcem", které takto ostříhaným koním mohou prodloužit pobyt venku bez rizika prochladnutí. Pro krokování před prací a po práci je dobré na koně hodit lehkou odpocovací deku přes záda, aby kůň byl stále v teple i při práci.

Tento střih má ještě další využití - pokud stříhám pozdě (propásla jsem poslední únorový termín) a je jasné, že budu zasahovat do rostoucí letní srsti, volím tento střih. Případné linie střihu v letní srsti budou minimálně nápadné, mohu i nohy ostříhat do poloviny.

Časová náročnost: 40-50 (60) minut, záleží na tom, zdali je stříhaná i hlava (nohy).

Střih 12: Full clip, leaving main and tail with "v" (kompletní ostříhání koně, ponecháno "V" u hřívy a kořene ocasu)

kompletní ostříhání koně, ponecháno "V" u hřívy a ocasu

Kompletně ostříhaný kůň - zůstává pouze trojúhelník na kořeni ocasu a kohoutku, někdy ani to ne. V zahraničí pro koně v plné závodní zátěži, u nás spíše pro výstavní koně, kteří absolvují výstavy před výměnou zimní srsti za letní. Nevhodné je takového koně pohybovat venku, když je sníh s krustou - dochází k pořezání spěnek. Kůň vyžaduje teplou stáj, více dek současně, včetně zabandážování končetin teplými bandážemi. Pobyt ve výběhu je striktně omezen - takto ostříhaní koně v zimě často vůbec ven nechodí. Jakýkoliv pobyt mimo stáj (ježdění,....) vyžaduje aspoň teplou odpocovací deku.

Časová náročnost: 1 hodina a více.

A na závěr ještě pár inspirativních nápadů na oživení střihů:

Králíček Playboy na zádi - fantazii se meze nekladou. Jinak je použitý částečný střih - ponechána deka, nohy a krk ostříhán pouze z části:

částečný střih a králíček Playboy

Vykřičník na zádi, ponechána deka na zádech, neostříhané nohy a břicho:

ornament na zádi ve tvaru vykřičníku, ponechána neostříhaná deka, nohy a břicho

Připojené články

20.01. 2011 05:00 Stříhání koní - jak na to

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. nugetka

  vykřičník

  09:59 - 27. 01. 2011

  Doufám, že se nepletu, ale zrovna ten koník s vykřičníkem se u nás v okolí občas vyskytuje na závodech (tuším, že naposledy hubertská jízda) a jeho střih vzbuzoval velký zájem z řad přihlížejících:o)

 • 2. draace

  břicho - dotaz

  10:09 - 27. 01. 2011

  Věcný dotaz: jak hodně pocení ovlivňuje břicho? Nechce se mi spodek břicha střihat ani ne tak kvůli kolikám, jako spíš aby mu na něj netáhlo (lacl na dece se mi zrovna neosvědčil). Kůň je 24/7 venku, při jakékoliv extrému dekován (vítr, déšť apod.), cca třetí týden pracuje (obden, mírná či střední zátěž).

  A ještě jedna technická: kdy ostříhat ze zimní srsti, abych v dubnu nemusela mít stres, že na sluníčku bude v dece vedro, a naopak že deku nedám, sluníčko zaleze a jemu bude zima? Model č.7, kůň stříhaný před zimou nebyl, naposledy vloni na jaře.

  Děkuji :-)

 • 3. lenkq

  břicho

  12:03 - 27. 01. 2011

  Reaguje na 2.

  Mám letos prvně stříhaného koně, střih 7, ale břicho zespoda neostříhané a je to super. Když víc pracoval, hodně se potil v mezisančí, takže jsem ho tam dostříhala já nůžkama, má to trochu zubaté, ale pocení to dost omezilo :-)). Pokud je teď někde jinde náznak pocení, tak trochu za ušima a na horní straně krku, ale naprosto minimálně. Neostříhané břicho je suché.

 • 4. jenomja

  fotky

  15:48 - 27. 01. 2011

  moc pěkný a zajímavý článek, jen sem se chtěla zeptat zda by nebylo více fotek jak vypadají střihy přímo na koníkovi

 • 5. Czarowniczka

  Omluva

  19:48 - 28. 01. 2011

  Víc fotek nemám, bohužel. Před vydáním prvního dílu článku o stříhání mi docela náhle a totálně zkolaboval notebook a v něm zůstalo ztraceno mnoho věcí. Zachraňovala jsem přednostně věci do práce, fotky jsou tedy nenávratně ztraceny :-/ Já zas něco nafotím, třebas na příští rok;-))
  Pokud ostříháte břicho, snížíte celkově velmi potivost koně - na samotném břichu se kůň prakticky moc nebude...

  Stříhat v dubnu zimní srst je hazard. V dubnu ostříhám hodně letní srsti a riskuji, že kůň bude "holý" část léta. Prostě omezovat zimní srst v dubnu je dost scestné. Maximálně u koní, kteří mají problémy s výměnou srsti, ale to jsou velmi speciální věci - které řeším individuálně dle daného koně...

  Například koně, co teď jezdím, už teď začínají postupně s výměnou srsti - línají, a už dost silně...Začali línat na hlavě v polovině ledna.... Postřeh - jakmile začne kůň línat na hlavě, výměna srst startuje na celém těle...

 • 6. zvířátko

  Línání

  15:07 - 02. 03. 2011

  Reaguje na 5.

  Mohu se tedy zeptat, pokud bych si teď nechala ostříhat koně, který nebyl nikdy stříhaný, bude mít problémy s přesrstěním?? Rozhoduji se, zda-li do toho jít. Kobylu mám totiž od rána do večera venku ve výběhu, samozřejmě má možnost schovat se do boxu. Pracuji s ní 5x do týdne-skokové a drezurní tréninky střídám s vyjížďkami a jak se teď ochladilo, je spocená i při krokovce. Předem děkuji za odpověď.

 • 7. zvířátko

  Línání

  15:08 - 02. 03. 2011

  ***pardon, místo ochladilo má být oteplilo***

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 4 čtenářů. Celkový počet bodů: 20.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com